Digitální nomádi spojili práci na dálku a cestování v nový životní styl

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investování
  • Podcast
  • Blog
  • Kontakt
JAK VYDĚLÁVAT ONLINE

Jak copywriterka (ne)pracuje z italských autobusů

by Martin Rosulek / Pondělí, 05 prosince 2016 / Published in Cestování, Evropa
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram

Práce copywritera je jednou z těch, kterou si můžete vzít na cesty, ať už míříte kamkoli. Sundejme si však růžové brýle, ani copywriteři to nemají jednoduché. Jak píše Hanka, chybí nám především disciplína, pevný režim a neustálá touha objevovat je lákadlem, které těžko překonáváme. Spojení práce a cestování však není nemožné. Pojďte se projet nejen po severní Itálii, kde Hanka pokračovala ve své kariéře copywriterky zatímco si užívala architektonické skvosty této země těstovin, vína a bujarého večerního života.

Jak se (ne)pracuje z italských autobusů

Obsah

  1. Jak se (ne)pracuje z italských autobusů
    1. Řím
    2. Pisa
    3. Florenc
    4. Janov
    5. Miláno
    6. Bologna
    7. San Marino
    8. Terst
    9. Benátky
    10. Lichtenštejnsko
    11. Švýcarsko
  2. Práce na dálku během cestování
    1. Plánování a priority jako první
    2. Vybavení nejen pro copywritery pro práci na dálku
  3. Tipy pro digitální nomády

Chvilku jsem dumala, jak výstižně nazvat tento report, který popisuje lehce ad hoc zavánějící cestování nakonec nejen po severu Itálie. Nadpis má vzbudit zájem a chuť čtenáře si ho mezi tisíce dalšími přečíst, nebo aspoň otevřít, když budeme skromnější. Možná by bylo výstižnější ho pojmenovat Měsíční bloudění po severní Itálii. Nicméně mým cílem nebylo jen poznat myšlenkový svět Italů, neztratit se tam, okoštovat vinné střiky a přivonět si k pizze bez kečupového základu.

Chtěla jsem i psát, získávat nové projekty. Jak jsem to skloubila při nabitém programu? Tím se nyní dostávám k jádru zvoleného titulku – magické a většině nic neříkající sousloví Flix autobusy je onou odpovědí. Ale nepředbíhejme, pěkně od začátku.

Proč zrovna Itálie? Tak tato odpověď by vydala možná na celou jednu epizodu telenovely se šíleným začátkem, podivným rozuzlením a mým odhodláním se nevzdat přes nečekané překážky. Mohu jen říci, že původní dvě verze výletu měly vypadat naprosto odlišně a v podstatě do konce výletu jsem nevěděla, kde skončím, kdy dojedu do ČR. Perličku s Lichtenštejnskem jsem začala řešit 10. listopadu a 12. listopadu jsem tam už byla. Rozhodnutí navštívit Bern vzniklo během 10 minut.

Řím

rim

Vše začalo v městě, o kterém se říká, že sem vedou všechny cesty, tedy musela i ta má. Málem však 22. října nezačalo nic, neboť jsem si ještě den před odletem myslela, že letím z Vídně, ona to zatím byla má neoblíbená Praha.

Co říci o tomto velkoměstu? Tento rok jsem tu byla už počtvrté, v centru už se pohybuji sebejistěji jak po Praze. A když nevím? Policejní inspektor mi napoví. Jistota, že zná město a nebudu se muset ptát 100 cizinců (rozlišuj cizince od Itala).

Pisa

pisa

V neděli 23. října podvečer následoval přesun vlakem do Pisy. Můj postřeh: v Itálii a pak i ve Švýcarsku je častější, že na nádraží potkáte mašinku na lístky než klasickou přepážku. S trochou štěstí pochopíte, jaký lístek koupit (i v italštině) a některá mašinka akceptuje i vaši platební kartu. Jinak, průvodčího jsem nepotkala nikde.

A co Pisa? Člověk tu šikmou věž vidět prostě musí, i přes davy turistů. Pokud se chcete rozhlédnout i ze shora, připravte si 18 euro. Chcete další muzea, do křtitelnice, na hřbitov, pak také zaplať – kdepak, není to zahrnuto v těch 18 eurech.

Florenc

florencie

Toto město rozkvětu Renesance jsem nejprve chtěla minout úplně, poté navštívit na jedno odpoledne a nakonec jsem tu i přespala. Byla by opravdu chyba Florenc nenavštívit, osobně co se týče architektury a památek hodnotím toto město jako nejhezčích mnou navštívených.

Díky cykloturistice jsem zvládla 25. října vidět všechno, a to i z kopečku z Piazza Michalangelo – rozhodně se tam vyškrabte, nejlépe před západem slunce.

Jediné čemu nerozumím je, kdo kupuje předražené šperky nesouvisející s Itálií na Ponte Vecchio?

Janov

janov

Je 26. října a máme tu první přesun Flix autobusem – jupí, je tu wifi, nemusím pracovat offline. Janov můžu charakterizovat jako nejklidnější a nejpohodovější část svého výletování. Přístavní město rozkládající se v kopci nad mořem mě až tak neoslovilo, architektonicky je podobné centru Brna. Ale hostitelé zde vynikající, počasí kolem 30 °C a výtečné italské lahůdky jako například focaccia al formaggio či pizza napolitana, podotýkám, že bez kečupového základu.

Miláno

Opět s využitím služeb společnosti Flix bus se 1. listopadu dostávám do metropole Miláno, tím nastává můj zimní čas. Bohužel musím konstatovat, že město je možná vhodné pro život, ale rozhodně ne pro dovolenou. A těch imigrantů, kteří se vám sápou doslova po rukou, jenž jsou doprovázeni místní chudinou vykřikující počty jejich doma hladovějících dětí.

Náladu jsem si spravila výletem k jezeru Como, kde na vás klid a ticho foukalo ze všech stran podél vyhlídkové trasy pro turisty, kteří zde ale nebyli.

Bologna

Čas letí jak splašený a máme tu víkend 5. a 6. listopadu, který trávím v Bologni a San Marinu. Jeden den deštivá procházka historickým centrem města, jež se pyšní středovkou architektonickou vizáží. Znalci dějin a historikové by to jistě ocenili, mě město ponechalo chladnou. Snad ne kvůli deštivo sychravému počasí.

San Marino

sanmarino

Italové tvrdí, že tu není nic k vidění a nechápou nás cizince, co tak toužíme stanout na onom vrcholku. Ale stojí to za to, bezvadný výhled, při zamračeném počasí máte chvílemi pocity jak na Drákulově panství. Zrada pro mě je zjištění, že Formule 1 – San Marino se jezdí v Imole, ne v San Marinu.

Terst

terst

Na čtyři dny se zastavuji v dalším významném přístavním městě Itálie, které se pyšní největším náměstím otevřeným do moře v Evropě, druhým největším majákem v Evropě a vůbec největší jeskyní na světě. Přesto musím konstatovat, pokud jste milovníci povalovací dovolenky, toto nebude destinace pro vás. Naopak dobrodruzi projíždějící více států se zde při přejezdu ze Slovinska jistě rádi zastaví.

Benátky

benatky

Už máme 10. listopadu a já se zjevuji v Benátkách, tedy správněji v Mestre, odkud do Benátek musíte po dlouhé silnici. Benátky = bludiště, kde za boha budete přemýšlet, jak ten Canale Grande překrosit na druhou stranu. Nevyzrajete, v podstatě tu jsou jen tři velké mosty mezi severní a jižní částí města. Gondolu jsem hledala dobrou půl hodinku.

Mé doporučení: neberte si vodní taxík, to pravé kouzlo Benátek se skrývá v jejím kanálovém vnitrozemí.

Lichtenštejnsko

lichtenstejnsko-nomad

Od Benátek se začaly dít věci, které skoro patří do nějaké televizní inscenace. Řekněme, že cesta z Verony přes Mnichov do Prahy se změnila z cesty Benátky – Chur (Švýcarsko), odkud jsem byla převezena do mini zemičky s dech beroucími velikány.

Snad zapřísáhlí odpůrci angličtiny prominou, ale já mohu svůj pobyt i oslavu narozeni zde shrnout pouze: wow, wtf, awesome, wow. Nutno podotknout, mám ráda přírodu a hlavně tu skalnatou.

Švýcarsko

buchs_svycarsko

Tak zde jsem vážně neměla být. Jenže jeden míní a pozdní příjezd do Curychu na autobus směrem domů mění. Výsledné 10 hodinové čekání na další se mění ve zběsilé hledání záchodu, směnárny a následném přejezdu do Bernu. Ano, i přes můj špatný orientační (ne)smysl vím, že je to vzdálení se od Prahy, ale když prostě některé kamarády potkáte jen jednou za život. Jak jistě víte, zem je to nádherná, dokud se nepodíváte na cenovky v obchodě. 17. listopadu na druhý pokus šťastně po téměř 16 hodinách v autobusech dorážím do Brna.

Práce na dálku během cestování

prace-na-dalku-copywriter

Většina si myslí, že jsem si pouze putovala zemí těstovin a oliv. Tak pozor, každý den poctivé brzké vstávání, abych mohla napsat nějaký ten článek či dva. Získala jsem za měsíc dva nové zákazníky a další dva pohovory, které už se zdárně přeměnily ve spolupráci, ale schůzce nejen v mém rodném Brně.

Práce po ránu, práce v noci, psaní v autobusech, vlaku i na zemi. Spát budu až budu slavná. Osobně jsem si dokázala, že cestování s prací skloubit lze, stačí disciplína a jít štěstí naproti.

Plánování a priority jako první

Teď trochu vážněji pro ty, co by rádi zkusili propojit cestování s prací, jen jim k tomu chybí ten poslední “odrazový” bod.
Stanovte se pevný režim – já například vstávala v 7 ráno, dala si sportovní hodinku, splnila všechny naplánované pracovní úkoly pro ten den (hodina až tři denně maximálně), pak teprve vyrážela za zábavou. Menší poznámka: nerozlišuji dny v týdnu.

Z předchozího bodu plyne tento důležitý bod – plánujete. Mně se osvědčila jednoduchá excel tabulka s týdenním soupisem, co který den pro koho musím udělat, plus sloupcem na zelené/červené okénko, zda je splněno.

Vybavení nejen pro copywritery pro práci na dálku

Investujte do technologií nutných k vaší práci. Pro psaní potřebuji laptop, který vydrží nějaký ten náraz, lehký, skladný a hlavně ho nemusím pořád nabíjet. Po trochu boje s anglickým iOS, mohu macBook na cesty jedině doporučit.

Domluvte si online komunikaci se zákazníkem. Dokumenty většinou sdílíme přes Google Drive, voláme si po Skypu či Messangeru, korespondenci pak vedeme v Trello nebo SalesForce. Není prostě nad cloud technologie.

Nespoléhejte na internet u místních či na veřejných místech. I ten ve Flix autobusech nebyl vždy funkční (2 jízdy ze 7) a neumožňoval stahovat stream data. Například u Vodafone v Itálii můžete pořídit SIM kartu s neomezenými daty na měsíc za 20 EUR.

Tipy pro digitální nomády

To bych to nebyla já, kdybych vám nechtěla závěrem udělit nějaká svá rádoby moudra zkušené (rozuměj: nevyzpytatelné) cestovatelky.

  • využijete cestování s Flix busy (podobné našemu Student Agency) – mají online aplikaci na bookování jízd, přehoďte měnu na koruny (je to levnější)
  • mít GPS v mobilu – znalost výchozího bodu i jen ve slepé mapě je sice pro mě neocenitelnou, pokud vám však baterka nehlásí poslední 4 % do vybití (cože vy nemáte power banku?),
  • kupovat vodu netřeba – naopak, všudypřítomné fontánky vám dodají chutnější vodu, než je ta z kohoutku,
  • couchsurfing nade vše – zadejte cíl své cesty a už jen odepisujte, poznačte si mobily hostitelů zavčas (nemusíte pak otevírat macBook adresář mezi skupinou imigrantů žebrající o nějaké to euro) či hledat nejbližší free wifi spot,
  • půlka batohu stačí – méně lehčích funkčních kousků, chlap to zvládne i s jedním párem bot na rozdíl od mých na podpatku,
  • hlavně nemluvit anglicky – název cíle je dostačující a nevyděsí většinu anglicky nemluvící italské populace, z gestikulace vytušíte, kam asi máte jít, angličtina tu opravdu moc nevládne,
  • a zásadně nic neplánujte – stejně skončíte jinde, než jste chtěli 🙂 a někdy ta spontánní rozhodnutí jsou 1000x lepší,
  • italský internet není moc terno – free wifi jen na italské číslo, u hostů často limitované MB či nejelo, příště radši mobilní internet.

Nestačilo ti Hančino vyreportění se, pak mrkni na enblog.hankasormova.cz, kde zachytila více postřehů a hlavně momentek nejen své maličkosti.

Martin Rosulek

Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
Tagged under: blogování, copywriter, zkušenosti

What you can read next

Východní pobřeží Austrálie – Sydney, Byron Bay, Gold Coast a Brisbane
jet lag pásmová nemoc
Jet lag: Jak překonat pásmovou nemoc a zvládnout časový posun?
singapore botanic garden
Singapore

1 Comment to “ Jak copywriterka (ne)pracuje z italských autobusů”

  1. Olga Ryparová says :
    5.12.2016 at 10:05

    Tak to je boží =) já se taky minulý týden vrátila z Říma a moc pevný režim jsem neměla, takže jsem napsala jen jeden článek se zážitky s couchsurfery 😀 Ale je fakt, že jsem to chtěla spíše jako dovolenou. https://potkamesevevlaku.wordpress.com/2016/11/21/co-zazit-v_rime/
    I tak, pevná vůle a režim jsou základ, pokud se chce pracovat na cestách. Jinak to nejde.

Martin Rosulek, zakladatel portálu

Cestuji a podnikám na volné noze. Objevuji životní styl digitálního nomádství, zakládám webové projekty, věnuji se affiliate marketingu, SEO a podcastům.

Od roku 2011 cestuji po světě, většinu měsíců trávím v zahraničí, ale vždy se rád vracím do Čech. Strávil jsem rok v Austrálii, Kanadě, řadu měsíců ve Střední a Jižní Americe, Maroku a stále se vracím do Jihovýchodní Asie.

Průvodce pro práci na dálku

Členskou sekci jsem vytvořil pro všechny, kteří chtějí pracovat na dálku. Najdete zde praktické rady a konkrétní postupy, co za práci lze dělat, jak najít prvního platící klienta, jak efektivně pracovat s marketingem a co vše udělat, abyste mohli vydělávat peníze online každý měsíc.

Nejnovější články na blogu

  • práce v Japonsku

    Práce v Japonsku

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

  • nomadfest bansko 2022

    Bansko NomadFest: Setkání digitálních nomádů v Bulharsku

  • Cashflow Summer 2022: Biohacking otevírá dveře do budoucnosti

Kniha Digitální nomád

Průvodce, jak cestovat po světě a pracovat odkudkoli.

Detail knihy a e-booku

Rubriky

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investice
  • Myšlenky
  • Recenze knih
  • Inspirace
  • Videa

Sleduj nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Práce na dálku z domova

Členská sekce pro práci na dálku

Práce na dálku

  • Nápady na podnikání
  • Jak vytvořit web ve WordPressu
  • Multipotenciální jedinci
  • Gallup test: Test silných stránek
  • Nejlepší free fotobanky zdarma
  • Cestovní pojištění a koronavirus Covid-19

Jak vydělávat peníze online

  • Jak vydělat peníze na internetu
  • Jak vydělávat peníze na Instagramu
  • Jak vydělat peníze na YouTube
  • Jak uspět na sociální síti TikTok
  • Jak vydělat peníze blogem
  • Jak vytvořit e-shop zdarma

Investice a myšlenky

  • Ekonomická krize Covid-19
  • Do čeho investovat peníze?
  • Jak získat pasivní příjem
  • Investovat do Bitcoinu anebo ne?
  • Investování do nemovitostí
  • Recenze P2P investování s 17% p.a.

Obecné informace

  • Kdo je Martin Rosulek
  • Newsletter zdarma
  • Kniha Digitální nomád
  • Obchodní podmínky
  • Ochrana osobních údajů
  • Kontakt

Nejnovější články na blogu

  • práce v Japonsku

    Práce v Japonsku

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

Martin Rosulek, zakladatel portálu DigitalniNomadstvi.cz

Portál DigitalniNomadstvi.cz jsem založil v touze objevovat životní styl cestovaní a práce na dálku. Digitální nomádství je fenoménem 21. století, avšak má také negativní stránky.

Rád sdílím své zkušenosti, poznatky a myšlenky v oblasti podnikání, copywritingu, SEO, obsahové strategie pro webové portály, sociálních sítí, inovací a budoucích trendů.

Snažím se o životní přístup minimalismu, pracuji s finančním plánem, investuji, razím myšlenku finanční svobody a pasivního příjmu.

  • GET SOCIAL

© 2011 - 2023. Všechna práva vyhrazena.

TOP
Cestování

Jak copywriterka (ne)pracuje z italských autobusů

10 min
Share via
  • WhatsApp
  • Telegram
Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení soubory cookies. Souhlas s těmito cookies nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Spravovat možnosti Manage services Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Zobrazit nastavení
{title} {title} {title}
Sdílejte tento článek