Digitální nomádi spojili práci na dálku a cestování v nový životní styl

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investování
  • Podcast
  • Blog
  • Kontakt
JAK VYDĚLÁVAT ONLINE

Jak využívat fotky z Flickru zdarma a legálně

by Martin Rosulek / Sobota, 16 srpna 2014 / Published in Práce na dálku
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram

Málokdo pořádně ví, jak správně odkazovat na cizí fotografie, které publikujete na webových stránkách. Začíná se pomalu rozšiřovat, že publikování cizích obrázků “bez svolení” je nelegální. Někdo tak přešel k využívání tzv. free fotobanek.

Free často ale neznamená zdarma, ale za zpětný odkaz. Bohužel se tak stále setkávám s tím, že tito online podnikatelé neuvádějí zpětné odkazy vůbec nebo ne ve správné formě.

Nejprve několik důležitých upozornění

Obsah

  1. Nejprve několik důležitých upozornění
    1. Licence k fotografiím a obrázkům
    2. Používání obrázků z databáze Google je NELEGÁLNÍ
    3. Prazvláštní taktiky společnosti Profimedia a Logicall
  2. Využívejte fotografie z Flickru legálně
    1. Níže uvedenenou fotku NESMÍTE využívat
    2. Níže uvedenou fotografie LZE využít ZDARMA
  3. Legální postup pro tyto fotografie z Flickru
  4. Související odkazy pro dovysvětlení
  5. Video banky a hudební banky

Poměrně rozšířená představa “když něco najdu na internetu, je to zadarmo” – je v případě fotografií a obrázků zcela mylná. Nabalené názory, že pokud něco uveřejněíte na internetu či sociálních sítí (facebooku, apod.), automaticky se vzdáváte práv, obrázek je možno bezplatně a volně kdekoli použít, nejsou pravdivé. Tyto teze, názory – říkejme tomu jakkoli – jsou zcela zavádějící.

Licence k fotografiím a obrázkům

Pokud používáte na webových stránkách či e-shopu nějaké fotografie, ujistěte se, že máte k dané fotografii, obrázku či ilustraci práva.

Používání obrázků z databáze Google je NELEGÁLNÍ

Řada online podnikatelů stále využívá zřejmě nejjednodušší možností stáhnutí obrázků, a to databázi Google. Obrázky, které si stáhnete z vyhledávače Google podléhají autorským právům 3.osob. Jinými slovy obrázky z databáze Google je nelegální použít.

Riziko za nelegální užívání jednoho obrázku vás může stát hned několik tisíc korun. Existuje řada společností, které se živí nacházením webů, které nelegálně používají obrázky. Mají na to speciální roboty, takže přejmenování obrázku či smazání vodoznaku vám příliš v tomto nepomůže.

Prazvláštní taktiky společnosti Profimedia a Logicall

Jednou ze společností, které si doslova oblíbili lov webů s nelegálními fotografiemi je fotobanka Profimedia a spolupracující vymáhací společnost Logicall. O jejich aktivitách lze najít na internetu velké množství reakcí samotných uživatelů, kteří byli osloveni a vyzváni k platbám ve výši desetitisíců za jeden jediný (a rozměrově malý) obrázek.

Nehledě na to, zda počínání takových společností je legální/opodstatněné/morální, pokud se chcete vyhnout zmíněným problémům a ušetřit si starosti, níže najdete užitečné tipy, jak si fotografie opatřit zdarma a legálně, resp. za zpětný odkaz.

Využívejte fotografie z Flickru legálně

Flickr je obrovskou databází fotografií, k dnešnímu dni obsahuje více než 100 milionů fotografií. Každá fotografie na Flickru má nastavenou licenci použití. Licenci nastavuje uživatel, který fotografii uploaduje (či máte defaultně nastavenou publikaci určitých licencí pro své nově vložené fotografie).

Níže uvedenenou fotku NESMÍTE využívat

flickr-licence-fotografie

Proč? Všimněte si licence uvedené vpravo. Céčko v kroužku s popisem All rigths reserved vyjadřuje, že fotografii bez dovolení zkrátka nemůžete použít. Můžete kontaktovat autora fotografie a požádat o souhlas. Bez souhlasu ale fotografii nepoužívejte.

Níže uvedenou fotografie LZE využít ZDARMA

London Bridge

Tato fotografie má uvedeno vpravo “Some rights reserved”. To je pro nás dobrá zpráva. Tyto fotografie můžete legálně používat na svém webu – ALE musíte dodržet určitá pravidla. Níže uvádím postup, jak legálně používat tyto obrázky z Flickru.

Legální postup pro tyto fotografie z Flickru

  1. Fotografie vyhledávejte výhradně přes tento odkaz. Pozor, při opakovaném vyhledávání dochází ke změně “databáze obrázků”, proto si pečlivě hlídejte, že každé vyhledávání obrázku prochází přes výše uvedený odkaz.
  2. Po rozkliknutí konkrétní fotografie se přesvědčte, že je vpravo uveden symbol “Some right reserved” s panáčkem v kroužku.
  3. Fotografii si stáhněte do počítače.
  4. Při uveřejňování fotografie na webu, musíte uvést zpětný odkaz (tzv. dát kredit). Dle pravidel Flickru a aktuální zákonů v České republice doporučuji dodržovat následující tvar odkazu:

Fotografie “název fotografie najdete na flickeru pod jménem uživatele příslušné fotografie” od “jméno uživatele Flickru” licencovaná pod CC BY 2.0.

Příkladem doporučeného odkazování dle Flickru, které je v souladu se zákony České republiky je následující odkaz:

Fotografie “London Bridge” od “Jana Dyškantová” licencována pod CC BY 2.0.

HTML kód je následující:

Fotografie “<a href=”https://www.flickr.com/photos/[email protected]/14101713284/” target=”_blank”>London Bridge</a>” od “<a href=”https://www.flickr.com/photos/[email protected]/” target=”_blank”>Jana Dyškantová</a>” licencovaná pod <a href=”https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/” target=”_blank”>CC BY 2.0</a>.

Související odkazy pro dovysvětlení

  • Přečtěte si uceleného průvodce Jak na obrázky zdarma skrze free fotobanky.
  • Přehled licencí na Flickru
  • Jak správně využívat licence Creative Commons
  • České znění licence Creative Commons 3.0 (Pozor, jedná se o verzi 3.0, na Flickru najdete často předchozí verzi 2.0, která může vyžadovat uvedení také názvu fotografie. Klikněte na Some right reserved u konkrétní fotky a uvidíte 🙂
  • Anglické znění licence Creative Commons 2.0

Video banky a hudební banky

Pokud vás zajímá také otázka, jak získat hudební skladby legálně, podrobně se věnuji otázkám licence (vč. royalty free licence) k hudbě a hudebním bankám (vč. YouTube, SoundCloud a BandZone databáze) v článku Hudební banka aneb jak získat hudbu legálně.

Kdo shání video sekvence, několikvteřinové záběry či efekty, doporučuji přečíst článek videobanky, kde sdílím zdroje pro získání videí za poplatek (profesionálních) i zdarma.

Martin Rosulek

Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
Tagged under: flickr, fotografie, zdarma

What you can read next

jak vydělávat peníze na instagramu
Jak vydělávat peníze na Instagramu. Návod pro začátečníky.
jak vydělat peníze přes internet 2023
Jak vydělat peníze na internetu v roce 2023. Osobní zkušenosti.
Jaký byl rok 2019: Co jsem dokázal v podnikání a kam cestoval?

16 Comments to “ Jak využívat fotky z Flickru zdarma a legálně”

  1. Kateřina says :
    17.8.2014 at 13:10

    Děkuji, skvěle vysvětleno!

    1. Martin Rosulek says :
      28.8.2014 at 3:43

      To jsem rád 🙂 Díky za zpětnou vazbu.

  2. Marti says :
    4.11.2014 at 6:49

    Martine moc děkuju za tento článek. Dlouho jsem se pídila po tom, jak to doopravdy je a díky tobě další starost odpadla. Jak jednoduché 🙂

    1. Martin Rosulek says :
      28.12.2014 at 4:26

      Díky Marti, skvělé! Držím palce ať to běží! 🙂

  3. Michal says :
    20.11.2014 at 21:10

    Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jestli víš o nějakém postupu, jakým lze používat obrázky z Pinterestu?

    1. Martin Rosulek says :
      28.12.2014 at 4:23

      Ahoj Michale, pintrest jsem ještě nezkoumal co se týče licencí (dávám si za úkol na leden). Předběžně se ale trochu bojím, protože pintrest je velmi založený na pinnování/sdílení “čehokoli”. Tudy tuším cesta nepovede…

  4. Martina says :
    21.12.2014 at 20:42

    Díky moc za supr vysvětlení a konečně i přesnou ukázku, jak má odkaz vypadat. Moc moc díky. Snad jen ještě dotaz. Může být tento odkaz na autora a dílo až v článku po rozbalení nebo i na titulní stránce?

    1. Martin Rosulek says :
      28.12.2014 at 4:19

      Martino, stačí na stránce při rozbalení článku. Dejte ale pozor, aby v článku byla ta stejná fotka jako na titulce na homepage. Podobně fungujeme na webu http://datlujto.cz – na homepage žádná licence k náhledovým obrázkům, licence až po rozkliknutí na detail článku.

  5. Karolina says :
    28.4.2015 at 10:31

    Martine, moc dekuji za perfektni vysvetleni!

    1. Martin Rosulek says :
      4.5.2015 at 3:25

      Karolino, díky za feedback! Jsem rád, že je vše přehledné a pomáhá 🙂

  6. František says :
    28.8.2015 at 14:31

    Martin, dakujem za uzitocny clanok. Mam jednu otazku. Co v pripade, ak na Flickr nahra niekto fotku na ktoru on sam nema autorske prava. Uverejni ju pod licenciou “Some right reserved” s panacikom v kruzku, ja ju stiahnem pouzijem. Co sa udeje v takomto pripade? Som OK, alebo mi hrozi nejake riziko? Mam si pre istotu urobit printscreen tej fotky na Flickr pre pripadne buduce dotahovacky? Vdaka za upresnenie 🙂

    1. Martin Rosulek says :
      28.8.2015 at 17:16

      Ahoj Františku, narážíš na situaci, která je velmi nepříjemná a bohužel tě staví do situace, kdy nejsi v právu a jsi odpovědný za publikaci obrázku, ke kterému de facto nemáš licenci. Argument, že jsi fotku stáhl z Flickru a tam byla uvedena licence, ti nepomůže, resp. není relevantní. Odpovědnost máš ty. Toto je nevýhoda při stahování fotek nejen z Flickru ale vůbec všech Free fotobanek. Pokud chceš mít větší jistotu, doporučuju placené fotobanky. Tam sice může nastat podobná situace, ale jsem přesvědčem, že situaci mají větší hráči (fotolia, shuttershock, atd.) pořešenou v podmínkách užití té konkrétní fotobanky a budeš mít větší šanci se domoci náhrady.

  7. Dana says :
    14.10.2015 at 15:26

    Dobrý den, měla bych dotaz: Pokud podle fotografie zveřejněné na internetu namaluji obraz, dopouštím se tím porušení autorských práv? V autorském zákonu jsem tento případ nenašla…
    Děkuji předem za odpověď

    1. Martin Rosulek says :
      17.10.2015 at 8:28

      Ahoj Dano,
      toto nelze jednoznačně říci, záleží skutečně na více okolnostech. Každý případ bude posuzovaný jednotlivě. Záleží především na tom, co fotografie zobrazuje a jak moc identický/stejný bude váš obraz. Představme si, že bychom namalovali Mona Lisu (nejedná se o fotografii, ale zde jen jako příklad) – zde nepochybně porušujeme určitá práva. Namalování nějaké reálné osoby, která k tomu nedala souhlas může být taky právně problematické.

  8. Štěpa says :
    17.12.2015 at 10:57

    Ahoj, moc hezky napsaný článek. Taky bych se přidal s dotazem, jak je to v tištěné podobě? Například chci použít fotku z flickeru do knihy. Stahuje se na to stejná podmínka citace? Ale autorovi se nemá jak načítat kredit ne?
    Díky

    1. Martin Rosulek says :
      2.2.2016 at 22:30

      Ahoj! Díky, zajímavá otázka. Mrkni do licence na Flickeru, bude to tam napsané (z hlavy to nedám) 🙂

Martin Rosulek, zakladatel portálu

Cestuji a podnikám na volné noze. Objevuji životní styl digitálního nomádství, zakládám webové projekty, věnuji se affiliate marketingu, SEO a podcastům.

Od roku 2011 cestuji po světě, většinu měsíců trávím v zahraničí, ale vždy se rád vracím do Čech. Strávil jsem rok v Austrálii, Kanadě, řadu měsíců ve Střední a Jižní Americe, Maroku a stále se vracím do Jihovýchodní Asie.

Průvodce pro práci na dálku

Členskou sekci jsem vytvořil pro všechny, kteří chtějí pracovat na dálku. Najdete zde praktické rady a konkrétní postupy, co za práci lze dělat, jak najít prvního platící klienta, jak efektivně pracovat s marketingem a co vše udělat, abyste mohli vydělávat peníze online každý měsíc.

Nejnovější články na blogu

  • práce v Japonsku

    Práce v Japonsku

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

  • nomadfest bansko 2022

    Bansko NomadFest: Setkání digitálních nomádů v Bulharsku

  • Cashflow Summer 2022: Biohacking otevírá dveře do budoucnosti

Kniha Digitální nomád

Průvodce, jak cestovat po světě a pracovat odkudkoli.

Detail knihy a e-booku

Rubriky

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investice
  • Myšlenky
  • Recenze knih
  • Inspirace
  • Videa

Sleduj nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Práce na dálku z domova

Členská sekce pro práci na dálku

Práce na dálku

  • Nápady na podnikání
  • Jak vytvořit web ve WordPressu
  • Multipotenciální jedinci
  • Gallup test: Test silných stránek
  • Nejlepší free fotobanky zdarma
  • Cestovní pojištění a koronavirus Covid-19

Jak vydělávat peníze online

  • Jak vydělat peníze na internetu
  • Jak vydělávat peníze na Instagramu
  • Jak vydělat peníze na YouTube
  • Jak uspět na sociální síti TikTok
  • Jak vydělat peníze blogem
  • Jak vytvořit e-shop zdarma

Investice a myšlenky

  • Ekonomická krize Covid-19
  • Do čeho investovat peníze?
  • Jak získat pasivní příjem
  • Investovat do Bitcoinu anebo ne?
  • Investování do nemovitostí
  • Recenze P2P investování s 17% p.a.

Obecné informace

  • Kdo je Martin Rosulek
  • Newsletter zdarma
  • Kniha Digitální nomád
  • Obchodní podmínky
  • Ochrana osobních údajů
  • Kontakt

Nejnovější články na blogu

  • práce v Japonsku

    Práce v Japonsku

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

Martin Rosulek, zakladatel portálu DigitalniNomadstvi.cz

Portál DigitalniNomadstvi.cz jsem založil v touze objevovat životní styl cestovaní a práce na dálku. Digitální nomádství je fenoménem 21. století, avšak má také negativní stránky.

Rád sdílím své zkušenosti, poznatky a myšlenky v oblasti podnikání, copywritingu, SEO, obsahové strategie pro webové portály, sociálních sítí, inovací a budoucích trendů.

Snažím se o životní přístup minimalismu, pracuji s finančním plánem, investuji, razím myšlenku finanční svobody a pasivního příjmu.

  • GET SOCIAL

© 2011 - 2023. Všechna práva vyhrazena.

TOP
Práce na dálku

Jak využívat fotky z Flickru zdarma a legálně

5 min
Share via
  • WhatsApp
  • Telegram
Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení soubory cookies. Souhlas s těmito cookies nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Spravovat možnosti Manage services Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Zobrazit nastavení
{title} {title} {title}
Sdílejte tento článek