Ekonomický výhled na rok 2020 se změnil z měsíce na měsíc. Zatímco v lednu jsme měli pozitivní očekávání a žádnou krizi jsme neočekávali, fungovali jsme v režimu zpomalování ekonomik, avšak stále v konjuktuře. V únoru a především začátkem března se veškeré odhady na ekonomiku radikálně změnily. Globální rozšíření koronaviru donutilo snad všechny státy na světě uzavřít nejen hranice, ale vypnout značnou část hodpodářství. Mnozí očekávají v roce 2020 krizi. Názory se rozchází v otázkách, jak velká bude krize a jak dlouho potrvá.
Pandemie COVID-19 je kritická a ochromila zdravotnictví nejen v Číně, ale i ve vyspělých západních ekonomikách včetně velmoci USA. V druhé vlně je ochromení ekonomiky, a do této vlny se právě dnes dostáváme. Zažili jsme první obrovské propady na finančních trzích, které není jen číselné, ale reálně se promítá do každodenního života (propouštění zaměstnanců, bankroty společností).
Nejistoty jsou dnes obrovské a jsme uprostřed turbulentního prostředí, kterému se snažíme v rychlosti porozumět.
Jakékoli prognózy a předpovědi jsou výrazně ovlivněny událostí, které se v historii nikdy neopakovala. Šíření koronaviru není stále pod kontrolou a nelze s jistotou říci, do jaké míry jsou mimořádná opatření účinná a jak velké následky to bude mít pro ekonomiky.
Následující výtah informací a výhled na další týdny, měsíce a roky je nutné proto brát s rezervou. Cílem v žádném případě není uchopení tématu ze všech možných perspektiv a sjednocení toho nejzákladnějšího na jednu stránku. Naopak, vybral jsem záměrně události, které zůstaly opomenuté a kterým se nedostala dostatečná pozornost. Vytahuji data, která nám předloží další perspektivu a mají sloužit pouze jako vyvážení pro náš kritický pohled.
Přestože jsem v některých případech konkrétní, nejedná se o investiční doporučení. Článek má pouze vzdělávací charakter.
Pro zájemce jsem nově vytvořil členskou sekci, která nabízí pravidelné reporty.
Základní data
- Akciové trhy padají nejrychlejším tempem od finanční krize v roce 2008. Propad indexu SP500 byl více jak 30%.
- Přes velký pokles cen akcií jsou dle řady expertů a investorů stále nadhodnocené.
- Šíření koronaviru COVID-19 nelze úplně eliminovat (lze šíření pouze zpomalit).
- Státy po celém světě zavádí stále tvrdší restrikce a omezení, které poškozují ekonomiku.
- Obavy z druhé vlny epidemie koronaviru jsou reálné a zřejmě se již ukazují v Hong Kongu a Číně.
- Čína dodnes velmi pravděpodobně manipuluje s daty o počtu mrtvých i nakažených.
- Vakcína na COVID-19 bude globálně distribuovaná nejdříve za 12 až 18 měsíců. Vysoká mutace ztěžuje vývoj „jedné“ vakcíny na koronavirus.
- Aniž bychom dosáhly vrcholu epidemie, již je nutné podporovat ekonomiku financemi bezprecedentních rozměrů.
- Americká vláda a FED schválily obrovské finanční stimuly pro ekonomiku, stejně tak ECB i vláda ČR.
- Pouhých 30 dní a už krachují první společnosti. Tři měsíce to vydržíme, ale téměř žádná společnost nedokáže finančně přežít 12 měsíců absolutně zmražená.
- Ač situace aktuálně nevypadá příznivě, historie ukazuje, že po krizi následuje konjuktura. Někteří očekávají rychlý zvrat a srovnání ekonomiky během 12-24 měsíců.
- Pád finančích trhů znamená příležitost pro investory. Mnozí hovoří o jedinečné příležitosti investovat do akcií za tak nízké ceny.
- Zřejmý je velký strach na trhu, ale ještě větší může přijít až z viditelných důsledků krize. Prozatím máme většinou predikce a čísla. Pracovní úřady v USA čelí nezvyklému náporu. Nezaměstnanost se zvyšuje a Google Trends to jen potvrzují.
Ekonomická krize 2020 z důvodu pandemie COVID-19
Od poslední recese v roce 2008/2009 uběhlo 11 let. Poslední roky jsme dobře věděli, že se ceny vyšplhaly až příliš vysoko a že krize musí jednou přijít. Ale stále nepřicházela. Ekonomiky států byly napumpované. Pravda, ekonomiky zpomalovaly, ale stále to byla konjuktura. Žili jsme v blahobytu.
Ještě v lednu 2020 to vypadlo, že jediným rizikem letošního roku budou listopadové prezidentské volby v USA. Během následujícího měsíce ale došlo k rozšíření koronaviru (COVID-19) z Číny do Evropy a USA. Státy začaly realizovat mimořádná opatření, zavírání hranic, škol, veřejných akcí hromadného sdružování, zavírá se většina obchodů, restaurací.
11. března prohlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) šíření koronaviru za pandemii.
Úroveň světového GDP již dnes viditelně klesá a předpovědi na další vývoj nejsou příliš pozitivní. Mnozí včetně FitchRaitings se shodují, že vstupujeme do ekonomické recese.
Očekávání GDP 2020 naznačují první krizový rok.
- GDP Evropy -1,5%
- GDP USA -1%
- GDP Čína +2%
Obecná poučka zněla, že pokud Čína jede nad 3%, tak je svět v pořádku. Rok 2020 bude ale s velkou pravděpodobností jiný. Světové GDP z roku 2019 na úrovni 2,7% klesne zřejmě v roce 2020 na 1,3%.
Donald Trump podepsal a dal svolení k záchranému balíčku peněz pro oživení ekonomiky, a to v historické výši 2 triliony USD. Už se nehovoří o bambilionech, ale trumbilionech. Donald slíbil, že udělá všechno proto, aby byla Amerika great again. Tisknutí peněz se zdá být všemocný nástroj. Víme, že to funguje více jak sto let (FED byl založen 1913), ale stejně dobře víme, že je to krátkodobé nebo krátkozraké, chcete-li.
Predikce budoucí průměrné ceny ropy v roce 2021 klesla z 60 USD za barel na 48 USD. Někteří tradeři očekávají spadnutí ceny pod 30 USD. Nízká cena ropy pomáhá alespoň leteckým společnostem.
Řada společností už reálně krachuje
Mezi nejrizikovější oblasti patří turistický ruch, letecké společnosti, cestovní kanceláře, ubytovací zařízení, restaurace.
Velký a klíčový problém je pro společnosti zmražené cashflow.
Více jak třetina letadel je pevně ukotvena na letištích bez letových plánů. Airolinky volají o pomoc a odvážím se říci, že to nebude jedna, která zkrachuje. Bloomberg zveřejnil infografiku, kde označuje mezi nejohroženější aerolinky i zvučná jména jako je Virgin Australia, AirAsiaX anebo jihoamerická Avianca.
Společnost OneWeb, která vynášela satelity na oběžnou dráhu, aby poskytla vysokorychlostí internet, podala bankrot. Mezi jejími hlavními investory byla SoftBank anebo Richard Branson.
Koronavirus je pro ekonomiku černá labuť
Sequoia označila koronavirus za černou labuť (black swan). Jedná se o nepředvídatelnou a vysoce nepravděpodobnou událost, která nastane a má významný dopad na společnost (ekonomiku).
Sequoia předpokládá, že bude trvat zřejmě několik čtvrtletí než virus porazíme. A bude trvat ještě déle než se z toho ekonomika vzpamatuje.
Přestože je před námi velmi obtížné období, můžeme v něm nalézt i příležitosti. Období krizí jsou typická pro nová partnerství, z minula např. Sequoia + Cisco anebo Google + PayPal. V poslední finanční krizi dokonce vznikaly nové společnosti jako je AirBnB, Square, Stripe.
Jak už říkal Darwin, pokud chcete přežít, největší pravděpodobnost nemají nejsilnější ani nejinteligentnější, ale ti, kteří se dokáží nejrychleji adaptovat.
Krize by mohla trvat „jen“ 10 měsíců
Studie medvědích trhů v USA od roku 1800 nám ukazuje, že krize způsobené nějakou událostí vyvolají pád trhu o necelých 30%. Toto jsme již splnili a je signálem pro vstup na trh.
Splněné podmínky pro vstup na trh nastínil i Daniel Gladiš z Vltava Fund ve svém facebookovském příspěvku.
Ekonomická krize 2020, do které vstupujeme, je tzv. event-driven, způsobená událostí koronavirem.
Graf výše zároveň ukazuje, že délka takové krize bývá necelých 10 měsíců. Abychom se dostali zpět na původní ceny (např. akcií) před krizí, budeme potřebovat cca 15-20 měsíců. V našem případě by to pak znamenalo, že by se cena akcií mohla vrátit ke svým původním hodnotám v průběhu roku 2021.
Kdy investovat? Teď!
Dotazy typu, kdy je nejlepší vstoupit na trh početně velmi narůstají. Je zajímavé sledovat, že lidé (zatím) vnímají tuto krizi jinak než byla krize v roce 2008. Nyní mnohem více cítí, že jsou tu příležitosti na nákup akcií či jiných finančních aktiv a možnosti, jak zhodnotit peníze.
Stále se však setkávám s otázkou: Je lepší koupit teď anebo raději počkat? Půjde to ještě dolů?
Nikdo nemá křišťálovou kouli a tato otázka je skutečně nezodpoviditelná. Naopak ukazuje, že se snažíte časovat trh. O časování trhu bychom se ale neměli pokoušet, jak nám radí hodnotoví investoři (např. Warren Buffett).
John Rogers (Ariel Investment) říká, že právě teď je ten nejlepší čas nakupovat a jedná se o životní příležitost.
Bill Ackman (Pershing Square), známý také díky případu Herbalife (zfilmovaném Betting on Zero), investoval nyní 2,5 milardy USD a říká, že nyní je ta doba pro investování. Mezi tipovanými akciemi jsou Boeing, Hilton, Starbucks, Zoom, Chipotle, Lowe’s a Berkshire Hathaway.
Pokud se chcete podívat na portfolia investičních guru i fondů, využijte portál GuruFocus.com. Portfolio Billa Ackmana najdete zde. Je zde 3 měsíční zpoždění z regulatorních důvodů. Dobrá zpráva je, že aktualizace proběhne v první polovině dubna, tedy už za pár dní.
Tomáš Sedláček o ekonomice 2020
Slovy Tomáše Sedláčka se svět zastavil a tohle nikdo nečekal. Bude to velmi těžké, ekonomiky padnou hodně hluboko. Ale ekonomiky tohle zvládnou. Ekonomiky už přežily černý mor i druhou světovou válku, to byly extrémnější situace.
Kdyby se vypla ekonomika na 1 měsíc, tak to je jenom 1/12 HDP, to je pokles asi 8%, kdyby se to úplně vyplo, tak je to 16% pádu HDP.
Ekonomiky se vykolejily do klidu, ne do války, ale do polohy zůstaňte doma.
Celý rozhovor s Tomášem Sedláčkem, který vede Martin Veselovský najdete na DVTV.
Proč možná ještě nejsme na dně, DataTrekResearch
Není dobré nakupovat v první vlně extrémně volatilního trhu. V rámci volatility jsme na podobných hodnotách jako při finanční krizi 2008. Výška modrých a oranžových čar neznačí dno trhu, ale velikost volatility. Čím vyšší vertikální čára, tím větší volatilita.
Dno se dle získaných dat neobjeví při prvním velkém pádu akciového trhu. To je příklad krize 2008/2009, kdy nejnižší ceny např. akciových titulů nebyly v říjnu (October), kdy je volatilita nejvyšší. Index SP500 se dostal na nejnižší hodnotu až v březnu 2009, což je pět mesíců po měsíci s nejvyšší volatilitou.
DataTrekResearch předpokládá zvýšenou volatilitu na podobných úrovních jako byla v březnu 2020 i pro několik dalších měsíců.
Pro zájemce se doporučuji se přihlásit k newsletteru DataTrekResearch.
Twitter je rozhodně zdroj, který je nyní velmi dobrý používat. Nečíst vše, ale umět filtrovat. Zájemci, kteří mají rádi srovnání a data mohou sledovat @bondstrategist, který se přiklání k názoru, že ještě na dně nejsme a máme před sebou 1-2 klíčových měsíců.
Index volatility na historických maximech
Index volatility VIX se z úrovně 20 na začátku roku podíval až na úroveň 82.69 bodů, což je historické maximum. Následoval mírný pokles na aktuálních 65. Ve finanční krizi 2009 dosáhl maximální úrovně 79. Jak je vidět na grafu, jsme zatím v prvním nástřelu vzhůru a lze tedy očekávat podobné úrovně volatility i v dalších týdnech.
V týdnu 23. – 25. března 2020 se index SP500 po řadě propadů podíval býčím směrem o 10%. Z minima 2237 bodů dosáhl na chvíli na úroveň 2630 bodů.
Aktuální support pro pozitivní výhled amerických akcií je přibližně hranice 3000 bodů. V medvědím scénáři to pak je podle některých traderů hranice 2400 a následně 2100 – 2000 bodů.
Vakcína jednoznačně otočí trh
Mnozí netrpělivě vyhlíží vakcínu na koronavirus a přikládají ji rozhodující moment, kdy se trh otočí. Pravděpodobně to ale nebude ten moment, kdy dosáhneme dna trhu. Objevení vakcíny na COVID-19 neznačí ještě jistou cestu z recese.
- 35 různých společností vyvíjí vakcínu na koronavirus.
- Jedná vakcína se již testuje na lidech (přeskočila testování na zvířatech).
- Pokud by se v dubnu 2020 našla funkční vakcína na COVID-19, bude trvat další měsíce proces masové výroby a distribuce. A to jsme opoměli schvalovací proces.
- Většině vakcín trvá 5 – 15 let na kompletní doladění a účinnost, na kterou jsme v moderním zdravotnictví zvyklí. Vývoj Zika vakcíny pro klinické testování trval pouze 7 měsíců a je doposud jedinou výjimkou.
- Použití vakcíny na koronavirus COVID-19 v širokém měřítku se uvažuje v polovině roku 2021.
- Z důvodu velkých mutací koronaviru COVID-19 je vývoj vakcíny velmi ztížen a jeden ze scénářů je tzv. promoření virem celé populace (nutno ale udělat postupně).
Zdoj: Světové ekonomické forum a The Guardian
Prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že do prezidentských voleb v listopadu bude hotová vakcína k distribuci je dle „všech“ expertů, nereálná a neproveditelná.
Jednotlivé země tlačí národní společnosti, aby vyvíjely vakcínu. Obava totiž je, že pokud vakcína úspěšně vyvine např. společnost v Číně, export vakcíny bude zpožděn do té doby než bude rozdistribuovaná po Číně. Obdobně se může zachovat USA či jakýkoli jiný stát, který prioritně bude řešit národní zdraví a bezpečnost.
Již dnes se mluví o tom, že je možné, že vakcína nebude dostupná pro všechny.
USA potřebuje 6-10 týdnů všechno vypnout
Zatímco Donald Trump odhodlaně říká, že uvažuje nad otevření USA byznysu a omezení do Velikonoc, většina expertů se shoduje, že je to nereálné a jen to situaci zhorší.
Bill Gates je přesvědčen, že je třeba všechen byznys vypnout na 6 až 10 týdnů, situaci projít a poté se postupně rozjíždět. Čím dříve to uděláme, tím lépe. Predikce jsou na 4-5 milionů úmrtí na COVID-19. Doporučuji zhlédnout celé TED talks video.
Kryptoměny a Bitcoin
Cena Bitcoin od začátku roku 2020 stoupala až k hranici 10 tisíc USD. Velký propad zaznamenala 12. března 2020, kdy se cena propadla z 7900 USD pod 5000 USD.
Pro porovnání pokles indexového SP500 začal již 20. února 2020.
Aktuálně se cena Bitcoinu drží okolo 6200 USD.
Nejvýznamnější událost, která se blíží je tzv. halving bitcoinu, který bude 20. května 2020. Do té doby se očekává zvýšená volatilita.
Názory na to, zda ekonomická krize 2020 pomůže Bitcoinu či naopak lidé raději vyberou peníze, se velmi liší. Dle mých načerpaných znalostí a zkušeností zmíním pár bodů k zamyšlení.
- Malou světovou ekonomickou krizi Bitcoin přežije a pomůže mu i cenově.
- Tisk peněz v režii FEDu pomůže uvědomit si lidem, že Bitcoin má smysl a budoucnost.
- Směřujeme stále více k bezhotovostní společnosti (tzv. cashless society), tedy, že nebudeme vůbec používat papírové/kovové peníze. Dolar bude pouze digitální. Spolu s projekty jako je Libra od Facebooku to je částečná konkurence pro kryptoměny (přestože příznivci kryptoměn říkají, že to konkurence není).
- Pokud bude ekonomická krize trvat několik let a nebude se dařit odstranit její následky, bude se prohlubovat a většina lidí začne spíše chudnout, než-li si polepšovat, bitcoinu tato situace neprospěje.
- Nižší cena Bitcoinu a Etheria znamená menší budget pro vývojové týmy dalších kryptoměn a ICO. Od roku 2019 mají mnohé projekty finanční problémy a další poklesy jen ztíží rozvoj krypto-ekosystému.
- Pokud cena bitcoinu nebude po halvingu nad 6000 USD, pak to s bitcoinem nebude vypadat dobře.
- Pokles ceny bitcoinu na úroveň 2500 USD není již příliš pravděpodobný. ATH bitcoinu (20 tisíc USD) zřejmě již nepřekonáme v roce 2020. Pozitivnější očekávání jsou k roku 2021.
- Kryptoměnový trh je vysoce manipulovaný velkými hráči včetně tzv. velryb.
Česká ekonomika
Česká koruna výrazně oslabila vůči euru i americkému dolaru. Pravděpodobně budeme sledat i další oslabování koruny. Úrokové sazby ČNB mohou jít reálně k nule (aktuálně snížené o 0,5 na hodnotu 1,75). Máme však výhodu, že máme národní měnu a nefungujeme s Eurem. Monetární politika Itálie i Španělska je mnohem omezenější a dopady na ekonomiku tak budou s velkou pravděpodobností výrazně horší. Zajímavé bude sledovat Slovensko, které funguje na Euru.
Dne 12. 3. 2020 měla Pražská burza historicky šestý největší jednodenní propad, a to 7,84%. V roce 2008 zaznamenala propad za jeden den o téměř 12%. Většinová volatilita se na Pražké burze pohybuje okolo 1 procenta.
Na počátku roku 2020 ekonomové odhadovali růst české ekonomiky o 2 procenta. Již dnes se hovoří o očekávaném ekonomickém propadu. Názory na konkrétní čísla se liší. Deloitte predikuje, že může dojít až k 10% propadu české ekonomiky, o práci přijde 200 tisíc lidí. Inflace by z únorových 3,7% mohla klesnout ke konci roku 2020 až na 2,2%.
Automobilka Škoda Auto, která se výrazně podílí na našem HDP, zastavila výrobu kvůli pandemii koronaviru 18. března 2020. Zaměstnanci se vrátí do práce nejdříve 14 dubna. V ČR zaměstává na 34 tisíc lidí. Škoda Auto dodala na trh v roce 2019 více jak 1 milion automobilů.
Avizovaný schodek rozpočtu 200 miliard může být ale mnohem vyšší. Státní rozpočet pro rok 2020 byl schválen se schodkem 40 miliard korun.
Příležitosti a výzvy
Elektronické volby (mnoho Američanů nebude v listopadu zdraví, aby šli v listopadu volit v USA).
Výrazný buzz lze zaznamenat kolem společností, kteří vyvíjí vakcínu na koronavirus, včetně společnosti Gilead Sciences (GILD). Investiční tip na tuto společnost označil dokonce Forbes s poznámkou Autor tipu: téměř každý. Jak ve svém článku píší, vsadit si může každý. To je ale více gambling než investice. Pokud se v oblasti biomedicíny a farmacie nevyznáte, štěstí bych zde nepokoušel. Příliš mnoho faktorů zde ovlivňuje aktuální ocenění.
Wallmartu se zvýšily prodeje oblečení pro horní část těla (pro videohovory), nikoli pro spodní část těla.
Když na konci ledna 2020 oznámili plánované uzavření Wuhanu z důvodu šíření koronaviru COVID-19, tak umožnili 12 hodinový prostor cestování. Počet lidí, kteří opustili Wuhan během těchto 12 hodin se počítá na 5 milionů. Zajímavé statistiky coronaviru COVID-19 najdete také na https://www.worldometers.info/coronavirus/
Čína je jeden velký otazník. Většina se shodne na tom, že oficiální čísla nejsou skutečná. Po několikadenním/týdenním uvolnění a rozeběhnutí ekonomiky aktuálně dochází k opětovnému zpřísňování opatření (např. zavírání kin). Obavy z druhé vlny epidemie jsou reálná a zřejmě i aktuální.
Pokles akciového trhu se netýkal všech titulů a některým dokonce výrazně pomohl. Příkladem může být Zoom (ZM), The Clorox company (CLX), Netflix (NFLX) a další.
Filmový průmysl bude mít za 3 měsíce velké problémy, pokud se většina kin po světě neotevře. Netflix, HBO Go, Disney+ a další streamovací služby by mohly poskytnout zpoplatněný obsah premiér.
Školství půjde mnohem více do světa online, jsou tu velké příležitosti pro externí společnosti i samotné studenty.
Zavedení čtyřdenního pracovního týdnu je otázka jednotek let pro řadu společností.
Práce na dálku nebude výjimečná. Již jsem to několikrát zmiňoval na přednáškách a kurzech. Home office bude normální a pro řadu pozic přestane být normální chodit do kanceláře.
Prodej osobních údajů má potenciál stát se The Next Big Thing.
Trackovací zařízení a Internet of Things budou na strmém vzestupu.
Zájemce a pravidelné reporty
Mým dlouhodobým cílem je pracovat s penězi chytře. To vyžaduje peníze investovat, jinými slovy nevydělávat peníze jen prací/podnikáním. Již několik let se intenzivně věnuji investování, nezůstávám u knížek a videí, navštěvuji české i zahraniční konference, píšu reporty, setkávám se s investory a podnikateli.
Můžete si přečíst článek Do čeho investovat peníze.
Rok 2020 je pro investory skutečnou přiležitostí. Dobře vím, že časování trhu není reálně možné a je proto zbytečné zabývat se otázkou, zda-li s investicí ještě počkat, anebo raději vstoupit na trh, abychom nepropásli tuto příležitost. Přesto i já mám tyto otázky a sám se často peru s podobnými pocity, které mě svedou do stavu nerozhodnosti. V takové chvíli dá člověk snadno na aktuální emoce a to pak často neskončí dobře. Kdykoli se v takovém stavu přistihnu, vracím se myšlenkově k bodu, že zřejmě nemám dostatečné množství dat, podkladů, či neznám jejich souvislosti, abych se mohl pevně rozhodnout.
Proto jsem sepsal tento článek, abych nabídl řadu dat a informací, které by někomu mohly v té mediální záplavě uniknout. Věřím, že s daty a informacemi člověk dělá lepší rozhodnutí. Investování by mělo být tzv. data-driven, založené na datech.
Věřím, že je tu řada investorů, kteří cítí, že by tato ekonomická krize mohla být investiční příležitostí. Sdílím dílčí a přehlížená data a informace, které fundamentálně ovlivní investiční postoj a perspektivu, která investorovi pomůže kriticky zhodnotit zamýšlené investice.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.