Každý publikovaný příspěvek a stránka na WordPressu by měly obsahovat minimálně jeden obrázek. Abyste udrželi tezi obsah je král, musíte pracovat s multimediálním obsahem. Obrázky jsou základ, mají svůj význam pro internetové vyhledávače a zároveň upoutají pozornost čtenáře. Odkud ale stahovat obrázky, které můžeme legálně používat na webu?
Plugin PixelRockstar přichází s revolučním řešením, protože dokázal napojit fotobanku přímo do administrace WordPressu. Dosavadní zažité schéma stahování obrázků z fotobank a následné nahrávání fotek do WordPressu je nahrazeno možností získat licencovanou fotku přímo ve WordPressu. To nám, blogerům a všem uživatelům ve WordPressu šetří čas, netříští naši pozornost a zefektivňuje práci.
Celý svět prožívá trend zjednodušování a pokud můžeme nadobro přeskočit nějaké kroky vytvořením mostu, jsme nadšení. Tímhle mostem je právě PixelRockstar, který umožňuje uživatelům WordPressu získat licencované fotografie bez nutnosti odcházet od rozepsaného článku.
Na vývoji WP pluginu PixelRockstar se podílí Víťa Válka, český designér a digitální nomád. Pravidelně vyráží na pár měsíců se svoji rodinou v karavanu cestovat Evropou či státech poblíž. Přečíst si můžete Víti blog o kempování na divoko s karavanem (wildcamping) anebo mrkněte na rozhovor s Víťou o nomádství. Je skvělé sledovat, jak Víťa experimentuje s životním stylem, kombinuje svoji práci s rodinným cestováním, rozbalí svůj laptop u karavanu, popracuje z kempu a věnuje svůj čas rodině.
Co vše umí PixelRockstar
Pojďme ale zpátky k pluginu a obrázkům na WordPressu. Databáze PixelRockstar aktuálně čítá více jak 4.000.000 licencovaných fotografií. Po instalaci pluginu máte přístup k náhledu těchto fotografií. Jinými slovy: PixelRockstar je fotobanka přímo ve WordPressu.
Co se mi na pluginu PixelRockstar nejvíc líbí?
- Plugin najdu a nainstaluju přímo z WordPress administrace. Nemusím mít instalační soubor v PC.
- Fotku stáhnu hned z WordPressu. Nemusím překlikávat a hledat na fotobance v jiné internetové záložce.
- Kvalitní fotografie za dobrou cenu.
Ocenil bych však filtry při hledání fotografií. Plugin nabízí velké množství obrázků, proto při zadání obecných slov dostanete několik set stran výsledků. Procházet jeden za druhým je časový žrout, tedy je potřeba specifikovat klíčová slova podle kterých obrázky hledáte.
Dobrá zpráva je, že plugin prochází neustálými vylepšeními a brzy by měly přijít tzv. Featured Collection – vybrané kolekce a našeptávač těch nejkrásnějších fotek.
Kolik stojí jeden obrázek?
Cena za stažení jedné fotografie se liší od zakoupeného plánu.
- Pixel Pack: získáte 10 obrázků a zaplatíte 9 USD (0,90 USD/obrázek)
- Rock Pack: získáte 50 obrázků a zaplatíte 35 USD (0,70 USD/obrázek)
- Star Pack: získáte 350 obrázků a zaplatíte 200 USD (0,57 USD/obrázek)
Plugin PixelRockstar je dostupný z oficiálního wordpress adresáře.
Pro více informací navštivte oficiální stránku pluginu PixelRockstar na www.pixelrockstar.com
Jak přidat obrázek z PixelRockstar přímo na WordPress?
Krátký a výstižný video návod, jak jednoduše vybrat, stáhnout a vložit fotografii do článku ve WordPressu.
Co byste měli vědět
- Fotografie můžete použít pro weby, které jsou vaše, sociální média, jejichž účet provozujete vy a newslettery (opět musíte být vlastník kontaktů, nikoli jen newsletter marketér pro 3. osobu).
- Fotografie můžete používat opakovaně.
- Zakupená stažení zůstanou na vašem účtu PixelRockstar po dobu 1 roku. Následně nebudou přístupné, avšak pokud je máte u sebe v PC či online, můžete je stále legálně používat. Časem plánuje PixelRockstar vypršení stažení úplně zrušit, což dnes nedělá žádná tradiční fotobanka.
- Fotografie jsou dostupné v rozlišení max. 2000 px.
- Fotografie nesmíte prodávat.
- Fotografie nesmíte používat pro potisk fyzických produktů (např. trička s potiskem), tištěných magazínů, ale ani pro digitální produkty jako jsou e-booky.
Proč nepoužívat fotografie zdarma?
Jedna z velmi častých otázek začínajících podnikatelů na internetu je, zda a jak mohou používat fotografie zdarma. Ano, existují fotografie, které můžete s určitou licencí používat zdarma – ale jako téměř vše „zdarma“ to má svoji nevýhodu. Více jsem o tom napsal v příspěvku Jak využívat fotky z Flickeru zdarma. Pro některé projekty využívám také fotobanku Pixabay.com s obrázky zdarma.
Takto vypadají výsledky hledání ve fotobance Pixabay při zadání dotazu: travel girl. Nabízí nám 504 výsledků a toto je úvodní výběr.
Stejný dotaz „travel girl“ jsem zadal do pluginu PixelRockStar a bylo nalezeno 1059 stran po 50 výsledcích. Výběr je tedy obrovský a navíc úvodní pohled na první fotografie vypadá velmi dobře.
Samozřejmě výsledky dotazů se liší od hledaných frází. Nutno podtknout, že to není jen o kvantitě obrázků, ale také o kvalitě a bezpečnosti. Licencování obrázků ve Free fotobankách může být velmi problematické a všem před použitím obrázků zdarma doporučuji přečíst článek o rizicích používání fotek zdarma (licence Creative Commons, Zero Commons, atd.). Jakmile článek dočtete, rychle pochopíte, proč je pro celou řadu online projektů lepší používat fotografie z placené fotobanky.
Jak vytěžit z PixelRockstar co nejvíce?
- Opakované stahování zakoupené fotografie je aktuálně (zatím) zpoplatněno. Obrázek stáhněte proto spíše ve větší velikosti (vyšším rozlišení) a následně komprimujte ve WP (např. pomocí pluginu Imagify).
- Obrázky hledejte pomocí anglických klíčových slov. S českými slovy sice najdete nějaké obrázky, ale pokud budete zadávat anglické fráze, získáte lepší výsledky.
PixelRockstar nabízí otevřenou databázi obrázků a nikdy tak nekoupíte zajíce v pytli. Tedy pokud máte obavy, že v databázi nenajdete potřebné obrázky, jednoduše si nainstalujte plugin PixelRockstar do WordPressu a prohlédněte si výsledky vyhledávání, které získáte po zadání vašich klíčových frází. To vše je zdarma a bez jakýchkoli závazků. Pokud se vám fotky budou líbit, můžete koupit balíček a fotky si stáhnout jedním kliknutím.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.