Ian Balina je dnes známý ICO investor, který se věnuje hodnocení nových blockchainových a kryptoměnových start-upů. Během jarních měsíců pořádal v rámci své World Tour řadu meetupů v evropských destinacích. To jsem si nemohl nechat ujít. Byl to právě Ian Balina, díky kterému jsem objevil celou řadu hodnotících kritérií, které by člověk měl zohledňovat při svých investicích.
Přestože měl Ian Balina naplánovanou cestu i do Prahy, termín se kryl s investiční konferencích Cashflow Summit v Olomouci. Zvolil jsem tedy Berlín a vyrazil podívat se na berlínský meetup s Balinou.
Názory na Iana Balinu
Někteří ho milují, jiní nenávidí.
Ti, kteří ho nemají rádi, tak argumentují především tím, že tvoří okolo ICO hype a díky tomu, že jde do pre-sale a získá tokeny s bonusem, následně je prodá v zisku (zatímco běžní investoři je právě kupují v době, kdy Balina tokeny prodává).
Ti, kteří ho mají rádi, tak obdivují jeho historické výsledky a poměrně propracovanou metodu výběru ICO projektů, včetně veřejně dostupného hodnocení. Dnes už sice neposkytuje GoogleSheet, ale jen screeny na svém Telegramu, ale i tak je to velmi transparentní.
Mě se líbí cesta Iana Balina, který začínal v IBM jako analytik a byl několik let na volné noze. Vyvíjel aplikace pro lokální freelancery, aby jim pomohl najít zakázky a nové klienty. Nayspal tam 100 tisíc USD. Byla to jeho škola, jak se dělá marketing, video, komunikace, atd.
Mnozí tohle o Balinovi vůbec netuší a mají za to, že se pustildo bitcoinu a kryptoměn, aby zbohatl. Ano, chce dělat velká čísla a násobit svůj profit, ale ta cesta a mindset je prostě důležitá.
Druhá věc, která je mi velmi sympatická, je právě veřejné hodnocení ICO projektů a jejich oceňování. Pokud narazíte na GoogleSheety, které se věnují ratingu jednotlivých ICO, Ian Balina byl v první vlně, kdo to začal dělat, jestli nebyl úplně ten první.
Tady, jak sám říká, si vzal k srdci hlášku od Garyho Vaynerchuka: Share data processing. Mě tohle připomíná pasáže z knihy Ukaž co děláš, která nás vyzývá k tomu, abychom sdíleli proces našich činností, nejen jejich výsledek.
- Ian Balina web
- Ian Balina YouTube (doporučuji)
Nejdůležitější myšlenky z meetupu
Všichni tušíme, co se stalo na konci roku 2017. ICO, které dělaly jednoduše 100x, dnes o půl roku později, nedokážou udělat ani 10x, některé ani 2x a stále více projektů ani nenaplní svůj hard cap. Je stále těžší, resp. časově náročnější vybírat ICO projekty, protože jich každý den vznikají desítky. Je zřejmé, že jako investor jednotlivec na toto nemáme čas. Ian Balina nám řekl, že to nestíhají ani v jeho týmu.
Po půl roce medvědího trhu bylo vidět i na skupince Němců na meetupu, že se dostavuje trochu váhavá nálada. Vrátí se performance ICO na úroveň, jaká byla na konci roku 2017? Mohou stále ICO dělat 10x, 50x a 100x? Je možné jako běžný investor vstupovat do ICO projektů a být v zisku?
Ian Balina jednoznačně souhlasil, že se podmínky na kryptotrhu dost změnily. On se stále zaměřuje na rané ICO, ideálně pre-sale nebo dokonce privátní sale round A. Cítí, že se celý proces posouvá více k VC stylu, tj. několikakolovému vybírání peněz. A největší potenciál zisku samozřejmě přichází ve chvíli, kdy projekt zainvestujete v co nejranější fázi. Proto také objíždí Evropu, USA a Asii a hledá nové ICO.
Na rovinu nám ale řekl, že jako běžný investor tohle není kapacitně unesitelné. Namísto toho doporučuje se zaměřit na nové tokeny, které vstupují na burzu. Především bychom si měli hlídat, jak se změnila token economy projektu, který nevybral hard cap. Může to znamenat přecenění ceny tokenu a v souvislosti se slušnou volatilitou první dny a týdny obchodování tokenu po zalistování na větší burzy (např. Binance, Bittrex), tu jsou značné příležitosti.
ICO potřebují regulaci mnohem více než zbytek kryptoměnového trhu. A myslím, že právě sem přijde zásah jako jeden z prvních od tradičních finančních institucí. Výběr peněz musí probíhat legální cestou a musí být důkaz, že vybrané peníze nepochází z nelegální činnosti. Celá regulace bude posouvat ICO trh na stranu, ve které se bude oddalovat od crowdsalu a od běžných menších investorů.
Tohle mi dává velký smysl a pokud už dnes jsme svědky poměrně ztížené cesty dostat možnost investovat do ICO v řádu několika tisíců dolarů, pak to v budoucnu bude horší a horší.
Cesta pro běžného investora, který nemá stovky tisíc dolarů, které by mohl s klidem investovat do ICO, je v hodnocení Post ICO stavu a investici do altcoinů.
Je tvůj HODL alibismus?
Především v české krypto komunitě cítím neuvěřitelné souznění s HODL. Zkusím vysvětlím proč s „českou“ náladou krypto HODL nesouhlasím.
Když se na konferenci v ČR bavím s někým, kdo je v kryptu, nejčastěji slyším strategii HODL.
Pokud HODLuješ, jsi dobrej. Jsi prostě frajer a takhle to má být. Chápeš krypto, je to vidět. Nespekuluješ. HODLuješ. Víš, co děláš. Máš to ujasněné. Já taky HODLuju.
No WTF??! Tohle prostě odmítám a není mi vůbec blízké.
Z českého prostředí mám stále silnější pocit, jako kdyby HODL znamenalo rozumím kryptu, jsem v tom už nějakej čas, takže HODLuju a ty bys měl taky, protože takhle se investují peníze.
HODL je ale u spousty lidí jen alibismus a ne investice
Paradoxně tito lidé (říkám jim HODLeři 2017) nakoupili (když ne všechno, tak značnou část) v době, kdy Bitcoin byl více než 8000 USD. Hodlují nebo jen čekají a doufají na zelená čísla? Problém je, že až budou v zelených číslech, nebudou vědět, co dál. Budou totiž HODLovat. Hned vysvětlím dál…
Možná se přistihneš sám anebo znáš někoho, na koho tyto případy budou dopadat.
HODL protože investice do krypta se úplně dobře nenačasovala. Ale jo, věřím blockchainu a to půjde. Je to přece dlouhodobá investice. Kryptoměny jsou jako internet v 90. letech. Musíš HODLovat. Chce to čas. Tohle je tak moc lichý argument, protože ho říkají lidé, kteří nedovedou vysvětlit, proč dnešní společnost potřebuje blockchain a jaký je rozdíl mezi decentralizací a centralizací.
Technickým analýzám nevěřím. Já na to intra denní obchodování nejsem. Takže HODL. Tohle je jeden z těch lepších argumentů! 🙂 To snad ti lidi nemyslí vážně, ne?
Mohl bych s příklady pokračovat, ale snad už jsi chytil pointu.
HODLeři dost často nemají exit strategii. To vidím jako obrovský problém.
Není to problém jen HODLerů, je to investiční problém. Jako investor musím mít jak vstupní strategii, tak výstupní strategii.
Rád bych dodal, aby to nevyznělo negativně proti všem HODLerům, že respektuji dlouhodobou strategii držení a nespekulace a sám ji používám. Nechci kategorizovat, škatulkovat, dělat předčasné závěry, atd. Sám mám rád HODL pro určité segmenty, coiny. Rád si povídám s lidmi, kteří se vyznají v problematice. Jen jsem po X rozhovorech, meetupech, konferencích nabyl dojmu, že je tu nějaká nerovnováha (HODL je správná strategie, 99% ICO jsou shity, ty ještě věříš ICO? Ha!)…
Kdy prodám, tak zní moje otázka
Tohle lidé neměli ujasněné na konci roku 2017. Proto nakupovali a nevěděli kdy prodat. Táhli se s davem a pak nechtěli a nechtěli prodat. Doufali, že to půjde výš a výš.
Máš ty svoji exit strategii? Ať už jsi v kryptu nebo máš jiné investice, měl bys mít exit strategii.
Iana Baliny jsem se na meetupu ptal právě na exit strategii při ICO investicích. Tohle mě hodně zajímá, jak pracuje s penězmi v různých stádiích, kdy ICO udělá 2X, 10X, 100X, atd.
Citát z meetupu Iana Baliny
Everybody can have money. Not everybody can have a relationship.
Na závěr jeden hodně zajímavý citát, který bych chtěl zdůraznit. Ať už jsme v kryptu anebo nejsme, ať investujeme do krypta, HODLujeme, spekulujeme v ICO či investujeme více konzervativně, nejdůležitější je, jaké vztahy budujeme ve svém životě.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.