Digitální nomádi spojili práci na dálku a cestování v nový životní styl

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investování
  • Podcast
  • Blog
  • Kontakt
JAK VYDĚLÁVAT ONLINE

Digitální nomádství při cestě na sever Kanady

by Martin Rosulek / Čtvrtek, 17 července 2014 / Published in Práce na dálku
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram

Jeli jsme na 4-denní festival na sever Kanady. Já tuto cestu využil k tomu, abych otestoval další možnosti digitálního nomádství v praxi. Dostal jsem skvělé myšlenky. Pracovní agendu jsem zvládl pomocí hotspotu a tabletu.

Notebook přišel na řadu až po festivalu v úterý v jednu hodinu ráno místního času. V Čechách už bylo úterý poledne a klienty jsem musel 100% odbavit. Další 2 hodiny jsem pracoval, když všichni ostatní padli únavou. Taky se mi zavíraly oči, ale musel jsem to prostě vyřídit.

Digitální nomádství není jen o cestování a zažívání všeho hezkého. Na této cestě je bezpochyby dost tvrdá práce.

Příprava na festival s digitálními úmysly

Obsah

  1. Příprava na festival s digitálními úmysly
  2. Využívejte čas, buďte produktivní
  3. Bombardujte mozek tím, co jste nikdy neviděli
  4. Nestačí přemýšlet, musíte si zapisovat
  5. Jak jsem odesílal pracovní emaily na festivalu
  6. Pravda, kterou málokdo zmiňuje
  7. Všichni šli spát a já teprve začal pracovat
  8. Galerie obrázků a zážitků

Plánovaný odjezd na festival byl v osm hodin ráno ve středu. Zrovna to byl týden, kdy jsem se rozhodl, že si přeorganizuju veškeré emaily pod jedinou správu gmail účtu. Doposud jsem používal emailového klienta Mozilla Thunderbird a všechny filtry měl nastavené zde (nikoli na emailovém serveru). To znamenalo, že jsem se musel připojit na notebook, aby se mi doručená pošta roztřídila do složek a oštítkovala. Pokud jsem přistupoval na email z tabletu nebo mobilu, pošta byla netříděná.

Já spravuji více než 10 emailových adres a denně chodí emaily v dvouciferných číslech – při tomto počtu cítím, že správa emailů musí mít pevnou strukturu.

V úterý odpoledne a večer jsem testoval, zda veškeré nastavené filtry a přeposílání emailů fungují správně pod jeden hlavní účet gmailu. Problémy a možná perfecionalismus způsobily, že jsem šel spát až v jednu ráno. Vše ale fungovalo, byl jsem připraven.

Ráno jsem pro změnu vstával opět dříve, abych měl minimálně půl hodinky na to, vyřídit došlou poštu (během mého 6 hodinového spánku v Calgary).

Využívejte čas, buďte produktivní

Festival Astral Harvest se konal uprostřed ničeho asi 6 hodin na sever od Calgary (směr Edmonton a dále na severovýchod). Cestu v autě lze strávit hned několika způsoby. Já jsem si ale velmi oblíbil variantu zápisu mých myšlenek či čtení e-booků.

Doporučuji také poslouchat místo muziko podcasty, stažené vzdělávací mp3, nahrávky z TEDu, atd. Často si taky čtu offline stažené články z internetu, na to používám aplikaci Pocket.

Bombardujte mozek tím, co jste nikdy neviděli

Kreativním se nikdo nerodí a mozek lze neustále trénovat. Výbornou variantou, jak nenechat mozek v klidu je docílit jeho bombardování novými impulzy. K tomuto tématu doporučuji knížku od Deepak Chopry s názvem Supermozek.

Během cestování v nových krajinách svůj mozek bombardujete přímo na jedničku (Tip na článek: Cestování umožňuje neustále zažívat své “poprvé”).

Neustále se totiž setkáváte s novými vjemy, stáváte se svědky činností a skutečností, které jste nikdy předtím nezažili. To způsobí, že mozek nemůže reagovat již naučenými sekvencemi a musí být aktivní – musí vymyslet nové vzorce “jak na to budete reagovat”.

Já osobně tento způsob bombardování smyslů během cestování miluji. Člověk přichází na nové myšlenky, protože vidí věci, které ještě nikdy předtím neviděl. Přicházíte na alternativní řešení problémů, které, jak po čase zjistíte, přestanou být “alternativní” a začnete je využívat naplno. Narušujte své zažité vzorce, mozek se vám za to odvděčí.

Nestačí přemýšlet, musíte si zapisovat

Nestačí ale jen vnímat okolní svět, popouštět uzdu fantazii a snít. Ty nejsilnější myšlenky si musíte zapisovat. Pokud si je nezaznamenáte, zapomenete je!

K zápisu myšlenek můžete využívat tužku a papír nebo nějaký software. Já u sebe téměř vždy nosím smartphone a zde si myšlenky zapisuju do Google Keep (umožňuje synchornizaci jak s tabletem tak s notebookem). Na tabletu (iPad mini) používám Notes, které se synchronizují s Gmailem (který nyní už používám pro všechny mé emaily).

Pro složitější myšlenky používám Evernote, který mám prioritně i na notebooku pro poznámky a myšlenky. U postele pak mám tužku s papírem (Tip na článek: Kdy tužka a papír může být lepší než PC), protože nemám rád rozsvícení displeje během noci když zrovna usínám. Vše napíšu poslepu a ráno si přepíšu do digitální podoby 🙂

Jak jsem odesílal pracovní emaily na festivalu

Přestože jsem v Kanadě už skoro 3 měsíce, stále nemám místní paušál, který by mi dovoloval stahovat data přímo do mobilu (necítím akutní potřebu, jsem většinou na wifi). Domluvil jsem se předem (se zaměstnavatelem), že se budu během festivalu připojovat na hotspot a vyřizovat pracovní emaily. Pokud to nebude v pracovní době, byl s tím naprosto ok.

Festival se ale konal v místech, kdy bylo pramálo signálu. V neděli a v pondělí jsem se vůbec nemohl připojit. Zakázky tak stály na místě a nemohl jsem vůbec fungovat. To mě jasně přivádí na myšlenky, že tyto činnosti (vyřizování emailů) budu muset do budoucna delegovat.

Pokud chcete cestovat full-time, nesmíte mít založený byznys na tom, že budete každý den vyřizovat emaily. I kdyby to měl být stotisícový byznys, s tímto modelem se prostě svobodně cestovat nedá.

Ipad mini vydržel celý výlet naprosto skvěle, obdivuji výdrž jeho baterii. Power banku pro dobití jsem použil až na zpáteční cestě autem.

Během 4 dní jsem odeslal z festivalu cca 10 – 15 pracovních emailů při nacenění zakázek cca 15 tisíc korun. Celá cesta mi trochu připomínala cestování v karavanu – a vlastně to tak špatné není 🙂 Více o cestování v karavanu a digitálním nomádství najdete v rozhovoru s Víťou Válkou.

Pravda, kterou málokdo zmiňuje

Digitální nomádství zní skvěle, prostě si jen tak cestujete kolem světa a u toho si podnikáte. Na internetu se můžete dočíst hned několik zpovědí, které vám vnuknou myšlenku tohoto způsobu života. Bohužel ale autoři často vynechávají tu část, která je poněkud nepříjemná. Část, kterou si každý začínající digitální nomád musí projít. Část, která se nazývá sakra tvrdá práce.

Digitální nomádství je o tom, že pracujete tehdy, když ostatní nepracují. A to se všemi pozitivy, ale i negativy.

Moje digitální nomádství v praxi při cestě na sever Kanady, kde se konal 4 denní festival bylo skvělé na zážitky. Pracovní agenda byla vyřízena řekl bych “ok”. Ale i tak zde byla řada věcí, která nešla tak úplně stoprocentně vyřídit.

Všichni šli spát a já teprve začal pracovat

V pondělí jsme od rána až do tří odpoledne balili stany z festivalu a nakládali přívěs. Pak jsem řídil asi 7 hodin zpět do Calgary. Přijeli jsme v jednu hodinu ráno. Všichni byly neuvěřitelně unavení a šli spát. Já jsem zapnul notebook a práce digitálního nomáda mohla začít. Tohle je realita!

Jsou dny, kdy si digitální nomádi navrhují design webu na pláži a zapíjí to ovocným shakem. A pak jsou ale také dny, kdy tvrdě pracují – a to především tehdy, když ostatní nepracují.

Protřídil jsem několik desítek emailů a zařadil je do složek. Zkontroloval všechny příchozí, abych náhodou nevynechal nějakou poptávku bez reakce. Vše jsem zaznamenal do Google Dokumentů (sdílený dokument pro spolupráci na dálku). Spát jsem šel po třetí hodině ráno. Můžete si být jisti, že jsem chtěl spát už v jednu ráno. V České republice bylo ale už v té době úterý ráno a klienti, kteří poslali email přes víkend bylo rozhodně nutné odeslat všechny emaily, podklady, atd.

Galerie obrázků a zážitků

 

Martin Rosulek

Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
Tagged under: byznys, digitální nomád, digitální nomádství, kanada, podnikání

What you can read next

Jak získat práci na dálku
Jak získáš práci na dálku? Know-how nestačí [PDN013]
Vytvořte si web bez programování: Šablona Thrive pro WordPress
Práce na Maltě: zkušenosti měsíc po měsíci

Martin Rosulek, zakladatel portálu

Cestuji a podnikám na volné noze. Objevuji životní styl digitálního nomádství, zakládám webové projekty, věnuji se affiliate marketingu, SEO a podcastům.

Od roku 2011 cestuji po světě, většinu měsíců trávím v zahraničí, ale vždy se rád vracím do Čech. Strávil jsem rok v Austrálii, Kanadě, řadu měsíců ve Střední a Jižní Americe, Maroku a stále se vracím do Jihovýchodní Asie.

Průvodce pro práci na dálku

Členskou sekci jsem vytvořil pro všechny, kteří chtějí pracovat na dálku. Najdete zde praktické rady a konkrétní postupy, co za práci lze dělat, jak najít prvního platící klienta, jak efektivně pracovat s marketingem a co vše udělat, abyste mohli vydělávat peníze online každý měsíc.

Nejnovější články na blogu

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

  • nomadfest bansko 2022

    Bansko NomadFest: Setkání digitálních nomádů v Bulharsku

  • Cashflow Summer 2022: Biohacking otevírá dveře do budoucnosti

  • Jižní Itálie za 10 dní: Neapol, Pompeje, Vesuv, Amalfi pobřeží, Matera, Bari

Kniha Digitální nomád

Průvodce, jak cestovat po světě a pracovat odkudkoli.

Detail knihy a e-booku

Rubriky

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investice
  • Myšlenky
  • Recenze knih
  • Inspirace
  • Videa

Sleduj nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Práce na dálku z domova

Členská sekce pro práci na dálku

Práce na dálku

  • Nápady na podnikání
  • Jak vytvořit web ve WordPressu
  • Multipotenciální jedinci
  • Gallup test: Test silných stránek
  • Nejlepší free fotobanky zdarma
  • Cestovní pojištění a koronavirus Covid-19

Jak vydělávat peníze online

  • Jak vydělat peníze na internetu
  • Jak vydělávat peníze na Instagramu
  • Jak vydělat peníze na YouTube
  • Jak uspět na sociální síti TikTok
  • Jak vydělat peníze blogem
  • Jak vytvořit e-shop zdarma

Investice a myšlenky

  • Ekonomická krize Covid-19
  • Do čeho investovat peníze?
  • Jak získat pasivní příjem
  • Investovat do Bitcoinu anebo ne?
  • Investování do nemovitostí
  • Recenze P2P investování s 17% p.a.

Obecné informace

  • Kdo je Martin Rosulek
  • Newsletter zdarma
  • Kniha Digitální nomád
  • Obchodní podmínky
  • Ochrana osobních údajů
  • Kontakt

Nejnovější články na blogu

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

  • nomadfest bansko 2022

    Bansko NomadFest: Setkání digitálních nomádů v Bulharsku

Martin Rosulek, zakladatel portálu DigitalniNomadstvi.cz

Portál DigitalniNomadstvi.cz jsem založil v touze objevovat životní styl cestovaní a práce na dálku. Digitální nomádství je fenoménem 21. století, avšak má také negativní stránky.

Rád sdílím své zkušenosti, poznatky a myšlenky v oblasti podnikání, copywritingu, SEO, obsahové strategie pro webové portály, sociálních sítí, inovací a budoucích trendů.

Snažím se o životní přístup minimalismu, pracuji s finančním plánem, investuji, razím myšlenku finanční svobody a pasivního příjmu.

  • GET SOCIAL

© 2011 - 2023. Všechna práva vyhrazena.

TOP
Práce na dálku

Digitální nomádství při cestě na sever Kanady

7 min
Share via
  • WhatsApp
  • Telegram
Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení soubory cookies. Souhlas s těmito cookies nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Spravovat možnosti Manage services Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Zobrazit nastavení
{title} {title} {title}
Sdílejte tento článek