Hodně cestovatelů a digitálních nomádů řeší zapeklitou situaci, kam ukládat všechny ty fotky, které nafotí z cest. Cestování dokáže být nevyzpytatelné, a tak je dobré si fotky dobře zálohovat. Nikomu nepřeju ten pocit, když si projede nějakou zemi a pak zjistí, že všechny fotky zmizely (prostě nejsou). Pár rad a doporučení pro cestovatele, co používám při svých cestách já za vychytávky.
Jmenuji se Martin Rosulek, cestuji a snažím se své online projekty posunout tak, abych mohl cestovat full-time. Zakládám a vedu webové projekty a intenzivně se věnuji marketingu.
Zapomeňte na Facebook. Používejte Flickr (viz níže), nejlepší řešení pro zálohování fotografií. Využívejte Google Drive, je jednoduchý a neustále s vámi, ať jste kdekoli. Odnaučte se používat CD a DVD. Čím dříve, tím lépe. Zálohujte, ale nebuďte paranoidní (hlavně co se týče bezpečnosti). Využijte externí disk pro fyzickou zálohu.
Nezálohujte na CD ani DVD
Tahle doba už je pryč. Vykašlete se na nějaké zálohy na CDéčka nebo DVD. Ano, pořídíte levně a přece každý počítač má jednotku na přehrávání disků. Těch párkorun za to nestojí, ale co víc, řada laptopů už není vyráběna s diskovými jednotkami. Trend IT směřuje jednoznačně k eliminaci CD a DVD, a to i v oblasti zálohování. Za pár let už budou archivní asi tak jako dnes diskety.
Pro zálohy využijte zdarma cloudové řešení
Webové služby dnes nabízí virtuální úložiště do několika GB zcela zdarma. Virtuální úložiště ukládají vaše data (fotografie) a vy k nim máte vzdálený přístup. Pokud jste typ, který si zakládá na bezpečnosti, také virtuální úložiště se dají zabezpečit tak, aby k nim byl omezený (heslovaný, atd.) přístup.
Zásady zálohování pro připomenutí
- Zálohujte.
- Zálohujte vždy na místo geograficky odlišné než je vaše místo.
- Mít několik záloh na různých místech není extrémní ani paranoidní. Naopak se doporučuje.
- Zálohujte pravidelně.
- Zálohování zkuste co nejvíce zautomatizovat.
Záloha na Google Virtuální disk
Společnost Google jako jedna z prvních nabídla uživatelům možnost pracovat s virtuálním úložištěm. Standardně nabízí 15 GB pro všechny uživatele zcela zdarma. Dnes Google nabízí v jeho Disku celou řadu doplňkových služeb. Google Virtuální disk si můžete také nainstalovat do PC a chová se de facto jako váš další hard disk.
Placené varianty začínají pro 100 GB na 1,99 USD měsíčně.
Záloha fotografií s GoogleDrive
Výhody
- Virtuální úložiště pro jakékoli soubory.
- 15GB úložiště zdarma.
- Přehledné a intuitivní prostředí.
- Fotografie s rozlišením maximálně 2024×2024 se do celkové kapacity nezapočítávají.
Nevýhody
- Omezená kapacita.
- Měsíční paušál při překročení limitu Free.
- Nutnost internetu.
- Do kapacity se započítávají i emaily z Gmail.
Osobně používám Google Drive snad každý den. Neslouží jen jako záloha pro mé některé fotografie, ale de facto mi nabízí alternativní hard disk, který je přenosný. Nestarám se, kam cestuji. Ať jsem kdekoli, připojím se na Google Drive a mám svá data přímo u sebe. Pravda je, že Google Drive nepoužívám pro zálohu všech mých fotografií.
Více informací o GoogleDrive »
Zálohujeme na Dropbox
Úspěšný start-up, který si vybudovl ohromné renomé a dnes poskytuje velmi kvalitní služby milionům uživatelů po celém světě. Po registraci získáváte 2 GB zdarma, které můžete přizváním přátel rozšířit až na 16 GB.
Placená varianta Dropboxu se pohybuje 10,99 USD s prostorem 1000 GB (1 TB).
Záloha fotografií s Dropbox
Výhody
- Virtuální úložiště pro jakékoli soubory.
- Možnost rozšíření až na 16 GB prostoru.
- Rozšířené a velmi používané na celém světě.
Nevýhody
- Zákaldní kapacita pouze 2 GB.
- Měsíční paušál při překročení limitu Free.
- Nutnost internetu.
Pokud chcete navíc 500 MB na Dropboxu, zaregistrujte si účet přes tento odkaz. Dropbox pozná, že je to tzv. pozvánka a odmění mě i vás extra 500 MB prostoru 🙂
Jak vypadá záloha na OneDrive od Microsoftu
Microsoft nabízí virtuální úložiště pro jakékoli soubory (nejen tedy fotografie a videa) do maximální velkosti 15 GB. Další 3GB můžete získat navíc, pokud si spárujete svůj fotoaparát pro automatický backup fotografií. Po vzoru Dropboxu nabízí Microsoft také 500MB za každého nového přivedeného uživatele, který se zaregistruje. Maximálně můžete získat takto až 5 GB.
Placené varianty začínají pro 100 GB na 1,99 USD měsíčně.
Záloha fotografií s OneDrive od Microsoftu
Výhody
- Virtuální úložiště pro jakékoli soubory.
- 15GB úložiště zdarma ihned po registraci.
- Možnost získat další 8GB.
Nevýhody
- Omezená kapacita.
- Měsíční paušál při překročení limitu Free.
- Nutnost internetu.
Osobně OneDrive nepoužívám, takže nemám bližší zkušenosti s touto aplikací. Microsoft zareagoval trochu pozdě na vlnu cloudových aplikací, nyní se snaží vše dohnat, avšak bonusy se mi nezdají natolik přitažlivé, aby dosavadní uživatelé jiných aplikací uvažovali o přechodu. Pokud někdo používá Microsoft Office 365, pak zřejmě bude OneDrive virtuální úložiště určeno pro něj.
Zálohujeme pomocí iCloud Drive
iCloud Drive není pouze pro uživatele apple zařízení (iPhone, iPad, Macbook) jak by se mohlo zdát, ale mohou jej využívat také uživatelé PC, a to s operačním systémem Windows 7 a pozdější. Samotný iCloud Drive však slouží pro zálohu dokumentu z iOS zařízení. Zálohovat můžete jakékoli soubory, zdarma do 5GB.
Záloha fotografií s iCloud Drive
Výhody
- Virtuální úložiště pro jakékoli soubory.
- Ideální synchronizace pro uživatele Apple (iOS).
- Přístup umožněn také z PC Windows 7 a pozdější.
Nevýhody
- Základní kapacita zdarma pouze 5 GB.
- Nemožnost rozšíření zdarma.
- Nutnost internetu.
Přestože mám iPad a Macbook již řadu měsíců, ještě jsem nějak nepřičichl k funkcím iCloud řešení. Trochu mě odrazuje malá kapacita a alternativní využití Google Disku a Dropboxu (k čemu další účet?). Ale časem zřejmě otestuji funkčnost vzhledem k tomu, že postupně rozšiřuji iOS zařízení ve svém portfoliu.
Více informací o iCloud Drive »
Nejlepší zálohování je na Flickr
Flickr znají lidé většinou jako sociální síť, kde se sdružují amatérští fotografové a sdílé své fotografie pro získání hodnocení a feedbacků. Flickr lze ale také velmi dobře využít jako backup, zálohu pro vaše fotografie z cest. Největší výhodou je zřejmě to, že Flickr nereguluje maximální velikost schránky, máte tedy neomezenou kapacitu pro zálohování fotografií. Pro ty, nechtějí své fotky z cest zveřejnit, lze jen doporučit, aby si v nastavení účtu Flickru nastavily příslušné album tak, aby bylo „soukromé“. Nahrané fotografie tak nikdo nenajde a neuvidí.
Záloha fotografií pomocí Flickru
Výhody
- Neomezené úložiště, neomezená kapacita.
- Možnost nastavení, kdo uvidí fotografie.
- Možnost zamčení a skrytí všech vašich fotografií.
Nevýhody
- Pouze pro fotografie (žádné jiné soubory).
- Nutnost internetu.
Zálohy na Flickru se chystám co nejříve používat. Prozatím mi dosavadní kapacity stačí, ale na cestě do Střední a Jižní Ameriky vím, že budu potřebovat více. A Flickr mi dává neomezenou kapacitu pro zálohování fotografií, takže volba je jasná.
Záloha na SD karty, USB či externí disky
Jedná se o tradiční způsob zálohování, tedy přesunu dat (fotografií v našem případě) na fyzický disk. Ať už si vyberete záložní SD kartu, USB disk nebo externí hard disk. Výhodou je jednoznačně cena a maximální možná kapacita. U fyzických úložišť může hrozit hardwarová porucha. Musí vzít také v potaz potenciální možnost odcizení či krádeže disku.
Zálohování fotografií přes SD karty a externí disky
Výhody
- Cenově dostupné.
- Máte kontrolu nad fyzickou polohou.
- Možnost obnovy dat i při smazání.
- Lze i bez internetu a wifi.
Nevýhody
- Nutnost počítače/notebooku.
- Riziko hardwarové poruchy.
- Riziko krádeže.
Já osobně zálohuju jak fotografie, tak ostatní data na fyzické úložiště. Používám externí disk (500 GB) a dále pro určité projekty mám i malé fashky (např. 4GB), kde mám zálohovaná data. Fyzické úložiště je moje druhá alternativní záloha.
Fyzické fotobanky jako alternativní úložiště
Zajímvou variantou fyzického úložiště jsou tzv. fotobanky (fyzické). Jedná se o malý přístroj, do kterého vložíte SD kartu a přetáhnete veškerá data (fotografie, případně videa). Fotobanka tak slouží jako jakýsi hard disk na cestách, který funguje jako rychlá záloha. Největší výhodou je možnost cestovat bez PC a laptopu. U výše zmíněných (externí disk, flash disk) musíte mít totiž s sebou PC pro přenos souborů. Nevýhoda fyzických fotobanek je jejich cena, která se pohybuje cca 3000 – 4000,-Kč. Mrkněte na Google a vyfiltrujte si pár, trh není příliš bohatý na toto zboží.
A jak zálohujete vy fotografie?
Podělte se o své zkušenosti, jak zálohujete své fotografie z cestování. Napište do komentářů, jaké metody případně programy a aplikace se vám osvědčili při zálohování.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.