Cashflow Summer, byznysově-investiční akce v České republice, která se pravidelně koná jednou ročně, se povedla uspořádat i tento rok 2020 přes nepřízeň koronavirových opatření. Jako účastník řady minulých konferencí jsem měl určitá očekávání a v tomto reportu shrnu to, co mě nejvíce zaujalo a co si z akce odnáším. Pro účastníky to může sloužit jako připomenutí a pro ty, kteří akci nestihli, článek pomůže načerpat některé zajímavé informace.
Dříve než se pustíte do čtení, tak se podívejte na krátký sestřih, jak tahle akce vypadala. Dobrá zpráva je, že další ročník nás samozřejmě čeká i v roce 2021. Promo video spíše ladí na atmosféru a doprovodný program, vězte však, že akce je o sdílení a předávání si zkušeností investorských, podnikatelských i bio/digi hackerských.
Myšlenky z Cashflow Summer 2020
- Offline akce budou mít vždy své kouzlo a je potřeba se setkávat face-2-face.
- Investování a větší byznys je o kontaktech. Je potřeba „chodit na kávičky“.
- Žijeme v částečně toxickém prostředí. Je potřeba vnímat své tělo a mysl a pomáhat jim, aby to všechno ustály.
- Čím dříve a lépe pochopíme sebe, tím lépe nám půjdou všechny aktivity, které děláme, včetně investování a byznysu.
- Bitcoin není jediná technologická inovace, která vydělala lidem peníze. Příležitosti jsou. Je potřeba se neustále vzdělávat a čerpat od různých zdrojů. Informace pak propojit a závěry si udělat sám.
- Stáváme se stále více závislí na technologiích. Technologie však můžeme využít tak, aby nám v životě, práci a investování pomáhaly.
- Peníze se dají vydělat různými způsoby. Těch způsobů stále přibývá. Buďme pozorní.
- Peníze se přesouvají. Na chvilku se zastavme a zjistěme odkud kam a jestli stojíme na správném místě a děláme správné činnosti.
- Existují pravidla, podle kterých se svět řídí. Nežijeme jen v České republice. Využívejme možnosti, které nám jiné státy nabízí.
- Byznys je více o lidech než o technologiích.
- Podnikání má především pomáhat. Zaměřme se na cestu zákazníka/klienta.
- Investování, práce i celý život je týmová hra. Sólisté to daleko nedotáhnou. Na začátku mohou být rychlejší a úspěšnější, ale uvědomte si, že naše generace miléniánů se velmi pravděpodobně bude dožívat 100 let.
- Sebereflexe je nejdůležitější vzdělávací kanál. Žádný YouTube ani koučing, mentoring. Potřebujeme mít sebereflexi, abychom si to všechno uvědomili a dali se do akce. Nedostatek akce také značí to, že nemáme potřebnou sebereflexi.
- Vyjednávání je součást investování i podnikání. Je to dovednost vítězů.
- Pokud se chcete zadlužit, tak si ale s těmi penězi kupte nějaké aktivum.
Píšu pravidelné reporty z investičních konferencí.
Cílem investora není rozumět všemu, vyznat se ve všem a mít na všechno názor. Cílem je najít těch pár dobrých investic, abychom dosáhli našich cílů. Souzním s názorem Warrena Buffetta, že dobrý investor by měl především hodně číst. A až potom investovat. Po návštěvě desítek konferencí a rozpovídaných nepočitatelně hodin s různými investory jsem toho názoru, že setkávání a sdílení osobních zkušeností pomáhá dělat lepší investiční rozhodnutí.
Rozvoj osobnosti
Cashflow Summer byla původně tvrdě byznysově-investiční konferencí a nutno zmínit, že její směřování se trochu upravuje. V programu se objevují častěji přednášky a workshopy, které souvisí s rozvojem osobnosti, často se jedná o uvolňovací, meditační a další podobné techniky. Tyto přednáškové a workshopové bloky se těší od účastníků velkého zájmu a myslím, že to byl krok správným směrem.
Já sám intenzivně vnímám, jak psychika dokáže ovlivňovat výkonnost v práci, a to i v ťukání do klávesnice. Dýchací cvičení, meditace a další techniky jednoznačně patří do života, pokud chceme dosahovat velkých cílů v byznysu či investicích.
Veronika Jelínková a Libor Mattuš povídali o biohackingu a vedli i workshopy otužování. Dotkli jsme se i témat spánku a zaujala mě zmínka o spánkovém expertovi Michael Breas. Ten rozděluje lidi do 4 kategorií:
- Medvěd
- Vlk
- Delfín
- Lev
Každý z těchto typů má odlišné přirozené nastavení spánkových a energetických vzorců.
Ačkoli jsem ve znamení lev, tak v rámci spánkových vzorců lev nejsem ani trochu. Ten totiž vstává bez budíku a ještě za tmy a startuje svoji ranní rutinu. Myslím, že se pohybuje spíše směrem k vlkovi. Ale mám v úkolech to dále zkoumat.
Obecně v rámci biohackingu můžete mrknout na blog Code of Life, kam Veronika, Libor a řada dalších přispívají a tvoří tak skvělý obsah na českém internetu v této oblasti. A chci velmi pochválit i vysvětlovací youtube videa, jsou výborná!
Decentralizované finance
Petr Sanetrník a Pavel Přecechtěl sdíleli své zkušenosti ze specifických oblastí technologií jako jsou decentralizované finance (DeFi) a virtuální realita.
Ethereum bude přecházet na proof-of-stake (dobře vysvětleno v anglickém článku zde). Kdo bude vlastnit 32 ETH a více, může stakovat a vydělávat ročně pár procent de facto jen za držení.
Připomenuta byla akce Hackers Congress od Paralelní Polis, která by se měla uskutečnit v říjnu 2020. Téma letošního ročníku bude Digitální totalita. Informace znamenají moc a vypadá to, že software má nejvíce informací.
Výhoda stable coinů, že jsem stále v decentralizovaném světě kryptoměn, nemáme pak tedy fiat daňové povinnosti.
Kluci zmiňovali Synthetix Network Token, který by měl do budoucna umožňovat kupovat akcie za krypto. V cenovém grafu můžeme pozorovat, že se od června 2020 s tímto tokenem „něco děje“.
Virtuální realita
Samotný nákup a prodej virtuálních pozemků už se spíše nevyplatí. Investiční cesta vede, že budeme něco stavět ve virtuální realitě a pak to prodáme či nám to bude nosit cashflow. Příkladem, koupím pozemek, postavím muzeum, umístím předměty a buď celé prodám anebo budu vybírat vstupné. Druhým příkladem je koupit ve virtuálním světě Somnium teleport a následně vybírat vstupné od každého, kdo projde teleportem.
Řada lidí se přesouvá z Decentralandu do Somnium Space VR. Na podzim by mělo být další kolo dražeb pozemků ve virtuálním světě Somnium.
Ekonomická aktivita se bude přesouvat do virtuální reality. Pracovní pozice budou čistě ve VR (např. prodavačka ve VR). To je jasné, už se to děje. Neví se ale, jaký svět bude tím úspěšným. Dost možná nebude jeden, ale přesto jich spoustu vznikne a zanikne.
Facebook přichází s VR Horizon.
Už se koná Mistrovství světa v Echo VR. Je otázkou času, kdy bude nějaký sport ve VR v rámci olympiády.
Digitální stopa a bezpečnost
Pavol Lupták a Mário Havel se rozpovídali o tématech jako je bezpečnost, digitální stopa a digitální identity, možnost optimalizace danění v souvislosti s přesídlením společností do offshore či získání cestovního pasu zemí jako je Panama. Panelová diskuze se sice jmenovala Jak eticky hacknout systém a banku, ale obsahově jsme se pohybovali především v tématech jak se jako fyzická osoba pojistit proti současnému systému (skrze kryptoměny, offshore společnosti, občanství, cestovní pasy, platby, virtuální SIM karty, světové pojištění, atp.).
Přestože dlouhé a místy ne vždy chytlavě zajímavé, doporučuji zhlédnout celé.
Byznys, podnikání a tipy od zkušených
Přednáška od Marva Shamma byla jednou z těch nejlepších na celém Cashflow Summeru. Po jejím absolvování jsem si uvědomil, že je vlastně škoda, že se konference točí tolik kolem investování a málo se řeší byznys a podnikání. Přitom řada investorů má velký přesah do byznysu a de facto jejich investování je částečně na byznysu/podnikání založeno.
Když něco chceš udělat rychle, tak to udělej sám. Když chceš dojít daleko, tak běž s někým.
Jak hledat příležitosti na trhu? Odpovědí je: Customer activity cycle (doporučuji vygooglovat).
Zažíváme přetlak technologií. Ve finále to ale není o technologické inovaci ani o byznysovém poteciálu. Je to o lidském potenciálu. Jak se (ne technologie) ale lidi mohou inovovat.
Strategie modrého oceánu (Blue Ocean Strategy). Tvořit byznysový ekosystém. Nike+ neprodává jen boty a trička. Mají aplikaci pro trackování běhání, mají nasmlouvané trenéry, atp. Pracují s cyklem Before – During – After. Reagují na potřeby zákazníka, v tomto případě běžce, který chce uběhnout maraton. Jaké potřeby má před, během a po maratonu.
Hledání strategických partnerství. Umíme dobře jenom něco. Na to ostatní máme spolupráce.
Zakázal v týmu používat slovo „ale“. Snižuje energii. Namísto toho používají slovíčko „a“. Zkuste si to, pošle to dynamiku rozhovorů o úroveň výše.
Musíme být jako strom. Pevný v základech a pružní v koruně, abychom ustáli jakýkoli vítr.
Pro týmový hráče je důležité: feeling of belonging. Pocit, že někam patří.
- Společná vize
- Pocit, že se posouvám.
- Pocit, že někam patřím.
Inovace se nedějí, protože můžeme. Dějí se, protože musíme. Jsme obecně líní tvorové. Ještě že dýchání probíhá „samo“, jinak bychom se udusili. Cokoli dostaneme do podvědomí, v tom excelujeme.
Sebereflexe – jedna z nejdůležitějších aktivit, která nám pomůže dosahovat svých cílů a přání.
Investování do nemovitostí
Pavel Opluštil měl výbornou přednášku, tak jak už to bývá na ročnících Cashflow Summer, jeho praktické příklady spolu s rétorikou jsou prostě skvělé. Konkrétní tipy sdílet v článku nebudu, zájemci část najdou v záznamu na YouTube Cashflow Summer níže. Skvělé je, že Pavel po přednášce zůstával a měl kolem sebe spoustu lidí s navazujícími dotazy. A od toho takové akce jsou!
- Využívat dotace.
- Naučit se odpisy.
- Nakupovat na právnickou osobu.
- Kolik peněz vydělám vs. Kolik času tím získám.
Panelová diskuze s Nelou Kubasovou (RealitniShaker.cz), Vítem Endlerem (FinancniSamuraj.cz) a Petrem Novotným byla skvělá. Petr Novotný, kterého většina zná díky InvesticniWeb.cz, případně konferencích spojených, povídal o investování do půdy. Tipy padaly na slovenskou zemědělskou půdu (která je cca 5 let pozadu oproti české v rámci cen), cenově aktuálně 7-11 Kč za metr čtvereční. Je tedy levnější než v ČR, přitom dotační politika je stejná pro všechny země v Evropské Unii.
Česká republika bere na dotace v zemědělství 32 miliard Kč. Agrofert (Andrej Babiš) bere z toho 2 miliardy (lidé by při odhadech řekli mnohem více). Jako investoři těchto dotací můžeme využít. Jsou to otevřené dveře.
Nela zmiňovala osobní kritérium minimálního 7% zisku, jinak nemovitost není zajímavá.
Dobré nabídky se dají najít i na portálech jako je sreality anebo bazos.cz – tam se taky prodávají nemovitosti. Neplatí vždy poučka, že když je nemovitost na realitce, tak už je pozdě.
Vyjednávání o ceně nemovitosti je zásadní. Doporučeny byly kurzy anebo ať si na to někoho najmeme, lze tu skutečně udělat velký finanční rozdíl.
Aktuální koronavirová krize v oblasti prodeje nemovitostí je zatím příliš necitelná – jako nakupující musíme být rychlí a snažit se uhnat prodávajícího na prohlídku co nejdříve (dokonce dříve než je oficiální termín).
3D virtuální prohlídky v nemovitostech je horké téma.
Další myšlenky
Investovat bychom měli v době, kdy je nějaká anomálie na trhu. Akcie padaly o 30% a více procent. To je jednoznačně anomálie. Kdy jindy jsme viděli padat akcie takhle hluboko?
Ani Warren Buffett zřejmě neví, jak ocenit společnosti a jejich akcie. Proto zřejmě stále čeká s obrovskou hotovostí.
Naprosto nové téma, které se s koronavirovou krizí otevřelo, je tisknutí peněz. Jedná se o faktor, který nově budou muset všichni investoři určitým způsobem zohledňovat a počítat s ním v rámci své investiční strategie.
Zadlužte se ale s těmi penězi si kupte nějaké aktivum.
Čeká nás inflace.
Volatilita přetrvá až do podzimu, kdy budou americké prezidentské volby.
Vodní sporty a doprovodný program
Bohužel nám letos nepřálo počasí a většinu dne propršelo. To bohužel mělo za následek, že jsme si tolik neužili pláž a vodu na Nákle. Nevyzkoušel jsem tak wake board. Počasí nepochybně pro takové open air akce hraje velmi důležitou roli.
To ztěžovalo samozřejmě i řadu dalších organizačních věcí jako bylo parkování v bahně, stanování na mokré trávě s naplácanýma stanama u sebe, toitoiky občasně v krušnějším stavu. Také proto se možná příští ročník uskuteční na jiném místě.
To samozřejmě není pro všechny, letos to bylo v tomto extrémnější. Minulý rok byl naopak skvělý v rámci stanování. Někteří brali proto i nedaleký hotel anebo odjezd do Olomouce a dopolední příjezd.
Naštěstí během podvečerů a večerů nám nepršelo, a tak jsme mohli do noci povídat na pláži a u ohně, kde hrála kytárka a zpívalo se.
Networking
Cashflow Summer, nazývaný letos spíše Cashflow Winter (přestože zima nebyla) se tak nejvíce orientoval kolem přednášek, panelových diskuzí a networkingu.
Potkal jsem opět staré dobré známé, je to vlastně výborná akce na setkávání s přáteli, kdy se sjedneme z různých koutů Čech i světa na jedno místo a během jednoho až tří dnů, máme podobný program. Seznámil jsem se i s několik novými tvářemi.
Networking je na Cashflow Summer akci jeden z nejsnazších, které sem během svého konferencování zažil. Všichni mají dobrou náladu a přes všechen ten déšť a nepříjemné až místy obtížné počasí, to většinu neodradilo. Naopak dokázali jsme si z toho vzít co nejvíce a užít si to naplno.
Cashflow Summer 2020
Obrovské díky patří Tomáši Zdražilovi, který dokázal akci zorganizovat i za tak obtížných podmínek a udržel dobrou náladu a atmosféru přes všechny 3 dny.
Podívejte se na záznam přednášek Cashflow Summer 2020 na YouTube.
Moje reporty z minulých ročníku Cashflow Summer:
- Jaký byl Cashflow Summer 2019 poprvé na Nákle
- Jaký byl Cashflow Summit 2018 v Olomouci
- Myšlenky z konference Cashflow Summit 2017
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.