WordPress je elegantní a uživatelsky přívětivý redakční systém, který umožňuje vytvořit jednoduchý web, osobní blog, portfolio freelancera, ale i firemní prezentační web, specializovaný e-magazín či e-shop. Zaměřili jsme se na WordPress šablony zdarma, které dávají webu grafickou podobu a základní funkce. Pro začátek, ať už osobní či podnikatelské projekty představují wordpress šablony skvělé řešení, jak vytvořit dobře vypadající webové stránky za málo peněz. Nepotřebujete programátora ani grafika. Vše je předpřipraveno a na půl hotovo.
Co tyto bezplatné WordPress šablony umí, jaké jsou jejich hlavní výhody a kde je sehnat?
WordPress šablony mají široké využití
Redakční systém WordPress je systémem jak pro administraci a správu obsahu, tak pro výsledný webový obsah. Tímto výsledným obsahem jsou myšleny internetové stránky od portfolií přes firemní weby magazíny, až po e-shopy nebo blogy.
Výhodou WordPressu jako takového je to, že je zdarma, podobně jako většina pluginů či některých šablon potřebných k jeho provozu. To ale nemusí nutně znamenat, že do stránek nebudete muset investovat. Nicméně stále platí, že vytvoření webu na WordPressu je mnohem levnější než tvorba webu na míru.
Tento článek se však nezabývá přímo provozováním stránek ve WordPressu, ale grafickými a funkčními šablonami, díky nimž lze výsledný webový obsah vytvořit a dát mu vizuální podobu.
Jak získat šablonu na WordPress web
Existují tři možnosti, jak WP šablonu získat.
Jednou z možností je nechat si vytvořit wordpress šablonu na míru. Ta může být vytvořena na již stávající šabloně, nebo může být zcela nová. Za práci grafika či programátora však samozřejmě zaplatíte.
Druhou možností je koupit si licenci na prémium šablonu, která už má pokročilejší funkce. Licenci lze pořídit na jeden rok nebo doživotně. Jedná se o svépomocné řešení s profesionálním vzhledem a funkcemi za pár desítek dolarů. Příkladem jsou buď prémiové wp šablony na ThemeForest anebo můžete zkusit šablony od Elegant Themes, recenze Divi šablony.
Třetí variantou je stažení šablony přímo ze stránek WordPress.org, kde jsou dostupné různé šablony zdarma. Mají svou vlastní sekci a jsou pravidelně aktualizované. Šablony se pak instalují přímo do WordPressu. Výhodou je, že jsou stránky dostupné v češtině. Tyto wordpress šablony jsou zdarma.
Hlavní funkce free WP šablon
Každá WordPress šablona má svá specifika, díky nimž je vhodná pro tvorbu specifického druhu webu a jeho obsahu. Po instalaci WordPressu jsou sice v administraci dostupné základní výchozí designy, ale předinstalovaná jednoduchá šablona většinou uživatelům nestačí.
Proto se často obracejí k jiným volně dostupným variantám, které lze personalizovat. Váš web tak může vypadat originálně i přes to, že má daná šablona tisíce stažení.
Co bezplatné šablony umí
Díky bezplatným WordPress šabloným lze vytvořit jednoduchý, ale funkční web bez toho aniž by bylo zapotřebí jakýchkoli programátorských znalostí.
Jednotlivé šablony mohou sloužit jako galerie pro obrázky i videa, mezi jejich funkce patří také tvorba odkazů, možnost přizpůsobit barvy, fonty (písmo) i rozložení stránky, využití slideru (posuvný náhled), nebo sidebarů, prostor na reklamu apod.
Některé free šablony pro tvorbu e-shopů podporují WooCommerce, což je plugin určený právě pro prodej zboží. V nabídce jsou i moderní jednostránkové šablony (tzv. One page šablony), které se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější webové trendy.
Na internetu jsou k nalezení různé žebříčky, které hodnotí WordPress šablony nebo doporučují ty nejlepší designy pro jednotlivá odvětví. Můžete tak najít žebříček nejlepších šablon pro restaurace a kavárny, pro ubytovací zařízení, pro fotografická portfolia nebo pro magazíny, blogy, atd.
Jak vybrat WordPress šablonu?
Výběr vhodné neplacené šablony pro účely vašeho webu je velice důležitý a může se na něm odrazit i výsledný úspěch stránek. I když volně dostupné šablony nemají tolik funkcí, stále lze sehnat takové, které poslouží dostatečně. Alespoň pro začátek vaší webové prezentace.
Jak tedy zvolit tu správnou WordPress šablonu? Jak poznám, že je šablona pro můj web vhodná?
Každý typ webu má svá specifika a podle toho je třeba vybrat i šablonu a její design. Většina začínajících uživatelů WordPressu pro začátek volí právě šablony zdarma a i díky tomu se jejich tvůrci snaží vytvořit co nejefektivnější dostupný design a funkce.
Parametry pro výběr WP šablony zdarma
- Druh webu
Druh webu, který chcete vytvořit, je nejzákladnějším parametrem pro výběr správné šablony na web. Existují totiž speciálně předpřipravené designy a motivy, které se pojí s konkrétním využitím stránky. Nejčastěji se jedná o:
- Blogy
- Portfolia
- E-shopy
- Magazíny
- Diskuzní fóra
- Firemní prezentace
Například WordPress šablony na e-shop sice nevystačí na nějak zvlášť velké projekty, ale pro menší prodejce, například autory rukodělných prací, jsou absolutně dostačující.
Oblíbené jsou i WordPress šablony pro fotografy, kteří díky nim tvoří svá portfolia nebo šablony pro blogery. WordPress je nejrozšířenější systém pro blogování. Pokud tedy zakládáte blog, nelze doporučit vhodnější systém než WordPress.
Ke každému typu internetových stránek je tak třeba vyhledat speciální šablonu, která nabídne rozhraní přímo pro ten daný účel. Práce s tvorbou stránek je poté mnohem jednodušší, když je na čem stavět.
V knihovně WordPressu lze šablony vyhledávat přímo podle požadovaného zaměření. Stačí přejít v administraci WordPressu do záložky Vzhled – Šablony.
- Funkčnost versus design
Při výběru šablony se nenechte zmást atraktivním designem. Ano, hezky vypadající stránky sice mohou vzbuzovat větší důvěru, ale v první řadě musí být hlavně funkční, jednoduché a přehledné. Dejte si tak pozor na to, aby design nepřevažoval nad schopností stránek přehledně sloužit uživatelům.
- Kompatibilita
Při výběru typu šablony je třeba dbát také na její kompatibilitu – především s běžně používanými prohlížeči, nejnovějšími verzemi WordPressu i potřebnými pluginy.
- Responzivita
Responzivita je dnes velice důležitým faktorem a bez ní snad už dnes ani nemá smysl web vytvářet. Responzivní šablona znamená, že stránky budou bez problému zobrazitelné i z mobilních zařízení, tabletů apod. Výhodou je, že responzivní design nabízejí právě už i bezplatné šablony.
Otestujte si vždy, že se web se zvolenou šablonou zobrazuje na mobilním telefonu správně.
- Rychlost
Rychlost stránek a jejich načítání dnes hraje velkou roli. Podle statistik nejsou lidé ochotni čekat na obsah déle než 4 až 5 vteřin, ideálem jsou maximálně 3 vteřiny. Rychlost WordPress šablon lze otestovat zdarma přímo ve službě Google Speed Test.
Free versus placené šablony
Jak už bylo řečeno, WordPress šablony webových stránek jsou dostupné v neplacených i prémiových verzích. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a v čem tkví hlavní nevýhody free šablon oproti těm placeným?
Cena
Jako první se zcela logicky nabízí rozdíl v ceně. Licence k prémium verzím se obvykle pohybují okolo 40 – 100 dolarů na rok s tím, že u některých prémium šablon lze pořídit doživotní licenci. Velmi oblíbenou premium šablonou je Divi šablona.
Free verze jsou samozřejmě zdarma, což u začínajících projektů, které nemají ambiciózní cíl a slouží třeba jen k radosti či otestování, je naprosto v pořádku.
Funkce
Rozdíly mezi placenou a neplacenou verzí se musí samozřejmě někde projevit a na funkcích je to znát. Nelze říci, že by free verze šablon byly nějak obzvlášť ochuzené. Prémium verze WP šablon nabízejí uživatelům širší rozsah díky kterému lze weby lépe ovládat i personalizovat. Samozřejmě na grafice se cena odráží a prémiové šablony dokážou vytvořit skutečně profi design efekt webu.
Placené verze mají ty nejmodernější doplňky a funkce, které využijí i zrušení programátoři. Ovšem pokud chcete jednodušší web, mnoho z těchto funkcí možná ani nevyužijete.
Design a úpravy vzhledu
I když je ve WordPress knihovně opravdu velké množství různých šablon zdarma, jedná se o takové designy, které používá mnoho dalších lidí. Tyto šablony se sice dají do jisté míry personalizovat, ale pořád je to něco, co se opakuje.
Prémium verze oproti tomu nabízejí design s širšími možnostmi úprav včetně tvorby vlastního fontu, uspořádání prvků na webu a díky tomu, že jsou placené, je nepoužívá tolik uživatelů.
Jedná se o opravdu profesionální záležitost s přístupem ke stále novým přednastaveným šablonám, které při tvorbě webu výrazně usnadňují práci.
Bezpečnost
Co se týče bezpečnosti, ta je kvalitní u free i prémium verzí. Šablony procházejí pravidelným bezpečnostním auditem, takže pokud stáhnete šablonu z oficiálního WordPress webu, určitá úroveň bezpečnosti je zajištěna. Nutno však poznamenat, že díky tomu, že je WordPress nejrozšířenějším redakčním systémem, existuje množství virů a internetových útočíků, které vám mohou web poškodit. Vyplatí se proto mít nainstalovaný nějaký bezpečnostní plugin.
Podpora
Velkou devízou prémium verzí WordPressových šablon je podpora. Pokud nastane nějaký problém, můžete se obrátit na vývojáře a problém vám pomohou vyřešit. U free verzí tato funkce není.
Obecně tedy platí, že prémium verze nabízejí více funkcí, větší možnosti pro tvorbu designu i dostupné aktualizace. Pro začínající internetové podnikatele jsou free šablony skvělým začátkem, jak se seznámit s tvorbou webu svépomocí. Zjistíte, že vytvořit web na WordPressu, který dobře vypadá, není zase tak těžké. Díky mnoha uživatelským recenzím si můžete snadno vybrat konkrétní efektivní a funkční šablonu, která dostatečně poslouží svému účelu.
Nejlepší WordPress šablony zdarma
Které WP šablony zdarma stojí za vyzkoušení? Pokud hledáte nejlepší WordPress šablony 2018, které jsou zdarma, pak byste se mohli spolehnout na již zmiňované uživatelské žebříčky. Pojďme si představit několik verzí, které si získaly důvěru i oblibu.
Twenty Seventeen
Tato šablona se momentálně nachází na předních příčkách nejvyužívanějších designů. Twenty Seventeen je ideální k tvorbě firemních stránek a ihned v úvodu nabízí možnost vložení obrázkové galerie nebo video.
Je zde přehledné menu, možnost vložení loga i vyhledávací lišta. Šablona je responzivní a splňuje tak nároky na nejnovější trendy.
OceanWP
Pokud hledáte multifunkční šablonu, která zvládne například e-shop i pěkné portfolio, pak by to mohla být právě tato šablona. Mezi její přednosti patří responzivita i kompatibilita s různými pluginy. Šablona je dle uživatelů rychlá a nabízí několik hned možností, jak vytvořit výsledný vzhled.
Zerif Lite
Zerif Lite patří k oblíbeným a moderním jednostránkovým šablonám. Je velice jednoduchá, ale právě to je na ní tak elegantní. Hodí se pro osobní i komerční využití, k prezentaci firem, fotografií i osobních stránek.
Hueman
Tuto šablonu ocení především blogeři nebo provozovatelé online magazínů. Hueman je členitá responzivní šablona, která je však pro návštěvníky dobře přehledná. Můžete si zde pohrát s barvami i rozložením stránky a připojit se k více než 70 tisícům světových webů, které tuto šablonu úspěšně používají.
Sydney
Skvělou volbou může být i tato šablona, která má na svém kontě více než 200 tisíc instalací. Sydney působí opravdu profesionálně a je oblíbená především pro prezentaci firem. Se šablonou si můžete opravdu pohrát – nabízí totiž široké možnosti barevného nastavení, nastavení a rozložení obrázků, full green slider i nahrání loga.
Jak vybrat WordPress šablonu
Demo verze všech celé řady WP šablon najdete přímo v knihovně WordPressu s tím, že si můžete prohlédnout celkové žebříčky nebo žebříčky dle jednotlivých témat (např. nejlepší šablony pro blogy a podobně). Oblíbenost těchto témat a designů však svědčí o tom, že jsou i free verze kvalitní a lze z nich vypracovat funkční weby s velkou návštěvností.
Pro redakční systém wordpress a free šablony vám pro začátek bude stačit levný hosting od Wedos. Osobně jej pro řadu projektů využívám.
ZALOŽIT HOSTING WEDOS
V rámci týmu portálu DigitalniNomadstvi.cz jsme zpracovali tento článek, aby pomohl začínajícím podnikatelům a digitálním nomádům. Věříme, že pomůže, dá inspiraci a předá užitečné rady, které využijete.