Říká se, že každý by měl někdy do světa, aby posbíral zkušenosti. Dlouhodobé pobyty v zahraničí nám mohou pomoci v kariérním růstu, zlepšit si úroveň angličtiny či jiného jazyka a poznávat jiné kultury. Jenže sehnat si zaměstnání v cizí zemi není žádná legrace. Přestože můžeme tíhnout k digitálnímu nomádství, dobrým mezikrokem může být práce na místě v zahraničí.
Požadavky pro práci v zahraničí
Je vaším snem práce v zahraničí na plný úvazek nebo jen krátkodobá brigáda? Asi již víte, jestli se chcete z Česka odstěhovat nebo jen vydělat peníze v létě na tzv. working holiday. Ujasnit si priority a své cíle je určitě dobré a měli bychom strávit nějaký ten čas přemýšlením.
Asi jste si také vědomi, jaký druh práce byste chtěli a jste schopni vykonávat. Měli byste proto ještě před odjezdem přemýšlet, jaká kvalifikace je k vaší vysněné práci potřeba. K manuální činnosti nebudete potřebovat žádné velké studium angličtiny, naopak v kancelářských profesích se bez cizího jazyka většinou neobejdete. V zásadě platí, čím lépe anglicky umíte, tím snadněji najdete lépe placenou práci.
Nejoblíbenější prací v zahraničí mezi Čechy patří práce au-pair, kdy bydlíte u rodiny a staráte se o děti. Dále je to práce v pohostinství, stavebnictví, či nejrůznější práce na farmě, trhání ovoce a podobně.
Kde pracovat v zahraničí?
Ujasněte si, kam se chcete vydat. Berte přitom v potaz, že k práci v některých zemích budete potřebovat pracovní víza. Zkuste si předem zjistit, jaký je trh práce v dané zemi a zda bude o vaše povolání vůbec zájem.
Evropská unie
Práce v EU se hledá a získává poměrně snadno. Volný pohyb pracovníků zajišťuje, že odpadla byrokratická zátěž s vyřizováním pracovních povolení, navíc Češi jsou ve stejném postavení jako občané jiných států EU. Tři měsíce lze pobývat na území státu bez jakéhokoliv povolení, posléze je potřeba se přihlásit na místních úřadech, kde dostanete přiděleny identifikační údaje jako je např. číslo sociálního pojištění.
Tradiční zemí EU pro zisk zaměstnání zůstává náš západní soused. Německo je vhodné pro dojíždění, pokud bydlíte poblíž hranic. Od roku 2019 bude mít minimální mzdu přes 9 euro za hodinu a většina prací je mnohem lépe ohodnocená než v Česku.
Velká Británie je oblíbeným cílem pro mnoho uchazečů o zaměstnání, kteří si chtějí navíc zlepšit angličtinu. Většina lidí pak míří do Anglie a zvláště do Londýna, ve kterém sídlí firmy z celého světa. Pracovní trh je zde pružný. Minimální mzda v zemi činí téměř 8 liber. Problém představují vysoké náklady na bydlení. Většina lidí si nemůže dovolit pronajmout byt pouze pro sebe a musí se tak o něj dělit s dalšími nájemníky. Další změny může přinést Brexit.
Kanada
Ti dobrodružní se rádi vypraví někam přes oceán. Kanada, země javorového listu, je známá svým přátelským postojem k cizincům. Práci seženete spíše ve velkých městech jako je Toronto nebo Montreal. Minimální mzda se liší podle provincie, pohybuje se kolem 12 kanadských dolarů.
Pro práci v Kanadě je třeba mít pracovní povolení, které lze obstarat na vízovém oddělení Velvyslanectví Kanady ve Vídni. Pokud jste ale mladší 35 let, máte možnosti využít programu Zažijte Kanadu. Ten vám umožní nejen pracovat, ale i cestovat po Kanadě po delší dobu. Program se dělí na working holiday, tzv. pracovní prázdniny a druhou kategorií je práce pro mladé profesionály a mezinárodní stáže pro studenty.
Nový Zéland
Pokud se chcete podívat skutečně až na druhý konec světa, je Nový Zéland místem pro vás. Nabízí především sezónní práce v zemědělství. Minimální mzda je 16,5 novozélandských dolarů za hodinu. Založit bankovní účet na Novém Zélandu je přitom velmi snadné.
Nový Zéland požaduje, aby žadatelé o pracovní vízum již měli uzavřenou dohodu s konkrétním zaměstnavatelem, což může představovat problém. Mladí lidé pak využívají tzv. working holiday víza na Nový Zéland. Mohou pak neomezně poznávat tuto krásnou zemi a přitom pracovat po dobu jednoho roku, navíc nemusí mít předem domluvenou práci ani zaměstnavatele. Existují i víza, díky kterým lze skloubit studium a práce.
Austrálie
Austrálie představuje alternativu k Novému Zélandu. Práce lze snadno sehnat na farmách či v pohostinství. Minimální mzda činí něco pod 19 australských dolarů.
Pokud jste studentem vysoké školy nebo čerstvým absolventem mladším 30 let, můžete se účastnit programu Work and Holiday v Austrálii, který byl spuštěn pro české občany nově v březnu 2018.
USA
Prosadit se ve Spojených státech bylo vždy velkým lákadlem. Také zde potřebujete získat pracovní víza. To získáte po pohovoru na ambasádě, kde je třeba předložit požadované dokumenty. Minimální mzda je 7,25 dolarů.
Mladí lidé pod 30 let, kteří chtějí USA pořádně poznat, se mohou účastnit programu Work and Travel, americkou obdobou working holidays.
Japonsko, Chille, Izrael a další
Pracovní víza do zahraničí lze získat i pro další země. Program working holiday se spustil nedávno v Japonsku, již několik let funguje pro Chille, Izrael anebo Jižní Koreu a Taiwan. Pokud tě zajímají pracovní prázdniny, navštiv rozcestník working holiday víza pro Čechy.
Kde a jak sehnat práci v zahraničí?
Na vlastní pěst
Sehnat práci již před příjezdem do země je někdy nutné pro získání pracovního povolení. Vždycky je vhodnější mít sjednané zaměstnání již před příjezdem do země, protože jinak hradíte náklady na bydlení a stravu, které jsou téměř vždy vyšší než v České republice.
Práci si můžete hledat pomocí internetu. Můžete přímo oslovit zahraniční firmy, například přes LinkedIn nebo jejich webové stránky. Pravděpodobně se vám více zadaří, když budete odpovídat na inzeráty.
Připravte si dobře svůj životopis, který by měl odpovídat standardu, který se v dané zemi používá. V některých zaměstnáních po vás budou chtít doporučení od předchozích zaměstnavatelů. Sežeňte si je proto dopředu.
Práce přes agenturu
Pokud chcete vyjet v konkrétní čas, mohou vám pomoci služby agentury. Agenturu si ale dobře prověřte. Dejte na reference, abyste se nenapálili. Zjistěte si, jaké služby nabízejí, jestli vám pomohou například s ubytováním. Ověřte si, zda byste si neuměli zařídit některé jejich služby sami a levněji. Za zprostředkování zaměstnání by měl platit zaměstnavatel a nikoliv vy.
Práce přes agenturu se může stát ošemetnou záležitostí. Dejte si pozor, jestli s ní uzavíráte dohodu jen o poskytnutí zprostředkování služeb nebo přímo pracovní smlouvu. Pak se totiž agentura stává vaším zaměstnavatelem.
Pojištění do zahraničí a jiné tipy před odjezdem
Každý občan České republiky je povinen hradit si zdravotní pojištění. V případě, že pobýváte v členském státě EU, musíte se odhlásit z vaší české pojišťovny a přihlásit se k zahraniční. Zdravotní pojištění pak za vás hradí zaměstnavatel. Pokud pracujete v zemi, kde za vás firma nic neplatí, musíte si je uhradit sami, jinak hrozí, že budete po návratu české pojišťovně doplácet.
Pokud jedete do zahraničí na stáž či kratší pobyt, nabízejí české pojišťovny různá pracovní pojištění či celoroční cestovní pojištění. Ta často kryjí úrazové pojištění, repatriaci, pojištění zavazadel či pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví či majetku. Je vhodné jednotlivé produkty srovnat, abyste si vybrali ten, který se vám nejvíce hodí.
Před odjezdem je také vhodné zjistit si co nejvíce informací dopředu, zarezervovat si letenky s časovým předstihem a zabezpečit si ubytování na místě.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.