Digitální nomádi spojili práci na dálku a cestování v nový životní styl

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investování
  • Podcast
  • Blog
  • Kontakt
JAK VYDĚLÁVAT ONLINE

Volunteering jako skvělé vyvážení pro dlouhodobé cestování

by Martin Rosulek / Sobota, 22 srpna 2015 / Published in Cestování, Myšlenky
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram

Volunteering, v českém překladu používaný název dobrovolnictví, se dnes posouvá do trochu odlišné úrovně než tomu bylo v minulosti. Čím déle jsem na cestách, tím více se setkávám s dlouhodobými cestovateli, kteří využívají volunteering a jsou tak schopni cestovat několik let v kuse.

A tak si říkám, sakra, co se tady změnilo? Při své cestě napříč Centrální Amerikou mi to už nedalo a začal jsem volunteering zkoumat podrobněji.

Potkal jsem kluka, který se staral o tučňáky v Jihoafrické republice, holku, co kontrolovala zahrabaná vajíčka na pláži od obřích želv v Kostarice anebo česko-anglický pár holku s klukem, který volunteeringovali přes celou Latinskou Ameriku jen aby ušetřili a mohli cestovat z Mexika dolů až do Brazílie.

Zajímavý příběh měla holka, co pracovala v hostelu v San Juan de Sur v Nicarague – měla na starosti večerní bar v horním patře s výhledem na město a moře. Ráno vstala, dala si snídani, půjčila si surfboard, jela busem na pláž (vše zdarma), opalovala se, surfovala a hrála volejbal, odpoledne přijela do hostelu a v půl osmé otevírala večerní bar. Tam prodávala pivo backpackerům a společně si vyprávěli příběhy z cestování. Jooo, tohle je moderní volunteering!

Tohle není dobrovolnictví tak, jak jsme jej znali!

Žádná Afrika a stavění škol anebo vodních pump!

Volunteering, který jsme znali jako dobrovolnictví, tedy, že přijedeme, pomůžeme a zase odjedeme se dnes skutečně proměnil. Přestože formy starého volunteeringu stále existují, tak nové formy dobrovolnictví prožívají neuvěřitelný boom.

Novou formu dobrovolnictví jsem nazval Moderní volunteering.

Volunteering se konečně rozšířil po celém světě a nabízí skvělý prostředek pro backpackery, jak pomoci druhým, poznat tamější kulturu a snížit náklad cestování na minimum, což ve finále cestovateli umožní prodloužit své dobrodružství o několik dalších měsíců.

Moderní volunteering

Obsah

  1. Moderní volunteering
    1. Co mě nejvíce zaujalo na moderním volunteeringu
  2. Příběh Liz, orig. Lizzard – ještěr z Afriky?
  3. Nicole a Sam, cestujeme déle a více díky volunteeringu
  4. Roman, dva roky cestování je jen začátek
  5. Janine, exotický volunteering s mořskými želvami
  6. Jurach a Monča, těžká farmařina za jídlo a noclech
  7. Bungalow v Mexiku – volunteering na žádost
  8. Kde hledat moderní volunteering
    1. Workaway, volunteering po celém světě
  9. GoAbroad, na nic nečekej a jeď
  10. HelpX, katalog pro volunteering nabídky
    1. Escape the City
  11. Máte zkušenosti s volunteeringem?

Moderní volunteering se v mnohém odlišuje od tradičního dobrovolnictví a přesto zůstává podstata víceméně zachována.

Pro ty, kteří chtějí dlouhodobě cestovat a nemají našetřeno dostatek peněz anebo nejsou v tuto chvíli schopni vydělávat na dálku, je moderní volunteering ideální možností, jak si prodloužit svůj pobyt o několik měsíců, a to zadarmo.

Co mě nejvíce zaujalo na moderním volunteeringu

  • Můžete pracovat (volunteeringovat) kdekoli na světě (nejen chudé státy Afriky).
  • Pracujete obvykle 4-5 hodin denně.
  • Práce jsou různé a můžete si vybrat! Nemusí to být jen farma, často jsou nabízeny posty recepce v hostelu, učení angličtiny, marketing, atp.
  • Ubytování máte zadarmo. Někdy také snídaně anebo další chody.
  • Získáváte bonusy dle místa práce (někdy to jsou slevy na potápění, jindy půjčení surfařského prkna zdarma, autobus na pláž zadarmo, atp.).
  • Doba pobytu je na dohodě. Lze najít i krátkodobé programy na měsíc, ale některé dokonce i na 14 dní.

Příběh Liz, orig. Lizzard – ještěr z Afriky?

Liz (Lizzard Johnson) je původem z Afriky, ale žije dlouhodbě v USA v San Diegu. Cestování má doslova v krvi. Liz je jedna z těch cestovatelek, kteří rozdávají kolem sebe radost a štěstí. Liz si ze sebe umí udělat dobrou srandu, dokonce i na Facebooku má zajímavé fotky s narážkami na ještěra 🙂 Ideální pro volunteering a pomoc druhým. U Liz ale nepřichází volunteering v úvahu proto, aby byla schopná cestovat delší dobu. Na cesty a do jiných krajů se vydává proto, aby pomáhala přímo tam. To, co přichází s tím, je druhořadé.

Liz James Jana and Me

Liz a jejího přítele Jamese jsme potkali v Mexiku a procestovali spolu Palenque a Tulum.

Nicole a Sam, cestujeme déle a více díky volunteeringu

Nicole a Sam Machu Pichu

Nastupuju s Jančou do Chicken busu v Nicarague. Je neskutečně přervaný. Nic překvapivého, proto se mu také říká Kuřecí autobus, jste tam naskládaní jako milion kuřat na ploše 1×1 metru. Musíme nastoupit zadními dveřmi. Bágly jsme schodili na zem a držíme se jeden druhého. Poslední z nás se drží stěny. A v tom najednou…

Nicole: Hey guys, how are you?

Já: Good, thanks and you?

Nicole: All good. Where are you from?

Já: Czech Republic, both of us.

Nicole: Cože? To si děláš srandu ne?

Jasně! Takhle se potkávají Češi na cestách tisíce kilometrů od domova. Nicole je z Čech, rok žila v Anglii, kde si našla Sama a spolu vyrazili na backpacking trip do Latinské Ameriky.

Sam je neuvěřitelně zcestovalý a je to jeden z těch, který potřebují nový pas proto, že má nedostatek stránek pro další razítka. 🙂 Vážně!

Tip: Přečtěte si článek: Mít dva cestovní pasy považuju za výhodu pro cestovatele

Nicole a Sam míří z Mexika přes celou Centrální Ameriku do Jižní Ameriky, kde mají v plánu ukončit svůj více než půl roční backpacking výlet v Brazílii. Samovi je 20 let a Nicole je 21 let. V Anglii spolu našetřili britské libry, které nyní utrácí jako latinskoamerickou měnu. Vydělávají tzv. na kurzu. To je skvělá věc a vřele doporučuju (vydělejte australské dolary a jeďte cestovat do jihovýchodní Asie anebo jeďte na WorkingHoliday do Kanady a poté cestujte v Latinské Americe).

Cestují nízkonákladově. Low-cost přístup má za cenu, že vždy nejde vše podle plánu. Třeba jako rozbitý autobus v Paraquay a super oprava kola během noci. Kdo z nás byl ale v Paraguayi? Nicole a Sam se tam vypravili jenom proto, že za celou cestu nepotkali nikoho, kdo by tam byl.

Při dlouhodobém cestování ale zjistíte, že se vám problémy nevyhnou. Je to o tom, najít co nejrychleji co nejlepší řešení.

Sam má sbalený stan a když je možnost prostě stanují. Často přespávají díky couchsurfingu. Sbírají tak četné zkušenosti, protože tráví čas s místními a ne s turisty. Do restaurací téměř nechodí, stavují se na marketech (street food). Ceny smlouvají. Ale ne násilně, naopak přátelsky, takže nejen získají věci se slevou, ale navíc si udělají přátelé, které jim doporučí, kam se vydat dál a mají se vždy kam vrátit.

Náklady dále snižují volunteeringem. Téměř každou druhou zemi naplánují tak, že část pobytu pracují. V Ekvádoru tak strávili měsíc prací v hostelu, který byl přímo u pláže. 4-5 hodin denně práce, ubytování a strava zdarma. To vám sníží náklady tak, že během takového pobytu skoro nic nemusíte utratit 🙂

Roman, dva roky cestování je jen začátek

Roman odjel z České republiky v roce 2013 na Nový Zéland a za dva rok procestoval desítky tisíc kilometrů především v jihovýchodní Asii. Roman má svůj vlastní styl cestování. Nejčastěji volí metodu několika měsíců práce a následního cestování anebo sklouzne do volunteeringu, kdy přechod práce a cestování není tak viditlený.

Když jsem s ním krátce povídal, svěřil se mi, že volunteering dělal v každé zemi, kterou procestoval. Bylo hodně farmaření, zkusil si i truhlařinu, uklízel na plážích, ale dostal se i k marketingu.

Janine, exotický volunteering s mořskými želvami

Janine jsme potkali poprvé v Mexiku v San Cristobal. Janine byla hrdá na to, když mohla konečně říct.

I quit my job and started traveling.

Wow! Skvělé! O tomhle sní spousta lidí a ne všichni na to mají odvahu. Spousta závazků a překážek tě většinou nakonec přesvědčí, že jistější je počkat rok a pak udělat nějaký výlet. Většinou to však skončí tak, že pracují až do důchodu a jediné výlety jsou krátkodobé dovolené.

Janine při své cestě Latinskou Amerikou využívala volunteering, aby mohla snížit své náklady a mohla cestovat delší dobu. Pečlivě si vybírala místa a dobrovolnictví tak dělala na řadě zajímavých míst – buď u pláže, kde je život a surfuje se anebo třeba tam, kde se staráte o obří mořské želvy a jejich vajíčka.

Jurach a Monča, těžká farmařina za jídlo a noclech

jurach-monca

Stopem z Děčína až do portugalského Porta? Proč ne? Stopem tam, dát pár volunteering jobu a pak zase zpátky, tohle je pro někoho netradiční dovolená. Jurach ani Monča to ale jako dovolenou neberou, je to část jejich života, který se rozhodli žít.

Tomu, jaké máte představy a jak chcete žít se někdy říká Lifestyle desing. Než se rozhodnete skončit v práci anebo cestovat, je potřeba si v hlavě ujasnit, jaký je ten váš vlastní Lifestyle desing. Pokud jste navíc v páru, je rozhodující, aby se vaše lifestyle designy setkávaly.

Volunteering v Portgalsku

Jurach s Mončou začali volunteering v Portugalsku. Zahradničili, opravovali, co se dalo a občas hlídali děti. Pokračují přes organickou farmu na úpatí francouzských hor, kde staví ploty a hlídají zvířata. Další zastávkou je belgický zábavný park, kde dostávají dokonce plat 20 Euro denně.

Volunteering v Belgii

Volunteering je různý. Nejen že můžete dělat všelijaké činnosti, ale také odměny jsou různé. Někdy dokonce finanční. Je jasné, že se nejedná o standardní pracovní poměr, finanční odměny nelze očekávat vysoké. Koneckonců volunteering nikdy neděláme proto, abychom si vydělali peníze.

Jurach s Mončou sepsali o své cestě výborný článek: Stopem po Evropě za prací.

Bungalow v Mexiku – volunteering na žádost

la calma mexiko bungalow

La Calma je malý bungalow resort na východním pobřeží Mexika. Má perfektní lokaci v džungli nedaleko pláže mezi Playa de Carmen a Tulumem.

Nejlepší na tom je, že je vedený českými cestovateli. Během našeho plánování cesty přes Latinskou Ameriku jsme získali skvělý kontakt. Celý tým je moc fajn a dali nám možnost vést bungalow několik měsíců v době mimosezóny (jen pro upřesnění, bungalow La Calma nikde neshání žádný pomocníky, pracovníky ani dobrovolníky). Přestože se nám tato možnost do cestovního plánu příliš nehodila, tento příklad sem dávám proto, že ty nejlepší nabídky získáme nejčastěji na doporučení nebo díky networkingu.

Je jedno, jestli konkrétní místo shání pracovníky či dobrovolníky nebo ne. Pokud si padnete do oka, místo se pro vás vytvoří! 🙂

Lovení inzerátů je fajn a samozřejmě můžete získat skvělé zkušenosti. Doporučení a networking je ale silnější. Nejen, že máte větší pravděpodobnost místo získat, ale také budete mít mnohem bohatší zkušenosti.

Kde hledat moderní volunteering

Workaway, volunteering po celém světě

workaway

Portál Workaway je jeden z největších pro hledání moderního volunteeringu. Nabídky jsou z celého světa (Amerika, Austrálie, Nový Zéland, Asie, Afrika, Evropa). Prohlížet si jednotlivé nabídky můžete zcela zdarma. Pro kontakt musíte zaplatit poplatek 23 Euro (aktivace účtu na dva roky).

Co se mi hodně líbí na Workaway jsou možnosti filtrace. Klidně si najděte nabídky v Jižní Americe a konkrétně ty, které se týkají marketingu. Anebo chcete do Thajska a pečovat o zvířata? Není problém, dejte filtr na Thailand a do klíčových slov napište animal care.

Více o Workaway.info

GoAbroad, na nic nečekej a jeď

GoAbroad volunteering

Portál GoAbroud nabízí mj. také celou řadu volunteering programů z Jižní Afriky, Peru, Ekvádoru, Kostariky, Thajska, Indie a dalších zemí. U některých volunteering programů platíte dokonce nějaké fee, tak dejte pozor. Jeden z volunteering programů je ale také např. Výzkum chování žraloků na Fiji.

Hledejte a šmejděte, najít se dají skutečně drahokamy.

Více o GoAbroad.com

HelpX, katalog pro volunteering nabídky

HelpX prorgam volunteering

HelpX je exchange program (Help Exchange), který cílí na backpackery a cestovatele a nabízí jim možnost najít příležitost, kde vypomohou s prací a na oplátku jim bude poskytnuté ubytování, strava či jiné bonusy.

HelpX je plný orgranických a bio farem, rančů, najdete zde i backpacker hostely a dokonce i lodě.

Podobně jako Workaway, proto abyste mohli komunikovat, musíte udělat registraci za 20 Euro (platnost 2 roky).

Více o HelpX.net

Escape the City

Portál, který představuje pracovní a životní příležitosti 21. století.

Více o EscapeTheCity.org

Máte zkušenosti s volunteeringem?

Už jste někde pracovali v zahraničí v rámci volunteeringu? Máte zkušenosti a rádi byste se o ně podělili? Napište mi, co vám volunteering přinesl do života anebo jak vám ovlivnil cestování.

Pokud máte jakoukoli otázku k volunteeringu, neváhejte napsat do komentářů.

Martin Rosulek

Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
Tagged under: backpacking, cestování, dlouhodobé cestování, práce v zahraničí, zkušenosti

What you can read next

jak koronavirus ovlivnil digitální nomádství
Jak koronavirus ovlivnil digitální nomádství a práci na dálku
Taghazout
Taghazout
Staré tajemství úspěchu: Dej a bude Ti dáno

Martin Rosulek, zakladatel portálu

Cestuji a podnikám na volné noze. Objevuji životní styl digitálního nomádství, zakládám webové projekty, věnuji se affiliate marketingu, SEO a podcastům.

Od roku 2011 cestuji po světě, většinu měsíců trávím v zahraničí, ale vždy se rád vracím do Čech. Strávil jsem rok v Austrálii, Kanadě, řadu měsíců ve Střední a Jižní Americe, Maroku a stále se vracím do Jihovýchodní Asie.

Průvodce pro práci na dálku

Členskou sekci jsem vytvořil pro všechny, kteří chtějí pracovat na dálku. Najdete zde praktické rady a konkrétní postupy, co za práci lze dělat, jak najít prvního platící klienta, jak efektivně pracovat s marketingem a co vše udělat, abyste mohli vydělávat peníze online každý měsíc.

Nejnovější články na blogu

  • práce v Japonsku

    Práce v Japonsku

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

  • nomadfest bansko 2022

    Bansko NomadFest: Setkání digitálních nomádů v Bulharsku

  • Cashflow Summer 2022: Biohacking otevírá dveře do budoucnosti

Kniha Digitální nomád

Průvodce, jak cestovat po světě a pracovat odkudkoli.

Detail knihy a e-booku

Rubriky

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investice
  • Myšlenky
  • Recenze knih
  • Inspirace
  • Videa

Sleduj nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Práce na dálku z domova

Členská sekce pro práci na dálku

Práce na dálku

  • Nápady na podnikání
  • Jak vytvořit web ve WordPressu
  • Multipotenciální jedinci
  • Gallup test: Test silných stránek
  • Nejlepší free fotobanky zdarma
  • Cestovní pojištění a koronavirus Covid-19

Jak vydělávat peníze online

  • Jak vydělat peníze na internetu
  • Jak vydělávat peníze na Instagramu
  • Jak vydělat peníze na YouTube
  • Jak uspět na sociální síti TikTok
  • Jak vydělat peníze blogem
  • Jak vytvořit e-shop zdarma

Investice a myšlenky

  • Ekonomická krize Covid-19
  • Do čeho investovat peníze?
  • Jak získat pasivní příjem
  • Investovat do Bitcoinu anebo ne?
  • Investování do nemovitostí
  • Recenze P2P investování s 17% p.a.

Obecné informace

  • Kdo je Martin Rosulek
  • Newsletter zdarma
  • Kniha Digitální nomád
  • Obchodní podmínky
  • Ochrana osobních údajů
  • Kontakt

Nejnovější články na blogu

  • práce v Japonsku

    Práce v Japonsku

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

Martin Rosulek, zakladatel portálu DigitalniNomadstvi.cz

Portál DigitalniNomadstvi.cz jsem založil v touze objevovat životní styl cestovaní a práce na dálku. Digitální nomádství je fenoménem 21. století, avšak má také negativní stránky.

Rád sdílím své zkušenosti, poznatky a myšlenky v oblasti podnikání, copywritingu, SEO, obsahové strategie pro webové portály, sociálních sítí, inovací a budoucích trendů.

Snažím se o životní přístup minimalismu, pracuji s finančním plánem, investuji, razím myšlenku finanční svobody a pasivního příjmu.

  • GET SOCIAL

© 2011 - 2023. Všechna práva vyhrazena.

TOP
Cestování

Volunteering jako skvělé vyvážení pro dlouhodobé cestování

11 min
Share via
  • WhatsApp
  • Telegram
Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení soubory cookies. Souhlas s těmito cookies nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Spravovat možnosti Manage services Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Zobrazit nastavení
{title} {title} {title}
Sdílejte tento článek