Pokud jako digitální nomád cestujete do vzdálenějších krajin, musíte při svém podnikání počítat s časovým posunem. Někdy vám posun času hraje do karet, jindy vám může způsobit organizační či exekutivní problémy.
Pár tipů, které ovlivnily mě, při mých cestách do Austrálie, jihovýchodní Asie nebo Kanady a dalších nomádských destinací.
(Ne)výhody rozdílného časového pásma
Časové pásmo byste rozhodně neměli při svém podnikání ignorovat. Čím více se váš předmět činnosti spojen s koncovým klientem/zákazníkem, tím více byste se měli zamyslet nad následky časového posunu.
Na webech, které provozuji za učelem monetarizace z reklamy (sklik, adsense, atd.), příliš časový posun nevadí. Články lze na wordpressu snadno naplánovat na konkrétní hodinu, s navázaným pluginem pro publikaci na sociálních sítích tak dosáhnete maximálního možného efektu. Článek tak připravíte několik dní dopředu a k jeho zveřejnění a publikaci na sociálních síti dojde když budete třeba spát na 3 denní dovolené (přečtěte si, jak jsem to udělal při své dovolené Digitální nomádství při cestě na kandská jezera). Pro emailování s klienty v systému byznysu přeposílání objednávek a zákaznické podpory pracuji s rozšířeným Gmailem – aplikace a konkrétní rožíření najdete níže.
Podnikání z Kanady a časový posun
Kanada je jedním slovem obrovská a zahrnuje časový posun 5-8 hodin (v ČR je o 5-8 hodin později). Většinu času podnikám z Alberty, která ma 7 hodinnový časový posun/předstih.
Po příjezdu do Kanady jsem trochu přeorganizoval vyřizování emailů. Vyřizuji je vždy 2x denně, a to ráno (v ČR cca 16:00) a následně večer (v ČR cca 3 ráno). Večerní vyřizování emailů má tu výhodu, že v klidu vše odešlete a nikdo vám neodpoví dříve než druhé ráno vstanete. Toho lze taky docílit s modulem na Gmail, který umožňuje naplánovat odeslání emailu na později.
Na svátky, narozeniny a nejrůznější výročí musíte myslet s předstihem. Několikrát jsem se díky posunu a samozřejmě mé zapomnětlivosti zpozdil o jeden den. Svět se kvůli tomu nezboří, ale dejte na to radši pozor.
Podnikání z Austrálie
Když jsem byl téměř rok v Sydney, velmi jsem si oblíbil režim časoveho posunu oproti ČR. Dochazí zde k 8 hodinovému zpoždění, to znamená, že v České republice je o 8 hodin dříve. Zjednodušeně řečeno pokud něco nestíháte, máte 7 hodin navíc 🙂
Pro ty z vás, kteří rádi pracují a vyřizují věci večer, má takový posun času tu výhodu, že v Čechách je během vaší noci pracovní doba, takže můžete dobře komunikovat s klienty nebo partnery.
Dobře se celkem komunikují i zakázky, když večer odešlete email, po probuzení máte odpověď v mailboxu. Nebo rovnou vypracované řešení. Toto jsem využíval především pro copywriting záležitosti. Nezapomeňte si přečíst, jak lze vydlávat copywritingem v článku 13 způsobů jak vydělávat copywritingem.
Gmail modul pro organizaci emailu offline
Vřele doporučuji aplikaci Gmail (jak pro smartphone, tablety tak notebooky), která umožňuje pracovat s vašimi emaily i když zrovna nejste připojeni k internetu. Odesílání emailů tak může probíhat v dávkách. Emaily si stáhnete, organizaci do složek a připravení odpovědí může probíhat offline a poté potřebujete jen pár sekund opět v režimu online pro synchronizaci odeslání předpřipravených emailů. Tímto způsobem velmi často pracuji na svých cestách.
Aplikaci Gmail najdete zdarma ke stažení zde.
Odložené odesílání emailu přes Gmail – rozšíření Boomerang
Tohle rozšíření si zamilujete. Jednoduše odložíte odesílání emailů na určitý čas. Napsat email můžete ihned, ale odeslání odložit. Tohle je skvělé!
Varianta zdarma umožňuje odeslat 10 emailů se zpožděním za měsíc. Neomezené množství odesílaných emailů získáte za 5USD/měsíčně.
Rozšíření Boomerang pro Gmail si stáhněte zdarma zde.
Nezveřejňujte přispěvky na Facebooku ihned, naplánujte je!
Rozhodně doporučuji publikování nových příspevků na facebooku plánovat. Nemusíte je nutně zveřejnit ihned jak jej napíšete, facebook umožňuje naplánovat čas zveřejnění příspěvku. Zvolená hodina může výrazně ovlivnit jak nahoře se příspěvek zobrazí a ovlivní tak samozřejmě míru proklikovosti.
Bohužel plánování příspěvků facebook neodovoluje u osobních profilů. Příspěvky je možné tedy plánovat pro vytvořené stránky (osobní, byznys, atd.).
Automatizujte publikování na sociálních sítí
Zveřejnění nového článku na webu je sice základem, ale bez současného marketingu si jej málokdo přečte. Návštěvnost z vyhledávačů můžete obohatit o nové čtenáře ze sociálních sítí. Díky chytrým nástrojům se již nemusíte pokaždé přihlašovat k učtům sociálních sítí a článek jednotlivě propagovat na Facebooku, Twitteru, Google+, atd.
Možnou alternativou plánovaného zveřejňování příspěvků (viz výše) je nasazený plugin na wordpress. Plugin automaticky zveřejní extract přispěvku na sociálních sítí ve chvili, kdy je zveřejněn přispěvek na wordpressu(existuje jich opravdu spoustu, s nejrůznějšími funkcemi, vyhledávání níže v odkazu). Toto je výborný krok k automatizaci vašeho podnikání. Nainstalujte si některý plugin (najdete např. zde) a plánujte zveřejnění příspěvků na wordpressu s vědomím časoveho posunu.
Využijte databázi pluginů na oficiální stránce a vyhledejte plugin dle klíčových slov zde.
Emailové kampaně
Emailové kampaně rozhodně plánujte s vědomím časového posunu. Obecně neexistuje ideální doba pro odeslání emailové kampaně – resp. pro každý obor podnikání je ideální čas posazen rozdílně.
Pokud používáte SmartEmailing, je automaticky nastavené pásmo České republiky. U programu Mailchimp přejděte do nastavení a pro jistotu si ověřte, jaké časové pásmo máte zvoleno – může totiž slušně zamíchat s učinností kampaně. Mrkněte na vybavení a nástroje, které používám pro podnikání na cestách.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.