Finnovate Europe 2018 pro mě znamenala hodně. Byla to konference, kvůli které jsem se předčasně vrátil z Thajska do Evropy. Tahle konference měla zahájit moji další etapu, kterou jsem si mlhavě kreslil na začátku roku. Ponořit se do inovativních technologií, blockchainu, kryptoměn a fintechu. Čmuchat, slídit, koukat, networkovat, ale hlavně – být u toho!
Chci být u toho, protože mě tenhle svět neuvěřitelně fascinuje a jsem přesvědčen, že právě dnes se odehrává část obrovské revoluce, podobná té, kterou způsobil Internet.
Vidím v kryptoměnách investiční potenciál, ale proto jsem na tuhle konferenci nejel. Fintech a disrupce monetárního systému není jen o kryptoměnách. Finnovate v Londýně byl především o byznysu, který se dělá na úrovni start-upů a investičních skupin. Tahle kombinace je v posledních letech nejsilnější, co se týče revolučních výsledků. A tohle mě na tom láká.
6 bodů z Finnovate, které Tě nenechají v klidu
- Coinmarketcap ma větší návštěvnost než Wall Street Journal.
- Kryptoměnová burza Coinbase má více uživatelů než akciový broker Charles Schwab.
- Decentralizovaný web můžeme očekávat nejdříve za 3 roky.
- Pokud neplatíš za produkt, jsi produktem ty nebo tvoje data. V originále: If you dont pay for a product. You are the product!!
- Revoluce se nestane v přímém přenosu. Rozhodně není předvídatelná.
- Banky se stávají technologickými firmami.
Krypto a ICO studie
Přednáška od kluků z Autonomous Next byla perfektní a rozhodně se podívej na jejich web. Najdeš tam také skvělé studie o kryptoměnách a ICO projektech.
Prsten Kerv – odteď můžeš platit bez karty
Vynález platebních karet byl skvělý a ještě lepší bylo, když vymysleli, abychom jen kartu přiložili na termínál a nemuseli ji vkládat dovnitř terminálu. Dnes už existují prsteny, se kterými pípnete na jakémkoli platebním terminálu, který bere bezkontaktní platební karty.
Ale co když prsten ztratíte, jak je ošetřena bezpečnost? Otisky prstů (biometrická identifikace půjde kupředu) to jen začíná. Podívejte se na Kerv prsteny sami.
Pak se začnete ptát, kam tohle všechno jednou povede?
Z kovových peněž uděláme papírové bankovky, pak přejdeme na plastické platební karty. A dnes už platíme prstýnkem? Když jsme se zeptali Kervu, kam to půjde dál, odpověděli ve smyslu, že tato doba dává lidem možnosti. Každý nechce mít platební kartu a každý nebude chtít nosit prsten a platit s ním. To je v pořádku. Ale někdo takový se najde. A pro tuto skupinu vznikl Kerv.
Zanedlouho přijdou platby skrze hodinky. A to je jen další z mnoha způsobů, jak budeme moci platit.
Společnost Visa nedávno představila možnost platit (např. za Starbucks kafe nebo McDonalds) skrze automobil.
Velké značky začnou prodávat to, co byste nečekali
Nastává disrupce tradičních finančních společností.
Amazon, který původně prodával elektronické knihy, dnes nabízí také založení běžného bankovního účtu.
Google sice ještě nenasadil do svého byznysu vlastní platební řešení, ale pokud to udělá, bude velmi silný. A pravděpodobně to udělá.
U Apple se očekává těžší rozlet kvůli uzavřené komunitě, ale už nyní jsou náznaky, že společnost opouští svůj tradiční byznys (PC, smartphone) a začíná vydělávat na datech. Jedna z predikcí je, že Apple bude (také pomocí Smart Homes) regulovat výdej energií ve vaší domácnosti. A také např. „podepisovat“ vaše smlouvy s dodavateli energií.
O společnosti Ant Financial se u nás příliš nemluví, protože je stále na asijském trhu. Nedávná akvizice Moneygramu však dává signál, že chystají expanzi. Pokud přijdou do Evropy, ukrojí si slušně velký kousek finančního trhu.
Facebook má jednu z nejlepších pozic pro P2P (peer-to-peer) platby. Implementace se očekává v rámci Messangeru, podobně jak to udělal WeChat. Pokud někdo zahájí krypto do mainstreamu, tady je horký adept.
Výše zmíněné společnosti jsou jen příkladem toho, jak se velké společnosti postupně posouvají na trh finančních služeb. Nechtějí se však stát bankou. Banka musí mít licenci a musí především držet značný deposit peněz. Díky technologiích (P2P, blockchain, atd.) ale již není nutnost držet deposit. PayPal byl pravděpodobně poslední inovační společností, která se stala bankou (PayPal skutečně má bankovní licenci).
Nový marketing finančních služeb
Jedna z nejlepších přednášek na Finnovate Europe byla From Uber to Oval. Vyslechli jsme si neuvěřitelný příběh jedné zaměstkankyně, která začínala v Uberu jako jedna z prvních. Rodiče se jí nechápavě ptali, proč jde pracovat do taxi společnosti? Nedávalo jim to smysl, přestože od ní stále slyšeli, že Uber není taxi společnost a že to nemůžou srovnávat.
Stále chceme přepravit z místa A na místo B, to je pravda. Rozdíl není ve výsledku (tj. často produktu či službě). Rozdíl je v tzv. Delivery (způsob doručení), a to Uber změnil.
Ještě jednou. Problém je Delivery. Jak se dostaneme ke klientovi a jak ho oslovíme. Jak mu produkt nebo službu dodáme.
Finanční služby aktuálně směřují marketing na lifestyle. Stále častěji smlouvají influencery z oblasti blogosféry, aktivně pracují s Instagramem a navazují spolupráce s těmi, kdo mají navštěvované blogy o životním stylu. Jak se ten makreting posouvá, že?
Jak to vypadalo na Finnovate 2018 v Londýně
Natočil jsem rychlý průchod Exhibition hall i jednotlivými stage, tak můžete mrknout, jak to na konferenci vypadalo. Jen je potřeba přímo ve videu pustit zvuk.
Fintech mění pravidla hry: Jakou mají banky budoucnost?
Celá konference Finnovate byla v duchu fintech inovací a disrupce bankovního světa. Ale až následující věta mi navodila myšlenky, co se tu opravdu děje.
- Banky se přestanou soustředit na koncového klienta. Budou vytvářet tzv. back-end.
- Fintech start-upy se budou soustředit na koncového klienta. Navážou spolupráci s bankami a bankovní službu nebo produkt jednoduše zprostředkují. To je front-end.
Téma Open Banking bylo slyšet velmi hlasitě. Je to první velký krok k tomu, aby banky umožnily navazovat tento typ spolupráce.
Více jsem o disrupci bankovního systému napsal v článku: Fintech mění pravidla hry: Jakou mají banky budoucnost?
Revoluce je nevyhnutelná. Je to otázka času.
Hudební průmysl prožíval v posledních letech velké trable. Nahrávací studia křičely, že Internet umožnil kradení nahrávek a absolutně nejsou respektovaná autorská práva.
Pamatujete na Napster? Udělal doslova díru do světa a umožnil stahování a sdílení souborů. Už jste si nemuseli kupovat hudební CD za 500 Kč. Stáhli jste si ho za 5 minut.
Bylo to nelegální a Napster zavřeli.
Tím ale nikdo hudební průmysl nezachránil!
Je to srozumitelné?
Přišly další společnosti, které pokračovaly.
Po čase to bylo Spotify, které vymyslelo způsob distribuce (vzpomeň na Delivery), jež je legální a zároveň dostupná pro uživatele. A současně akceptovatelná ze strany nahrávacích studií.
Jsou kryptoměny touto revolucí ve finančním světě
Finnovate se úzce nevěnoval tématům kryptoměn, přesto bylo několikrát slyšet, že kryptoměny jsou na pořadu dne i u Evropské unie a řady bankovních rad národních států. Panuje shoda, že je třeba regulovat kryptoměnový trh, aby mohl získat větší část svých uživatelů a rozšířit se (tak jako se v minulosti šířily různé druhy peněz, tedy transakčních prostředků).
Přestože Bitcoin existuje od roku 2009, jsme i nyní v roce 2018 ve velmi ranném stádiu. To bylo zmíněno i na konferenci Crypto Investor Show v Londýně, ze které jsem si oblíbil citát:
We are at day one, minute one of blockchain.
Na přednáškách, které se věnovaly budoucnosti a technologií budoucnosti se mluvilo také o možnostech, co by se stalo, kdyby např. Facebook zavedl svoji vlastní kryptoměnu. U uzavřeného systému Apple by to možná bylo pravděpodobnější. Jakýkoli věrnostní program (např. sbírání leteckých mílí, vždyť AirAsia zamýšlí vydání své vlastní kryptoměny) může poměrně lehce přeskočit na tokeny a odměnit své klienty díky token ekonomice. O tokenizaci ale později.
Investiční potenciál v kryptoměnách
Kryptoměny jsou dnes nejčastěji spojovány s investičním potenciálem. Od konce roku 2017, kdy hodnota Bitcoinu spadla z téměř 20 tisíc USD na méně jak 10 tisíc USD, jsou kryptoměny některými zatracovány, jinými oslavovány.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.