Coworking (někdy psáno také jako co-working) znamená v překladu spolupráce. Slovo coworking je chápáno dnes jako prostor sdílených kanceláří pro práci. V coworkingu najdete nejčastěji nezávislé profesionály, podnikatele na volné noze (freelanceři), živnostníky, pracovníky s možností home office a nesmíme zapomenou také na digitální nomády.
Coworkingové centrum: historie a současnost
Novodobá kancelář pro práci moderních volnomyšlenkářů, kreativních jedinců a nomádů – to je coworkingové centrum (anglicky coworking space).
Myšlenka pro sdílený pracovní prostor vznikla už v 80.letech 19.století. V roce 2005 byla otevřena první sdílená kancelář v San Franciscu, která znamenala začátek nové éry. V České republice vznikají coworkingy od roku 2009, a to převážně v Praze, Brně a dalších větších městech.
Jedná se o stále relativně mladou myšlenku, která však rok od roku dokazuje, že se jedná o silný trend budoucnosti. S tím, jak roste práce z domova, home office a práce na dálku, tak tím coworking centra evidují zvýšený zájem.
Pracovní trh se v 21.století mění a coworking je jedním z hlavních tahounů této změny.
Výhody coworkingu
Coworking znamená nový způsob práce. Vytváří optimální podmínky pro mnoho lidí na volné noze. Kombinuje prostor pro spolupráci s kolegy a zároveň respektuje potřebu samostatné a nerušené práce. Využívá potenciál kreativity, spolupráce, vytváří funkční atmosféru pro samostatné živnostníky, podnikatele i start-up týmy.
Jak zmiňuje Wikipedie, coworking stojí na pilířích spolupráce, komunity, otevřenosti a dostupnosti.
Coworking je levnější než standardní pronájem kanceláře
Coworking centra nabízí několik variant přístupů a od nich se odvíjí také cena. V každém případě se vždy dostáváte na nižší finanční investici v porovnání, kdybyste si pronajali samostatnou kancelář.
Komunita, která vás podporuje
Coworking není jen o místě určeném pro práci. Toto místo je specifické tím, že se zde sdružují lidé s podobným mind-setem. Máte možnost si vyměnit názory a popovídat blíže nejen s lidmi z vašeho oboru, ale také s těmi, kteří řeší úplně jiné podnikatelské problémy. Toto kreativní prostředí vám umožní nadhled nad věcí a díky multioborovému přístupu naleznete nestandardní řešení, která jsou podhoubím pro inovace.
Coworking centrum je prostě takové malé Sillicon Valley 🙂 Nezapomeňte, že velmi záleží na tom, s jakými lidmi se každý den setkáváte.
Mnoho freelancerů a podnikatelů vyhledává sdílené kanceláře právě kvůli skvělé komunitě a možnostem networkingu.
Akce, přednášky, workshopy a další
Coworkingy navíc pro své členy připravují často nějaké akce, které se zaměřují na podnikatelský růst, osobní rozvoj a předávání zkušeností. Může jít o zajímavé přednášky, workshopy, kde aktivně participujete či diskuze. Ve spojení s komunitou se členové setkávají i neformálně v restauracích, organizují se bowlingy, karaoke, posezení u pivka, atd.
Prostory sdílené kanceláře
Coworking kanceláře jsou vizuálně různé místo od místa, přesto mají všechny podobný smysl pro vybavení.
Kancelářský nábytek, počítačová síť, nadprůměrně rychlý internet (wifi), tiskárna, sociální zařízení – to je základ pro každý coworking. Řada coworkingových center má také prostory kuchyňky, místo pro odpočinek, relax a chill, zasedací místnost, soukromé kanceláře.
Věština coworking míst nabízí zdarma filtrovanou vodu, základní kávu, čaj a nějaké slané zákusky.
Kolik stojí coworking?
Coworking centra mají vyvěšený ceník, který nabízí nejčastějí následující varianty vstupů:
- 1 hodina
- 1 den
- 1 týden
- 10, 20 nebo 30 hodin
- 1 měsíc
Cena za pronájem sdílené kanceláře, resp. židle v coworkingu je různá, počítejte však přibličně 150 – 350,-Kč/hod či 2000 – 3500,-Kč za měsíc.
Cena za pronájem konferenční či zasedací místnosti je zpoplatněná extra.
Coworking v České republice
Coworking Praha
Coworking v Praze je nejrozšířenější a nejdeme tu celou řadu center. Můžete vyzkušet např.:
- Impact Hub
- Locus Workspace
- Creative Gate
- PaperHub
- Pracovna v parku
- DeskRoom
- Node5
- K10 Coworking
Celý seznam najdete na stránce: Coworking centrum Praha
Impact Hub coworking v Praze zveřejnil video, jak vypadají jeho prostory.
Coworking Brno
V Brně můžete navštívit tyto coworking centra:
- Hub Brno
- Melvin Space
- Cowo Brno
- Coworking centrum
Prostory Coworkingu Ostrava a další krajská města
Coworking prostory najdete samozřejmě i v dalších městech. Postupně vznikají další a další zajímavá místa pro práci ve sdílených prostorech. Pokud máte zkušenosti s konkrétním coworking centrem, napište do komentářů, sdílejte své zkušenosti s ostatními 🙂
Coworking v zahraničí
V zahraničí sdílené kanceláře doslova frčí. A to i ve státech, které patří do rozvojových.
Já jsem navštívit coworking místa v Thajsku.
- Punspace coworking: Chiang Mai, Thajsko
- Kohub coworking: Koh Lanta, Thajsko
- The Glass House, Lanta Hub, Koh Lanta, Thajsko
- Hubba coworking: Bangkok, Thajsko
- Dojo Bali, Bali, Indonesia
Moderní zázemí pro digitální nomády a vřele mohu doporučit! Mrkněte na cowokring Punspace v Chaing Mai, proslaveném městě Chiang Mai pro digitální nomády.
The Glass House, Lanta Hub, Koh Lanta, Thajsko
Aktuální tip z března 2020: Doporučuji zkusit Café/Coworking The Glass House, které otevřel můj kamarád Tung na Koh Lantě v Thajsku. Je to prostor pro digitální nomády, horní poschodí je vytvořeno jako coworking, v přízemí je pak kavárna, kde můžete samozřejmě také pracovat. Zásuvky jsou u každého stolu. Protože Kohub coworking výrazněji zdražil, je to skvělá alternativa pro nárazovou práci i měsíční balíček. Denní vstup pro práci v Glass House stojí 200 bahtů, zatímco v Kohub to je dvojnásobek 400 bahtů.
Digitální nomádi využívají coworking
Digitální nomádi, tedy cestovatelé, kteří pracují během svého cestování využívají coworking místa velmi často. Coworking je pro ně jakési centrum, odkud mohou v klidu pracovat a navazovat zajímavá přátelství a podnikatelské byznys kontakty. Na základě mých zkušeností z Thajska je atmosféra mezi digitálními nomády velmi příjemná. Aktuálně cítím, že se moje cestování může proměnit do vyhledávání míst, kde jsou zajímavá coworking centra, která podpoří moje podnikání.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.