Digitální nomádi spojili práci na dálku a cestování v nový životní styl

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investování
  • Podcast
  • Blog
  • Kontakt
JAK VYDĚLÁVAT ONLINE

Šanghaj – z letiště do centra a zpět – super výlet na 13 hodin

by Martin Rosulek / Úterý, 27 prosince 2016 / Published in Asie, Cestování
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram

Při přeletu z Bali zpět do Evropy jsme měli přestup v Šanghaji (Shanghai). Přilétali jsme brzy ráno a odlet z Šanghaje jsme měli až těsně před půlnocí. Vyrazili jsme proto do centra a prozkoumali, jaká metropole to skutečně je. Neuvěřitelnou výhodou bylo, že moje bývalá spolužačka z gymnázia už několik let žije a pracuje v Šanghaji. Tohle jsou ty nejlepší a nejmilejší setkání 🙂

Tranzitní víza (Čína, Šanghai) získáváte na hraničním přechodu na letišti na maximální dobu 144 hodin (rozšířeno od března 2016 z původních 72 hodin). Není potřeba cokoli dokládat, pouze cestovní pas (doporučuji s minimální 6 měsíční dobou platnosti) a odletovou letenku (boarding pass či vytištěnou rezervaci letenky). Poplatek za tranzitní vízum se žádný neplatí. V rámci tranzitních víz se můžete dokonce pohybovat mezi několika provinciemi, nejen tedy Shanghai (více na www.mzv.cz).

My jsme měli v Šanghaji téměř celý den, resp. od rána do večera. Celý jednodenní výlet jsme však zvládli přibližně za 13 hodin. Dle zkušeností, pokud máte přestup v Šanghaji na 5 a více hodin (a počasí vám víceméně přeje), vyražte do centra a poznejte Šanghaj blíže.

Z letiště Shanghai Pudong do centra

Obsah

  1. Z letiště Shanghai Pudong do centra
  2. Šanghaj metropole
  3. Zajímavá místa v Šanghaj – co navštívit
    1. Pěší zóna Nanjing Road
    2. The Bund – promenáda
    3. Fuxing Road
    4. Zahrady Yu – Yuan Garden
  4. Další zajímavá místa v Šanghaji
  5. Zajímavosti o Šanghaji
  6. Užitečné vědět před návštěvou Šanghaje

Mezinárodní Šanghaj letiště je obrovské, ale neztratíte se zde, je velmi dobře organizované a nápisy jsou nejen v čínštině, ale také v angličtině. Jak se dostat z letiště Pudong Internation Airport do centra Šanghaj? Existují tři nejvýhodnější způsoby:

  • Metrem z letiště (line 2) do centra stojí 7 Yuanů. Cesta trvá asi 1 hodinu.
  • Rychlovlakem (Maglev) za přibližně 8 minut. Cena 50 Yuanů.
  • Autobusem (line 2) za cca 1 hodinu. Cena je 22 Yuanů.

My jsme vyrazili autobusem. Drahou elektroniku si vezměte do malého batohu k sobě. Záleží na hustotě dopravy, nám se cesta zdála velmi pohodlná.

Šanghaj metropole

Šanghaj je nejlidnatější město v Číně. Žije zde na 24 milionů obyvatel. Porovnejte s Českou republikou, která celkem má 10 milionů obyvatel. Šanghaj je obrovské ekonomické centrum. Pro zajímavost je také největším kontejnerovým přístavem na světě. Šanghaj patří mezi tzv. megaměsta, která do budoucna budou hrát významější roli než některé samostatné státy. Budoucností je konektivita a vzájemné propojování. To mění dnešní a budoucí podobu mapy světa. Na toto téma doporučuji článek s TED videem: Konektivita – megaměsta mění mapu světa.

Zajímavá místa v Šanghaj – co navštívit

My jsme Shanghai navštívili v polovině prosince, počasí jsme neměli nejlepší. Teploty se zde pohybují okolo nuly či mírně v plusu. Naštětí jsme měli kalhoty (tedy Janča, tak jsem si jedny půjčil) i softshell bundy, ale pořádně jsme tedy vrstvili. Počasí nám nepřálo, neustále mrholilo či dokonce pršelo. Místní potulní prodejci vám však výlet zpříjemní, protože na každém rohu prodávají deštníky.

Zajímavostí je, že místní v Šanghaji neustále používají speciální aplikaci, kterou sledují míru znečištění ovzduší. Jedná se o vládně regulovaný reporting stavu ovzduší, nicméně mnohé zdroje vypovídají o tom, že hodnoty nejsou výrazně zkreslovány. Čína dostala za tento krok mezinárodní “plus”.

Autobusem jsme z letiště Pudong jeli na stanici Jing'an (někdy označovaná jako Jing'an Temple). Poblíž můžete navštívit samotný chrám Jing'an Temple. Vstup je 50 Y. Jezdí se linka 2 a 7.

Odtud metrem na People's square za 3 Y. Projděte si park, je to takový městský relax. Pokud máte velmi špatné počasí, můžete se schovat v Shanghai muzeu.

Pěší zóna Nanjing Road

Pěšky jsme šli až na Nanjing Road. Jedná se o pěší zónu se spoustu obchodů. Můžete zde nakoupit suvenýry. Najdete tu ale také spoustu drahého oblečení. Nanjing Road je typický příklad, jak moc jsou Číňané (v megaměstech) materialisticky zaměření.

The Bund – promenáda

Z pěší zóny Nanjing Road dojdete pěšky za 1,5 km na The Bund. Je to krásná promenáda u řeky s výhledem na mrakodrapy a lodní dopravu. Fotka nevypadá pěkně, počasí pohled spíše zhoršilo, ale The Bund patří právem mezi TOP místa v celé Sanghaji.

Pokud máte jen několik hodin v Shanghai, rozhodně doporučuju ze všech možných míst navštívit právě tuto promenádu. Přestože jsme neměli dobré počasí (což vlastně není v Shanghai nijak neobvyklé), tuhle promenádu jsme si užívali.

Pro porovnání zde přikládám fotografii promenády The Bund za krásného počasí. Rozdíl je obrovský.

Nenechte se však moc navnadit, modrou oblohu byť s pár mraky v Šanghaji s největší pravděpodobností neuvidíte. Šanghaj má po většinu roku oblohu šedou a způsobuje to smog a vypouštění plynů z továren. Čas od času je zde vyhlášen omezený provoz a na pár dní se objeví modrá obloha. Úsměvným a zároveň smutným příkladem bylo setkání představitelů G7 v Šanghaji. Místní si dny užívali a chodili v hojném počtu na Bund sledovat západy slunce.

Fuxing Road

Určitě projděte Fuxing Road, je to zajímavá ulička v centru Šanghaje. Cestou projdete také Fuxing Park, malý městský parčík s bambusovou školkou.

Zahrady Yu – Yuan Garden

Jedno z nejkrásnějších míst v centru Šanghaje, které jsme prošli. Doslova obří zahrady plné zeleně, jezer a samozřejmě čínských obchůdků. Ten nejlepší výhled na zahrady budete mít v čajovém domečku Hu Xin Ting (Mid-Lake Pavilion Teahouse). Pokud chcete ušetřit, projděte se jen po dřevěných mostech napříč jezírkem a kochejte se čínskou architekturou a designem.

Další zajímavá místa v Šanghaji

Templo del Buda Jade – pokud máte čas, chrám Buda Jade není daleko od centra, vezměte Changsou metro a vystupte na Exit 5. Projděte Anyuan Road a jste u chrámu. Vstup je 10 – 20 Y.

Šanghajskou věž (Shanghai Tower) jsme si nechali ujít. Zájemci si mohou vystoupat na 623 metrů vysokou věž (128 pater) s výhledem na metropoli. Obzvlášť si dejte pozor na počasí, abyste rozhledem nebyli nakonec zklamaní.

Zajímavosti o Šanghaji

Jak můžete vidět, nápis za námi hovoří za vše. Číňané jsou marketingoví guru a v Shanghai mají kreativitu obzvláště. Nejsou tak výjimkou obchody, které mají otevřeno 25 hodin denně.

Pokud si budete dávat srazy s kýmkoli někde v centru, je potřeba si pořádně a velmi specificky ujasnit, kde že se vlastně sejdete. Obecné místo jako v parku v Šanghaji určitě neuspěje. Častým meeting pointem je People's Park. Je však obrovský, a tak se většinou scházíte u konkrétního exitu. My jsme měli s Jančou sraz např. na People's Park Exit 10. Na mapách v navigacích ho obvykle uvidíte, např. aplikace MapsMe, kterou používám všechny Exity zobrazuje a dohledává i ve vyhledávání. V Šanghaji budete bojovat s orientací, vřele doporučuji si předem stáhnout offline mapy.

Užitečné vědět před návštěvou Šanghaje

Šanghaj je součástí Číny, a proto se připravte na velmi blokované internetové připojení. V praxi to znamená, že se na řadu vašich oblíbených internetových stránek prostě nedostanete. Google mapy online i samotný vyhledávač je blokovaný, YouTube je také blokovaný, Facebook a další sociální sítě včetně Instagramu jsou také blokované.

Expati a cestovatelé nejčastěji používají tzv. služby VPN, které umožňují připojit se na všechny blokované stránky. Upozorňuji, že některé VPN nefungují v Šanghaji a Číně. Já používám ExpressVPN (můžete využít předplatné na měsíc, navíc můžete platit bitcoinem) a jsem maximálně spokojený.

Čas v Šanghaji je GMT + 8 hodin čili SEČ + 7 hodin. To znamená, že je čas v Šanghaji 7 hodin napřed před Českou republikou.

Pokud není Šanghaj vaší cílovou destinací a vy chcete využít doby přestupu na výlet do města, bude nutné, abyste si odbavená zavazadla poslali pouze do Šanghaje a zde si je vyzvedli. My jsme tomuto postupu nechtěli věřit, když nám na letišti tvrdili (letěli jsme s Chine Eastern), že nám zavazadla nemohou poslat z Bali rovnou do Čech. Z bezpečnostních důvodů musí zavazadla cestovat spolu s cestujícím. V opačném případě vás nemusí pustit z letiště na prohlídku města (přestože máme jako Češi bezplatné tranzitní vízum). Batohy si vyzvedněte a uložte do letištní úschovy zavazadel, která jsou na každém patře. Počítače a drahou elektroniku jsme si radši brali s sebou do příručního zavazadla. Pojistit je sice můžete, ale pojišťovny stanovují značné výjimky. Podívejte se na srovnání cestovního pojištění a jejich limity.

Martin Rosulek

Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
Tagged under: cestovatel, zajímavá místa

What you can read next

City in the Sky, seriál BBC odkrývá leteckou globální síť
lovec letenek práce
Lovec letenek: nová práce 21. století
minimalismus
Minimalismus v práci, cestování i životě

6 Comments to “ Šanghaj – z letiště do centra a zpět – super výlet na 13 hodin”

  1. Honza says :
    3.3.2017 at 9:21

    Ahoj, meli jsme v Sanghaji stopover taky s China Eastern cestou na Bali a zpet (zari/rijen 2016) a zavazadla nam normalne letela bez problemu do cilove destinace. Takze mozna zalezi spis na ochote uredniku …

    1. Martin Rosulek says :
      3.3.2017 at 19:55

      Díky Honzo za sdílení zkušenosti! Určitě souhlasím, úředník od úředníka může vyžadovat jiný postup.

  2. Petr Chutný says :
    25.4.2017 at 17:54

    Díky, super článek 🙂 S přítelkyní která z Šanghaje pochází tam pojedu po novém roce, a co bude dál vůbec netuším, dost se těším 🙂 Tvoje kniha bude určitě taky užitečná, už sedí v mém wishlistu.

    1. Martin says :
      25.4.2017 at 18:03

      Díky, Petře! Wow, budeš mít super výhodu být v Šanghaji s někým místním, bude to jízda! Držím palce, ať všechno klapne 🙂

  3. Michaela says :
    7.1.2019 at 13:33

    Ahoj, budeme mít v Šanghaji 12 hodin stop over. Je lepší si projít město sám nebo s nějakým průvodcem, budeme skupina 6 lidí. Děkuji za odpověď.

    1. Martin Rosulek says :
      11.1.2019 at 16:49

      Ahoj Míšo, já doporučuji projít si město sám, za 12 hodin se dají stihnout všechny nejvýznamnější památky v centru 🙂

Martin Rosulek, zakladatel portálu

Cestuji a podnikám na volné noze. Objevuji životní styl digitálního nomádství, zakládám webové projekty, věnuji se affiliate marketingu, SEO a podcastům.

Od roku 2011 cestuji po světě, většinu měsíců trávím v zahraničí, ale vždy se rád vracím do Čech. Strávil jsem rok v Austrálii, Kanadě, řadu měsíců ve Střední a Jižní Americe, Maroku a stále se vracím do Jihovýchodní Asie.

Průvodce pro práci na dálku

Členskou sekci jsem vytvořil pro všechny, kteří chtějí pracovat na dálku. Najdete zde praktické rady a konkrétní postupy, co za práci lze dělat, jak najít prvního platící klienta, jak efektivně pracovat s marketingem a co vše udělat, abyste mohli vydělávat peníze online každý měsíc.

Nejnovější články na blogu

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

  • nomadfest bansko 2022

    Bansko NomadFest: Setkání digitálních nomádů v Bulharsku

  • Cashflow Summer 2022: Biohacking otevírá dveře do budoucnosti

  • Jižní Itálie za 10 dní: Neapol, Pompeje, Vesuv, Amalfi pobřeží, Matera, Bari

Kniha Digitální nomád

Průvodce, jak cestovat po světě a pracovat odkudkoli.

Detail knihy a e-booku

Rubriky

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investice
  • Myšlenky
  • Recenze knih
  • Inspirace
  • Videa

Sleduj nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Práce na dálku z domova

Členská sekce pro práci na dálku

Práce na dálku

  • Nápady na podnikání
  • Jak vytvořit web ve WordPressu
  • Multipotenciální jedinci
  • Gallup test: Test silných stránek
  • Nejlepší free fotobanky zdarma
  • Cestovní pojištění a koronavirus Covid-19

Jak vydělávat peníze online

  • Jak vydělat peníze na internetu
  • Jak vydělávat peníze na Instagramu
  • Jak vydělat peníze na YouTube
  • Jak uspět na sociální síti TikTok
  • Jak vydělat peníze blogem
  • Jak vytvořit e-shop zdarma

Investice a myšlenky

  • Ekonomická krize Covid-19
  • Do čeho investovat peníze?
  • Jak získat pasivní příjem
  • Investovat do Bitcoinu anebo ne?
  • Investování do nemovitostí
  • Recenze P2P investování s 17% p.a.

Obecné informace

  • Kdo je Martin Rosulek
  • Newsletter zdarma
  • Kniha Digitální nomád
  • Obchodní podmínky
  • Ochrana osobních údajů
  • Kontakt

Nejnovější články na blogu

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

  • nomadfest bansko 2022

    Bansko NomadFest: Setkání digitálních nomádů v Bulharsku

Martin Rosulek, zakladatel portálu DigitalniNomadstvi.cz

Portál DigitalniNomadstvi.cz jsem založil v touze objevovat životní styl cestovaní a práce na dálku. Digitální nomádství je fenoménem 21. století, avšak má také negativní stránky.

Rád sdílím své zkušenosti, poznatky a myšlenky v oblasti podnikání, copywritingu, SEO, obsahové strategie pro webové portály, sociálních sítí, inovací a budoucích trendů.

Snažím se o životní přístup minimalismu, pracuji s finančním plánem, investuji, razím myšlenku finanční svobody a pasivního příjmu.

  • GET SOCIAL

© 2011 - 2023. Všechna práva vyhrazena.

TOP
Asie

Šanghaj - z letiště do centra a zpět - super výlet na 13 hodin

7 min
Share via
  • WhatsApp
  • Telegram
Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení soubory cookies. Souhlas s těmito cookies nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Spravovat možnosti Manage services Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Zobrazit nastavení
{title} {title} {title}
Sdílejte tento článek