Cestování levně znamená často létání s nízkonákladovými společnostmi Ryanair, Wizzair, EasyJet a jinými. Největším problémem bývá příruční zavazadlo – jeho obsah, velikost a maximální dovolené rozměry. Zavazadlo, které si bereme do letadla je omezeno také váhou. A pozor si musíme dát také na zakázané předměty a limity na množství tekutin. Vytvořil jsem pro vás průvodce, který shromažďuje moje zkušenosti a všechny důležité informace o příručním kabinovém zavazadle. Pokud se rozhodnete letět s low-cost aerolinkou, tenhle článek je ten pravý pro vás.
Co je příruční zavazadlo?
Příruční zavazadlo si bereme s sebou do letadla. Máme ho po celou dobu u sebe. Někdy se mu říká také kabinové zavazadlo.
Opakem příručního zavazadla je odbavené zavazadlo. Toto zavazadlo předáváme pracovníkům letiště před nástupem do letadla, většinou během odbavení (check-in na letišti). Odbavené zavazadlo (někdy se nazývá také jako zapsané zavazadlo) si vyzvedneme na příletovém letišti.
Příruční zavazadlo
Kabinové zavazadlo je omezeno rozměry a váhovým limitem. Důvod je prostý, kdyby si každý bral do letadla co chce, nezbylo by tam moc místa pro další cestující. Přepravci tak stanovili omezení pro kabinové zavazadlo – jeho obsah i velikost. Maximální rozměry slouží k tomu, aby bylo v letadle dostatek místa. Váhový limit pak slouží k šetření paliva a je spojen také s únosností odkládacích skříněk nad sedadli.
Podívejte se na srovnání nejlepších batohů pro cestovatele.
Rozměry kabinového zavazadla a váhový limit
Každá letecká společnost má vlastní pravidla, jaké rozměry kabinového zavazadla jsou přípustné a jaká je maximální váha zavazadla. Tuto informaci najdete na oficiálních webových stránkách leteckého dopravce. Níže uvádíme nejčastější low-cost čili nízkonákladové letecké přepravce a jejich limity.
Příruční zavazadlo u EasyJet
- Maximální rozměry 56 x 45 x 25 cm
- Váhový limit není stanoven.
Příruční zavazadlo u Ryanair
- Maximální rozměry 55 x 40 x 20 cm
- Váhový limit je 10 kg.
- Je možné mít také druhé příruční zavazadlo s rozměry 35 x 20 x 20 cm s váhovým limitem 10 kg.
Příruční zavazadlo u WizzAir
- Maximální rozměry 42 x 32 x 25 cm
- Váhový limit není stanoven.
Příruční zavazadlo u ČSA
- Maximální rozměry 55 x 45 x 25 cm
- Váhový limit je 8 kg
Pokud budete rezervovat letenku na stránkách nízkonákladové aerolinky, pravděpodobně bude průběh rezervace doplněn o kroky pro zakoupení jídla na palubě, konkrétního místa v letadle, pronájmu auta či pojištění storna. Pozor na to, co vše odklikáváte, cena se může navýšit. Speciální pojištění na palubě letadla nepotřebujete – srovnejte pojištění pro cestovatele a digitální nomády.
Moje zkušenosti s rozměry, obsahem a váhou
Na řadě cestovatelských portálů najdete, že nesmíte překročit maximální rozměry kabinového zavazadla, a to ani o 1 cm nebo 0,25 kg. Moje zkušenosti s nízkonákladovou společností Ryanair dokládají, že pokud váš batoh nevypadá příliš velce, pak ho vůbec nekontrolují. Nekontrolují ani rozměry ani váhu. Nemusíte mít zrovna speciální batoh pro nízkonákladové lety (přesto jej doporučuji). Janča prošla i s velkou krosnou Deuter 65 litrů, kterou stáhla do požadovaných rozměrů. Faktem je to, že s popruhy byla krosna větší než maximální rozměry. Nikdo ale nekontroloval.
Odpovědnost zůstává samozřejmě zcela na vás. Vřele doporučuju rozměry příručního zavazadla dodržovat, stejně jako váhové limity. Jen chci říci, že v některých případech to lze risknout a prostě projdete. Není to nemožné. Stává se to. Otevřeně si ale řekněme, že se stává také opak, kdy bohužel jste nuceni zaplatit a zavazadlo odevzdat k odbavení, protože má větší rozměry.
Jak fungují nízkonákladové letecké společnosti
Zajímá vás, jak je možné, že letenky od nízkonákladových společností jsou výrazně levnější než od tradičních leteckých přepravců? Podívejte se na video, které vysvětluje, kde všude nízkonákladové společnosti šetří peníze a jak funguje jejich byznys model.
Pokud vás letecká doprava zajímá, možná si oblíbíte seriál City in the Sky z produkce BBC. Ten odkrývá leteckou globální síť a její komplexní logistiku.
Zakázané předměty a obsah příručního zavazadla
Seznam zakázaných předmětů, které nesmí na palubu letadla se stále doplňuje. Největší změny se udály po událostech 11. září, kdy byly zaváděny přísné kontroly na všech letištích.
Jaké jsou předměty zakázané přepravovat v kabinových zavazadlech dnes?
- Střelné zbraně (vč. signálních zbraní, prázdné zapalovače ve tvaru zbraně, replik a imitací zbraní, např. hračky zbraně)
- Špičaté zbraně
- Ostré předměty (brusle na led, nůžky s ostří delší jak 6 cm, vrtáky a šroubováky, pokud jsou ostré)
- Tupé předměty (rybářské pruty a udice)
- Výbušniny a hořlaviny (barvy ve spreji, ředidlo)
- Chemické a toxické látky (pepřové spreje, slzné spreje)
- Tekutiny a gely
Tekutiny a gely
V příručním zavazadle jste poměrně přísně omezeni v množství a skadování tekutin, gelů a látek podobné konzistence. V zásadě platí tři pravidla, která musíte dodržovat.
I. Maximální množství tekutin 100 ml na jeden kus.
Tekutiny si do letadla brát můžete, jste ale omezeni v množství. V lahvičce, obalu či balení smíte mít maximálně 100 ml.
II. Celkem smíte mít maximálně 1 litr tekutin a gelů.
Pokud tedy máte 100 ml balení, pak jich smíte mít maximálně 10. Do letadla nesmíte brát více jak 1 litr tekutin.
III. Tekutiny musí být v jediném průhledném opakovatelně uzavíratelném sáčku.
Tyto sáčky jsou většinou dostupné také na letištích, a to zcela zdarma (v Praze na letišti Václava Havla jsou dostupné vždy). Mějte na paměti, že rozměry sáčku jsou 20 x 20 cm. Jedná se o poměrně malý sáček, takže tam stěží nasoukáte 10 lahviček o objemu 100 ml. Pozor proto na to.
Následující tekutiny a gely si smíte brát do letadla, ale musíte dodržovat všechny 3 výše uvedené pravidla.
Voda, nápoje, sirupy a polévky, krémy, oleje, roztoky, spreje, parfémy, mascara, vlasové gely, sprchové gely, tlakové nádoby, holicí pěny, deodoranty, zubní pasty, atd.
Moje zkušenosti s tekutinami
Měl jsem vlastní sáček o rozměrech 25 x 20 cm a prošel kontrolou Raynairu bez problému. Jeho uzavíratelnost nebyla 100%, cvočky už byly trochu staré a nedržely dobře u sebe. Na první pohled však byl sáček uzavřený. Kontroly se evidentně nevěnují každému detailu. Pamatujte však, že je lepší být připraven a zbytečně neriskovat.
Moje zkušenosti se zakázanými předměty
Viděl jsem, jak kontrola strávila asi 10 minut nad plastovou hračkou zbraně. Táta prostě koupil hračku zbraně klukovi a vezl si ji v příručním zavazadle. To se kontrole nezdálo. Hračku zkoumali dohromady tři různí kontroloři. Tátovi dali přísné varování, že takové druhy hraček je potřeba přepravovat v odbaveném zavazadle. Podle pravidel můžou hračku, která vypadá jako zbraň zabavit.
Skvělý a ještě více podrobný návod, jaké všechny předměty jsou zakázané mít v příručním zavazadle najdete na stránkách pražského letiště.
Nezapomeňte, že pracovníci provádějící bezpečností kontroly mají vždy právo určit zakázaný předmět jako předmět, který není na seznamu, ale dle jejich názor vyvolává důvodné podezření, že může ohrozit bezpečnost.
Jaké příruční zavazadlo používám
Já používám cestovatelský batoh Osprey Farpoint 40. Jedná se o speciálně navržený batoh, který slouží jako ideální příruční zavazadlo. Tenhle Osprey Farpoint byl designován pro cestování nalehko, kdy si berete s sebou jenom příruční zavazadlo.
Batoh Osprey Farpoint 40 má rozměry: 53 x 33 x 20-30 cm. Splňuje tedy rozměrové limity pro všechny nízkonákladové lety (Ryanair, Wizzair, EasyJet). Další výhodou je nízká váha batohu. Váží pouze 1400 g. Batoh i další cestovatelské vybavení, které používám sdílím v seznamu Vybavení pro cestovatele.
Doporučení pro cestování
Pro krátkodobé cesty využijte cestovní pojištění AXA s 50% slevou. Pro delší pobyty a roční výjezdy využijte pojištění True Traveller. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.
Zdokonalte se v angličtině, španělštině či jiném cizím jazyce pomocí webové a mobilní aplikace Easy Lingo.
Pokud si chcete půjčit auto, srovnejte ceny online na RentalCars.
Pro vyhledávání letenek využijte Kiwi a následně porovnejte, zda není levnější cena na oficiálních stránkách aerolinky.
Zkontrolujte si, zda máte všechno užitečné vybavení na cestu.
Bezpečné cestování s dávkou dobrodružství!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.
Další super tip, co se mi osvědčil, když nechci mít během letu žízeň a zároveň zbytečně neutrácet – vzít si prázdnou plastovou lahev, projít kontrolou (je prázdná, takže žádné tekutiny navíc a plast jim nijak nevadí) a pak si jí naplnit před nástupem do letadla. 🙂
Díky Zuzko, tohle je super tip 🙂
Super článek bez „vomáček“ 🙂 Díky!
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, můžu si do příručního zavazadla vzít obyčejnou tužku a paralen?
Děkuji, Lucie.
Ahoj Lucie, určitě můžeš 🙂