Mezinárodní očkovací průkaz je dobrovolný dokument, který využívají především cestovatelé. Usnadňuje evidenci očkování a expiraci jednotlivých dávek očkování. Současně slouží jako doklad pro vstup do některých zemí, které vyžadují určité očkování. V souvislosti s onemocněním koronaviru Covid-19 získal mezinárodní očkovací průkaz větší zájem o českých cestovatelů.
Je však třeba rozlišovat mezinárodní očkovací průkaz od tzv. CovidPassu.
Co je CovidPass
CovidPass je schváleným dokumentem a průkazem, na kterém se dohodly státy Evropské unie, který má:
- evidovat provedené očkování na Covid-19 (certifikát o vakcinaci)
- negativní výsledek na Covid-19 test
- prodělání nemoci Covid-19
CovidPass by měl začít platit od 1. července 2021. Od 1. června funguje pro CovidPass v 7 zemích Evropy:
- Německo
- Rakousko
- Polsko
- Slovensko
- Maďarsko
- Slovinsko
- Chorvatsko
CovidPass bude dostupný jak v papírové formě, tak v elektronické formě.
CovidPass bude vystavován zdarma.
Více informací o CovidPassu najdete na webu Europa.eu.
Pokud se chystáte do zahraničí v době, kdy v ČR anebo tranzitní či cílové destinaci jsou opatření proti šíření Covid-19, doporučuji podívejte se na detailní článek, který se věnuje cestovnímu pojištění a koronaviru Covid-19. Pomůže vám vybrat vhodné cestovní pojištění pro vaši cestu.
Pro koho je mezinárodní očkovací průkaz
Mezinárodní očkovací průkaz (International Certificate of Vaccination) je doporučován pro všechny cestovatele, kteří cestují do cizích zemí se záměrem delšího pobytu či do zemí, které vyžadují doklad o očkování.
Rozhodně jej doporučuji pro všechny digitální nomády nebo nadšence do dlouhodobého cestování. Pokud máte navíc v oblibě exotické mimoevrospké státy, měl by být mezinárodní očkovací průkaz nezbytnou součástí vašich cestovních dokumentů.
Co vše mezinárodní očkovací průkaz eviduje?
Mezinárodní očkovací průkaz slouží jako dokument a certifikát všech očkování, které máte za sebou. Navíc obsahuje významné informace o nositeli, jak informační (např. číslo pasu, emergency telefonní číslo), tak zdravotní (krevní skupina, alergie, apod.).
Mezinárodní očkovací průkaz se skládá ze dvou částí:
- Certifikát o platném očkování nebo profylaxi.
- Vlastní Mezinárodní očkovací průkaz.
Motto Světové zdravotní organizace (WHO) zní: „Budovat svět, ve kterém jsou všichni lidé chráněni očkováním proti infekčním nemocem.“
Nejen samotné očkování a imunizace, ale také její dokumentace je významným nástrojem ovlivnění nemocnosti.
Cestovatelům poslouží mezinárodní očkovací průkaz především jako dokumentace a evidence záznamů očkování proti nemocem. Může jít např. o tetanus, očkování proti žloutence, očkování proti planým neštovicím, atp.
Velkou výhodou je evidence, do kdy je očkování účinné. Oproti běžnému očkovacímu průkazu si tedy nemusíte pamatovat, že např. očkování proti tetanu je na 10-15 let, očkování proti břišnímu tyfu na 3 roky, atp. Data tzv. účinné ochrany (v průkazu jako „Ochrana do …“) najdete v přehledné kolonce u každé očkovací vakcíny.
Kde získat mezinárodní očkovací průkaz?
Mezinárodní očkovací průkaz získáte v očkovacím centru, které jsou ve všech větších městech České republiky. Webové stránky očkovacího centra vč. měst, ve kterých působí, najdete na ockovacicentrum.cz.
Cena mezinárodního očkovacího průkazu
Cena za vystavení mezinárodního očkovací průkazu je 100,-Kč. Doktor Vám rovnou přepíše Vaše dosavadní očkování z českého očkovacího průkazu do mezinárodního a potvrdí razítkem.
Názvy očkování a případně další podrobnosti jsou psané v anglickém nebo francouzském jazyce. Kolonky a celková struktura se mi zdá o mnoho více čitelnější než ve „starém“ českém očkovacím průkazu.
Moje zkušenost a doporučení
Údaje v českém zdravotním a očkovacím průkaze se mi zdají být neuvěřitelně nepřehledné a nečitelné. Vskutku záleží na pravopisu konkrétního doktora. Problém není v tom, že doktoři neumí psát úhledně, ale prostě se s tím nemažou a něco tam naškrábou.
Očkovací průkaz by měl ale sloužit nejen doktorovi, ale také majiteli průkazu (obvykle pacient).
Jak mám ale zjistit, kdy jsem byl očkován a proti čemu, když údaje jsou naprosto nečitelné?
Další problém je nekomplexnost záznamů v očkovacím průkazu. Dost doktorů totiž nepřepisuje údaje z tzv. karty pacienta do očkovacího průkazu. V případě přechodu k jinému obvodnímu doktorovi tak můžete „ztratit“ dost cenné zdravotní informace (bohužel v praxi výpisy a předávání zdravotních karet pacientů neprobíhá hladce bez problémů).
Digitálním nomádům i cestovatelům doporučuji zajít si k obvodnímu lékaři a nechat si důkladně vše přepsat do českého zdravotního a očkovacího průkazu a poté si nechat vystavit mezinárodní očkovací průkaz. Jedině tak máte záruku, že bude kompletní podle Vašeho zdravotního stavu.
V mezinárodním očkovacím průkazu vyplňujte obyčejnou tužkou
Některé informační kolonky Vám předepíše doktor (např. jméno, datum narození), ale vřele doporučuji si průkaz doma projít a vyplnit některé další kolonky. Vyplňují se obyčejnou tužkou (nikoli propiskou), a to proto, abyste je v případě změny mohli vygumovat a průkaz nadále používat.
Pozor, některé části jsou povinné vyplňovat propiskou a je zakázáno přeškrtávání – to však platí pro část vakcín, atp.
Než odjedete na cesty, vyplňte si kolonku Číslo pasu. Najdete ji hned na první stránce. Vyplňujte tužkou, protože cestovní pas po pár letech expiruje, může se vám ztratit nebo vám jej někdo ukradne, apod. Proto doporučuji také mít dva cestovní pasy. Návod, jak si zařídit více cestovních pasů najdete zde.
Na poslední stránce průkazu je Emergency kontakt, ten opět doporučuji vyplnit, a to jak jméno, tak telefonní číslo, případně adresu.
Doporučení pro cestování
Mezi cestovní doklady, které při cestování oceníte patří nejen mezinárodní očkovací průkaz, ale už také zmíněný druhý cestovní pas. Pokud chcete řídit automobil či motocykl, je vhoné mít mezinárodní řidičský průkaz. Kopie pasu či občanského průkazu nosím vždy u sebe (např. pro vstup do něterých večerních barů).
Do zahraničí určitě cestujte s cestovním pojištěním. Podívejte se na srovnání pojištění vhodné pro cestování. Pokud vyrážíte na Working holiday, cestu kolem světa anebo jiný dlouhodobý pobyt, bude se vám hodit roční cestovní pojištění.
Zkontrolujte si, zda máte všechno užitečné vybavení na cestu.
Získejte slevu při první registraci na Airbnb ubytování do zahraničí.
Bezpečné cestování a radostná dobrodružství!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.