Pro cestovatele, kteří plánují let do USA, sdílím své zkušenosti, jak vyřídit ESTA víza, tedy vyplnit cestovní povolení do USA, na co si dát pozor a co do které kolonky napsat, abyste víza získali. Jaké jsou poplatky za víza, jak dlouho trvá jejich vyřízení, jak dlouho platí Esta, tedy jak dlouho můžete cestovat v USA a spoustu dalších otázek. Na konci článku najdete nejčastější otázky, jak postupovat v případě prošlého pasu, zamítnutí víza, změně příjmení, atd.
Co je to ESTA?
ESTA je elektronický systém cestovního povolení (z angličtiny Electronic System Travel Authorization), který vás opravňuje ke vstupu do USA. Jedná se o součást bezvízového programu VWP (Visa Waiver Program), který mezi sebou má USA a Česká republika.
Používání systému ESTA funguje pro Českou republiku od 12. ledna 2009, jedná se o povinné povolení, které cestující musí získat před vstupem na území USA.
ESTA tedy správně nejsou víza, ale jen cestovní povolení. Vzhledem k rozšířenosti a obvyklosti spojení tak v článku nadále používám spojení Esta víza.
ESTA cestovní povolení vás opravňuje k pobytu v USA na dobu, která není delší jak 90 dnů.
Žádost o Esta víza vyplňujte pouze z oficiálních stránek. Formulář pro Esta registraci najdete zde: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/
Existuje řada agentur či organizací, které nabízí zprostředkování či pomoc s vyplněním ESTA formuláře a obvykle žádají 70 – 150 USD za zprocesování. Jen pozor, žádná agentura ani soukromá osoba nemůže garantovat udělení ESTA.
Myslím, že formulář dokážete vyplnit svépomocí a netřeba si kohokoli najímat. Níže jsem sepsal návod, jak vyplnit ESTA cestovní registraci, doufám, že vám pomůže.
Jak vyplnit formulář Esta víza do USA
Formulář Esta víz je poměrně jednoduchý a přehledný k vyplnění. Do několika minut byste jej měli mít hotový.
Jediné, co potřebujete mít u sebe, je cestovní pas (biometrický) a případně jeden další národní doklad.
Pokud jste v minulosti cestovali anebo se chystáte cestovat do zemí blízkého východu či jiných, které nemají přátelský vztah s USA, doporučuji si pořídit druhý cestovní pas, je to zcela legální.
Do formuláře pro víza pište bez háčků a čárek. Kromě standardních kolonek vyplňujete také jméno a příjmení vašich rodičů.
Jediné, u čeho jsem se já trochu zasekl je kolonka National Identification Number, číslo národního dokladu. Zde můžete napsat číslo občanského průkazu nebo řidičského průkazu. Toto pole je povinné k vyplnění, pokud nemáte identifikační doklad u sebe či jej z jakéhokoli důvodu nechcete zveřejňovat, napište UNKNOWN. Jedná se o doporučený postup dle nápovědy – žádost by i tak měla být bez problému schválena.
Enter the number on your identity document, other than a passport, issued by your country. The National Identification Number, if issued to you, is required to complete the application. If you do not have a National Identification Number, enter UNKNOWN.
Výše je uvedené oficiální vyjádření. Přesto doporučuji pro rychlost a bezproblémové udělení ESTA víz, kolonku standardně vyplnit.
Potřebuji ESTA víza při pouhém přestupu v USA?
Pokud pouze přestupujete v USA (letištní přestup), můžete u otázky Is your travel to US occuring in transit to another country zatrhnout YES. Pokud se do USA chystáte cestovat a pobýt zde nějaký čas (nejen jako přestupní zastávka na letišti), pak označte NO.
Já letím z Kanady do Mexika a mám přestup v Phoenixu. Musel jsem si proto zřídit víza ESTA (pozor na mýty, pokud vám někdo tvrdí, že víza do USA nepotřebujete, když budete jen na letišti přestupovat) a zde jsem zaškrtl YES.
U otázky Employment Information vyplňte No, v opačném případě budete muset vyplnit údaje o zaměstnavateli (pokud tedy neletíte za tímto účelem). Digitální nomádi ve vízových formulářích vyplňují, že cestují za účelem turistiky, přestože se chystají v zemi pobýt nějaký ten měsíc a pracovat na dálku.
Následují typické americké otázky, zda máte kontakty na někoho, kdo zná někoho, kdo někoho zavraždil, apod. Dalších 8 otázek doporučuji označit vždy No.
Víza vyřídíte online
Pro Esta víza nemusíte nikam chodit ani nic složitě odesílat. Vše vyplníte online a odešlete přes internet.
Esta víza vám rovněž přijde jako potvrzení na e-mail. Samozřejmě jsou spárovaná s vaším cestováním pasem.
Poplatky za víza Esta do USA
Kolik stojí žádost o ESTA víza?
Poplatek za Esta víza je skutečně minimální. Platíte 4 USD, což je nevratný poplatek (nevrací se, ani když vám víza neudělí) a k tomu platíte 17 USD poplatek (který se v případě neudělení víz vrací). Tyto poplatky za Esta víza jsou stanoveny v Travel Promotion Act 2009 schváleným za Bushovi administrativy.
Platba není rozdělena na dvě části, platíte rovnou jeden poplatek, a to 21 USD. Upozorňuji, že poplatky se mohou v budoucnosti měnit. V minulých letech se platilo celkem 14 USD (10 USD + 4 USD) a nedávno došlo k navýšení.
Platit za Esta víza lze jen online. Akceptovány jsou platební karty karty MasterCard, VISA, American Express nebo PayPal.
Dle mých zkušeností prošla i debetní karta (konkrétně kanadská CIBC Debit Card, na kartě nebylo vyryto jméno, tj. nebyla embassovaná).
Application Number víza Esta
Po vyplnění formuláře a zaplacení poplatku vám během několika vteřin či minut bude vystaveno tzv. Application Number.
Jedná se o číslo, které identifikuje vaši žádost o Víza Esta.
Dokument si vytiskněte, přinejmenším opište application number.
Pokud u sebe nemáte tiskárnu, vřele doporučuju stisknout na stránce Print (Tisk) a zdroj tiskárny změnit na PDF. Dokument se vám uloží do PC v PDF a vy si jej vytisknete kdykoli později až budete u tiskárny.
Po platbě nespěchejte s obnovením stránky. Proces zpracování platby a zobrazení následující obrazovky skutečně trvá déle než několik vteřin. Z e-shopů jsme zvyklí čekat pár jednotek vteřin. Zde ale na nic neklikejte a vyčkejte klidně dvě minuty než kolečko doběhne a proces se zkompletuje.
Jak dlouho platí Esta
ESTA vás opravňuje k pobytu v USA na dobu kratší jak 90 dnů.
Cestovní registrace Esta platí 2 roky nebo po dobu platnosti vašeho cestovního pasu. Vždy platí kratší platnost, buď Esta registrace anebo expirace cestovního pasu.
Do USA můžete cestovat s udělenou Estou kdykoli během 2 let, a to i opakovaně. Není třeba si vyřizovat další ESTA registraci. Zůstat v USA můžete najednou však maximálně 90 dnů.
Mýtus: ESTA vám umožňují vstup do USA
Poté, co je vaše žádost o ESTA víza schválena, zobrazí se vám obrazovka s Authorization Approved.
Vaše žádost o víza ESTA je schválena. Zároveň je zde text, že „tento ESTA status“ vám umožňuje cestovat po USA, ale negarantuje vám vstup na území USA. Vstup na území je vždy podřízen na rozhodnutí úředníka, který vám vstup povolí. Ve vašem případě to bude na základě víz ESTA.
Tato ochranářská politika USA je především kvůli porušení zákazů vstupu, nelegálního cestování, pašování, atd.
Your travel authorization has been approved and you are authorized to travel to the United States under the Visa Waiver Program. This does not guarantee admission to the United States; a Customs and Border Protection (CBP) officer at a port of entry will have the final determination.
Nejčastější otázky k cestovnímu povolení do USA
Pojďme se blíže povídat na některé zapeklité situace, které mohou nastat při, během nebo po žádosti o cestovní povolení do USA.
Kolonky mi hlásí špatný formát. Nepustí mě to dál. Co můžu dělat?
Je potřeba to opakovaně potvrdit, i když systém píše, že např. název ulice nezná. Následně se objeví okénko jestli to je opravdu správně. Po potvrzení vás to pustí dál.
Podal jsem žádost o ESTA, mohu již vycestovat?
Pozor, pouhé podání žádosti, tj. vyplnění formuláře a odeslání vás neopravňuje ke vstupu do USA. Musíte počkat na povolení, které vám na základě vaší registrace dojde (do systému či na e-mail).
Lze v USA na turistické vízum ESTA pracovat?
Ne, na turistická víza včetně cestovního povolení ESTA je výslovně zakázáno pracovat.
Jaká je platnost ESTA víza a jak dlouho můžu zůstat v USA?
Cestovní povolení ESTA platí 2 roky od vydání anebo do konce platnosti cestovního pasu.
Pokud v USA pouze přestupuju, potřebuju ESTA?
Ano, i pro pouhý přestup doporučuji vyřídit si ESTA víza. Bude záležet na vašem přechodu přes letištní terminály, ale dle mých zkušeností ve většině případů dojde ke kontrole vašeho cestovního pasu a povolení Esta. My jsme cestovali z Kanady do Mexika s přestupem v americké Phoenixu a Esta jsme potřebovali.
Mohu se do USA dostat i jinak než přes Esta?
ESTA cestovní povolení není jediná možnost, jak se podívat do USA. Existuje řada druhů víz, díky kterým můžete do Ameriky vycestovat. Řada studentů či těch, kteří dokončili nedávno studium využívá program working holiday (work and travel USA) a žádá o pracovní povolení skrze J-2 víza. A někteří zkouší také losování o zelenou kartu (green card), která opravňuje k dlouhodobému pobytu v USA.
Podívejte se na přehledný rozcestník, o jaká víza do USA můžete žádat a která jsou dostupná pro občany České republiky.
Jak ušetřit peníze při cestě do USA?
Pro krátkodobé cesty využijte cestovní pojištění AXA s 50% slevou. Pro delší pobyty a roční výjezdy využijte pojištění True Traveller. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.
Zkontrolujte si, zda máte všechno užitečné vybavení na cestu. Nezapomeňte na maximální povolené rozměry příručního zavazadla.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.
Ahoj, chci se zeptat – do kolonky zaměstnavatel se píše i vysoká škola, pokud jsem student? Díky
Ahoj Verčo,
employment information vyplňit „No“. Nevím přesně, jestli to je ta správná kolonka 😉
Ahoj u otazky jest li je usa přestupna stanice jsem dal ,že ne.Jenže tam jsou kolonky ve kterych chteji vědět nazev a adresu s tel.čislem a tak dále.
Já ty adresy ,ale ještě nevím.Co tam mám napsat?
Ahoj Tome, díky za komentář. Zřejmě myslíš název a adresu hotelu? To možná bude potřeba vyplnit…
Ahoj, jak to prosim funguje u Customs s ESTA? To tomu urednikovi ukazu vytiskle potvrzeni o schvaleni nebo nemusim mit zadny papir a on si to dohleda podle pasu? Diky moc