Kniha Na volné noze má výtečný úvod! Robert Vlach se nesnaží nabídnout kuchařku na úspěch pro podnikatele ani žádný 100% ultimátní návod. Naopak, v celé knize s vámi bude vést dialog. Je zřejmé, že cest k úspěchu je mnoho a není třeba nikomu předsouvat konkrétní postupy. Navíc oborová rozmanitost freelancingu je obrovská a to, co platí v jednom oboru dost možná nemusí platit v druhém. Vztah, který navodí Robert se čtenářem hned na začátku knihy je více než profesionální.
Recenze knihy Na volné noze
Níže jsem sepsal myšlenky z knihy Na volné noze, které mě zaujaly a také jsem se snažil vytáhnout osobní postřehy k vybraným částem knihy. Recenzi jsem nazval Přečíst nestačí, nutné vyzkoušet na vlastní kůži, tedy noze.
Knihu jsem četl v aplikaci iBooks na iPad mini. Přestože mám nejraději papírové knihy, elektronické knihy mi dávají možnost číst pohodlně na cestách, a to doslova. Knihy, které mají 760 stran jsou sakra mohutné, do batohu je snadno nezabalím, a tak většinu knih přečtu skutečně díky Kindle verzi anebo verzi pro iBooks. Kniha Na volné noze hlásí dokonce 1042 listů a tady hned na úvod můžeme trochu polemizovat, zda je délka úměrná.
Příjemné počteníčko to není, tahle kniha má ale předat hodnotné informace
Téma freelancingu je velmi obsáhlé a samozřejmě nelze obsáhnout do jednoho článku ani jedné knihy. Robert Vlach se v knize Na volné noze snažil sepsat tzv. to nejdůležitější pro volnonožce – tedy ty nejvýznamější faktory a okolnosti, které tvarují české freelancery.
V knize dává rady a doporučení, jaké jednotlivé kroky by měl začínající podnikatel na volné noze činit. Délka a a rozsah knihy však přesahuje tzv. „příjemné počteníčko”. Jako se říká s polévkou, tohle až sníte, tak něco zvíte…
Robert Vlach v knize obsáhl skutečně mnoho a nabídl tak pro freelancery praktickou knihu, která může dost dobře sloužit jako ucelený zdroj pro start podnikání na volné noze.
Velkou výhodou iBooks je možnost rychlého zvýrazňování zajímavých pasáží. Během čtení jsem si tak rychle poznačoval všechny řádky a odstavce, které mě zaujaly. Naprosto skvělá je navíc možnost přidávat k pasážím svoje vlastní komentáře. Já jsem je používal pro myšlenky, které mě asociovaly s obsahem.
Lze argumentovat, že budoucnost knih je v propojování tištěné verze s online obsahem, což mi zde trochu chybělo. Ano, kniha má proklikávací odkazy, nicméně digitální trendy jdou dále – publikování rozířených kapitol v online sekci na webu, unikátní obsah pro čtenáře, atd.
Užitečný obsah s autentickými příběhy freelancerů
Líbí se mi proložení Robertových vlastních podnikatelských příběhů s naučným obsahem knihy. Příběhy krásně rozvolní atmosféru a zároveň demonstrují sílu a ukazují praktičnost toho, co bylo v kapitole vysvětlováno. Zapamatovatelným příkladem z praxe je jistě příběh bagristy freelancera. Ano, bagrista na volné noze a teď si představte to riziko, když kopne s tou svojí lopatou o trochu vedle. Zdá se to banální, ale být bagristou freelancerem není jen tak…(trochu zlehčuji).
V knize Robert občas používá trefné metafory a přirovnání. Díky tomu pochopíte lépe, co se autor snaží říci. Jedním příkladem za všechny je porovnání freelancera se sportovcem. Freelancer profesionál nemůže dodat jednou špičkové řešení a o půl roku později průměrný výkon. Klienti (zákazníci) dost dobře nechápou a nesnesou výkyvy v kvalitě. Odborné podnikání není vrcholový sport, kde ladíte formu na hlavní sezónu. Když jako sportovec nepodáte jednou za čas dobrý výkon, nic se neděje. Dokonce se to předpokládá, mnozí to dokonce považují za normální. U freelancera tohle normální vůbec není! Klient spoléhá na trvale udržitelnou kvalitu.
Klíčové myšlenky knihy
Každá větší kapitola je zakončena tzv. Klíčovými myšlenkami. Robert tak prakticky vytvořil přehled a shrnutí toho nejdůležitějšího, co bylo v kapitole probrané. To je naprosto skvělé, protože to jednak pomáhá zapamatovat si to nejpodstatnější, zároveň nám jsou klíčové myšlenky schopné asociovat celé příběhy, které jsme v kapitole četli a v neposlední řadě věřím, že si tyto klíčové myšlenky mnozí freelanceři přepíšou (alespoň některé z nich), aby je měly neustále na očích.
Klíčové myšlenky, které se mnou nejvíce rezonují:
- Dnešní boom práce na volné noze odstartovaly myšlenky svobody, mobility a internet.
- Je užitečné mít mentora, dobrého účetního i právníka, případně jiné poradce.
- Že máte dobré jméno poznáte tak, že klienti nepoptávají službu, ale přímo vás osobně.
- Podnikání by mělo stavět na silných stránkách a dovednostech. A to si žádá audit.
- V našem informačním věku radikálně roste význam kritického myšlení. Intuice nestačí.
- Vyjednávání je zásadní superdovednost, kterou uplatníte v podnikání, ale i jinde.
- Měli byste být především dohledatelní, protože kolegové i zákazníci vás hledat budou.
- Marketing freelancerů vypadá a funguje úplně jinak než ten firemní. Často bez reklamy.
- O investování přebytečných peněz se začněte zajímat co nejdřív. Učení trvá roky.
Průzkumy a superdata
Další výhodou knihy Na volné noze jsou publikované průzkumy o stavu českého freelancingu. Přestože se jedná o relativně malý zlomek zkoumaných dat, nějakou vypovídací hodnotu nepochybně má. A vy tak máte možnost nahlédnout po pokličku, kolik…
- kolik českých freelancerů má příjem nad 100 tisíc měsíčně
- kolik českých freelancerů má neplatiče
- jak se čeští freelanceři cítí v porovnání s dobou, kdy byli v zaměstnání
- jaké procento českých freelancerů využívá externí spolupracovníky
- kolik českých freelancerů pracuje s finanční rezervou
- a mnohé další…
Všimněte si na obrázku výše, že po zadání slova „průzkum“ kniha eviduje více jak 110 výskytů.
Vyjednávání, cenotvorba a práce s balíčky
Velmi užitečné jsou kapitoly o vyjednávání, cenotvorbě. Zaujaly mě cenové balíčky a jak bohatě s nimi může freelancer pracovat. Robert má tohle doslova zmáknuté a není divu. Na dráze freelancera je už 17 let a prožil nejen dobu, kdy trh jde nahoru, ale také krizi, která mu dává dnešní nadhled. Velmi příjemně působí také Robertovo otevřené sdílení, jak pracoval s cenou za své konzultace v době tržní konjunktury, tak v době recese. Současně vysvětluje i důvody snižování cen a celkový kontext. Samozřejmě nejde jen o čísla, ale o pochopení práce a myšlení volnonožců. Konkrétní příklady a fakt, že jde o skutečná data, dávají knize velké plus.
Expertíza freelancerů a jednooborovost – ale co budoucnost?
Robert v knize hodně zdůrazňuje nutnou expertízu freelancera. Oborová znalost a pozice experta je to, co vás dostane na špičku v oboru. Jedna z klíčových myšlenek, kterou uvádí je:
Smysluplná dvouoborovost není problém, ale málokdo v ní vytrvá. Trh má rád experty.
Souhlasím, že v mainstreamu má trh rád experty. Hloubková znalost konkrétního oboru nepochybně pomáhá. Nicméně současně zastávám názor, že ne vždy bychom měli jít s tím, co trh „většinou“ chce a měli bychom se zaměřit na oblasti, kde vytvoříme unikátní přidanou hodnotu. V pozici freelancera vidím příležitosti také v oblasti spojování dvou a více oborů. Kreativním spojením vznikne znalost, která volnonožce dokáže posunout do jiných vod (výšin). Současně s pohledem do budoucnosti si myslím, že trh bude stále více podporovat kreativní profese. Inovátor je spíše umělec než hluboce ponořený odborník! Tedy prostor tu je jak pro hloubkové experty, tak pro „mezioborové kreativní spojovatele“.
Já jsem vystudovaný právník a mohl jsem se pustit do právního řemesla. Zvolil jsem ale cestu marketingu a jako marketérovi se mi otevřely nevídané dveře ke spolupráci na inovativních projektech s advokátními kancelářemi. Právo nemůžete marketovat jako jakýkoli jiný obor. Má nastavenou přísnou regulaci zákonem. Tady jde o podobné, možná ještě horší slovíčkaření než u smluv a obchodních podmínek. Vystudováním práv jsem získal silnou konkureční výhodu nad ostatními marketingovými specialisty. Já ale v kanceláři nevydržím a mám neutuchající touhu po vzdělání a experimentování s digitálním světem. Nejsem hluboce ponořen do žádného z oborů. Přesto jsem dokázal smysluplně spojit své zájmy ve specializaci, která na trhu najde své místo. Je jedno, že ji třeba nedokážete pojmenovat a když se vás někdo zeptá, co vlastně děláte, odpovídáte každému jinak podle toho, s kým se bavíte. Argument, že jste „holka pro všechno“ přestává být relevantní ve chvíli, kdy spojení vašich činností dá byznysu přidanou hodnotu, kterou nelze jen tak zkopírovat.
Takže pokud chcete jít multioborovým směrem, přemýšlejte o tom, jakou přidanou hodnotu vytvoříte spojením vybranných činností.
Robert Vlach píše ze své zkušenosti…
Při čtení knihy poměrně rychle zjistíte, že Robert má skutečný přehled a v řadě případů dává přímo cenové nástřely. Pro začínající freelancery i freelancery zkušené to mohou být výtečné informace, protože nám dodají představu, kolik co asi tak stojí a jakou úroveň lze za konkrétní cenu očekávat.
Mně se líbily příklady nacenění:
- cena za celý den video natáčení včetně uvedení konkrétní techniky
- cena za stylistu a jeho denní pochůzku s vámi a koupě módního oblečení
Projevení zájmu a angažovanost freelancera
Zaujal mě také přístup Roberta v projevovaném zájmu o obor, který konzultuje. Pokud s klienty spolupracuje dlouhodoběji, ptá se na konkrétní tituly knih, které by si měl přečíst pro širší pochopení oboru klienta. Přečte si 2-3 knihy a hned získá přehled díky kterému může klientovi lépe a efektivněji pomoci. Čtení je prostě příprava! Tomu říkám profesionalita! Palec nahoru!
Tipy na aplikace a vylepšováky
Nečekejte žádný speciální seznam těch nejlepších aplikací pro podnikatele na volné noze. On pravděpodobně ani neexistuje. Robert však v průběhu celé knihy posadil do jednotlivých kapitol nástroje a aplikace, které využívá on anebo jiní freelanceři. Velmi přínosné!
Jen u Gmailu bych byl skeptičtější – ten je v knize také zmiňován jako nástroj pro odesílání e-mailů ve skryté kopii i pro několik set adresátů se spolehlivým doručením. Google sice uvádí limit 500 e-mailů denně, avšak řada e-mailových klientů může zařadit tuto zprávu do spamu. Mně bylo od freelancerů z coworkingů doporučováno, abych dávkoval e-maily maximálně po 50 adresátech. Pro tzv. vyšší porce lze využít rozšíření GMass.
Tipů a doporučení na aplikace byla celá řada a jsem za ně vděčný. Věřím, že nové vylepšováky zde najde i freelancer, který podniká už roky. Já se těším až vyzkouším nástroj pro testování dostupnosti webu přes doporučovaný www.monitoring-serveru.cz.
Za hranicí profesionality je… umění
Velmi se mi líbí závěrečná kapitola knihy, kterou Robert nazval Sólování – Kde leží hranice profesního růstu.
Celá kniha je především o tom, jak se stát profesionálem freelancerem, dokonce samotný podnadpis knihy (Podnikejte jako profesionálové) nás k tomu směřuje. Nicméně být profesionálem nemusí být konečnou stanicí pro volnonožce.
Robert v poslední kapitole představuje tzv. profesní spirálu, která začíná u laika amatéra, přechází v začátečníka, pokračuje dále na profesionála a následně na sólistu a umělce.
Sólista je profesionál, který nadále nelpí na svém profesním postavení, pokud by jej mělo brzdit v dalším vývoji. Svoji práci posouvá dále anebo lépe řečeno transformuje výše. Jeho cílem je dělat unikátní projekty, které vybočují z normálu a jsou naplněním jeho vizí. Přistupuje k práci jako k umění. Neustále se odvrací od pohodlné jistoty a směřuje ke vzrušující nejistotě. Je ochoten si připustit, že vše je otevřené a to nejlepší je stále před ním. Pracuje jinak než ostatní. Nejde jen o know-how, ale především o to dělat věci po svém a lépe. Vyvázl z pasti, má otevřenou mysl, cit pro detail a velký smysl pro inovaci.
Ale to už bych prozrazoval hodně…
Kniha je jenom začátek…
Jak píše Robert v závěru: Kniha je jenom začátek. A především nejste v tom sami. Komunita freelancerů je v České republice velmi nápomocná. Nebojte se zeptat na radu zkušenějších v konkrétním oboru.
Pokud vás kniha Na volné noze zaujala, zakoupit si ji můžete v tištěné anebo elektronické verzi na Melvil.cz. Pokud stále nejste rozhodnuti, neváhejte si stáhnout ukázku knihy a přečíst první řádky. Ukázku zdarma Melvil nabízí přímo na webu! 🙂
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.