Investování je především o vzdělávání (čtení, poslouchání, sdílení, studium) a peníze se nevydělávají klikáním na nákup a prodej, ale zejména čekáním. Jsem příznivcem dlouhodobějších investic a nacházení hodnot (value, core biz) oproti aktivitám blízkým day-to-day tradingu. Investiční konference Cashflow Summit tak rozhodně patří na seznam toho, co pozorně sleduji. Níže jsem dal dohromady některé z mých poznámek a myšlenek přednášejících. Obsah to byl bohatý a věřím, že si v tom každý najde něco svého.
Investice do projektů se sdílenou ekonomikou
Přednášel Martin Hausenblas, spoluzakladatel firmy ADLER Czech a zakladatel aplikace Liftago, která propojuje cestující přímo s taxikáři. Nejzajímavější částí přednášky byla pro mě právě sekce sdílené ekonomiky a vize autonomních aut. Martin Hausenblas je velkým vizionářem a jedním z důvodů, proč založil Liftago je právě touha být na trhu ve chvíli, kdy dojde k boomu a rozdělování trhu na poli autonomních aut. Právě taxi služby jsou oborem, kde bude docházet k této revoluci nejdříve.
Zajímavostí je, že v Ústeckém kraji máme značný těžební potenciál pro Lithium, které se používá pro výrobu baterií. Martin inspiruje a vyzývá k tomu, abychom se dostali co nejdříve na trh s automobily s elektrickým pohonem – např. těžbou Lithia či softwarovými dodávkami (více jak 50% nákladů na dnešní automobily připadne na software) anebo výstavbou dráhy pro testování autonomních automobilů. Posledně zmíněným lze podle Martina úspěšně přitáhnout pozornost Elona Muska a automobilky Tesla, která by tak mohla s Českou republikou navázat bližší spolupráci.
Přednáška Investice do projektů se sdílenou ekonomikou mě ohromně bavila, měla výborný poměr užitečných rad a inspirativních myšlenek a dobrý spád.
Myšlenky z přednášky investice do sdílené ekonomiky
Jak se řeší neřešitelný problém? Rozdělí se na menší řešitelné problémy a ty se řeší zvlášť.
Za jeden den prodá firma Adler 100 tisíc triček.
Když něco děláte dobře, tak vás firma jednou přeroste. Bude větší než její zakladatel.
Dobré jméno je jedno z nejcennějších aktiv, které na tomto světě máme. Budujte si proto důvěru. Budováním důvěry dobijete svět.
Když máš problém, nesnaž se to za každou cenu vymyslet. Vezmi si kouče, někoho, kdo ti s tím pomůže. Někoho, kdo už si tím prošel, zná to a umí poradit.
Strategická mezera – rozdíl mezi vizí a dneškem.
Autonomní auta
- V budoucnu budeme potřebovat maximálně osminu aut, co existuje dnes.
- Všimněte si, že téměř každý rok jednotlivé automobilky představují nový model. Kdyby to nedělaly, tak by nevydělávaly.
- Byznysový ekosystém vzniká tehdy, když přizpůsobujeme formu funkci.
- Autonomní auta začnou ve velkých městech. Proč? Kvůli parkování!
- Autonomní auta s elektrickým pohonem – to je budoucnost, která dříve či později prostě přijde.
Největší síla pro lidi je smysl. Pokud cítí smysl ve své práci, budou ji odvádět sakra dobře.
Naším společným cílem je prožívat kontinuální štěstí (tip na knížku: Soulcraf – Síla duše).
Investice do zlata a dalších fyzických kovů
Speaker Oldřich Rejnuš je pověstný svým upozorňováním na kolaps trhu a již několik let výrazně upozorňuje, že krize prostě musí přijít. Centrální banky nesmyslně tisknou peníze, ty se půjčují a nikdy se už nesplatí. Máme nejnižší úrokové sazby a zadlužené domácnosti. Je nejvíce zadlužených lidí v historii a střet s realitou na sebe nenechá dlouho čekat. Jak se tedy připravit? Je právě teď vhodný čas investovat do fyzických kovů? Je investice do zlata potřebná pro českého investora?
Na přednášce Oldřicha Rejnuše se líbil kontext, do kterého investování do fyzických kovů zařadil. Hodně dlouho povídal o aktuální ekonomické situaci v Evropě a právě to mi hodně pomohlo uvědomit si stávající a budoucí životaschopnost ekonomických nástrojů Evropské centrální banky a národních bank. Naopak bych ale ocenil více rozvést témata jako porovnání investice do zlata a stříbra. Možná zmínit měď a další kovy, uvést k tomu nějaká historická čísla, výkonnost. Také mi chyběl „přesnější“ návod, jaké zlato, kde a jak koupit.
Zajímavé body z přednášky o investování nejen do zlata
Finanční trh je závislý na důvěře.
Jak dlouho asi vydrží trh než přijde kolaps?
- Kapitalizace akciového trhu je 80 bilionů dolarů.
- Kapitalizace dluhopisového trhu je 200 – 300 bilionů dolarů.
- Kapitalizace derivátů je 1 biliarda!
Co to znamená? Jakmile se zhroutí podkladové aktiva, tak to strhne derivátový trh a jde to všechno do….
Dnešní systém bude fungovat tak dlouho, dokud se bude více půjčovat než splácet.
Od začátku krize vznikly za pouhých sedm let na světě nové dluhy ve výši 57 bilionů dolarů. Dluhy jsou peníze otroků.
Na finančním trhu existují ty největší podvody.
Kolik investovat do zlata a dalších fyzických kovů?
Odpověď je neuvěřitelně jednoduchá: Kolik máš nedůvěry ve vládu a ekonomiku, tolik investuj do fyzických kovů a zejména do zlata.
Investování do akcií
Investor a zakladatel globálního akciového fondu Vltava Fund, Daniel Gladiš, přednášel o akciovém investování. Strategie Daniela Gladiše, který mj. vychází také z Warrena Buffetta, je mi velmi blízká. Níže opět dávám pár zápisků a bodů, o kterých se vyplatí přemýšlet, ať už s investováním chcete začít anebo už nějaký ten rok jste aktivní.
Obecná, přesto pravdivá investiční moudra
Volatilita není špatná a neměla by ti vadit. Příliš často se spojuje volatilita s rizikem a dává se rovnítko. Jsou to však odlišné pojmy. Jinými slovy, volatilita ti nevadí, vadí ti riziko.
Riziko znamená, že se může stát více věcí než se ve skutečnosti stane.
Defenzivní investování znamená vycítit nebezpečí a připravit se na negativní vývoj i když všechno jde hladce.
To, zda budeme investovat konzervativně nebo agresivně si musíme ujasnit a rozhodnout před samotnou investicí.
Na co se soustředíme primárně? Na ochranu kapitálu anebo na výnos kapitálu? Nelze obojí! Jedno musí mít přednost před druhým.
Když už panikařit, tak co nejdřív.
Nejriskantnější je přesvědčení, že riziko není.
Léta trpělivosti jsou často odměněna v jednom roce.
Hodnotové akcie neběží, ale skáčou.
Nemužeš přistupovat k investování, že neuděláš žádné chyby. Jde o to chyby neopakovat, analyzovat a nedělat velké chyby.
Především se mluví o tom, že hodnota ovlivňuje cenu. Dříve či později tržní cena dožene skutečnou hodnotu společnosti. Ale v některých případech také platí, že naopak cena může ovlivnit hodnotu. Banky jsou typickým příkladem, kdy emise nových akcií srazí cenu akcií stávajících.
Nejlepší investiční příležitosti přichází v době, kdy o sobě nejvíce pochybujete.
Investice do půdy
Speaker a moderátor Petr Novotný hovořil na téma investice do půdy v České republice. Přestože mě osobně tento obor nijak nepřitahuje a nejeví se atraktivní, přednáška obsahovala pár velmi zajímavých myšlenek, které rozhodně stály za to slyšet.
V České republice je v posledních letech velká poptávka v rámci investic do půdy. Pozor na to v současnosti. Petr upozorňuje, abychom si vzpoměli, když v roce 2011 byl vrchol bubliny investičního zlata, kdy jsme mohli vidět bilboardy na vesnicích s výzvou, abychom kupovali zlato.
Výnos z investice do půdy se počítá na nízká jednotková čísla. Jedná se o velmi konzervativní variantu investice. Na druhou stranu je z historického hlediska velmi stabilní a dlouhodobě funkční.
Investice do nemovitostí
Investor Miroslav Jonáš velmi poutavou formou vypráví, jaké příležitosti nabízí český nemovitostní trh. Přestože neprozrazuje krok po kroku návod, jak koupit podhodnocenou nemovitost a prodat ji se ziskem, celá přednáška se nese v duchu směrovek, kam mají noví investoři koukat a čemu se věnovat. Výhoda Miroslava Jonáše rozhodně tkví v kontaktech, dlouho byl majitelem jedné z největších realitních kanceláří v ČR. Networking je zkrátka i v tomto byznysu velmi důležitý.
Zajímavé na přednášce bylo i sdílení Miroslava, jak dnes podniká jeho manželka v oblasti Instagramu, sdílení fotografií a kolik je český trh ochoten nabídnout peněz za jeden instagramový příspěvek.
Krátkodobý pronájem přes Airbnb jako investiční příležitost?
Jana Komínková sdílí své zkušenosti s pronájmy Airbnb. Dnes existují desítky a stovky lidí, kteří se těší zisků z krátkodobých či dlouhodobých pronájmů skrze Airbnb. Na přednášce uslyšíte spustu praxí ověřených tipů, doporučení a rad včetně srovnání pronájmů v Praze, Brně, Olomouci, nákladů a zisků, atp.
Investice do kryptoměn
Velmi oblíbené tématu kryptoměn se zhostil Karel Fillner, uznávaný český geek z kryptosvěta. Ačkoli je tempo přednášky poměrně pomalé, doporučuji nepřeskakovat (zejména začátečníkům), protože Karel dobře vysvětluje, jak kryptoměny fungují. Nezapomínejme na to, že bychom měli investovat pouze do toho, čemu rozumíme.
Tip na článek: Vyplatí se investovat teď do bitcoinu anebo raději počkat?
Navazující přednášku měl Josef Tětek, který jde více do nitra kryptosvěta a povídá blíže o těžení kryptoměn a ICO (Inicial Coin Offering). Díky této přednášce budete mít více jasno, jak funguje decentralizace a blockchain.
Čas, daně a podnikání
Nejzábavnější přednáškou byla nepochybně ta od Pavla Oplušila, který sdílí své zkušenosti z oblasti podnikání, hovoří o investovaném čase, energii, navazuje na lidské zdraví a dotýká se témat jako je cashflow kvadrant nebo daňová optimalizace.
Pár rychlých, ale hlubokých myšlenek:
Nikdy nenakupujte za plné ceny.
Fyzická osoba je zranitelná. Pokud chcete dělat pořádný byznys, dejte mezi sebe a finance právnickou osobu.
To, co platilo dnes, zítra pravděpodobně platit nebude.
Pokud právě investovat váš zahradník do něčeho, této investice se zbavte.
O čem byla investiční konference Cashflow Summit 2017
- Investice do lesů a půdy (Petr Novotný)
- Investování do akcií (Daniel Gladiš)
- Význam investic do fyzických kovů (Oldřich Rejnuš)
- Investování do nemovitostí (Miroslav Jonáš)
- Pronájem nemovitostí přes Airbnb jako investice (Jana Komínková)
- Jak na Bitcoin a další kryptoměny (Karel Fillner)
- Jak přicházejí kryptoaktiva na svět (Josef Tetěk)
- Čas, daně, podnikání a investorský nadhled (Pavel Oplušil)
- Investice do nápadu a start-upu (Martin Hausenblas)
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.