Pevně věřím, že Qualcomm je společností, která v tuto chvíli nabízí skvělou investorskou příležitost. V tomto článku přibližuji, co činí Qualcomm jedinečným, proč si myslím, že se jedná o bezpečnou investici a zmiňuji nejdůležitější okolnosti v případu Qualcomm, které by každý investor měl před nákupem akcií vědět. A především sděluji svoji vizi o budoucnosti trhu, ve kterém se Qualcomm pohybuje anebo se pohybovat brzy bude.
Toto je první článek svého druhu na mém blogu. Čím dál více se totiž soustředím na zhodnocování peněz (namísto, kde ušetřit stokorunu na letenkách). Pokud Tě článek zaujme, dej mi prosím vědět pomocí kontaktního formuláře na konci článku. Bude to pro mě signál, že je tu zájem, abych prezentoval vlastní názory a zkušenosti z investování do akcií (ale také investic do P2P půjček, sociálního tradingu, HYIP, bitcoin, atd.).
Proč investovat do Qualcommu
1) Slyšíme o Intelu, ale u kormidla je Qualcomm
Když už se pohybujeme v investicích do technologického sektoru, slýcháváme, že společnost Intel je „jistota“. Ano, domnívám se, že Intel je dobrá a stabilní investice (aktuální hodnota akcie 31.20 USD).
Moje vize do budoucna pro Intel: pro investici, kdy hodnota akcie nepřesáhne 32 USD to považuji za včasný nákup.
Níže graf pohybu akcií Intelu (ticket INTC).
Akcie Qualcommu jsou ale jiný level. Spíše než odpovídat na otázky, zda je lepší investice do Intelu nebo do Qualcommu, přiblížím hlavní rozdíly a faktory, které mě vedou směrem ke Qualcommu.
Mít akcie Intelu v portfoliu považuji za dobrý krok. Za bezpečný krok pokud investujeme v rámci investiční strategie dividendové akcie. Intel nabízí dobrou výši dividendy na svoji oblast (technologie). Dlouhodobě dokazuje, že je stabilní rostoucí společností. Jak ale bude Intel reagovat na měnící se technologie?
Přestože Intel i Qualcomm vyrábí čipy, zaujímají jinou oblast trhu. Zatímco Intel dodává čipy pro počítače, Qualcomm dodává čipy pro mobilní telefony.
Trend dlouhodobě ukazuje, že trh s PC jde rapidně dolů. Naopak trh mobilních telefonů a smartphonů je v neuvěřitelném boomu (v USA a Evropě už prošel, nyní především Čína a Indie).
Jednoznačné plus pro Qualcomm.
Nemyslím si, že Intel je dinosauří a nezareaguje na měnící se prostředí. Již dnes investuje nemalé částky do IoT, tzv. Internet of Things (komunikace věcí přes internet, např. automobilu s garážovými vraty, domovního osvětlení s topením v bytě, atd.). Jedná se o mladý „čerstvý“ rozvíjející se trh, ve kterém bude ostrý boj mezi technologickými společnostmi.
Při myšlenkách pro investici do Intelu je snad tím největším strašákem ukázkové „selhání“ společnosti Nokia – ta se nepřizpůsobila novým trendům a utržila velmi drsné přistání. Níže shlédněte graf pro akcie Nokia.
Z hodnoty 60 USD za akcii na 6 USD! V roce 2008 ještě hodnota 40USD a pak už to šlo jen z kopce. CEO Nokia prohlásil v roce 2015: Neudělali jsme nic špatně, a přesto jsme prohráli (původní článek na LinkedIn byl bohužel odstraněn). Není to zase tak úplně pravda, protože porušili základní recept na úspěch – schopnost se neustále přizpůsobovat a flexibilně reagovat. Ach, ty technologie!
Intel je dnes dle mého názoru podhodnocen v souvislosti aktuálních trendů a událostí. To také potvrzuje hodnota jeho P/E, která je pod 10 (vysvětlení níže). Přesto je tu stále určité riziko, zda se mamutí Intel dokáže přizpůsobit budoucím trendům.
Jsem příznivcem Qualcommu, protože zaujal přední pozici na trhu s výrobou čipů pro mobilní telefony. Jedná se o velmi lukrativní celosvětový trh, který čeká prodejní vlna v rozvojových zemí.
Nejde ale jen o mobily, ve hře je především přenos dat a „spojení“. To dělá Qualcomm doslova obrněným. Tento přenos dat probíhá daleko za úrovní „prodeje Apple a Samsung“ nebo telefonních operátorů – mluvíme tu o přenosu dat mezi satelity a Zemí. Já to nazývám infrastrukturou planety Země. Datová spojení ovlivňují náš život více než si mnohdy uvědomujeme. Díky satelitům dnes sklízíme obilí, plánujeme stavbu dálnic, lítáme letadlem, provozujeme tajné služby, chytáme zločince, díváme se na předpověď počasí, díváme se na YouTube anebo si kupujeme nové boty na e-shopu.
Qualcomm se soustředí se na inovace a vyrábí super kvalitní produkty. Patří mezi přední inovátory v oblasti IoT (Internet of Things) a také v tomto sektoru mu věřím více než společnosti Intel.
Investice do akcií Qualcommu je dravá. Při neformálním posezení s kamarády bych řekl, že investice do Intelu je stabilní, bude se zkrátka držet, ale investice do Qualcommu půjde sakra nahoru.
To, že jste např. o Qualcommu neslyšeli, neznamná, že je nějaký začátečník. Působí na trhu od roku 1985. Jeho vynalézavost a inovace urychlily nástup smartphonů. Díky svým inovacím v oblasti čipsetů pro 3G a 4G umožnil rychlejší přenos dat v mobilních a satelitních sítí. Více o společnosti píšu na konci článku.
Věřím, že inovace jsou to, co společnosti posouvá dále a zajišťuje ji dostatečnou flexibilitu se přizpůsobit a zvyšuje reakceschopnost na měnící se prostředí. A v sektoru technologií jsou ty změny sakra rychlé.
2) Qualcomm zvyšuje dividendu již 12 let po sobě
Za posledních 12 let zvyšuje společnost Qualcomm vyplácenou dividendu s průměrným nárůstem 22%. Akcie Qualcommu jsou tak v ostrém hledáčku především pro investory, kteří se soustředí na dividendové akcie, tzv. investování do dividendových akcií.
Pro porovnání akcie Intelu byly x-krát zmraženy na stejné hodnotě, a to dokonce několik čtvrtletí po sobě.
Aktuální hodnoty dividend a akcií Qualcommu a Intelu:
- Dividenda Qualcommu: 3,69% (akcie za 51 USD)
- Dividenda Intelu: 3,31% (akcie za 31 USD)
Historická politika společnosti negarantuje stejné budoucí rozhodování. Přesto si myslím, že akcie Qualcommu nabízí výhledově lukrativnější dividendy.
3) Qualcomm podniká velmi chytře, když prodává licence
V prodeji licencích vidím neuvěřitelný potenciál Qualcommu. Vidíme to u jiných technologických firem (ukázkovým příkladem za všechny je společnost Google), které doslova patentují všechno, co dělají.
Víte, že Twitter si nechal patentovat „tweet“? 🙂
Qualcomm má skvělé kapacity pro nalévání kapitálu do inovací. Následné patenty pak licencuje dalším společnostech, které využívají jeho myšlenky, know-how a technologie. To je neuvěřitelná strategie!
Qualcomm nedodává jen nějaké produkty dalším společnostem. On předává know-how a ostatní mu za to platí! Tohle je mocná zbraň.
Na druhou stranu však chci zmínit i negativní reakce na prodejní politiku Qualcommu a jeho stále častější soudní spory. Antimonopolní úřady ho v různých zemí stále častěji vyšetřují (včetně Evropské komise) pro nekalosoutěžní chování a již obdržel několika milionové / bilionové pokuty. Samozřejmě, že nejde o finanční částky pokut, ale o budoucí renomé a symbiózu či soupeření s dodavateli a odběrateli. Více o právních sporech a pokutách píšu níže.
Analýza Value investing – hodnotové investice
Value investing znamená strategie investování, kdy vyhledáváme takové akcie, které jsou podhodnocené. Myšlenka je taková, že časem (za pár měsíců či let) se akcie dostane na „férovnější“ hodnotu a my budeme moci akcii se ziskem prodat.
Kritéria pro hledání podhodnocených akcií
Existuje celá řada strategií pro filtrování a hledání podhodnocených akcií. Když vyhledávám já podhodnocené akcie, první filtr obsahuje tato kritéria:
- Market Capitalization: větší jak 300 mil
- Price: větší ja 3 USD na akcii
- P/E: menší jak 15
- P/B: menší jak 5
- Profit Margin: větší jak 10%
Zde se pouštím více do čísel a analytiky. Pojmy kdyžtak vygooglete 🙂 Mě v prvotní orientaci výborně pomohl Tomáš s jeho kurzem Dividendové akcie.
Dále považuji za hodně nápomocnou a praktickou brožuru 11 investičních guru (PDF je zdarma ke stažení). Najdete tam strategie od Benjamina Grahama, Warrena Buffetta, Martina Zweiga, Kenneth Fisher, Peter Lynch, Joel Greenblatt, James O’Shaughnessy, John Neff, David Dreman, Joseph Piotroski, Nassim Taleb. Každý z nich používá trochu jiná kritéria, avšak uvidíte sami, že řada z nich se prolíná a můžete si tak vytvořit svoji vlastní strategii, která vám bude sedět nejlépe.
Analýza QCOM
Základní představení společnosti Qualcomm
Americká společnost Qualcomm byla založena v roce 1985 . Od svého začátku se zaměřuje na bezdrátová telekomunikační zařízení a související služby. Qualcomm vyrábí grafické čipy, které jsou používané v mobilních telefonech (smartphonech). Qualcomm má již 224 poboček po celém světě.
- Zakladatel: Irwin Jacobs, Andrew Viterbi
- Klíčoví lidé: Steve Mollenkopf jako CEO a Paul E. Jacobs
- Sídlo společnosti: San Diego, Kalifornie, USA
- Obchodování na burze: NASDAQ
- Ticker: QCOM
- Oblast působení: telekomunikační zařízení, čipy a polovodiče
- Oficiální web: www.qualcomm.com
Společnost Qualcomm dnes patří mezí lídry v inovacích mobilních technologií především pro 3G a 4G. Qualcomm drží patenty CDMA2000 1xEV-DO, WCDMA, HSPA a TD-SCDMA. Qualcomm poskytuje licence pro tyto patenty třetím stranám a příjem z těchto licencí je jeho značným příjmem.
Produkty Qualcommu:
- Trakovací a geolokační systémy (OmniTRACS)
- Polovodiče – (ARM – CDMA, UMTS) dodavatel pro mobilní telefony HTC, Motorola, LG, Nokia, Samsung. Qualcomm patří mezi nejúspěšnější výrobce polovodičů na současném trhu.
- Satelitní telefony – pro síť Globalstar
- MediaFLO – Qualcomm vynalezl MediaFLO. Tento systém zajišťuje přenos audio, video a dat na mobilních zařízení.
- QChat – hlasový komunikátor
- Qualcomm Gobi – mobilní čipset
- a další
Screening QCOM
Qualcomm se obchoduje na americké burze NASDAQ pod symbolem (ticker) QCOM.
Tento graf najdete na screeneru Finviz na této adrese. Postupně projdeme jednotlivá kritéria pro ohodnocení akcie, zda je vhodná k nákupu.
Qualcomm je obří společnost
Hodnota majetku společnosti Qualcomm je uváděna jako Market Cap a její aktuální číslo je 77 bilionů.
Základní filtr s kritérii, který jsem uváděl výše, slouží pro odfiltrování společností, které jsou „malé“. Malé společnosti mohou mít riziko pádu/krachu. Zjednodušeně velká společnost je stabilní a jen tak se nezhroutí. Samozřejmě to neplatí vždy, a proto používáme další kritéria a filtry.
Qualcomm je jednoznačně velkou společností, můžeme být tedy v klidu.
Cena akcie Qualcomm kolem 50 USD
Ceny akcií Qualcomm se pro rok 2016 (leden – březen) pohybují mezi 45 – 51 USD za kus. V minulosti byla akcie dokonce ještě dražší.
Výše zmíněné kritérium filtru má za cíl odstranit tzv. Penny akcie. To jsou akcie, které mají velmi nízkou hodnotu a vyvolávají tak riziko pádu a krachu společnosti. Kritérium je minimálně 3 USD na akcii, což Qualcomm se svoji hodnotou 51 USD na akcii samozřejmě splňuje.
Hodnota P/E, tzv. Price to Earnings má Qualcomm vyšší
Hodnota P/E je jedním z vůbec nejdůležitějších kritérií při vyhledávání podhodnocených akcií. Celá strategie value investing je založena právě na hodnotě Price-to-Earnings. Jedná se o poměr ceny a zisku společnosti.
Definované kritérium P/E pod 15 je z důvodu, aby vyfiltrovalo společnosti, které nejsou předražené.
Co byste měli vědět o P/E:
- Technologické firmy mají obecně P/E vyšší.
- Vyšší P/E znamená, že investoři očekávají vyšší návratnost od své investice.
- Vyšší P/E jednoduše znamená, že firma je dražší, její akcie jsou dražší (opak podhodnocení).
- Asijské firmy mají obecně nižší P/E. Pozor na to při investicích – klidně můžeme mít limit P/E max 12.
Skvělé je podívat se také na Forward P/E, což je predikované P/E do budoucnosti na základě odhadů zisků společnosti dle jejich reportu. To má Qualcomm menší jak 11. Pokud je menší jak 15, dává mě to signál, že tato investice má pro mě stále zelenou.
Hodnota P/E není pro mě zásadní. Nemusí být tedy pod 15. Pokud je hodnota okolo 15 a forward P/E je pod 15, považuji to za splněné kritérium.
Pro srovnání uvádím další hodnoty P/E společností, které jsou mediálně hodně zmiňované, diskutované k investici. Všimněte si hodnoty P/E.
- Google P/E je 30,97. Forward P/E je 18,11.
- Facebook P/E je 85,19. Forward P/E je 26,59.
- Amazon P/E je 462,40. Forward P/E je 66,94.
- Intel P/E je 9,30. Forward P/E je 8,36.
- Apple P/E je 10,89. Forward P/E je 10,25.
Hodnota P/B: Qualcomm je mírně podhodnocen
Hodnota P/B je další ostře sledované kritérium při hledání podhodnocených akcií, resp. strategii value investing.
Nízká hodnota P/B ukazuje, že je akcie podhodnocená. Zároveň je to však signál, že může být se společností „něco špatně“. Nemusí být podhodnocená, ale zkrátka jí není přiznána odpovídající hodnota.
Qualcomm je na úrovni P/B cca 3. To považuji za dobrý signál k investici.
Proč si myslím, že je Qualcomm podhodnocen?
Podhodnocení Qualcommu souvisí se spotřebitelským trendem – spotřebitelé preferují levnější smartphony, které nevyužívají „drahé“ čipy od Qualcommu. Tomu přihrávají neustálé právní spory o licence a jednání s Applem a Samsungem.
Dvojnásobný Profit margin Qualcommu
Kritérium 10% Profit margin (zisku) překonává Qualcomm s aktuální hodnotou 20% přesně dvojnásobně.
Pro zajímavost hodnota Interlu je v profit margin také 20%.
Nedávné a budoucí výzvy pro Qualcomm
Samsung i Apple si vyrábějí vlastní čipy
Samsung i Apple se stále více soustředí na výrobu vlastních čipsetů a čipů. Hodnotou akcií zacloumalo vyjádření Samsungu v roce 2015, který ohlásil, že do svého modelu Samsung Galaxy S6 použije vlastní čip (nenasadí čip Qualcommu). V únoru 2016 si Qualcomm oddechl, protože Samsung potvrdil nasazení jeho čipu do modelu Samsung Galaxy S7.
To byla pro Qualcomm zásadní vzpruha, která zvrátila klesající akcie a udala jim přímý vzrůstající trend (z minima 42 USD na aktuálních 51 USD).
Chceme levné smartphony? Pro ty ale Qualcomm čip nedělá!
Od konce roku 2014 je zde zřejmý trend po levných smartphonech, které si nemohou dovolit platit Qualcomm za dodávání jeho čipsetů. Především čínský a indický trh, na který se Qualcomm silně orientoval se proměnil a Qualcomm byl tak trochu vyšachován (např. oblíbenými mobilními telefony Huawei, které nepoužívají Qualcomm čipy).
V červenci 2015 udělala společnost Qualcomm 15% škrty, když propustila 4700 zaměstnanců. Rozhodla se tak po potvrzení trendu přeorientování zákazníků, které začali ve velkém preferovat levnější smartphony. Qualcomm těmito šrty doufá, že ušetří 1,4 bilionu dolarů.
V červenci 2015 po oznámení svých škrtů je Qualcomm přibližně v půlce svého celkového budoucího propadu. Trend oblíbenosti levnějších smartphonů je zřejmě silnější než společnost myslela.
Zde vidím investorskou příležitost. Hodnota akcií díky tomuto trendu klesla. V rámci dlouhodobější investice (4+), kdy se odrazí činnosti v IoT a celoplanetárního pokrytí „signálu“ nabízí Qualcomm velmi pěkné zhodnocení, plus výborné vyplácení dividend každých čtvrt roku.
Právní problémy v byznysu Qualcommu a odraz na burze
Jižní Korea uložila v červenci 2009 pokutu 207 milionů dolarů Qualcommu za nekalé obchodní praktiky při prodeji čipsetů. Qualcomm prý využíval svého dominantního postavení na korejském trhu CDMA mobilní čipů – účtoval vyšší poplatky pro místní korejské společnosti, které vyráběly mobilní telefony a chtěly využívat CDMA čipy. Korejským spotřebitelům tak ukazoval, že je finančně výhodnější si koupit mobilní telefon z USA.
Čínský antimonopolní úřad shledal v roce 2014 jednání Qualcomm za zneužívající svého postavení v oblasti čipů. Udělená pokuta (únor 2015) byla v rekordní výši 975 milionů dolarů.
V červenci 2015 začala Evropská komise vyšetřovat jednání Qualcommu. Toto vyšetřování má prověřit jednání Qualcommu v prodeji čipsetů na půdě EU, zda neprování nekalé obchodní praktiky. Možná i zde utrží Qualcomm tvrdou ránu, která zahýbe cenou. Vyšetřování se může protáhnout a při aktuální situaci v EU bych nepředpokládal rychlé (v roce 2016) resumé ze strany Komise.
3 důvody na závěr, proč QCOM akcie půjdou nahoru?
Qualcomm je budoucí leader pro IoT
Qualcomm si uvědomuje klesající zájem o kvalitní a drahé čipy do smartphonů a možný postupný odklon svých současných velkých odběratelů jako je Samsung, příp. Apple. Investuje proto velké prostředky do technologií IoT (Internet of Thing – objekty vzájemně spojené přes internet).
Experti očekávají, že trh Internet of Things vzroste z hodnoty 1,9 trilionu USD (rok 2013) do roku 2020 na hodnotu 7,1 trilionu USD (zdroj zde).
Prodej licencí bude stále fungovat jako zdroj příjmu
Značný zisk společnosti plyne z licencí. Tohle je model byznysu, který vidím jako funkční i do budoucna. Se zápisem nových patentů Qualcomm vůbec nemešká. Domnívám se, že půjde podobnou strategii také v oblasti IoT, což mu jen pomůže stabilizovat příjem.
Qualcomm spolupracuje s Elonem Muskem i Richardem Bransonem
Nakonec trocha zajímavosti ke spolupráci Qualcommu. Krátká ukázka toho, že Qualcomm navazuje spolupráce se společnostmi, které doslova mění svět. To je mi hodně blízké.
Qualcomm bude dodávat čipy a technologii pro přenos dat v nových satelitních sítí. Projekt OneWeb Satellite má v režii Richard Branson, zatímco SpaceX vlastní NGSO systém, který má zajistit datové pokrytí po celé zeměkouli.
Shlédněte rozhovor s Richardem Bransonem o projektu OneWeb. Mezi třetí a čtvrtou minutou je hovoří jasně, že ta nejtěžší část celého projektu jsou právě čipy, a to jak na straně satelitu, tak na straně smartphonu/tabletu. Ty dodává Qualcomm.
Užitečné zdroje pro investory Qualcomm
- Čtvrtletní reporty Qualcommu
- Oficiální pomocná stránka Qualcommu pro jeho akcionáře
- Finanční zdraví a reporty akcií QCOM na Screeneru GuruFocus
Nezapomeňte na očekávaný pohyb akcií v době před, během a po vyhlášení reportu Qualcommu. Nejen kvůli finančnímu zdraví společnosti, ale také kvůli spekulativním obchodům, zvyšenému potenciálnímu zájmu o výplatu dividend, atd.
- 20. 4. 2016 Q2 Report
- 20. 7. 2016 Q3 Report
- 2. 11. 2016 Q4 Report
Máte dotazy?
Jak se Ti líbil článek? Ocením Tvoji zpětnou vazbu ve formuláři nebo komentářích níže. Pokud máš otázky či Tě cokoli zajímá z oblasti investic a zhodnocování peněz, neváhej napsat.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.