Digitální nomádi spojili práci na dálku a cestování v nový životní styl

  • Začni zde
  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investování
  • Vybavení
  • Podcast
  • Blog
  • Press
  • Kontakt
E-BOOK

Mexiko: za 21 dní jsme stihli všechna zajímavá místa včetně pyramidy Chichen Itzá

by Martin Rosulek / Pátek, 28 Duben 2017 / Published in Cestování, Latinská Amerika, Mexiko, Podcast
  • POŠLI NA MESSENGER
  • SDÍLEJ NA FACEBOOKU
  • TWEETNI TO
  • POŠLI NA EMAIL
  • SDÍLEJ NA FACEBOOKU
  • TWEETNI TO
  • Google+
  • LinkedIn
  • Ulož si do Pocketu
  • WhatsApp
  • POŠLI NA GMAIL
  • Evernote
  • POŠLI NA MESSENGER

Láká vás Mexiko? Pokud chcete jet na dovolenou anebo baťůžkářský výlet, dobře si ujasněte, kolik toho chcete stihnout. Na mapě se zdá Mexiko jako středně velká země, ale vzdálenosti jsou v reálu skutečně obrovské. My jsme strávili v Mexiku téměř měsíc a opravdu to nestačilo. Začali jsme v hlavním městě Mexico de City a projeli autobusama až na Yukatán. Viděli jsme toho spoustu (Mayské pyramidy, Chichen Itzá, krokodýly, podmořské želvy), ale velmi jsme spěchali. V tomto článku sdílím všechna zajímavá místa, která jsme stihli navštívit. Doufám, že příspěvek a přiložená videa nabídnou inspiraci.

Součástí článku je také podcast, který se věnuje nákladům v Mexiku při našem cestování. Najdete ho na konci článku.

Hlavní město Mexico de City

Obsah

  1. Hlavní město Mexico de City
    1. Ubytování v Mexico de City
    2. Zajímavá místa v Mexico de City
    3. Z Mexico de City do Oaxaca autobusem ADO
  2. Oaxaca, tohle město si zamilujete
    1. Zajímavá místa ve městě Oaxaca
    2. Zócalo náměstí a pěší zóna
    3. Santa Maria del Tule je nejširší strom na světě
    4. Palác Mitla
    5. Výlet na ruiny Monte Albán
    6. Hierve el Agua
  3. San Cristóbal de las Casas
    1. Ubytování v San Cristóbal
    2. Dobrá destinace pro digitální nomády
    3. Zajímavá místa v San Cristóbal de las Casas
    4. Místní trhy
    5. Pěší zóna k náměstí Zócalo
    6. Dva Kostelíčky na vrcholcích – San Domingo
    7. Kaňon Sumidero – Canon del Sumidero, Mexiko
    8. Jak jsem natáčel krokodýli
  4. Palenque – džungle s mayskými ruinami
    1. Ubytování v Palenque
    2. Malárie v Mexiku?
    3. Ruiny u Paleque
    4. Vodopády Misol Ha
  5. Valladolid
    1. Cestovatelský vlog – zajímavá místa v okolí Valladolid
    2. Z Pallenque do Valladolid
    3. Ubytování ve Valladolid
  6. Na oběd k El Amigo dědovi
    1. Vulkanický jezírka a jezírka v jeskyních
    2. Jezírko Saamal
    3. Jezírko X´KeKen a Samula
    4. Vulkanické jezero u Ek Balam
    5. Chichen Itza – největší nejdochovalejší mayská pyramida
    6. Ruiny Ek Balam
  7. Tulum
    1. Ubytování v Tulum: Lobo In Hostel
    2. Potápění s želvama
    3. Mayské ruiny v Tulumu
    4. Z Tulumu do Chetumalu a hraniční přechod do Belize
  8. Životní náklady v Mexiku: Kolik nás stálo cestování
  9. Náklady na ubytování v Mexiku
  10. Náklady na jídlo v Mexiku
  11. Náklady na transport v Mexiku
  12. Náklady na atrakce a památky v Mexiku
  13. Ostatní náklady v Mexiku
  14. Tipy, jak ušetřit
  15. Shrnutí celkových nákladů v Mexiku

V Mexico de City jsme strávili pouhé 3 dny. Byl to trochu šok, Mexico de City je mega obrovský město, šílená doprava, v centru policajti na každém kroku. Metro ve špičku je přeplněné k prasknutí (pražské metro je pohodička). Každý druhý se vám snaží něco prodat (ale to už je prostě Mexiko).

Ubytování v Mexico de City

Ubytování v Hi Hostelu přímo u Zócala (centrum) bylo skvělé. Hostel má i balkónek, kde je snídaně zdarma. Cena za sdílenou postel v pokoji (dorm) je cca 180 pessos.

Zajímavá místa v Mexico de City

Pár tipů a pocitů, které jsme zažívali v Mexico de City najdete také na blogu Janči v článku: První pocity v Mexiku. Mě se velmi líbilo Archeologické muzeum – má několik pater a přestože nejste zarytí fanoušci historie, tohle muzeum je velmi moderní a interaktivní, bude vás bavit!

Z Mexico de City do Oaxaca autobusem ADO

Linka autobusu ADO je zřejmě nejběžnější spojení mezi Mexico de City a Oaxaca. Vzhledem ke vzdálenosti doporučuju i pro backpackery. Jedná se o první třídu autobusu (dobré sedačky, pár televizí, klimatizace, dobré tlumiče). Autobusová společnost ADO nabízí online rezervaci – někdy se slevou, pokud objednáte a zaplatíte den předem. Počítejte s tím, že jejich webové stránky neakceptují zahraniční kreditní karty (zkoušeli jsme českou i kanadskou platební kartu, ani jedna neprošla, na webu mají nicméně informaci, že akceptují pouze mexické karty).

Autobusy ADO mají v Mexico de City výborný naloďovací systém – skoro jako v letadle – byli jsme překvapeni. Na batoh dostanete cedulku a už se o něj nestaráte, sami baťohy roztřídí podle toho, kam jedete. Do autobusu jdete přes bránu/nástupiště.

Cesta z Mexico de City do Oaxaca trvala autobusem ADO asi 7 hodin. Pozor na spoje, existuje jedna kratší a jedna delší trasa (delší trasa trvá asi 10 hodin a není levnější).

Oaxaca, tohle město si zamilujete

Pokud do Oaxaca přijíždíte z Mexico de City, pak je to pro vás velký šok. Malinká Oaxaca má pohodovou atmosféru, nikdo nikam nespěchá, nikdo na vás neřve přes dva bloky, trhovci se nepřeřvávají (alespoň ne tak usilovně). Přestože tu jezdí poměrně hodně aut, s Mexico de City se to nedá srovnat.

Oaxaca je krásné město ve středu Mexika. Strávili jsme tu 3 dny a byla tu skvělá atmosféra. Pro všechny cestovatele rozhodně doporučuju – klidně si vyhraďte více dnů. V Oaxace jsme se cítili od první chvíle snad až evropsky bezpečně, uvolněně a nasávali jsme pozitivní energii.

Zajímavá místa ve městě Oaxaca

V krátkém videu máte možnost zhlédnout to nejzajímavější, co jsme v Oaxace a okolí viděli.

Zócalo náměstí a pěší zóna

zocalo-oaxaca

Středová náměstí v Mexico bývají velmi často pojmenována jako Zócalo. V Oaxace žije náměstíčko především v noci. Je tu živá muzika, děti si hrají s létajícími balénky, vsude prodávají hamburgery, párky, kukuřici a neuvěřitelně hodně sladkostí. Pěší zóna k Zócalu je nádherná. Vyzkoušet můžete místní dobrůtky a speciality.

Santa Maria del Tule je nejširší strom na světě

santa-maria-del-tule-nejsirsi-strom-sveta

Poblíž města Oaxaca je nejširší strom na světě. Naslouchali jsme nějakým průvodcům, kteří byli kolem a říkali zajímavé příběhy. Ve stromu můžete vidět řadu zvířat, jak jsou zkroucené kořeny a větve (lze vidět jelena, krokodýla, lva).

Palác Mitla

Palác Mitla Mexiko

Historický palác, který během 10 minut projdete, uděláte si obrázek o tom, jak se v Mexiku žilo desítky století nazpět.

Výlet na ruiny Monte Albán

Ruiny Monte Alban jsou rozhodně důvodem proč se právě do Oaxaca vydat.  Můžete si buď vzít oficiální túru, kterou nabízí kdejaká mexická “agentura” (resp. řidiči vanů) – stojí cca 180 – 350 pessos (běžně za 200 pessos). Více než cena nám vadilo, že veškeré oficiální túry začínají až v 10 hodin dopoledne. Chtěli jsme se vyhnout turistům a místo si skutečně užít. Vezměte Collectivo bus za 50 pessos tam i zpět – první jede v 8:30 ráno. Vyhnete se i mexickým pouličním prodavačům, které se hemží kolem pyramid a ruin. Vstupné na ruiny Monte Albán je 64 pessos.

Hierve el Agua

Přírodní jezírka s obřím vodopádem. Tohle místo je skoro zapomenuté. Rozhodně si udělejte čas a vydejte se sem. My jsme vzali tůru, ale doporučujeme vydat se po vlastních – bez túry (dle průzkumu  budeme muset přestupovat). Tůra nám dala bohužel pouze hodinku v Heirve el Agua. Řadu hodin jsme strávili na ukázce výrobě koberců (je fajn vidět, jak se koberce vyrábí, jak se dělá barva z přírodních zdrojů, jak dělají vlnové provázky, avšak příliš okatě se nám ksnažili koberce prodat), ve výrobně Mezcálu (obdoba Tequily), v předražené restauraci (kde nám doporučovali, jak je jídlo dobré – děkujeme máme vlastní, proč zastavujete v restauraci uprostřed pustiny, která je předražená?).

Na skvělé místo Hierve el Agua tak z dohodnuté hodiny a čtvrt udělali pouze hodinku a domluvený průvodce v angličtině nebyl nikde (pokud umíte španělsky je to obří výhodou). Trochu jsme pátrali, kudy se jde k vodopádům. Jděte k jezírkům (vede pouze jedna cesta) a pokračujte poté dál (projdete kolem sedících dědků, který se vám budou snažit prodat průvodcovství k vodopádům, standardně říkejte No Gracias a jděte dál). Cesta rychlejším krokem trvá asi 20 minut. Připravte se na trochu trekingu, cesta je vostrá. Žabky nechte doma a vezměte si pořádné boty!

Je to skvělý zážitek, na který si vezměte klidně celý den. Mrkněte na video, pár snímků z Heirve el Agua jsme stihli i za tu hodinku. Vstupné na Hierve el Agua je 64 pessos.

San Cristóbal de las Casas

San Cristóbal de las Casas mě trochu překvapil. Čekal jsem malé městečko s pohodovou vlnou. San Cristóbel je ale hodně turistické, takže domněnky o tom, že je to zapadlá mexická vesnička se vesele rozplynuly. I tak jsme se tu měli dobře.

Ubytování v San Cristóbal

Jeden z nejlepších hostelů, které jsem zatím procestovat. Vřele doporučuju hostel v San Cristóbal de las Casas s názevem Hostel Planet. Cena za ubytování: 100 pessos dorm. 250 pessos priveate room pro dva. Na recepci jeden týpek uměl anglicky, takže pokud neumíte španělsky, máte tu záchranu.

Dobrá destinace pro digitální nomády

Já jsem si v San Cristóbal de las Casas dal trochu pauzu od cestování a San Cristobal pojal jako destinaci, kde vyřídím nahromaděné resty a úkoly.

Konečně jsem po všemožných zastávkách v Mexico de City a Oaxace našel hostel, který měl dobré připojení na internet. Hodně hostelů má sice WifF, ale jakmile se připojí víc lidí, pak na internetu nic moc neuděláte. Pokud chcete editovat webové stránky (administrace wordpressu), pak dochází často k timeoutu. Už běžně před ukládáním nových změn celý článek zkopíruju do paměti a až poté udělám refresh stránky. Zálohy jsou nutné častěji než jednou denně!

Pracoval jsem zde celé 2 dny, i když dopoledne jsem si většinou vyšel do města něco prozkoumat. Bylo to příjemné. Výhoda takového návalového vyřizování je ta, že všechnu nahromaděnou práci chcete mít vyřízenou, a tak makáte. Není čas prokrastinovat. Facebook, srandovní videa, nic – prostě makáte. Venku svítí sluníčko a všichni šli objevovat krásy Mexika. Já jsem zavřenej v hostelu a makám. V těchto chvílích jdete na skutečné maximum své efektivity. Přemýšlíte, jak stihnout nejvíc v co nejkratším čase.

Suma sumárum, San Cristóbal byla dobrá zastávka pro digitální nomádství v Mexiku.

Zajímavá místa v San Cristóbal de las Casas

Cestovatelé, kam tedy vyrazit v San Cristobál?

Místní trhy

an-cristobel-de-las-casas-trhy

Místní trhy v San Cristóbal de las Casas jsou nádherné – ručně vyráběné předměty zboží, místní dobrůtky, vyskládané ovoce. Zajděte, je to skvělé uvolnění.

Pěší zóna k náměstí Zócalo

Mexické vlaječky, pohodová vibe, italské restaurace, levné jídlo. Dejte si tady nějakou hodinku.

Dva Kostelíčky na vrcholcích – San Domingo

Kostelíky San Domingo a San Cristóbal jsou v centru na opačných kopečkách. Vedou k nich hodně zajímavé schody, některé jsou zabarvené a promenáda “do nebe” vypadá opravdu úchvatně. Pohled dolů na městečko San Cristóbal trochu kryjou stromy, takže není ideální (ale to už jsme docela nároční, co? 🙂

Kaňon Sumidero – Canon del Sumidero, Mexiko

Canon-del-Sumidero San-Cristobel-de-las-Casas

Dali jsme si v San Cristóbal jednu vyjížďku z města na kaňon Sumidero. Není to žádné must see, ale byl to zajímavý zážitek. S lodí to pořádně hází (povídejte na video níže), vezměte si určitě bundu i když je venku 27 stupňů, v kaňonu foukal vítr a byla pěkná zima. Vstupné na kaňon Sumidero bylo 28 pessos. Viděli jsme i krokodýly.

krokodyl-v-mexiku

Jak jsem natáčel krokodýli

Palenque – džungle s mayskými ruinami

Palenque je malé městečko na začítku Yukatánu v Mexiku, známé díky nedalekým mayským ruinám. Téměř bez turistů s vysoce proměnlivým počasím uprostřed džungle. Tohle sem táhne skutečné cestovatele!

Tím hlavním důvodem, proč jsem se vydal přímo do neznámého Palenque byl ten, že jsem chtěl navštívit nedaleké ruiny Palenque Ruiny – Mayské pyramidy. Výlet lze sice zorganizovat v San Cristóbel de las Casas, avšak nedostanete se tam ráno. Pokud se tedy chcete vyhnout turistům, musíte zajet do Paleque a výlet zorganizovat odtud (ruiny jsou prostě blíže).

Ubytování v Palenque

Ubytování v Palenque lze vyřešit dvěma způsoby – buď se ubytujete v nedalekém městě a k ruinám se dopravíte místním busem (collectivem) anebo si vyberete nějaký bungalov na cestě přímo k ruinám. Slyšeli jsme dvě verze o bungalovech, které jsou nedaleko ruin – lidé tam jsou dobře na drogách (houbičky většinou, vzhledem k prostředí džungle to je silný zážitek), je to docela hlučné, usínáte při řvaní opic, ale má to své kouzlo. Při průzkumu internetu se nám zdálo, že jsou poměrně drahé, ale slyšeli jsme, že někdo sehnal i za 100 pessos za noc (super cena). Pokud se rozhodnete pro bungalov v džungly, určitě používejte repelent.

My jsme zvolili ubytování ve městě Palenque. Téměř všechna ubytovací místa jsou nazvána jako Hotel (s hostely jsme prostě nepochodili). Přesto jsme dokázali sehnat pokoje pro dva za 250 pessos.

Malárie v Mexiku?

Je malárie v Palenque? Těžko říct, slyšeli jsme různé názory. Palenque je rozhodně v džungli, je sice výše v nadmořské výšce, ale je tu deštné prostředí. Hodně prší (alespoň přeháňky), což komárům nahrává. Spíše jsme se ale setkali s názory, že pokud nebudete spát v džungli (bungalovy bez moskytiéry), nemusíte se bát. Každopádně si vezměte repelent a používejte ho (doporučuju minimální DEEP 20%). Antimalarika jsme nepoužívali.

O potřebném vybavení pro cestování i doporučeném očkováním píšu více v knize Digitální nomád.

Ruiny u Paleque

Zvolili jsme výlet s túrou a programem prohlídky dvou vodopádů a ruin. Tahle túra byla hodně dobrá, časově zvládnutá. Mohu doporučit. Na ruiny jedete jako první (narozdíl pokud byste brali túru v San Cristóbel, tam je jako poslední, takže pozdě odpoledne) a strávíte zde 3 hodiny. To je dost času si vše projít, pročíst a nafotit.

Ruiny jsou větí než Monte Albán. Trochu mi připoměli ruiny v Kambodži. Dole u východu je také muzeum (již v ceně), stačí bohatě 15-20 minut. Zajděte mrknout alespoň na sarkofág, ten je skutečně perfektní.

Vodopády Misol Ha

vodopady-misol-ha-pallenque

Krásné vodopády Misol Ha. Výhodou je, že můžete jít cestou za ně do menší jeskyně a vidíte, jak voda padá a buší do jezírka. Je tam dost morko, tak se na to připravte.

Valladolid

Valladolid jsem si od první chvíle zamiloval. Malé městečko s autentickou atmosférou. Silnice jsou vydlážděné, je tu dost jednosměrek, na semafory se přiliš nehraje, dopravu řídí mexické policistky, málo turistů.

Cestovatelský vlog – zajímavá místa v okolí Valladolid

Z Pallenque do Valladolid

Z Pallenque jsme se rozhodli projet Meridu a zakotvit až ve Vallidolidu. Pokud máte čas, určitě zůstǎnte pár dni v Meridě, slyšeli jsme, že je to dobré místo. My jsme chtěli navštívit největši pyramidy na Yukatánu Chichen Itza, a proto jsme Vallidolid upřednostnili.

Autobus ADO nejezdí přímo, musíte si koupit jízdenku z Pallenque do Meridy a poté z Meridy do Valladolid. My jsme platili za ADO autobus z Pallenque do Meridy asi 620 pessos, vzali jsme noční spoj, v jedenáct večer odjezd a v sedm ráno v Meridě (ušetřili jsme za noc v hostelu). Naprosto bezpečné, není třeba se bát. V Meridě jsme chtěli vzít místní bus Collectivo, ale nenašli jsme jejich stanici. Jeli jsme druhou třídou autobusem Oriente (cena cca 100 pessos, asi 3,5 hodiny). Můžete jet i autobusem ADO (cena cca 180 pessos, 1 hodina cesty).

Ubytování ve Valladolid

Stanice autobusů ADO a druhé třidy Oriente je pouze pár bloků od centra a náměstí. Na náměstí je turistické centum a přestože nemluví anglicky, dají vám mapu města a ukáží asi milion míst k ubytování. My jsme jenom koukali, jak pořád kreslí další a další. Doporučuju naznačit, že hledáte jenom hostely nikoli hotely. My jsme se vydali na cestu s krosnama a prošli pár hotelů za 500 pessos za nic (eh, to je mucho dinero).

Nejlepší hostel, který jsem v Mexiku poznal, La Candelaria. Nemůžu více doporučit. Možná na místni poměry trochu dražší, ale parta cestovatelů, kteří se tam točí, neuvěřitelné prostředí, zahrádka, houpací sítě, bohatá snídaně zdarma, to prostě chcete! Cena za dorm 140 pessos na osobu, private room za 330 pessos.

Na oběd k El Amigo dědovi

El Amigo Casiano Vallidolid Mexiko

Vulkanický jezírka a jezírka v jeskyních

Vezměte kolo a prozkoumejte okolí, je tu celá řada skvělých spotů. My jsme vyrazili k vulkanickým jezírkům (místně nazývaných jako Cennotes), které jsou v podzemí a skoro to vypadá jako jeskyně. Ze stropu visí kořeny stromů a lijány. Někde jsou také obři krápníky a letají tam netopýři. Nahoře je vulkanický otvor, díra skrze kterou se derou sluneční paprsky a dodávají místu magické kouzlo.

Jezírko Saamal

Pět kilometrů na jihozápad je vulkanické jezírko Saamal. Velmi otevřené (velký vulkanický otvor), když je pod mrakem, voda je trochu zelenější. Ze shora kape neustále voda, poplavte k tomuto místu a dívejte se nahoru – to je něco neuvěřitelného. Otevřeno mají od 12 – 5 a vstupné je 50 pessos (zakoupíte v místní restauraci).

Jezírko X´KeKen a Samula

Za další dva kilometry na jih je menší resort, který ukrývá další vulkanická jezírka. Jezírko X'KeKen a Samula jsou jen pár metrů od sebe. Otevřeno maji od 8 ráno do 5 odpoledne. Co vás určitě naštve je rozdílné vstupné pro Mexikánce a turisty. Namisto 31 pessos zaplatíte 62 pessos za každe jezírko. Pokud si chcete vybrat, mrkněte na fotky níže a videjko. Mě se více líbilo v X´KeKen.

Vulkanické jezero u Ek Balam

ek-balam-vulkanicke-jezero

Další vulkanické jezírko najdete u mayských ruin Ek Balam (asi 28 km od centra Vallidolid). Vstup je 30 pessos. Musíte se předem vysprchovat než vlezete do vody – jezírko se tak udržuje čistější a poznáte to i na barvě. Oproti Sammalu je mnohem modřejší, a to je stejně otevřené na vrcholu. Jezírko Ek Balam má úžasnou atmosféru především díky obrovsky dlouhým kořenům, které se z povrchu propadají až úplně dolů k jezeru. Narozdíl od X'kekenu, Samuly a Samaalu můžete do Ek Balamu skákat, dokonce je tu i připravený provaz, tak se pořádně zhoupněte! Vstupné je 50 pessos. Pokud vyrazíte také na ruiny Ek Balam, je to pěšky asi 20 minut (pokud nespěcháte, jděte pěšky, zbytečně neutrácejte za možnost pronájmu kola za cca 30 pessos).

Chichen Itza – největší nejdochovalejší mayská pyramida

chitzen-itza-mexiko

Chichen Itzá jsou největší dochovalé mayské ruiny. Máte jedinečnou možnost vidět tu největší mayskou pyramidu na světě. Není divu, že tohle místo je neuvěřitelně turistické. Jakýkoli výlet z města Merida znamená, že sem přijedete až kolem jedenácté hodiny dopolední, kdy jsou všude turisté. Pokud si chcete Chichen Itzá užít, pak vyražte určitě do Valladolidu a odtud vezměte Collectivo (cca 30 pessos) – ráno nejpozději v osm, ideálně v půl osmé. Vstup do oblasti ruin je cca 234 pessos (pokud si pamatuji správně).

Udělejte si pěkné fotky a pak až čtěte všechny texty. Celkový výlet stíháte bez problému za 2-3 hodiny. Při cestě zpátky chytnete Collectivo nebo Second Class Bus (20-25 pessos).

Ruiny Ek Balam

Ek Balaam ruiny Mexiko02

Ruiny Ek Balam jsou asi 28 km na sever od městečka Valladolid. Buď tam jeďte Collectivem (malý autobus, van) nebo pokud jste 4-5 kamarádů, cenově stejně vyjde taxík – výhoda je, že s taxíkem jedete hned, s Collectivem většinou čekáte až se nabere pár lidí (aby měl kšeft). Cena je cca 25 pessos za jednu cestu.

Ruiny Ek Balam patří k jedněm z mým nejoblíbenějších. Zasloužili si to především neuvěřitelnou přístupností ke všem ruinám. Téměř nic není ohraničeno a můžete úplně všude lézt, šplhat, ohmatávat si, obcházet, atd. Narozdíl od Chitzén Itzá, která je celá ošpalkovaná a odrátována, že se nemůžete přiblížit na dva metry k pyramidě, v Ek Balaamu můžete, kam se vám zlíbí. Jen s podivem, že takové krásné místo není zařazeno v Lonely Planet (P.S. možná už je).

Ruiny stále doobjevují a místní neustále kopou. O to více je místo kouzelné, protože víte, že archeologický proces zde stále trvá a může být ještě něco objeveno.

Ek Balaam ruiny Mexiko

Tulum

Tulum, konečně jsme se dočkali pláže a pohody. Karibské moře, reklax, šnorchlování, podmořské želvy, kolo, mayské ruiny a spoustu dalšího.

Tulum je město na východním pobřeží Mexika, omývaný Karibským mořem. Oproti více známému Cancúnu je trochu klidnější, o mnoho méně turistický a zachovává si ještě své mexické kouzlo. Cancún je neuvěřitelně turistický a velmi americký. Drahý a mexiko se dávno v tomto místě ztratilo.

Jediný důvod proč navštívit Cancún je ten, že tam mnohé letecké společnosti mají levnější letenky. Pokud ale hledáte pláže, pak doporučuju Tulum namísto Cancúnu.

Ubytování v Tulum: Lobo In Hostel

V Tulumu máte dvě možnosti, kde se ubytovat. Buď ve městě anebo blízko pláže. Rozdíl je cca 45 minut pěšky anebo 12-15 minut na kole. My jsme zvolili místo, které je blízko pláže, do města jsme to tedy měli trochu dál. Hostel Lobo In je ideální v tom, že dostáváte kolo zcela zdarma. U mnoho hostelů (ve městě Tulum) musíte za kolo platit. Lobo In Hostel nabízí kolo zdarma na celý váš pobyt – výměnou za pas. Ano, pas se doporučuje nedávat z ruku a rozhodně nepoužívat jako zástavu. Záleží na vás. Majitel nám připadal v pohodě a slyšeli jsme i hodně doporučení. Svůj pas jsme u něj nechali. Pokud nechcete dát svůj pas z ruky, kolo prostě nemáte

Potápění s želvama

Akumal je cca půl hodinky kolektivem (shuttle bus) od Tulumu – cena cca 30 MXP jednosměrně za osobu. Vyražte časně ráno, ať jste na pláži brzo. Pronajměte si šnorchlovací vybavení (ploutve nepotřebujete, nic není hluboko, zbytečně vás budou ploutve omezovat) v Tulumu. Je to levnější než kdybyste si je půjčovali v Akumalu.

Až dorazíte na pláž Akumal, vystartuje na vás spousta lidí s tím, že si musíte vzít guida, túru na potápění, atd. Nebo alespoň musíte mít záchranou vestu. Ničemu z toho nevěřte, chtějí jen vydělat. Řekněte, že jdete plavat a nazdar. Mapu zón, kde můžete plavat a šnorchlovat ale prostudujte, a bójek se držte (ať vás nesrazí loď). Jinak hned na levé straně je spousta obřích mořských želv. Nepotřebujete žádnou túru ani průvodce, želvy uvidíte. Plavte klidně k nějaké skupince. My jsme viděli desítky želv. Jsou nádherné, v poklidu si žerou na dně a po čase plavou na hladinu se nadechnout.

Mrkněte na videjko výše – uvidíte podvodní záběr želv. Zaplavte si i k nedalekým korálům, kromě pár barevných rybek jsme viděli i malého rejnoka.

Mayské ruiny v Tulumu

Hned vedle pláže v Tulumu najdete jedny z nejslavnějších mayských ruin. Přestože nejsou nějak monumentální, jejich poloha přímo u pláže s výhledem na oceán je nepřekonatelná.

Z Tulumu do Chetumalu a hraniční přechod do Belize

Z Tulumu jsme se vydali do Chetumalu, malého města na východním pobřeží Mexika, těšně před hranicemi s Belize. V Chetumalu nic moc neuděláte (nějaké muzeum mayské kultury, nebyli jsme, ale zřejmě nic extra). Udělali jsme poslední laundry a hurá do Belize.

Životní náklady v Mexiku: Kolik nás stálo cestování


Jedna z nejčastějších otázek zvědavců, ale i nadšených cestovatelů, kteří chtějí objevit krásy Mexika.

Kolik jsi v tom Mexiku vlastně utratil?

Někteří skutečně plánují cestu do Mexika, jiní to berou pouze ze zvědavosti. Moc Čechů do Mexika přece jenom nejezdí.

Mám rád tyhle otázky. Já sám jsem hodně usilovně hledal, na kolik mě co vyjde, když jsem plánoval cestu přes Centrální a Jižní Ameriku.

Bohužel ale nikde moc takové informace nejsou dostupné či dobře dohledatelné. Málo cestovatelů a backpackerů sdílí informace o nákladech.

Proč?

To skutečně nevím…

Pokud jedete na týdenní výlet, máte jistý budget a jste v klidu. Pokud ale cestujete několik měsíců, je dobré si psát finance, kolik utrácíte a za co.

Pojďme se tedy mrknout, jak to vypadá v Mexiku s životními náklady na backpacking cestování.

Cestovali jsme v páru a po dobu 21 dnů.

Přepočty a kurzy a shrnutí veškerých výdajů najdete na konci stránky.

Náklady na ubytování v Mexiku

Volili jsme budgetové hostely, většinou dorm, tedy sdílený pokoj, kde bylo 5 – 10 postelí. Některé dny jsme si dopřáli privát, stále však na hostelu a volili jsme levnější variantu, tedy sprchy společné na chodbě.

Za ubytování jsme utratili 5790 MXN. Na jednoho tedy 2895 MXN.

Náklady na jídlo v Mexiku

V Mexiku jsme se stravovali převážně v budgetových místních restauracích. Jakmile má restaurace nálepku TripAdvisor, spíše jsem se jí vyhnuly (někdy jsme ale zašli) – jsou trošku dražší. Ochutnávali jsme street food i jídlo na marketech, trzích.

V Mexiku jsme vařili v kuchyňce na hostelu jen sporadicky.

Mexiko bylo na tomto tripu první exotickou zemí, takže jsme si dopřávali trošku víc. Nechalo by se tedy ušetřit více.

Za jídlo jsme utratili 4914 MXN. Na jednoho tedy 2457 MXN.

Náklady na transport v Mexiku

V Mexiku jsme cestovali autobusy. Vzhledem k obrovským vzdálenostem jsme volili komfortnější způsob s autobusy ADO. Možná zde jezdí také místní levnější autobusy, popravdě ani nevím.

Na menší vzdálenosti využíváme Collectivos (minibusy). Poměrně levná záležitost.

Taxíky ignorujeme – jsou drahé i když smlouváte. Ve městě chodíme pěšky anebo si půjčíme kolo a projedeme okolí a máme super výlet.

Za transport jsme utratili 5748 MXN. Na jednoho tedy 2874 MXN.

Náklady na atrakce a památky v Mexiku

Tady se můžete rozšoupnout, jak se patří. My jsme byli neuvěřitelně aktivní. Po 10 měsících práce v Kanadě jsme cítili tu exotiku a chtěli vidět doslova všechno. Když teď na to vzpomínám (reflexe po 5 měsících), tak jsme byli blázni s hodně energií 🙂

Vstupy na pyramidy a atrakce jako východy slunce jsou trošku dražší. Nechá se volit budgetovější cesta.

Vyhnuli jsme se extrémně turistickým oblastem jako je Cancún (to snad ani není Mexiko) i Playa de Carmen. Pokud plánujete jet sem, navyšte rozpočet. Pokud se chcete potápět, navyšte rozpočet ještě jednou.

Atrakce jsou většinou dražší pro turisty než pro lokální obyvatele (s tím se setkáte po celé Latinské Americe). Někdy je rozdíl pár pessos, někdy to jsou několikanásobky (bohužel).

Studentská kartičku jsme neměli možnost použít nikde. Ano, nejsme studenti a přesto studenskou kartičku máme a vám doporučujeme to samé 🙂

Za nejrůznější atrakce a vstupy jsme utratili 3089 MXN. Na jednoho tedy 1545 MXN.

Ostatní náklady v Mexiku

Samozřejmě, že jsme smlouvali, kde jsme mohli a jak jen jsme mohli. Naše španělština byla však v začátcích.

Vízové poplatky žádné.

Platili jsme 332 MXN na osobu jako Exit Fee při ospouštění Mexika.

V Mexiku jsem se nechal ostříhat u místního holiče za 50 MXN. Taky jsme jednou nechali vyprat v hostelu za 55 MXN.

Letenku do Mexika nepočítám, protože šlo o backpacking cestování skrze 9 států Latinské Ameriky. Cenu letenky z Kanady do Mexika a zpět do Evropy chci propočítat poměrně na všechny procestované státy.

Tipy, jak ušetřit

  • Porovnejte cestovní pojištění AXA s 50% slevou (limit léčebných výloh by měl být minimálně 3 miliony Kč).
  • Ubytování zarezervujete na portálu Booking nebo na AirBnB se slevou 725 Kč.

Shrnutí celkových nákladů v Mexiku

  • V Mexiku jsme strávili celkem 21 dní.
  • Celkové náklady pro dvě osoby byly 20 310 MXN (31 562 Kč).
  • Na jednu osobu vychází náklady na 10 155 MXN (15 781 Kč).
  • Na jeden den pro jednu osobu se jedná o náklad 484 MXN, tedy 752 Kč.

Cestování ve dvou jako páru je finančně efektivnější. Pokud cestujete solo, počítejte, že při stejném stylu cestování utratíte trochu více.

Počítám s kurzem 1MXN = 1,554 Kč.

Pokud jedete ze země se silnější měnou, je vám lépe. Protože jsme jeli s našetřenými kanadskými dolary, bylo to finančně mnohem příjemnější než kdybychom utráceli české koruny. Přece jenom se jedná o denní náklad méně ne 39 kanadských dolarů, což je v přepočtu méně cca 3 hodiny práce (s hodinovou mzdou 13 CAD).

Aktualizováno 1.5.2019

  • POŠLI NA MESSENGER
  • SDÍLEJ NA FACEBOOKU
  • TWEETNI TO
  • POŠLI NA EMAIL
Tagged under: cestopis, cestování, Chichen Itzá, digitální nomád, mexico de city, mexiko, oaxaca, palenque, průvodce, valladolid, video, vlog, yukatán, zajímavá místa

About Martin Rosulek

Digitální nomád Martin Rosulek začínal jako backpacker a s baťůžkem procestoval v roce 2011 Jihovýhodní Asii. Zkušenosti nasbíral při ročním pracovně-studijním pobytu v Austrálii, na Working Holiday programu v Kanadě i 5 měsíčních cestách v Centrální a Jižní Americe. Martin je specialista na content marketing. Životní styl cestování a práce na dálku, networking v coworkingových místech a přednášení je pro Martina esencí života.

What you can read next

smysl digitálního nomádství
Smysl digitálního nomádství není o práci na dálku ani cestování. Nomádit znamená učit se, bořit, měnit, tvořit, sdílet a růst. A cítit u toho smysl!
trendy v digitálním nomádství
Trendy v digitálním nomádství
Je Ometepe Island v Nicaragua pro backpackery?

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

ZAKLADATEL PORTÁLU: Martin Rosulek

Cestuji a podnikám na volné noze. Objevuji životní styl digitálního nomádství, zakládám webové projekty, věnuji se affiliate marketingu, SEO a podcastům.

Od roku 2011 cestuji po světě, většinu měsíců trávím v zahraničí, ale vždy se rád vracím do Čech. Strávil jsem rok v Austrálii, Kanadě, řadu měsíců ve Střední a Jižní Americe, Maroku a stále se vracím do Jihovýchodní Asie.

Sleduj nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Investování přes Mintos

Na Mintos investuji již 3 roky. Přečtěte si moje zkušenosti v recenzi Mintos platformy.

Nejnovější články na blogu

  • česká investiční konference 2019

    Jaká byla Česká investiční konference 2019

  • Ubud

    Ubud

  • phuket

    Phuket

  • lublaň

    Lublaň

  • barcelona

    Barcelona

Kniha Digitální nomád

Průvodce, jak cestovat po světě a pracovat odkudkoli.

Detail knihy a e-booku

Fotograf portálu

Rubriky

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investice
  • Myšlenky
  • Recenze knih
  • Inspirace
  • Videa

Cestování

  • Afrika
  • Asie
  • Austrálie
  • Evropa
  • Kanada
  • Latinská Amerika

Práce na dálku

  • Multipotenciální jedinci
  • Coworking, kancelář pro nomády
  • Jak vydělat peníze blogem
  • Jak prodávat umění online
  • Jak vydělávat copywritingem
  • Jak si přivydělat během cestování

Investice a myšlenky

  • Kam investovat v roce 2019
  • Recenze P2P investování s 17% p.a.
  • Peníze musí pracovat za mě
  • Kdy a jak investovat do kryptoměn
  • 11+ portálů, kde se vzdělávat
  • Doporučené knihy

Obecné informace

  • Kniha Digitální nomád
  • Členská sekce
  • Newsletter pro digitální nomády
  • Obchodní podmínky
  • Ochrana osobních údajů a Cookies
  • Kontakt

Nejnovější články na blogu

  • česká investiční konference 2019

    Jaká byla Česká investiční konference 2019

  • Ubud

    Ubud

  • phuket

    Phuket

Martin Rosulek, zakladatel portálu DigitalniNomadstvi.cz

Portál DigitalniNomadstvi.cz jsem založil v touze nadále objevovat životní styl cestovaní a práce na dálku. Digitální nomádství je fenoménem 21. století, avšak má také stinné stránky.

Rád sdílím své zkušenosti, poznatky a myšlenky v oblasti podnikání, copywritingu, SEO, obsahové strategie pro webové portály a současně také inovací, trendů a budoucnosti.

Snažím se o životní přístup minimalismu, sleduji své náklady, pracuji s finančním plánem, investuji, razím myšlenku finanční svobody a pasivního příjmu.

  • GET SOCIAL

© 2011 - 2019. Všechna práva vyhrazena.

TOP

Send this to a friend