Kniha Práce na dálku patří neodmyslitelně mezi povinnou literaturu pro začínající digitální nomády. Pokud jste ji ještě nečetli, mrkněte na recenzi knihy od Martiny Havelkové, která vypíchla nejzajímavější myšlenky, jež ji zaujaly.
Recenze knihy Práce na dálku
Sama o práci na dálku uvažuji delší dobu. Líbí se mi, že nejste vázáni na jedno místo, kam musíte pravidelně docházet, ale sami si můžete vybrat, kdy a kde se práci budete věnovat. Tato volnost s sebou přináší ale také řadu problémů, na které autoři při psaní knihy pamatovali. Pokud vás také zajímá, jaké to je pracovat na dálku, pak se spolu se mnou začtěte do této inspirativní knihy, ze které jsem se snažila vypíchnout myšlenky, které mne nejvíc zaujaly.
Knihu Práce na dálku (Remote: Office Not Required) napsali Jason Fied a David Heinemeier Hansson, kteří jsou autory bestselleru Restart a zakladatelé firmy 37signals. Pracovat na dálku můžete nejen z domova, ale odkudkoliv, kam si můžete vzít svůj počítač a je tam internetové připojení. Ne ve všech oborech je možné této příležitosti využít. Existuje ale celá řada odvětví, kde to možná je – jako jsou účetnictví, poradenství, služby zákazníkům, design, filmová produkce, finance, státní správa, hardware, pojišťovnictví, právní služby, marketing, personalistika a software.
Možnost pracovat odkud chci a kdy chci
Hned v úvodu se dozvíme, proč je pracovat na dálku tak výhodné. Například zvládneme udělat mnohem více práce, když nás nikdo nevyrušuje neustálými dotazy. Můžeme se tak více soustředit a ponořit se do práce. Také neztrácíme čas dojížděním a ušetříme spoustu času i peněz, které můžeme věnovat svým koníčkům či rodině. Navíc jsme ohleduplní i k přírodě.
Život si můžete přizpůsobit svým vášním, aniž byste museli mít výjimečné štěstí nebo pracovat extrémně tvrdě – pokud máte svobodu vybrat si, kde a kdy chcete pracovat.
Konec prokrastinace
Jedna z kapitol je věnována prokrastinaci, která je dnes velmi diskutovaným tématem. Pro mě je prokrastinace také aktuální a velmi mne zaujalo, jak se autoři k tomuto problému staví.
Rozptýlení někdy dokonce můžou posloužit určitému účelu. Jako příslovečný kanárek v uhelném dole nás varují – když zjistíme, že pravidelně podléháme – že naše práce není jasně definovaná, že naše úkoly jsou podřadné a nebo že celý projekt, na kterém děláme, je od začátku nesmyslný.
Možná to někomu bude znít je jako výmluva, ale když se nad tím zamyslím, tak činnosti, které mě opravdu baví a naplňují, neodkládám. Zato, když mám dělat vyloženě něco, co mě nebaví, odkládám to co nejdéle je to možné.
Většina lidí pracovat chce, když je to stimulující a uspokojující. A když máte na krku práci, která nikam nevede, pak vám pracovní stůl mimo kancelář nijak nepomůže – potřebujete nové zaměstnání.
Pokrokoví zaměstnavatelé
Práce na dálku je výhodná nejen pro zaměstnance, ale také pro zaměstnavatele. Díky práci na dálku ušetří váš zaměstnavatel řadu nákladů. Například za kancelářskou plochu, kterou může následně pronajímat. Zaměstnanci nemusí pocházet pouze z velkých měst, kde firma sídlí, ale je možné si vybírat odborníky téměř odkudkoliv.
Kniha také předkládá argumenty na výmluvy, proč zrovna ve vaší firmě pracovat na dálku nejde. Dozvíme se tak, proč není nutné mít každý den porady a není třeba své zaměstnance denně vidět a kontrolovat, zda chodí do práce včas a zda pilně pracují.
Abyste mohli úspěšně pracovat s ostatními lidmi, musíte si vzájemně věřit. To do velké míry znamená věřit ostatním, že svoji práci udělají kdekoli a bez dozoru.
Sir Richard Branson
Pokud svým lidem nevěříte, neměli byste je zaměstnavávat. A pokud vám váš šéf nevěří, neměli byste pro něj pracovat. Velmi mne také zaujala odpověď na námitku, jak mohu vědět, že moji zaměstnanci na dálku skutečně pracují. Odpověď je jednoduchá – vidíte, co udělali.
Práce samotná se stane metrem na posuzování něčí výkonnosti. Když někoho nemůžete celý den vidět, můžete ho hodnotit jen podle práce. Spousta malicherných hodnotících kritérií se rozplyne. Přestanete hodnotit, zda chodí do práce včas, jak často si chodí zakouřit či kolik času tráví na sociálních sítích. Můžete se tedy rovnou zeptat: „Co jsi dneska udělal?“ Je hned jasné, kdo práci jen předstírá a kdo skutečně pracuje.
Přestože mě osobně kniha spíše zajímala z pohledu pracovníka, někomu by se tipy z kapitol, jak získat a udržet ty nejlepší zaměstnance a jak je řídit na dálku, mohly hodit. Dozvíte se zde, jak být osvíceným zaměstnavatelem, jak své zaměstnance získávat a jak se o ně starat.
Jediným spolehlivým způsobem, jak dosáhnout motivace, je povzbuzovat lidi, aby dělali na věcech, které je baví a na kterých jim záleží, s lidmi, které mají rádi a na kterých jim záleží. Zkratky neexistují.
Alfie Kohn
Autoři také upozorňují na nevýhody práce na dálku. Pokud totiž máte svobodu zvolit si, kdy budete pracovat, může se stát, že budete pracovat pořád. Úkolem správného manažera tak není kontrolovat lidi, zda pracují, ale zda nepracují příliš. Hrozí vyhoření zaměstnanců. Nejde totiž jen o krátkodobé, ale především dlouhodobé výsledky.
Kapitolou, která by podle mne mohla být mnohem lépe zpracovaná jsou Daně, účetnictví, zákony. Přestože se jedná o knihu z amerického prostředí, bylo by vhodné napsat mnohem více informací o této problematice. Autoři překladu alespoň připojili odkaz na web www.pracenadalku.cz, který se tomuto tématu věnuje.
Spolupráce na dálku
Další část knihy se věnuje praktické části spolupráce na dálku. Na konkrétních příkladech z firmy autorů 37signals ukazuje, jak vypadá taková každodenní spolupráce na dálku. Podstatnou roli v ní hrají softwarové aplikace, ve kterých můžete svou práci s ostatními sdílet.
Proto autoři ve své softwarové firmě jako svou první aplikaci vytvořili Basecamp, který je centralizovaným prostorem na ukládání všech relevantních souborů, diskusí, seznamů úkolů a kalendářů. Velmi důležité totiž je, aby všechny důležité informace byly snadno přístupné všem a nikdo neztrácel čas jejich dohledáváním.
Na konci knihy najdete seznam užitečných aplikací pro práci na dálku. Pozornost je také věnována tomu, jak si zabezpečit počítač proti úniku dat.
Jedna z kapitol se zabývá tím, jak jednat s klienty na dálku. Důležitý je otevřený přístup. Na rovinu klientům řekněte, že pracujete na dálku a není možné se každý týden osobně potkávat. Pro zvýšení jejich důvěry jim poskytněte reference na svou předchozí práci, aby tak získali představu o vašich schopnostech. Protože důvěra je klíčkovým prvkem, je třeba ji posilovat také pravidelným reportingem pokroků na projektu. Buďte snadno k zastižení na mailu, telefonu či online komunikačních aplikacích. Snažte se je také zapojit klienty do práce na projektu, aby mohli být jeho součástí.
Ze života vzdáleného pracovníka
Poslední neméně zajímavou kapitolou je Život vzdáleného pracovníka. Podle mě je jednou z těch nejužitečnějších. Práce na dálku skýtá netušené svobody, je však třeba si stanovit řád. Dostaneme tak řadu tipů, jak si rozvrhnout práci a den. Zajímavým tipem pro mne bylo vyhradit si jeden počítač na práci a druhý počítač nebo tablet na zábavu. Případně si vytvořit rozdílné účty v jednom zařízení.
Protože být jen zavřený doma, může být trochu na hlavu, je třeba čas od času vyrazit pracovat mezi lidi, třeba do coworkingového centra nebo útulné kavárny. Také je dobré nezapomínat na pohyb.
Autoři zmiňují digitální nomády jako možnost životního stylu, která však není pro každého. Je to možnost volby, kterou nabízí dnešní doba. Můžete tak vidět svět, aniž k tomu potřebujete spoustu peněz a museli byste se vzdát své kariéry.
Proč si pořídit knihu Práce na dálku
Kniha bude zajímavá pro všechny, kteří pracují na počítači a uvažují o tom, že jim nevyhovuje klasická pracovní doba od osmi do pěti, nechtějí strávit spoustu hodin dojížděním a nebo jen fandí moderním technologiím a chtějí zkusit něco netradičního.
Protože autoři sami vlastní firmu, která vytváří softwarové aplikace, mají bohaté zkušenosti s tímto konceptem a chtěli se o ně podělit. Nikomu nediktují, že hned zítra musíte začít pracovat na dálku, ale doporučují začínat postupně.
Kniha je zajímavá také tím, že se snaží nabádat zaměstnavatele, aby se o své zaměstnance dobře starali a rozvíjeli je. Občas mi bohužel některé myšlenky připadaly, jako z jiného vesmíru. Věřím, že ale jednou přijde čas, kdy se vize z této knihy naplní. Navíc nemusíme jen sedět a čekat, ale je jen na nás, jakou životní cestu si zvolíme.
Knihu Práce na dálku vydalo nakladatelství Melvil v roce 2014. Kniha má 247 stran v pevné vazbě s papírovým přebalem a obsahuje velké množství černobílých ilustrací.
Děkuji nakladatelství Melvil za poskytnutí knihy k recenzi.
Autor recenze: Martin Havelková, www.martinahavelkova.cz
Baví Tě knihy? Vstup do Knižního klubu
Vstup do knižního klubu digitálních nomádů, povídej si s ostatními o myšlenkách ze zajímavých knih a soutěž o knihy zdarma! Vstup do knižního klubu ještě dnes!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.