Pravidelná sebereflexe mi pomáhá dosahovat svých cílů. Potřebuji cítit, že jsem na správné cestě. Kromě využívání digitálních technologií i papírových metod, hodně přemýšlím. Rekapituluji, bilancuji, představuji si, vizualizuji, hodnotím, imaginárně zkouším. Více, častěji a hlouběji než většina lidí. Jsem přesvědčen, že právě tohle hrálo svoji nezbytně důležitou roli k tomu, abych byl dnes, po 11 letech podnikání, na tomto virtuálním, fyzickém, osobnostním, profesním, finančním i psychickém místě.
V tomto příspěvku chci sdílet vybrané události a okamžiky, které cítím, že ovlivnily moji cestu a zároveň by mohly pomoci i čtenáři. Píši to ze dvou důvodů. Vím, že řada čtenářů blogu DigitalniNomadstvi.cz má ráda inspiraci a tohle bude jeden z těch příspěvků, které tě dokáže myšlenkově posunout, že „to je možné“. Zároveň zjistíš, že i já mám své pochyby, strachy a nedostatky. Druhým důvodem sdílení je to, že bych rád současně podnítil aktivitu i v tobě právě v rámci bilancování minulého roku, shrnutí a načrtnutí vizí a plánů pro rok 2020.
Shrnutí roku 2019
- Tim Ferrissovské mini důchody (Francie, Skotsko, Španělsko, Tenerife)
- Pravidelné schůzky s byznys koučem
- Dodržel jsem pravidelné investování
- Rozšíření mého virtuálního týmu
- Priorita na delegaci a pracovní procesy v podnikání
- Prácovní režim v Praze v rámci kaváren a práce z domova
- Konzultace několika online projektů v rámci nomádského akcelerátoru
- 3 veřejná vystoupení v rámci digitálního nomádství
- Rozcestník SpolecneNaDalku.cz pro FB skupinu Digitální nomádi
- Vyřešení technických problémů a rychlostí s WordPressem na webech
- Spuštění projektu SocialDataBee.com pro analytiku Instagram profilů
- Organizace celodenního festivalu Jak do Kanady pro 250 účastníků
- Aktivní naslouchání a pozorování podnikání Garyho Vee
- Konference, akce a one-2-one meetingy především v ČR
- Darování krve
- Rozhodnutí nepodstoupit laserovou operaci očí
- Relax u Netflixu
Cestování
Hned v únoru jsme vyrazili do Alp dát si lyžovačku do Val Thorens se skupinou Cestujeme s Radkem. Tohle jsou neuvěřitelné zážitky, které stěží jdou popsat slovy. Od té doby ještě intenzivněji sleduji všechny vypsané zimní i letní akce od Radka.
Radek dokázal skloubit cestovatelský lifestyle s funkčním byznys modelem. Jeho práce je full-time cestování, a to doslova. Aby mohl zaplatit účty, organizuje výlety přes celý rok. Není cestovní agentura ani cestovní kancelář. Jede volně, na pohodu a velmi originálně.
Na jaře jsme vyrazili s Jančou do Skotska za kamarádem Lukášem Svobodou. Strávili jsme tu na 10 dní a cestovatelsky neúžasnějším zážitkem byl Isle of Sky. Jak napsala Janča na blogu, Isle of Sky je ráj ve Skotsku. Rozhodně doporučuju! Není divu, že se tam plánuje natáčet druhá série Zaklínače.
Základnu jsme měli díky Lukášovi v Edinburghu – ty nejlepší fotky z Edi a malý itinerář najdeš zde. Pokud vyrazíš pouze do Edinburgu, dej si alespoň půl denní výlet k Rosslyn Chapel. Kromě toho, že se zde natáčel film Šifra mistra Leonarda, tak uslyšíš skvělý a pravdivý příběh o tom, jak filmový průmysl a následný turismus dokáže zachraňovat historické památky.
V červnu jsme s Jančou stihli ještě výlet do Španělska. Zavítali jsme do Málagy. Potkali jsme se s Lukášem, Větrovkou a pár dalšími nomády, připojili se k Nomad srazu v Malaze, dali pár společných výletů. Individuálně jsme pak strávili pár dní v Rondě, která má svý kouzlo. Těm, kteří raději utíkají do přírody a klidných prostředí, rozhodně doporučuju.
Trávit léto v Čechách jsem si docela oblíbil, a tak jsme další trip dali v září, kdy jsme chytli výprodej letenek do Řecka a vydali se na ostrov Zakynthos. Pronajmi si skútr a projeť ostrov – nejlepší plán. Zakythos v rámci Stories na Instagramu.
Na podzim jsem si dal ještě krátký trip do Budapeště, potkal se s kamarády a zašel do termálních lázní.
V listopadu jsem na dva týdny odletěl na Tenerife na Kanárské ostrovy a pocestoval sólo. Dal si čas na vlastní přemýšlení, vyčištění mysli a urovnání myšlenek. Stihl jsem při tom dát profi volejbalové tréninky a fyzicky se vyšťavit. Na surf jsem pak jenom koukal, vyšlápl si vyhaslou sopku (nikoli tu nejvyšší) a především si užíval prosté bytí a nespěchání.
Výletů nebylo málo, bylo skutečně pojaté tak, že v Praze mám základnu a odtud vyrážím spíše na kratší výlety. Retrospektivně musím říci, že mi trochu chybí delší výlet, a proto v roce 2020 se chci více vrátit k delším pobytům v zahraničí. Nemyslím tím úplně roční pobyty, ale řekněme měsíční/několika měsíční. A startujeme rovnou na konci ledna s odletem do Malajsie na měsíc a půl.
Soukromě organizované Café-Coworking v Praze
S úzkou skupinou freelancerů a podnikatelů jsme pravidelně/nepravidelně dávali společné pracovní dny v Praze. Vybrali jsme kavárnu a šli makat. Někteří dokonce proto dojížděli do Prahy. Pro lepší organizaci jsme měli skrytou FB skupinu. Tohle se mi moc líbilo.
V roce 2018 jsem zkusil pár coworkingů v Praze, ale nedokázal jsem vydržet pravidelně docházet a často jsem pak poslední týdny nechodil. V roce 2019 jsem využil toho, že jsem se lépe objevil, do měsíčních paušálů jsem se netlačil a prostě šel pracovat do města, když jsem potřeboval a kam jsem zrovna měl chuť.
Nomád nerovná se práce v coworkingu, ani práce v kavárně. Navíc, já nemusí se rovnat nomád. V roce 2019 šlo škatulkování stranou. Ale o tom ještě později.
Nejlépe se mi pracovalo:
- Friends Coffee House
- Miners Coffee
- Cafefin
- Žižkavárna
- Pracovna
- Kvárna Dobrodruha
- Cafedu
Právě v Laskafe/Pracovna je zajímavý prostor, který spojuje kavárnu a coworking. Několikrát jsem zašel do klidové zóny coworkingu a dal si pracovní osmičku.
Ve Friends Coffee House se už docela známe s provozními a stalo se příjemné se i jenom zdravit. V prostoru je navíc dostupná „tichá telefonní budka“, kterou jsem několikrát využil pro skype.
Byznys
V byznysu sem měl pro rok 2019 prioritu v delegaci a automatizaci. V minulém roce jsem si naplno uvědomil, že nemohu fungovat jako one-man show a potřebuji se rozšířit o tzv. lidské zdroje. Pokud jsem v minulosti něco zanedbával, tak to byla spolupráce s ostatníma. Pokud bych dnes začínal podnikat, tak bych rozhodně dříve začal makat na vlastním týmu lidí, se kterým bych online projekty posouval.
Krysí závod v podnikání
Krysí závod znáte pravděpodobně od Roberta Kiyosakiho. Krysí závod existuje také v podnikatelském světě. Chyceni jste v tu chvíli, kdy jste takový ředitel společnosti, který musí každý den chodit do práce, jinak by byznys nešel. Vždy jsem se snažil stavět podnikání tak, aby mi svobodu rozšiřovalo, nikoli bralo. To, že mi podnikání dává peníze, nestačí. Proto se tolik zaměřuji na chytré vydělávání peněz. Vydělávání peněz, kdy 1 + 1 nerovná se 2. Podnikáním chci směřovat k pasivním příjmům, přestože vím, že perpetum mobile nesestavím. Cílem je dosáhnout delegací a automatizací takového stavu, kdy mé podnikání bude fungovat aniž by nutně vyžadovalo moji každodenní aktivitu.
Byznys kouč
Už druhým rokem mám svého byznys kouče a minimálně jednou za měsíc dva nebo nejdéle tři měsíce máme konzultaci. Tohle mi obrovsky pomáhá. Jsem přesvědčený o tom, že pro rychlejší postup potřebujeme někoho, kdo nám bude pomáhat nás usměrňovat, dávat nám otázky, na které bychom se sami nezeptali.
Můj virtuální tým
Největší úspěch v roce 2019 bylo pro mě dotáhnutí a zastřešení spoluprací do stavu komplexního virtuálního týmu. Utužil jsem spolupráce s copywritery, někteří z nich se staly de facto správci konkrétních webových portálu a mají na starosti spojené aktivity s webem, nejen psaní článků.
Současně jsem přijal do týmu člověka, který mi pomáhá zastřešit administraci, research, komunikaci a efektivněji spravovat webové projekty. Toto byl krok, který inicioval právě můj byznys kouč a já po mnoha letech se konečně rozhoupal. Vypsal výběrové řízení a selektoval přihlášené zájemce skrze 3 kola. Bylo to extrémně náročné, protože sem dostal na 60 přihlášek.
Přestože jsem nazval pracovní pozici jako asistentka, raději používám jiná označení, např. Head of Virtual Team 🙂
Musel jsem vytvořit speciální excel, kam jsem přepisoval informace z emailů a PDF životopisů. Bral jsem to skutečně vážně. Žádný jobs.cz ani inzerce, napsal jsem pouze příspěvek na blog, poslal newsletter a několik blízkých sdílelo na FB skupinách. Síla budování byznysu, který je založený na jméně Martin Rosulek, se tady ukázala jako výhodou.
Cokoli, co jsem schopen někoho naučit za 3 měsíce je softskill a měl bych delegovat (pokud to nedělám rád). Tohle bylo a je moje pravidlo, dle kterého se rozhoduji, co vše budu na svůj virtuální tým delegovat. Postupně zaučuji, předávám a rozšiřuji pravomoce.
V roce 2019 jsem začal efektivně používat nástroj Asana a jsem z něj nadšený. Samozřejmě jsem obdobné nástroje v minulosti používal, důležité ale je, jak efektivně je používáme. Hm? 🙂
FB skupina pro digitální nomády a podcast Společně na dálku
Mám radost z aktivity na Facebook skupině Digitální nomádi nové generace. Díky Denise, která mě často dokopala k vypsání dalších livestremových vysílání, jsme dali dohromady poměrně vydařený podcast Společně na dálku. Video vysílání na témata pro začínající digitální nomády a freelancery jsme dávali s týdenní (dvoutýdenní) frekvencí. Ty nejlepší jsem pak překlopil do audio podcastu. FB skupina slouží i k diskuzi kolem témat práce na dálku, volná noha, cestování. Denča se stará o dobrou atmosféru a hladkou komunikaci ve skupině. Překročili jsme počet zapojených 1000 členů.
Podcast Martina Rosulka o digitalním nomadství
Stihl jsem pouze 4 epizody vlastního podcastu. Přestože jsem chtěl publikovat více, musím přiznat, že jsem se k tomu nedokopal. Nebylo to jednoduché pro mě skloubit se všemi ostatními činostmi. Priority byly jinde (delegace, automatizace).
Některé epizody jsem zdelegoval pro střih a publikaci. Uvolnil si ruce, ale bohužel nevydrželo to. Změnil jsem hosting pro podcasty na Anchor a musím říct, že to jednodušší snad být už nemůže. Střih a publikace mi nezabere více jak 30 minut, takže delegovat tady zřejmě ani už nebudu.
Nejvíce oblíbenou epizodou podcastu se stala: 19 neúspěšných projektů a co jsem se naučil. Byl jsem až překvapený ke komu všemu se tato epizoda dostala a ještě během vánočních svátků jsem sbíral pozitivní zpětné vazby. Díky moc!
Ve vlastních podcastech chci dál pokračovat a mám připravený čas a nastavenou větší prioritu pro rok 2020. Nechci a nebudu se chytat obrovského trendu a dělat podcasty proto, že jsou trendy. Mojí nejsilnější stránkou je psaní a přímá komunikace. Podcasty jsou dobrým kanálem, který si zaslouží určitý podíl mé pozornosti. Mé podcasty poslouchají především ti, kteří už mě znají, už něco ode mě četli, na blogu, newsletteru na socialu. Prohloubí to náš vztah. Tohle je můj set up i pro 2020.
Veřejná aktivita o digitálním nomádství
V roce 2019 jsem nedal žádnou samostatnou přednášku o digitálním nomádství. To mě mrzí a v roce 2020 bych toto chtěl změnit. Uvažuji nad rozdělením na dvě skupiny, a to začátečníci a pokročilí.
Byl jsem v panelové diskuzi o digitálním nomádství na Cashflow Summer (Náklo u Olomouce) a byl jsem rád, když za mnou po moderované diskuzi přišli posluchači si popovídat hlouběji o vybraných tématech. Snažím se být nejen maximálně transparentní, upřímný a zároveň se nestavět do vyšší pozice a ukazovat, co jsem všechno procestoval a dokázal. Když můžu, tak pomůžu, ale jde především o fajn čas, který spolu strávíme 🙂
Byl jsem pozvaný do Zlína na Festival Neznámé země, kde jsem měl přednášku 8 let digitálního nomádství, kterou jsem pojal především o rozšiřování svobody. Důvodem bylo to, že digitální nomádství vnímám hodně právě v úrovni rozšiřování svobody namísto pouhé práce na dálku a odmítnutí režimu pevné pracovní doby na pracovišti. Název a obsah jsem si mohl zvolit sám, tak proto to tak sedí 🙂
Se zveřejněním Press/Media stránky jsem dostal několik pozvánek na přednášky/diskuze/besedy, avšak bohužel termínově a lokačně jsem je nedokázal uspokojit. Tohle je prostě náročný.
Skypem jsme dokázali zorganizovat přednášku pro Czechinno: Sdílená ekonomika a cloud jako game changer 21. století s podtitulem Digitální nomádství jako životní styl i výzva pro českou ekonomiku. Dostupná v rámci audio podcastu Sdílená ekonomika a trend digitálního nomádství.
Zvládli jsme také dva rozhovory o mé cestě a životního stylu digitálních nomádů, a to do Reflexu a Děčínského týdeníku. Co však mohu po několika letech říci o médiích je to, že tato oblast je především o kontaktech. Nikoli o tom, jak jste dobří, kvalitní, originální. Samozřejmě s kvalitou přichází více příležitostí, ale je to o kontaktech a vaší snaze. Pokud chcete do médií, oslovujte vy a nečekejte, až vás někdo z médií osloví.
Konzultace v tématech Práce na dálku a online projekty
Konzultacím jsem dal novou podobu a vymyslel koncept nomádského akcelerátoru. Individuální konzultace pro zájemce, kteří chtějí začít pracovat na dálku anebo rozjet vlastní online projekt. Přihlášky jsem v jednu chvíli musel pozastavit, protože v rámci konzultací nechci trávit tolik hodin. Obtížné je také pro mě pevné stanovení termínů konzultací. A tak jsem potřeboval postupně nastartovat režim, kdy budu mít v kalendáři pevně vybookovaných pár hodin pro tyto konzultace, co to se mnou udělá? Budu se cítit méně svobodný? Omezený? Když změním schválený datum konzultace, ztratím důvěru? Tohle byly moje nejdůležitější otázky.
Konzultovat vznikající online projekty je určitě činnost, která mě baví. Nově se chci soustředit na takové projekty, u kterých budu od začátku cítit potenciál většího úspěchu a projekt nebude pouze přestupní stanicí.
Gary Vee – můj online podnikatel roku 2019
Garyho jsem si stanovil na začátku roku 2019 jako svého průvodce podnikání pro dalších 12 měsíců. Chtěl jsem více proniknout do tématu sociální sítě a současně dokázat více vyjadřovat své názory veřejně bez ostychu. Každoročně si stanovuji jednoho pondikatele, kterého chce aktivně sledovat, učit se od něj a inspirovat se z toho, co dělá. Pravidelně jsem Garyho sledoval a v oblasti socialu a přístupu k online podnikání mi nevyčíslitelně pomohl.
Technické problémy s WordPressem a rychlostí
Celý první kvartál jsem řešil technické věci na WordPressu. Totálně mě to vyšťavilo. A to jsem měl kamaráda, který mi s tím ještě pomáhal. Chtěl jsem své weby zrychlit, protože průměrná délka načítání byla často nad 5 vteřin. To dle nejrůznějších guru-guidlines je příliš hodně a i Google už dává negativní SEO body za pomalost načítání webových stránek.
Zkusil jsem několik různých hostingů, dokonce jsem si i zaplatil vlastní virtuální server. Záhy však zjistil, že ani tyhle parametry mi nevyhovují. Nejúčinější pomocí byla služba CloudFlare, se kterou jsme však museli najít ideální nastavení vzhledem k https protokolům. Na obrázku zobrazen graf toho, co Cloudflare dokázal cashovaně doručit návštěvníkům a kdy bylo potřeba sáhnout k datům na hostingu. Jinými slovy zjednodušeně, Cloudflare mi velmi zrychluje načítání webových stránek.
Nově také trackuju dostupnost webů s okamžitou notifikací skrze službu UptimeRobot.
Anglický projekt datové analytiky Instagramu
S Lukášem Bauerem jsme v druhé polovině 2019 spustili nový projekt, který jsme nazvali SocialDataBee.com. Jedná se o datovou analytiku Instagram účtů. Cílem je vytažení dat z jednotlivých instagram profilů a zjištění raitingu uživatele. Služba je tak vhodná především pro marketingové agentury a marketéry, kteří chtějí zjistit zákulisní data z Instagramu o konkrétních uživatelích, případně je porovnávat.
Ukázkovým příkladem je zjištění, jak velké zapojení sledovatelů má influencer, zda jeho publikum není z Indie (když ho smlouvá český eshop na propagaci), zda nemá robotické anebo neaktivní sledovatele (k čemu je influencer s 11 tisíci sledujícími, když má na fotce 200 lajků? To může mít totiž i influencer s 3000 sledujícími – nejen, že má lepší engagement, ale zároveň jeho reklama/post stojí méně peněz). K funkcionalitě jsem sepsal i anglický článek Best Instagram Analytics Tools for your Marketing.
Službu využíjí i blogeři a (začínající) influenceři, aby si porovnali svůj vlastní účet s tržním průměrem.
Festival Jak do Kanady pro 250 účastníků
Největší akce, kterou jsem kdy spoluorganizoval, listopadový festival Jak do Kanady. S Jančou jsme v únoru podepisovali smlouvu o pronájmu prostor v kině Dlabačov a začali organizovat tenhle celodenní festival s doprovodným programem. Zpětně musím přiznat, že to bylo extra náročně. Byly to ale ty nejlepší problémy, které jsme mohli mít. V hlavní roli jsme byli pouze my dva, na místě nám pak pomáhalo pár dalších lidí.
Oslovovat potenciální partnery pro finanční pomoc jsme rychle vyhodnotili jako neefektivní. Raději jsme si to udělali vše po svém, bez jakýchkoli příkazů, požadavků a s čistým štítem. Na vlastní odpovědnost, ale současně k radosti všem zůčastněným.
Janča zvládla připravit výstavu 60 fotografií od různých autorů. Fotografie jsme spolu s autory poskytli do dobročinného prodeje – koupit si některou z fotografií můžete zde a současně podpoříte kampaň Zachraňme lesy. Potiskli jsme vlastní trička, vytvořili hrníčky „Dobrodružství na dosah“, připínací placky. Zapojili soutěže, zorganizovali kouzelný stolek s přednášejícími, kteří byli k dispozici veřejně pro popřednáškové dotazy. Přednášky včetně prezentací i panelové diskuze jsme natočili a jsou dostupné pro zájemce ve formě video i audio záznamu.
Web JakDoKanady.cz dělá osvětu na českém trhu o možnostech výjezdu do Kanady a tímto festivalem jsme chtěli pomoci inspirovat, dodat odvahu a dát tipy na to, jak a kam do Kanady vyrazit.
Akce měla podle reakcí i zpětných vazeb skvělý úspěch. Mám z ní obrovskou radost a jestli mám vybrat událost, která byla stěžejní v roce 2019, tak to byl právě festival Jak do Kanady.
Současně jsem při té příležitosti vytvořil mobilní aplikaci Jak do Kanady. Nejsem žádný programátor, ale podnikání mě naučilo, že hranice neexistují. Zejména dnes, kdy webové stránky můžeme vytvořit na pár kliknutí na WordPressu anebo Webnode. Proč by to nešlo i s mobilní aplikací? Jasně, že šlo 🙂
Přednášky, semináře, konference a akce
Pokud jsem v Čechách, rád se účastním zajímavých podnikatelských a vybraných marketingových akcí. Kromě samotného programu mě láká i networking s ostatními účastníky. Pravda, že je na řadě akcí poměrně obtížné seznámit se (nikoli povrchně) a najít jedince, se kterým si padneme do oka. Přesto se to čas od času podaří, a také proto mám tyhle akce skutečně rád. Zároveň takové akce slouží k tomu, abychom se vzájemně potkali s těmi, se kterými si povídám často online.
V roce 2019 jsem navštívil např. tyto:
- Přednáška CEO Aukra: Lumír Kunz
- Podcast Meetup v Praze
- Seminář Marka Džirasy: Vize a cíle 2020
- Cashflow Summer 2019
- Sraz nomádů na Vysočině
- FuturePort festival
- No Pitch Up meetup (upřímně minulý rok byl lepší)
- Festival Kolem světa na letišti
- CzechOnline Expo
- Impact Hub akce (LinkedIn, Automatizace obsahu)
Zaměřil jsem se více také na setkání one-to-one. Meetingy u ranní kávy byly dobré. Člověk má během hodinky čas ponořit se do určitých témat hlouběji a získat jinou perspektivu. Cítím, že osobní komunikace bude v mých dalších rokách hrát velmi důelžitou profesní roli. Bude tu posun z onlinu do fyzického světa v rámci pracovních činností.
A co když se mě někdo zeptá, co vlastně dělám za práci, jak odpovídám? Popravdě mám několik variant a snažím se je přizpůsobit konkrétnímu člověka a pokud ho neznám, tak akci, na které jsme. Moje dlouhodobé směřování je toto:
I travel the world looking for patterns and megatrends shaping the future of business.
Investování
Úspěšně jsem splnil svůj cíl měsíčního investování a držel jsem příkupy akcií BRK-B (Berkshire Hathaway, společnost Warrena Buffetta). Je to především o vnitřní síle dodržovat vlastní přednastavená pravidla.
Mnozí z nás znají a obdivují Warrena Buffetta jako investora, mají k němu úctu a uznávají jeho investiční strategii. Když však dojde k rozhodování, tak málokdo z těchto lidí investuje právě do jeho společnosti anebo těch společností, které má Bershire Hathaway v portfoliu. Namísto toho tito lidé raději používají jeho citáty a směřují své sledovatele k tomu, aby investovali do něčeho jiného (do privátního fondu, podílových fondů, zlata, stříbra, kryptoměn). Vtipné, smutné, pokrytecké, sakra divné.
Přestože BRK-B neudělal v roce 2019 tak velký zisk jako např. SP500, považuji to stále za konzervativní akciovou investici. Berkshire Hathaway je dle mého názoru velmi dobře (lépe než ostatní) připraven na budoucí ekonomickou situaci.
Psal jsem si investiční deník a toto mohu doporučit každému, kdo chce brát zhodnocování peněz poněkud vážně. Zapisoval jsem si nejen výsledky a průběžný stav jednotlivých aktiv a změn, ale současně také pocity, které jsem měl při nějaké události (pokles, negativní zpráva v médiích, pozitivní zpráva od guru,…). Poznávám tak lépe své emoce a vnitřní vzorce, na kterých (ne)vědomně funguju. A jsem více trpělivý v investování.
Účastnil jsem se opět řady investičních konferencí.
- Investiční forum v lednu a v říjnu
- Busyman D Day
- Venture club meetup
- Prague Investor Show
- Blockchain Prague konference
- C3 Crypto Conference v Berlíně
- Česká investiční konference v Praze
- Mashup Impact Hubu (podnikatelská, ale pro mě start-up investorská k oslovení)
P2P investování do půjček: Úspěšná alternativa
Nadále investuji na platformě Mintos. Na Bondoře nereinvestuji a peníze postupně stahuji. Chci mít pouze jednu platformu v rámci P2P půjček, a to Mintos. Dle mého názoru je jednička na trhu a nevidím důvody, proč bych měl diverzifikovat i napříč P2P plafromami. Přilišná diverzifikace je paradoxně alibismus a snižuje efektivitu investora i jeho portfolia. České platformy v čele se Zonky jsou spíše podporou projektů a lidí nežli investorsky přitažlivým nástrojem zhodnocování peněz (můj názor).
Mintos mi aktuálně zobrazuje:
- 12,68 % z půjček v EUR
- 17,33 % z půjček v KZT
Dle obrázku výše je vidět, že současné půjčky v KZT, které jsou v procesu, jsou nastavené s průměrným zhodnocením 18,54 %. Délku splatnosti na cca 9 měsíců. 85 % půjček je zatím v řádné splatnosti. Ostatní po splatnosti, avšak nastaven mám 100% BuyBack Guarantee.
Sepsal jsem své zkušenosti s investováním na Mintos a dosažení zhodnocení 17% ročně v anglickém článku Mintos review: My strategy for 2019. Článek oceňuje pro SEO i Google, což mě velmi těší v rámci mých SEO schopností na anglicky mluvícím trhu.
Pro případné zájemce jsem postup sepsal i do českého článku Moje Mintos strategie se 17 % ročně. Některé komentáře k tomu, že jde o neudržitelnou strategii do budoucna respektuji a dodávám k ní, že:
- Vím, že Mintos není perpetum mobile. Zároveň jsem přesvědčen, že Mintos je nejbezpečnější platformou pro P2P investování na evropském trhu.
- Mintos pravidelně sleduji, kontroluji půjčky a celé své portfolio.
- Celková výše investičního portfolia v P2P půjčkách u mě nepřesahuje 10% z celkového objemu.
- Během roku 2019 jsem minimálně navyšoval, ale především reinvestoval prostředky v P2P půjčkách. V lednu 2020 jsem lehce navyšoval prostředky na Mintosu.
- Uvědomuji si riziko investice a prostředky mohu ze dne na den ztratit.
Akciové investování a investice do ETF
Ze získaných dividend na FIO ebroker jsem v průběhu roku 2019 přikoupil akcie ČEZ. Na českém akciovém trhu jsem jinak nebyl aktivní.
Na zahraničním trhu funguji přes brokera Degiro. Kromě BRK-B jsem prováděl stock picking, ale střídmě. Spíše to pro uspokojení mé divočejší investorské části.
V říjnu jsem využil negativních mediálních zpráv okolo společnosti Johnson & Johnson a konečně jsem akcii JNJ zařadil do svého portfolia. Aktuální nerealizovaný zisk 12 %.
Zaspekuloval jsem si s IPO Lyft (LYFT INC-A), ale raději po pár dnech prodal se ztrátou pár jednotek dolarů. Když se nyní podívám, tak jsem rád, že jsem uznal částečnou prohru, protože jsem prodával na 56,39 USD a aktuální cena je 43,21 USD. Ještě držím akcie Zoom Video Communacations ve 12 % ztrátě. China Mobile udělala 7 % ztrátu.
V druhé polovině jsem přikupoval akcie Facebooku (FB). Aktuální nerealizovaný zisk 16 %.
Na základě České investiční konference jsem koupil akcie Livent (LTHM). Aktuální nerealizovaný zisk 5 %.
Rok 2019 byl v rámci akcií velmi úspěšný, když započtu další zhodnocení akciových titulů, které držím z minulých let, jako je Apple, Bank of America, Goldman Sachs, Wells Fargo, Qualcolmm (59 %), Visa (44 %), Google (29 %), ETF SP500 a další.
Kryptoměny
V rámci kryptoměn jsem prováděl především realokaci a nadále navyšoval podíl BTC v portfoliu ku altcoinům.
- 85 % – 90 % zastoupno v BTC
- 10 % zastoupeno v ETH
- 3 % zastoupeno XMR
BNB (Binance coin) mám rád a mám i v portfoliu, avšak množství jsem nedokázal zatím vhodně a dobře navýšit.
Aktuálně jsem toho názoru, že jsme stále v bear marketu. Čistka altcoinů ještě neskončila. S pádem ceny ETH se řadě projektů zastavil vývoj. Vývoj probíhá především tam, kde byla historie, je etablovaný tým, kde je podpora institucionálních investorů a kde existuje věrná komunita vývojářů. Stále potřebujeme rozvíjet infrastrukturní projekty.
Jsem toho názoru, že Bitcoin ani jiné aktuální kryptoměny nejsou připraveny na mainstreamovou adopci. Pád ceny, který proběhl byl dobrý. Buďme za to rádi. Současně necítím, že toto by měl být konec a startoval bull market.
Rezonuji s myšlenkami a názory Toneyho Vayse a stejně jako on odpovídám na otázku, kdy je ten nejlepší čas koupit bitcoin/kryptoměny: Pokud ještě žádný BTC nemáš, tak ten nejlepší čas byl včera.
A pak dodávám. Pokud máš dost BTC, pak počkej na pád/vzestup ceny, až budu jasnější technikálie i fundamenty. Pokud se o to nechceš starat a máš peníze nazbyt, udělal si investiční strategii a rozdělil podíly diverzifikovaně a přesto ti zbyly peníze v kolonce kryptoměny – koupit BTC je varianta, jak rizikově přistoupit ke zhodnocení peněz.
Aktuálně dlouhodobě věřím Bitcoinu (nutno ale sledovat) a kdo mě sleduje pravidelně ví, že jsem překlopil značnou část z ETH do BTC. Etherium mám stále rád, avšak v těchto dobách se investorsky pragmaticky přikláním k BTC. Mohu mít rád i IOTu, o kterém jsem vášnivě psal na Mediu (sdíleno uživateli na Redditu i oficiálním kanálem IOTA), ale to nutně neznamená, že nikdy neprodám a stále budu držet MIOTA. Prodal jsem 2017, 2018 i 2019 (celkový lehký zisk, ale ne obrovský). Nesmrtelné hodlery investorsky nevyznávám – zejména pokud jde o inovativní startupové projekty. Také já zde investorsky chyboval a přistihl se někdy jako více fanoušek než investor.
Ostatní investice
Trochu sleduji nemovitostní trh, ale stále se necítím na vstup.
Zážitky a momenty v životě
Mezi zážitky v roce 2019 můžu vyzdvihnout ještě VR Hurricane, tradiční Velikonoce ve vesnici Arnoltice, stanování na Vranově a Slapech.
Nejlepší film, který jsem viděl: Le Mans 66
Nejlepší seriály, které jsem viděl: Money Heist, The Witcher
Nejlepší knihy, které jsem přečetl
- Algorithmic leader: How to Be Smart When Machines Are Smarter Than You (Mike Walsh)
- Superfans (Pat Flynn)
- Ekonomické bubliny (Dominik Stroukal)
- Základní pravidla Warrena Buffetta (Jeremy Miller)
- Valley of Genius (Adam Fisher)
Jedno z nejlepších motivačních videí, které jsem viděl
Laserová operace očí
Chtěl jsem podstoupit laserovou operaci očí a usnadnit si každodenní/večerní fungování. Mám přes 5 dioptrií na dálku, to už je taková síla, že je to vlastně i „na blízko“. Po úvodních vyšetření mi však bylo sděleno, že mám na zákrok příliš tenkou rohovku. Alternativní operace s výměnou čočky za umělou by byla (pro mě) příliš riskantní kvůli napojení nervů, šedému zákalu a možnosti zhoršení ostrosti/barev vidění. S poděkováním jsem odcházel, rozhodnutí jsem měl vnitřně vyřešené. Zase tak krutě mě kontaktní čočky a brýle netrápí, abych podstupoval taková rizika.
Darování krve
Konečně jsem se nejen rozhodl, ale i aktivně vykročil do nemocnice k darování krve, a to díky Janče. Získaný přívěšek prvodárce byl skvěle symbolický a já měl především dobrý pocit. A taky jsem konečně zjistil, jakou že mám krevní skupinu.
Zdraví a sport
Pustil jsem se do poměrně pravidelného cvičení ve fitku. Cíl byl nabrat do konce roku 2019 a dostat se na váhu 87 kg. To se úplně nepovedlo, dotýkal jsem se hranice 84 kg. Když jsem byl tenkrát v cestovatelském zápřahu (např. 12 měsíců mimo ČR), měl jsem 71 kg (to je velký rozdíl). Dostal jsem několik důležitých rad, měl i období, kdy jsem si díky apce Kalorické tabulky sledoval počty gramů proteinů, sacharidů, tuků a i díky tomu jsem začal více sledovat, co vlastně jím. Baví mě mít kontrolu nad vlastním tělem.
Moje vize, cíle a plány na 2020
Pokračovat v delegaci a automatizaci. U každého stabilního webu budu mít osobu (může být více osob), která se bude starat o obsah, social a newslettery. Head of my virtual team (či osoba z projektu) bude odpovědný za hladký běh webu. Hladký běh webu znamená plnění plánů (např. počet vydaných článků, social postů, newsletterů, atd.) a moje nenutnost vše kontrolovat a dozorovat. Na konci roku 2020 chci mít tým, který je samostatný – což jinými slovy pro mě nyní znamená, že 6 měsíců nebudu muset cokoli komunikovat a vše poběží hladce.
Pravidelně se věnovat investicím a zhodnocování peněz. Měsíčně si udělat čas na vlastní reporting a případný rebalancing. Vyhledávat nové příležitosti, účastnit se konferencí a současně se setkávat se zajímavými lidmi. Být otevřený k provázání start-upů a investorů.
Nově se chci věnovat investicím do webových portálů. To považuji za svoji investiční divokou kartu pro rok 2020. Být otevřený pro případné spojení se s investorem. Moje role bude analytická, organizační a částečně exekutiva.
Mít několik delších zahraničních výletů. Poznal jsem, že dva týdny je málo na to, aby člověk plně unikl z reality České republiky (či svého jiného sídla). Chci se dostat zpátky do většího a hlubšího nomádského módu.
Aktivně se zajímat o neziskový sektor. Podporovat nadále finančně, nově více inicializovat druhé k zapojení. Vyhledávat takové projekty, které rezonují s mým životním stylem a názory. Zapojit se vlastní aktivitou.
Pracovat na projektu, který má zahraniční zásah (např. anglicky mluvící trh).
Být otevřený novým projektům, které mi přijdou či je sám objevím. Tyto dynamické žraločí projekty otestovat s týmem a MVP spustit.
Být aktivní na sociálních sítí v rámci produkce. Být ne příliš aktivní na sociálních sítích v rámci konzumpce (tz. i neodpovídat na všechny komentáře k postům, pokud nemají cílenou otázku na moji osobu). Plánovat posty chytře skrze nástroje do budoucna. Pracovat s obsahovým plánem. Dělat livestreamy. Sledovat vývoj a trendy sociálních sítí.
Můj tajný tip a vize pro 2025: Pro svoji práci nebudu v 51% tráveného času nutně potřebovat počítač. Mnohem víc budu používat „mobilní telefon“.
Reporty shrnutí roku z minulých let
Pokud si chceš přečíst můj report z minulých let:
- Rekapitulace 2018: Roční bilancování a sebereflexe
- Jaký byl rok 2017: Bilancování a shrnutí, co se povedlo a nepovedlo
Jak dokázat to, co chci v roce 2020
Záznam z livestreamu na téma bilancování roku a nastavení cílů pro dalších 12 měsíců. Jak bilancovat minulý rok? Jak si nastavit své cíle pro rok 2020? Metody, návody, zkušenosti a techniky.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.