Working holiday v Japonsku je program pro mladé mezi 18 – 30 roky, kdy můžete pracovat a cestovat v Japonsku po dobu jednoho roku. Podmínky pro získání víza do Japonska v programu Working Holiday nejsou nijak obtížné a přestože existuje omezené množství vydávání víz pro ČR, program je dlouhodobě dostupný téměř pro jakéhokoli zájemce. Japonsko je země, která vás okouzlí. Jak podat žádost o Working holiday do Japonska a jak získat práci v Japonsku? Poradíme, jak na to.
Pracovní dovolená, Working holiday v Japonsku
Víza do Japonska v rámci Working holiday se pro občany České republiky vydávají od roku 2018. Mají za cíl zpopularizovat zemi a přitáhnout turisty. Do roku 2018 bylo Japonsko velmi homogenní a uzavřené pro ostatní svět. Teď přišel čas na změnu.
Pokud máte zájem o pracovní dovolenou v Japonsku, neváhejte využít této skvělé příležitosti. Počet míst v programu Working holiday je pro Českou republiku omezený.
Podmínky pro Working holiday v Japonsku
Víza do Japonska se vydávají s platností na jeden rok a Japonsko musíte navštívit do 3 měsíců od data vydání. Než se ale na cestu vydáte musíte splnit určité podmínky.
Podmínky pro Working holiday v Japonsku jsou následující:
- Jste občanem České republiky a máte platný pas.
- V době podání žádosti máte svoje bydliště na území naší republiky.
- Cestujete za účelem dovolené, můžete si ale přivydělávat.
- Musíte splňovat věkovou hranici 18 až 30 let.
- Máte zpáteční letenku nebo dostatečné prostředky na nákup zpáteční letenky.
- Musíte mít alespoň částečné finance na začátek v Japonsku (cca 45.000Kč).
- Nikdy jste tento typ víza pro Japonsko nevyužili.
- Jste v dobrém zdravotním stavu.
- Nemáte zápis v rejstříku trestů.
Jak podat žádost o Working Holiday
Zájem o Japonsko rok od roku roste. Pokud tedy chcete využít netradiční pracovní dovolené, příliš neváhejte. V rámci programu Working Holiday do Japonska je pro Českou republiku pouze 400 míst ročně.
Pokud splňujete podmínky pro vstup do Japonska, dalším bodem je podání žádosti o Working Holiday.
- Musíte osobně předložit dokumenty nutné k žádosti, které najdete na japonské ambasádě v České republice
- Poplatek za podání žádosti se neplatí
- Podávání žádosti probíhá na Velvyslanectví Japonska v České republice
- Žádost trvá vyřídit asi pět dní, pokud nebudete mít všechny dokumenty v pořádku, požádají vás o doplnění
- Výsledek žádosti je to na co všichni čekáte, buďte tedy připraveni na telefonu nebo emailu, předvolají si vás zpět pro sdělení verdiktu
- S dokumenty, které odevzdáváte je i cestovní pas, nezapomeňte tedy, že nesmíte vyjet mimo Evropskou Unii
Tahle část se nezdá být složitá a s potřebnými informacemi z oficiálních webů to zvládne každý.
Jak tedy postupovat dál, když verdikt žádosti je ANO?
Získání víz do Japonska v programu Working Holiday
Balíte kufry, studujete kulturní zvyky a tradice, Japonsko čeká!
Než ale nasednete do letadla, zkuste se ještě podívat, co smíte do Japonska dovážet a co smíte vyvážet. Do Japonska se mimo jiné nesmí dovážet zelenina, ovoce a masné výrobky. Svačinu si tedy snězte ještě v letadle. A vyhněte se také cestování se svými mazlíčky. Je to poměrně zdlouhavá kontrolní procedura a Japonsko je velmi přísné.
Po příletu do Japonska
Jakmile dosednete v Japonsku na letišti, musíte opět zařídit několik nezbytností. Tou první je získání pobytové karty tzv. rezidenční karty. Pak musíte ohlásit místo pobytu. Nakonec si musíte zařídit zdravotní pojištění.
Co je rezidenční karta
Bez rezidenční karty se v Japonsku neobejdete. Vydává se po vstupní kontrole na letišti. Je to doklad toho, že jste v zemi legálně na určitou dobu. Pokud jste se dostali do Japonska přes moře, vstupním bodem je námořní přístav. Pobytová karta vám bude poslána na místo vašeho pobytu poté, co splníte ohlašovací povinnost.
Proč ohlašovat místo pobytu
Japonsko chce vědět, kde vás najít v případě problémů a pomáháte tím také statistikám. Takže jakmile se někde ubytujete, nahlaste to místo tamním úřadům. A to samé udělejte, pokud místo budete měnit.
Na ohlášení místa pobytu v Japonsku máte 14 dní od vstupu do země.
V případě, že opominete ohlásit, kde se nacházíte, můžete být pokutováni částkou 40.000 Kč nebo vám také mohou zrušit povolené k pobytu.
Zdravotní pojištění je nutností
Až se budete přihlašovat k místu pobytu, nezapomeňte se také nahlásit do systému veřejného zdravotního pojištění. I když máte své cestovní pojištění, je to povinnost a zdravotní pojištění nevyjde zas tak draze. Platíte asi 700 Kč za měsíc. Při prohlídce u lékaře potom hradíte 30% z celkové částky.
Kromě povinného pojištění je doporučováno připojistit se na nenadálé události jako třeba úmrtí, úraz s trvalými následky nebo náhrada škody. To je potřeba provést v rámci cestovního pojištění v ČR ještě před odletem. Zdravotní péče v Japonsku je dražší než v ČR, proto byste měli zvolit vysoké limity léčebných výloh.
Práce v Japonsku
Práci si raději najděte před odjezdem, radí někteří. Japonsko vás prý nebude vítat s otevřenou náručí. Najít si práci v Japonsku sice není nemožné, ale rozhodně to není snadné a dle zkušeností řady Čechů je potřeba se na to předem připravit. Proto je dobré si najít co nejvíce informací před cestou nebo ještě lépe, najít si práci v Japonsku ještě z Česka. S tím vám můžou pomoci následující odkazy:
- Stránky, ze kterých budete dostávat každý den seznam nových pracovních nabídek
- Stránky, kde si za pomocí filtrů najdete to pravé přímo pro vás
Při hledání práce v Japonsku vám určitě pomůže, když budete umět základy japonštiny. Naučit se japonsky není jednoduché, ale čím lépe budete japonštinu umět, tím snadněji najdete práci.
Většina webů a cestovatelů se shodují na tom, že ideální start pro práci je učení angličtiny. Nemusíte umět japonsky a dokážete získat práci učitele angličtiny. Pokud máte dobrou znalost angličtiny, rádi vás zaměstnají, protože o tento jazyk roste zájem. Kvůli odloučení od zbytku světa se Japonsko až teď začíná učit jiným jazykům a angličtina je nejrozšířenější. Skvělé je, že nemusíte být rodilý mluvčí, abyste mohli angličtinu učit.
Práce v Japonsku po příletu
V případě, že se i tak rozhodnete si zařídit práci v Japonsku až na místě, existuje řada japonských agentur. Najdete je především v Tokiu, Ósace a Nagoji. Můžete si vyhledat všechny potřené informace na těchto stránkách: Politika zaměstnanosti v Japonsku pro zahraniční pracovníky
Doporučení pro cestování
Pro delší pobyt či roční výjezd do Japonska využijte pojištění True Traveller. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.
Lákají váš další working holiday programy? Zkuste Working holiday na Novém Zélandu!
Bezpečné cestování s dávkou dobrodružství!
V rámci týmu portálu DigitalniNomadstvi.cz jsme zpracovali tento článek, aby pomohl začínajícím podnikatelům a digitálním nomádům. Věříme, že pomůže, dá inspiraci a předá užitečné rady, které využijete.