Nejspíš nemá smysl uvádět, proč by někdo chtěl odjet poznávat Nový Zéland a při tom si přivydělat nějakou tu korunu. Tato barvitá země láká spousty lidí z České republiky a celkem 1200 z nich má každoročně šanci tam vycestovat. Working Holiday víza na Nový Zéland jsou ideálním způsobem, jak zkombinovat poznávání místních krás i obyvatel s vyzkoušením si práce na Novém Zélandu. To všechno na dobu jednoho roku. Jaké jsou podmínky pro žádost, jaký je konkrétní postup pro získání víz a kdo o ně může zažádat?
Proč Working Holiday na Nový Zéland
Nový Zéland nabízí bezvízový styk a jako turisté a cestovatelé se do země dostanete na dobu maximálně 3 měsíců. Pokud však zde chcete strávit delší dobu, musíte o víza zažádat předem. Pokud navíc chcete pracovat na Novém Zélandu, nastudujte si proces WHS, o kterém píšeme níže.
Working Holiday vízum je primárně určeno k tomu, aby daný zájemce měl možnost skloubit cestování, poznávání novozélandské přírody a kultury v delším časovém horizontu, a aby si na to mohl zároveň vydělat prací přímo v této zemi.
WH víza rovněž umožňují kombinovat práci se studiem, které lze absolvovat až po dobu 6 měsíců. Celkový pobyt je pak udělován na 1 rok s tím, že Working Holiday vízum lze získat jen jednou za život.
Každoroční kvóta pro udělení počtu víz pro občany České republiky se momentálně pohybuje na 1200 místech. Ať už se jedná čistě o pracovní pobyt nebo pobyt spojený se studiem, je třeba splnit několik základních požadavků. Jak získat vízum na Nový Zéland?
Kdo může zažádat o WH vízum 2024
Tento typ víza má určité požadavky, které je třeba splňovat. Je například omezeno věkem nebo tím, zda máte děti.
Vízum může získat osoba, která splňuje následující požadavky:
- ČR občanství
- Věk 18–35 let (v době podání víza, lze tak podat žádost i den před 36. narozeninami)
- První vstup na Nový Zéland s vízem Working Holiday
- Bezdětná osoba či osoba, která sebou děti nebude brát
Požadavky pro úspěšné podání žádosti o vízum
Pokud splňujete základní požadavky popsané výše, pak se můžete pokusit žádost podat. Je k tomu zapotřebí několik dalších podmínek, bez nichž se nehnete z místa.
Platný cestovní pas
Samozřejmostí je platný cestovní pas, který by měl mít platnost minimálně 15 měsíců – tedy celou dobu pobytu plus 3 měsíce navíc. Pas by měl mít strojově čitelnou zónu.
Pokud by vám byla žádost schválena a pas byste mezitím například ztratili, je možné si nechat před odjezdem zaregistrovat nový za poplatek kolem 500 Kč. Krom pasu je pak vyžadován ještě další průkaz totožnosti, například občanka.
Poplatek za podání žádosti
Nic není zadarmo, a to platí i pro žádost o WH vízum. Žádost je zpoplatněna v hodnotě 208 NZD (pro nadcházející sezónu se mohou ceny ještě změnit). V přepočtu tedy jen za pořízení víza zaplatíte kolem 3000 Kč.
Požadavky pro povolení vstupu do země
I když získáte vízum, pravděpodobně pak budete muset prokázat ještě další náležitosti. Ideální je mít tyto věci vyřešené už při podávání žádosti v případě, že víte přesné datum, kdy chcete na Nový Zéland odjet.
Zdravotní pojištění
Zdravotní pojištění sjednané na celou dobu pobytu rovněž patří k samozřejmým záležitostem, které je třeba vyřídit. České pojišťovny nabízejí různé druhy pojištění pro tyto dlouhodobější zahraniční pobyty a k základnímu pojištění si lze připojistit i osobní věci a podobně.
Při ročním pobytu se nezapomeňte odhlásit z povinnosti platit pojištění zde, jinak byste museli pojistné zpětně doplácet.
Dostatek peněz na účtě
Pokud počítáte s tím, že si zaplatíte letenku a na pobyt i zpáteční cestu si na Zélandu vyděláte, pak jste vedle. Abyste do země mohli vstoupit, měli byste mít na účtě alespoň 4200 NZD, tedy něco kolem 70 000 Kč.
Jedná se o jistinu, díky níž si budete moci zaplatit nějaké bydlení i zpáteční letenku. Ideálním řešením je mít zpáteční letenku již zarezervovanou.
Zdravotní zpráva
Při vstupu do země po vás mohou být vyžadovány i doklady o tom, že jste v posledních letech nepobývali delší dobu v rizikových oblastech. Pokud ano, budete vyzvání k dodání rentgenových snímků hrudníku kvůli případné přítomnosti tuberkulózy.
Žádost o Working Holiday víza na Nový Zéland ze zahraničí
Pokud zrovna nepobýváte v České republice, žádost o získání víza lze podat i ze zahraničí. Často se stává, že víza podávají Češi, kteří už na Novém Zélandu jsou. V takovém případě musí doložit již platná víza a na vyžádání absolvovat zdravotní prohlídku.
Vzhledem k tomu, že lze o vízum zažádat online, není žádost z dalších evropských či jiných zemí problém. Pokud trávíte working holiday pobyt v Kanadě, žádat o víza na Zéland můžete také bez problému.
Kdy je třeba odcestovat?
Jakmile vám bude vízum schváleno, máte přesně 1 rok na to, abyste na Nový Zéland odjeli. Nemusíte si tak balit kufry narychlo ihned po schválení, ale běží vám tato roční lhůta. Ode dne příjezdu na Nový Zéland se vám pak bude počítat sjednaná délka pobytu (12 měsíců).
Postup podání žádosti o vízum
Dalším bodem je konkrétní postup, jak získat Working Holiday víza na Nový Zéland. Pokud splňujete všechny podmínky, máte dostatečné finanční zajištění pro uskutečnění cesty, žádné závazky, které by vám nedovolily vycestovat a jste si jisti tím, že o vízum opravdu stojíte, pak vám nic nebrání v boji o jedno z volných míst.
Slovo boj je zde rozhodně na místě, protože kapacita 1200 lidí není zrovna nejvyšší, jelikož o pracovní víza na Novém Zélandu je v České republice veliký zájem. Ovšem pořád je to lepší než pro občany Slovenska, pro něž platí kvóta pouhých 100 míst.
Než se pro podání žádosti rozhodnete, musíte vědět, že poplatek za žádost o vízum je nevratný a získané vízum nelze na nikoho přepsat.
Jaký je tedy konkrétní postup podání žádosti a co by tomu mělo předcházet?
1. Registrace na imigračním úřadu NZ
Ještě, než se spustí příjem žádostí, musíte se zaregistrovat na imigračním úřadu Nového Zélandu. Vše probíhá online, takže stačí provést registraci přímo na imigračním webu. Rozhodně nečekejte do poslední chvíle, registrovat se můžete už s předstihem a mít tak jistotu, že máte první krok úspěšně za sebou.
Na webu máte na výběr z několika možností, z nichž si vyberete „Working Holiday Schemes“. Poté budete požádáni o registraci v systému, kam vyplníte všechny potřebné údaje.
2. Kvalitní připojení na internet
Na den a hodinu, kdy se systém pro podání žádostí otevře, si zajistěte kvalitní připojení, protože to hraje v úspěšnosti opravdu velikou roli. Nával je veliký a často se stává že systém často padá. Snažte se proto vše vyplnit správně a co nejrychleji. V jedné z podkapitol níže najdete rady a tipy na to, jak ideálně postupovat.
3. Platební karta
Pokud budete úspěšní a budete vyzváni k platbě, musíte mít k dispozici platební kartu s povolenými platbami přes internet. Ujistěte se, že na ní máte dostatek financí na zaplacení poplatku (208 NZD).
4. Vyplnění žádosti
Při samotném vyplňování žádosti si dávejte pozor na to, abyste vše vyplnili správně a nemuseli ztrácet čas opravami. Políčka vyplňujte bez diakritiky a vždy se ujistěte, že vám svítí zeleně. Nepovinnými políčky se nezdržujte.
5. Platba
Po úspěšném vyplnění žádosti budete vyzvání k platbě. Použijte tedy svou platební kartu a poté počkejte na potvrzení o úspěšném podání žádosti (pokud tedy budete mít to štěstí).
Informace o schválení žádosti bude následně odeslána do vašeho e-mailu. Imigrační úřad má pak 25 dní na to, aby žádost zpracoval.
Užitečné rady k úspěšnému získání víza
Zkušenosti mnohých úspěšných i neúspěšných žadatelů o WH vízum jsou k nezaplacení. Zde je tedy několik tipů na to, jak si usnadnit cestu k vytouženému vízu.
- Cvičení dělá mistra, a tak není vůbec od věci si vyplnění žádosti předem vyzkoušet nanečisto. Je to nápomocné díky tomu, že budete předem vědět, co se do kterých kolonek vyplňuje a které kolonky můžete s klidem přeskočit. Tím se celý proces urychlí.
- Vyplnit si můžete některou z jiných otevřených žádostí o vízum, a to pod falešným jménem a emailem. Žádost pak nemusíte odesílat.
- Připravte si všechny základní údaje předem. Abyste nemuseli vše vypisovat, připravte si dokument se složitějšími a delšími údaji, které poté rychle do jednotlivých kolonek nakopírujete.
- Zkuste se přihlásit na více zařízeních najednou, někdy je rychlejší například přihlášení z mobilu. Vezměte si k tomu na pomoc kamaráda, který bude za vás žádost vyplňovat na dalším zařízení.
Pokud se vám přeci jen nepodaří vízum získat z kapacitních důvodů, neklesejte na mysli. Někdy se stane, že úspěšní žadatelé například nedodají potřebné dokumenty nebo z jiného důvodu vízum nedořeší a díky tomu se mohou místa zpětně uvolnit. To se někdy stává i s odstupem několika týdnů. Naplnění kvóty je tak třeba sledovat průběžně.
WHS Nový Zéland 2024
Jak z tohoto článku vyplývá, podání žádosti pro Working Holiday víza na Nový Zéland není spontánní záležitostí, ale něčím, co je třeba promyslet a na co se připravit.
Další věcí je, že to není úplně nejlevnější záležitost. Počítat musíte s poplatkem za žádost, s penězi za letenku tam plus povinným zůstatkem na účtě i s platbou za zdravotní pojištění. Dost možná si budete muset zřídit i nový cestovní pas a další podobné věci, což jsou další skryté poplatky navíc. Měli byste tak raději počítat s počáteční sumou zhruba kolem 100 000 Kč.
Díky online sjednání je však celý proces velice zjednodušený. Nemusíte se táhnout nikam na ambasádu a musíte jen doufat, že budete mít štěstí.
Doporučení pro cestování
Pro delší pobyt či roční výjezd na Nový Zéland využijte pojištění True Traveller. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.
Lákají váš další working holiday programy? Zkuste Working holiday v Japonsku!
Bezpečné cestování s dávkou dobrodružství!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.