Bansko je malá vesnička v horách v Bulharsku, asi 2 hodiny autem od hlavního města Sofie. Vesnice se 7 tisíci obyvatel známá v posledních letech díky lyžařskému centru a zimnímu vyžití dnes prožívá další proměnu. Upoutala zájem digitálních nomádů, kteří se již 3. rokem zde setkávají v rámci týdenního festivalu. V roce 2022 přijelo více než 500 mladých i starších freelancerů, podnikatelů, kreativců a dobrodruhů, kteří jsou v různých fázích digitálního nomádství.
Jaký byl Bansko NomadFest 2022
Jeden obrovský prostor (divadlo) a druhá přednášková místnost, vše v centru, docházková vzdálenost z celého historického centra města. Ranní přednášky nebyly příliš početné na účast, zato v druhé menší místnosti mi přišlo, že jsou často praktičtější témata a byla nejednou tak plná, že posluchači stáli u dveří.
Odpolední program byl v parku ve stanech, což byla výhoda pro nás, protože jsme mohli vzít hafana. Interaktivnější a možnost se seznámit s lidmi mnohem více.
Mnoho témat bylo lifestylových, různé cesty, jak se kdo stal digitálním nomádem a uspěl v online byznysu. Nejedná se pouze o freelancery, ale skutečné byznysmeny s 6-7 místným číslem obratu v USD.
Zajímavé přednášky a workshopy
Program organizovaný Coworkingem Bansko byl přednáškami a workshopy doslova nabitý. Samozřejmě vše v angličtině. Nezpomínejme ale, že je to především setkávací, networkovací akce a lifestylová akce. Nicméně i tak některé přednášky a workshopy mile překvapily.
- Cestování s rodinou v režimu digitálního nomádství
- Jak delegovat na virtuální asistenty z Indie
- Jak získat práci na dálku bez CV a obepisování inzerátů
- Jak vylepšit LinkedIn profil aby vás oslovili headhunteři
- Jak nakupovat a prodávat výdělečné weby
- Investování do nemovitostí v Bansku (levné nemovitosti)
- Jak dělat dobře SEO
- Miscrodosing (mikrodávkování)
Upřímně jsem čekal od programu trochu více. Řada přednášek i workshopů byla pro skutečné začátečníky. Těšil jsem se např. na Podcasting as a service, ale povídali si o tom, jaký si koupit mikrofon. Panelová diskuze ke kryptoměnám také nebyla příliš hluboká, zato uzavřená skupina, se kterou jsem šel na večeři, to už bylo mnohem lepší.
Cílem je tedy se co nejrychleji seznámit s lidmi, kteří jsou pro vás zajímaví a doptat se na akce, na které jdou. Já jsem potkal druhý den „náhodou“ kluka, co mají platformu pro NFT a během dalších 24 hodin jsem byl v uzavřené WhatsApp skupině a za další dva dny na večeři.
Paralelně vznikají WhatsApp skupiny pro skupinky lidí se stejným zájmem, tedy i pro výlety anebo i pracovní, např. pro grafiky, atp.
Program měl i vedlejší aktivity jako byla jóga, volejbal, horská kola, venčení psů z útulku, atp. Podvečerní aktivity a večerní aktivity byly různé, od večeří, přes velký oheň po termální prameny a bazénovou párty.
Výhody
- Mezinárodní mix digitálních nomádů z celého světa.
- Možnost potkat velké byznysmeny (kteří jsou velmi skromní a sdílí své know-how).
- Ideální akce také pro single a seznamování.
- Velmi otevření a přátelští účastníci.
- Velká variace doplňkových aktivit.
- Malá vesnice Bansko má krásnou atmosféru, vše docházková vzdálenost, uprostřed přírody.
- Levné náklady na život v Bansku i mnoho levných a dostupných nabídek pro ubytování.
Nevýhody
- V žádné místnosti ani venku poskytnutá WiFi.
- Chaotická organizace.
- Mobilní aplikace pro účastníky s rezervací aktivit často nefunkční a uživatelsky nepříjemná.
- Neosobní přístup face-to-face organizátora.
- Pes nemůže na přednášky do přednáškových místností, může pouze ven na workshopy.
- Doplňkové aktivity jsou zpoplatněné zvlášť.
- Ne příliš levný registrační poplatek (obvykle cca 200 Euro).
Zajímavé myšlenky z NomadFestu
Vlastnictví se stane ojedinělé, stále častější bude si věci pronajímat. Čeká nás velké rozšíření sdílené ekonomiky.
Digitální nomádství se posouvá do režimu „sustainable financial travel“ (udržitelné finanční cestování).
Práce se stane volbou. Určité minimální životní potřeby budou ve vyspělých státech zajištěné a prací si budeme jen přilepšovat.
Stále vyhrocenější boj mezi sdílením a soukromým. Stále hledáme lepší balanc.
Pozor, při podnikání si nestav job pro sebe. Úkolem je osvobodit se z práce. Potřebuješ stát nad podnikáním. (Work on your business not in it.)
Najmutí prvního člověka by mělo směřovat k tomu, aby byznys rostl v číslech zisku. Tedy ideálně najmout „obchoďáka“ nebo někoho, kdo zvýší prodeje (PPC kampaně, atp.). Najmutí virtuální asistentky bude znamenat odhlehčení administrativy, ale na druhou stranu samo o sobě nic nevydělá.
Poznej své slabiny a uzpůsob kolem nich své podnikání.
Nikdo nebude tak dobrej v určitých činnostech jako ty. Delegace na jednoho člověka v konkrétní činnosti někdy nepomůže. Ale tým (více lidí) bude ve výsledky lepší jak ty sám. (Accept no one will be as good as you but a team will be.)
Transformace začíná transakcí. Je potřeba přimět k prvnímu nákupu. Byť bude sebemenší, nějaký e-book za 100 Kč, je to začátek a jakmile zákazník učiní tento první krok, máte k němu blíže. Budování důvěry je potřeba rozčlenit do více kroků. Nesnažte se hned o prodej za desetitisíce na první dobrou.
Jediná destinace, ke které směřujeme, je hrob. Takže si užijte tuhle cestu!
Emoce = energie v pohybu (emotions = energy in motion).
Sociální média tu jsou pro to, aby nám něco usnadnily a zjednodušily. Pokud to nedělají, tak je něco špatně.
Vždy se ptejte, můžete tento den pracovat o hodinu více na tom, co vás baví a kde máte talenty a o hodinu méně, co vás štve, nejde a nebaví? Jak to zařídit?
Pokud stále necítíte nebo hledáte štěstí v životě, je potřeba si napsat hodnoty života na papír. Sesumarizovat co uznáváte na životě nejvíce. Poté budete cítit spokojenost s životem a jednotlivými dny mnohem intenzivněji.
Není to o tom předpovídat, jak se zachová Google algoritmus a předpovídat trendy v organickém vyhledávání. Je to o tom diverzifikovat. Všechnu návštěvnost nemít z organického vyhledávání nebo PPC kampaní.
Další krok pro experty (když se stanete expertem/specialistou v určité oblasti)? Získat status autority! A k tomu pomáhají sociální sítě.
Pokud stavíme byznys je potřeba se na začátku zeptat, zda stavíme podnikání, kdy zákazníkem je fly anebo elephant (moucha anebo slon). Tyto dvě větve mají velmi odlišný přístup.
Ta nejbezpečnější cesta obvykle není ta nejjednodušší.
Bitcoin nebyl stvořen, aby nás udělal bohatými, ale aby nás učinil svobodnějšími.
Transmedia storytelling – technika, při které vyprávíte příběh (událost, cokoli,…) napříč různými kanály (web, sociální sítě, newsletter, apka,…) a na každé zmiňujete trochu jiný pohled, jiný puzzlík příběhu,…
Konkrétní tipy pro SEO, affiliate, nákup a prodej výdělečných webů postupně přidávám do členské sekce.
Bansko pro digitální nomády
Velmi povedené videjko od Sergia, který ukazuje nejen NomadFest, ale jaké to je chvíli žít v Bansku, v komunitě mezi digitálními nomády. Velmi doporučuji ke zhlédnutí.
Pokud vás láká Nomadfest v Bansku další roky, mrkněte:
- FB stránka a fotogralerie
- Webové stránky: banskonomadfest.com
Zajímavá místa v Bansku a okolí
Přestože většina turistů jezdí do Bulharska na Slunečné pobřeží, jsou to právě hory, které jsou tím klenotem v Bulharsku. Nejsou tolik známé, stále pořádně neobjeveny. Pokud tedy nehledáte zrovna moře a pláže, pak horská oblast Banska může být tím, co vás skutečně nadchne.
Bansko je malá vesnička na jihozápadě Bulharska, která leží na úpatí Pirinu. Bansko je dnes významným lyžařským střediskem se 75km sjezdových tratí, 16km běžeckých tratí a umělým zasněžováním. Zimní sezóna je od prosince do května. Počet obyvatel se z obvyklých 7 tisíc zvedne až na 20 tisíc v plné sezóně.
V Bansku můžete strávit krásné 3 dny anebo také 2 týdny. Někteří nomádi tu zůstávají celý měsíc anebo dokonce i 6 měsíců (ale to spíše z daňových důvodů a optimalizace podnikání). Zajímavých míst k navštívení je v okolí skutečně hodně. Vlastní auto velmi pomůže pokud tu budete zůstávat v rámci týdnů.
Tip na dobrou restauraci v Bansku: Videnitsata Traditional Restaurant
Razlog Stapalata Scenic Walk (vyhlídka na vesnici Razlog, visutý most)
Bansko Gondola Lift (25BGN za jednosměrnou a 30BGN za zpátěcní. Pes zdarma. Parkování u lanovky obvykle placené, někdy zdarma. Cesta lanovkou trvá přibližně 25 minut.)
Národní park Pirin – různé treky
Národní park Pirin je zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO v rozloze 383 km². Najdete tu množství treků, ideálně využijte aplikaci Alltrails.com.
My jsme se vydali na trek směr Vihren, ale protože jsme vyrazili pozdě, rozhodli jsme se na zkrácenou variantu, došli jsme k jezeru Okoto. K našemu překvapení tam skutečně nikdo nebyl. Wow. Dali jsme koupačku. Naprosto fascinovani přírodou. Tohle je jednoznačný highlight celého výletu do Bulharska.
Rilský klášter (Rila Monastery)
Rilský klášter je největší klášter pravoslavné církve v Bulharsku, rozkládá se na ploše 8800 m². Byl založený v 10.století Sv. Ivanem Rilským. Dostanete se k němu autem z Banska do Rily za 1,5 hodiny. Využijte placené parkoviště za 5 BGN anebo zastavte o pár desítek metrů dříve na neplaceném místě. Vstup do kláštera je zdarma, je nutné vstupovat se zakrytými koleny a rameny. Psi musí zůstat na parkovišti, mimo klášter i nádvoří.
Uvnitř Rilského kláštera se nesmí fotografovat, je nádherně zdoben a zvenku vypadá také úžasně. Je to jedno z nejkrásnějších míst, které jsme v Bulharsku viděli.
Stobské pyramidy
Stobské pyramidy je přírodní chráněné místo o rozloze 7,4 ha. Najdete tu skalní pyramidy převážně kuželovitého tvaru. Některé pyramidy jsou zakončeny až 100 cm velkými „pokličkami“ či „klobouky“ z odolnějšího materiálu. Vizuálně připomínají hřiby. Je to velmi pozoruhodná podívaná.
Z Banska se sem dostanetem autem za hodinu, ideální spojit výlet s Rilským klášterem, vše je v jednom směru od Banska. Zaparkujete zdarma, vstup asi 2 BGN a čeká vás asi 30 – 40 minut pěšky. V horkých dnech si vezměte s sebou vodu.
Stobské pyramidy mě hodně překvapily, takové útvary sem snad ještě nikdy neviděl. V některých chvílích jsem si s nadsázkou připadal jak někde v USA u Grand Canoynu.
Daisa, pes cestovatel
Daisa, Border kolie, tříletá fenka, která se cítí býti carevnou. A taky že je, v Bulharsku to je navíc modelka a superstar (důvody níže). Super přátelská, hravá a především průzkumník. Pózování a přímý pohled do objektivu se ještě učí…
V Bulharsku se místní obyvatelstvo někdy i bojí psa na vodítku, nejsou tolik zvyklí, že pes je „domácí zvíře“, že je přátelský, protože u nich je hodně pouličních psů. Bansko je ale dog-friendly vesnička, můžete do řady restaurací se psem a ještě vám ho pomazlí.
Cesta z Čech do Bulharska
Směr autem z České republiky přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko do Bulharska. Kratší cesta je namísto Rumunska přes Srbsko, ale potřebovali jsme být online v čase přejezdu – Srbsko není v Evropské unii, a tak se doporučuje mít vypnutá data (jinak 75Kč/1MB). V Rumunsku jsme si dali obědový chill a práci z bistra.
Z Bulharska do Řecka
Po NomadFestu zůstáváme ještě pár dní v Bulharsku a trávíme čas prací a výletěním. A pak pokračujeme na jih směr Řecko do oblasti Chalkidiki a Soluň (Thessaloniki). Kombinujeme práci na dálku (OSVČ i zaměstnání) a přestože digitální nomádství není o práci na pláži, Míša začíná být velmi vynalézavá pro stand-up work office 🙂 Některé kempy v Řecku jsou velmi office friendly. O tom a místech pro skvělé dovolenkové dny zase příště…
Doporučení pro cestování
Pro krátkodobé cesty využijte cestovní pojištění AXA s 50% slevou. Pro delší pobyty a roční výjezdy využijte pojištění True Traveller. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.
Zkontrolujte si, zda máte všechno užitečné vybavení na cestu.
Bezpečné cestování! A co nejvíce dobrodružství!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.