Peníze, které doposud známe jako dolary, eura nebo české koruny, možná přestanou platit dříve než jsme si mysleli. V roce 2017, kdy jsem tento článek publikoval poprvé, jsem napsal, že nastává věk kryptoměn – digitálních peněz. Během těch 4 let až do roku 2021 jsme ušli velkou cestu. Článek jsem proto plně aktualizoval k dubnu 2021, abych představil svůj současný pohled na stejné téma: Kryptoměny, do kterých investuji nejvíce peněz.
Nutno si přiznat, že kryptoměny jsou dnes více investiční nástroj než funkční. Původní myšlenka Bitcoinu jako nového platebního prostředku ještě není naplněna. Bitcoinem se dnes neplatí, spíše ho investoři akumulují a obchodují. Jeho vize jsou však fascinující. Podobně jsou na tom i další kryptoměny, kterých dnes existuje doslova tisíce.
Nejčastěji se mluví o Bitcoinu, první kryptoměně, která zároveň drží stále první pozici co se týče zájmu investorů, vývojového týmu i adopci a reálného používání. Ale cena Bitcoinu neroste tak rychle jako u jiných kryptoměn. A to je jednoduše řečeno důvod, proč mnozí investoři chtějí spekulovat (investovat) do jiných kryptoměn.
Ještě dříve než prozdradím své nejoblíbenější a dle mého názoru aktuálně nejlepší kryptoměny pro investici, chci vysvětlit svůj pohled na věc.
Co je kryptoměna
Kryptoměna je digitální měna, která je založena na kryptografii. Kryptografie se věnuje šifrování. Peníze na internetu je nutné ochránit proti kopírování, a tak digitální peníze převzdaly název kryptoměny – jakožto měna, která je šifrovaná.
Jedná se o velmi zjednodušené vysvětlení. Ve skutečnosti digitální peníze nejsou to samé jako kryptoměny, ale pro začátek si to nekomplikujme.
Jedná se tedy o digitální peníze, které slouží (tak jako jakékoli jiné peníze) ke směně. Dnešní dolary, eura i české koruny existují v převážné podobě pouze jako čísla na bankovních účtech. Hotovost postupně mizí ze světa a jsou už predikce o státních plánech pro tzv. bezhotovostní společnost.
Digitální peníze jsou budoucností. Otázka není jestli je budeme používat, ale kdy je začneme používat.
Decentralizace
Většina kryptoměn udělala ještě jeden krok navíc, a to směrem k decentralizaci. Dencetralizace znamená, že nejste ovládáni a řízeni centrální autoritou. V dnešním světě jsou peníze řízeny státem, potažmo centrálními bankami. To jsou současné centrální autority.
Kryptoměny jako je např. Bitcoin, jsou decentralizované, tj. odloučené od centrálních autorit. Jejich vizí je odluka peněz od státu, protože to je to, co tíží aktuálně dolary, eura i jiné národní měny. Jako se v předchozích staletí odloučilo náboženství od státu (což bylo dříve považováno jako samozřejmost aby náboženství bylo řízeno státem), tak dnes stojíme na horizontu odluky peněz od státní moci.
Fintech, finanční inovativní technologie
Evoluce je nezastavitelná, inovace nekompromisní a zdá se, že ve 21. století je řadě bankovnictví. Fintech prožívá historicky největší boom, což potvrdila i konference Finnovate Europe. Celý fintech obor boří jeden status quo za druhým. Banka je přeživším dinosaurem a nastupujícím organismem, který má ovládnout řadu významných finančních procesů, je technologie blockchain.
Není divu, že mnozí mladí i starší jedinci se snaží se zájmem o nové technologie, průmysl 4.0, inovace a Internet 2.0 chytit tenhle rozjíždějící vlak a tzv. něco z toho vytřískat.
Po napsání článku o kryptoměně Bitcoin jsem získal řadu ohlasů a dotazů, proto nyní chci věnovat pozornost dalším kryptoměnám – altcoinům, které podle mého názoru mají investiční i praktickou budoucnost.
Investování do kryptoměn
Kryptoměny jsou dnes stále v počátečním vývoji, takže většina je stále držena spíše jako investice než prostředek ke směně za zboží a služby či jiné funkční službě.
Především bych chtěl upozornit pro začínající investory do kryptoměn na zlaté sedmero:
- V kryptoměnách neexistuje téměř žádná státní regulace.
- Kryptoměnový trh je manipulovaný velkými hráči (a tzv. velrybami).
- Investice do kryptoměn je nakloněna spíše spekulaci než fundamentální investici.
- Kryptoměnový trh je obrovsky volatilní. Denní pohyb o deset, dvacet nebo i třicet procent není výjimkou.
- Cena kryptoměny je ovlivněna náladou na trhu.
- Média dokážou ovlivnit nákupní či prodejní chování investorů. A dělají to záměrně. Jsou za to placeny některými kryptoměnovými projekty.
- Fake news je v kryptoměnovém prostředí častější než v jakémkoli jiném oboru. Existují studie, které odhadují fake news v kryptu na 30%. Tj. každá třetí zpráva, kterou si přečtete je nepravdivá či do značné míry zavádějící.
Veškeré informace, které sdílím jsou čistě pro vzdělávací účely. Nejedná se o investiční doporučení. Investujte jen ty prostředky, které si můžete dovolit ztratit. Investujte jen do toho, čemu rozumíte. Investování do kryptoměn je extrémně rizikové.
Nejlepší kryptoměny k investici
Které jsou ty nejlepší kryptoměny pro zhodnocení peněz? Jak vydělat stovky procent ročně, zhodnotit své peníze tím, že budeme investovat do kryptoměn? Žádný návod ani konkrétní tipy, jak na to, bohužel nedokážu dát. Nevím, které kryptoměny vyrostou na dvojnásobek, které na desetinásobek ani do kterých je nejlepší investovat a které mají ten nejlepší potenciál pro rok 2021.
Pravděpodobně to neví nikdo z nás. Bezpochyby se na internetu najdou ti, kteří budou věštit z křišťálové koule. Namísto spekulací a čarodějnického věštění vám chci ale odkrýt ty kryptoměny, kterým já osobně věřím a do kterých mám zainvestováno. Nic víc, nic mín, bez omáček. Průzkum si musí udělat každý sám. Odpovědnost za investiční rozhodnutí, stejně jako za vlastní životy máme každý z nás!
Nejbezpečnější kryptoměny
- Bitcoin (BTC)
- Ethereum (ETH)
Kryptoměny s největším potenciálem
- Binance Coin (BNB)
- Cardano (ADA)
- Maker (MRK)
- FTX (FTT)
- Polygon (MATIC)
Další kryptoměny, které sleduji
Kryptoměny, které se mi líbí a uvažuji o investici.
- Polkadot (DOT)
- NEAR (NEAR)
- Avalanche (AVAX)
- Solana (SOL)
- Fantom (FTM)
- Aave (AAVE)
- Huobi Token (HT)
- Decentraland (MANA)
Kryptoměny, které jsem měl oblíbené, ale zklamaly
- Efforce (WOZX)
- Mobile Coin (MOB)
- VeChain (VET)
- Chiliz (CHZ)
- Enjin Coin (ENJ)
- Diem (avizovaná kryptoměna Facebooku)
1. Bitcoin (BTC)
Cena BTC: 58000 USD (9. dubna 2021)
Bitcoin je nejznámější kryptoměna a je právem na prvním místě celého kryptoměnového trhu. Investiční fondy, banky, společnosti i drobní investoři považují bitcoin za kryptoměnu číslo jedno. Bitcoin byl založen v roce 2008/2009 osobou či skupinou jménem Satoshi Nakamoto a vdechl budoucnosti peněz novou naději. Peníze nepatří státu, vládám ani centrálním bankám. Peníze patří lidem. Bitcoin patří lidem!
Od roku 2016, kdy jsem poprvé vstoupil na kryptoměnový trh, jsem se dodnes stal větším bitcoin maximalistou, tj. někým, kdo preferuje Bitcoin narozdíl od ostatních kryptoměn. Pokud mohu hodnotit dosavadní investiční kroky, pak jsem udělal nejvíce chyb v obchodování tím, že jsem prodal bitcoin za jiné altcoiny.
Doporučuji mé zamyšlení nad cenou BTC, zda je bitcoin bublina anebo je stále vhodný čas na investici.
Je pravda, že cena Bitcoinu neroste tak prudce jako u jiných altcoinů. Je to ale téměř vždy krátkodobý pohled. Dny, týdny, měsíce. Záleží s jakou investiční strategií vyrážíte na kryptoměnový trh a jaké máte cíle.
Bitcoin je digitální zlato. Pokud drží největší pozici v bitcoinu oproti jiným kryptoměnám investiční fondy jako Greyscale, banky jako JP Morgan, společnosti jako Tesla, pak máte kuráž dělat jinak a myslet si, že budete lepší a vydržíte lepší dlouhodobě (počítáno na roky). Respekt.
O Bitcoinu toho bylo napsáno hodně. Chtěl bych však zdůraznit, abyste nečetli jen ty novinkovské články a prozkoumali Bitcoin z větší hloubky. Obzvláště doporučuji knihu Digital Gold, která vám dá neuvěřitelný vhled do celé problematiky digitálních peněz, problému dnešních finančních institucí. Dozvíte se také zákulisí a vývoj Bitcoinu tak jako snad nikde na internetu.
V roce 2017 jsem napsal:
BTC věřím i přes odchody některých starých dobrých vývojářů, věřím, že komunita postupně projde skrze problémy (oddělené kryptoměně Bitcoin Cash – BCH – příliš nevěřím). Nedivil bych se hodnotě BTC v rámci desetitisíců USD během několika (málo) let. Strategie je tedy jednoznačná – nakoupit při jakémkoli propadu a držet, držet a držet – tj. strategie HODL.
Jak koupit Bitcoin
Pokud chcete nakoupit Bitcoin, doporučuji burzu Binance, která je v českém jazyce. Silná, stabilní a bezpečná burza, jedna z největších na celém světě. Nabízí vysokou likviditu a férové kurzy. Minimální poplatky. Vhodná pro začátečníky i pokročilé. Osobně používám a doporučuji z vlastní zkušenosti.
Registrací přes tento odkaz získáte slevu 10% na poplatky za obchodování.
2. Ethereum (ETH)
Cena ETH: 2072 USD (9. dubna 2021)
Ethereum je decentralizovaná kryptoměna, která rozvíjí ekosystém smart kontraktů – tedy svět, který bude fungovat na technologických přístupech a ověřování digitálních identit. Pokud o Ethereu čtete poprvé, možná to zní příliš složitě. Zjednodušeně Ethereu nejde o směnu peněz jako u Bitcoinu, ale o výměnu informací a jejich ověření správnosti. To ve světě internetu a technologické budoucnosti strojů bude dle mého názoru zásadní.
Ethereum založil Vitalik Buterin v roce 2015 a jedná se o dlouhodobě druhou největší kryptoměnu dle tržní kapitalizace.
Ethereum bylo na samém počátku mé kryptoměnové aktivity číslo jedna. Možná to bylo tím, že jsem se o něm dozvěděl jako „první kryptoměně“, narozdíl od většiny, kteří slyší o bitcoinu. Zvláštní, ale život mi přihrál tuto zkušenost.
Ethereum má kolem sebe velmi silnou komunitu vývojářů i fanoušků investorů, kteří prohlašují, že Ethereum je budoucností a čeká ho jen to nejlepší. Tato kryptoměna se mi velmi líbí, avšak nutno si uvědomit, že Ethereum není spása a má celou řadu negativ (jedním z nich může být centralizace vývoje ETH zakladatele Vitalika Buterina). Já Ethereu však věřím skutečně velmi silně, a to především právě pro jeho smart kontrakty.
Narozdíl od většiny (odvážím se říci) jsem kupoval první Ethereum za 19 USD. Vyplatí se držet, nikoli tradovat. Samozřejmě jsem v průběhu času toto ETH směnil/prodal za jiné altcoiny, které jsem si myslel mají lepší budoucnost. Opak byl pravdou a pro mě to byla další zkušenost. A tak předávám dál, naložte podle svého nejlepšího svědomí a vědomí.
V roce 2017 prožilo Ethereum největším cenový boost a pohánělo financování ICO projektů (lze připodobnit k tzv. crowdfunding ventures). Cena ETH vystoupala až na téměř 1500 USD/ETH, ale následoval propad až k 200 USD/ETH. Na začátku roku 2021 jsme svědky překonání cenového maximu a cena Etherea jde přes 2000 USD/ETH.
3. Binance Coin (BNB)
Cena BNB: 420 USD (9. dubna 2021)
Binance Coin se stala v roce 2021 třetí největší kryptoměnou. Její úspěch stojí za největší kryptoměnovou burzou Binance. Ta spustila svůj vlastní token Binance Coin v roce 2017, zakladatelem je čínský podnikatel Changpeng Zhao. Binance Coin slouží k úhradě transakčních poplatků za obchodování. Při používání Binance Coinu získává investor slevy, a proto většina investorů na Binance burze používají BNB a nikoli např. USDT k úhradě poplatků.
Jedná se o velmi zajímavý obchodní model, který na první pohled vypadá velmi marketingově. Binance burza se zkrátka rozhodla přimět investory aby drželi její tokeny namísto jiných tokenů. Stačilo nabídnout dostatečné důvody, proč Binance Coin používat a okamžitě získal reálný use-case. Navíc tak silný, že ostatní burzy začaly kopírovat tento model a dnes tak již máme burzovní tokeny, např. OKCoin, Huobi Coin, FTT token, Crypto Coin, atp.
Binance Coin zaznamenal obrovský růst ceny na začátku roku 2021. Binance Coin je pro investory přitažlivý také tím, že pomocí něho mohou stakovat a investičně se účastnit na nových projektech, které Binance burza zalistovává a spouští jejich obchodování.
Binance Coin patří mezi mé kryptoměnové favority pro rok 2021 s velkým potenciálem pro růst. Zakladatel Changpeng Zhao je velmi schopný a dle méhu průzkumu se aktuálně jedná o jednoho z nejšikovnějších podnikatelů nejen v Číně ale na celém světě. Burza Binance je inovativní a přitahuje další nové investory. Její budoucnost je velmi pozitivní.
4. Cardano (ADA)
Cena ADA: 1,21 USD (9. dubna 2021)
Cardano je kryptoměna s ambiciozními cíli a důrazem na vybudování prostředí pro smart kontrakty a vzájemnou směnitelnost kryptoměn. Naplnit toto do finálního bodu je běh na desetiletí a nikoli roky. Je proto potřeba pozorně sledovat jednotlivé dílčí cíle a jejich plnění.
Zakladatel Cardana je Charles Hoskinson, který spoluzaložil Ethereum. Hoskinson je významná a důvěryhodná osobnost ve světě kryptoměn a pro mě je to jeden z nejsilnějších jedinců v krypto světě.
Cardano se v roce 2021 velmi soustředí na africký trh. Jedná se o prostředí, které není obsazeno tradičním bankovnictvím a většina obyvatel má spíše mobilní telefony než počítače. Pokud se během 3 let Cardanu podaří obsadit tento trh a nabídnout mu funkční řešení pro finanční transakce, může to být skutečně velké.
V posledních měsících roku 2021 Cardano cenově spíše zaostává vůči ostatním altcoinům, avšak věřím, že dny Cardana ještě přijdou.
5. Vechain (VET)
Cena VET: 0.12 USD (9. dubna 2021)
VeChain je velmi oblíbenou kryptoměnou, která přitahuje nejen nováčky, ale také douhodobé investory. VeChain je decentralizovanou platformou pro sledování a monitorování kvality či obdobných informací u zboží. Jedná se o zápis do blockchainu, který následně eviduje kvalitu či pohyb zboží. VeChain počítá do budoucna s pokročilou technologií v oblasti Internetu věcí.
V praxi to znamená, že pomocí ekosystému VeChain zjistíme, zda-li kafe, které si kupujeme v supermarketu pochází skutečně z ekvádorských polí. U rajčat si můžeme ověřit, odkud byly skutečně importované a nemusíme se spoléhat pouze na etiketu. S VeChainem experimentují i módní a sportovní značky, které mohou snadno prokázat limitované edice jejich zboží (např. boty).
Navzdory značné kritice, že blockchain takové informace není schopen reálně funkčně zaznamenávat a lze procesy obcházet, se domnívám, že určité use-case VeChain v budoucnu najde. Tým je stabilní, přichází s inovativním řešením a navazující spolupráce s firmami, které jsou ochotni experimentovat přibývá.
VeChain je za mě jedním z altcoinů s největším potenciálem pro rok 2021.
6. Efforce (WOZX)
Cena WOZX: 1.7 USD (9. dubna 2021)
O projektu Efforce a kryptoměně WOZX nebyla na českém internetu napsána skoro ani řádka. Pokud ano, tak pak v rámci technologických a inovativních portálů, které projekt zmínily pouze v souvilosti, že se na něm podílí Steve Wozniak (spoluzakladatel Apple).
Popravdě také díky obdobné zahraniční zprávě jsem na projekt narazil i já a byl to Steve Wozniak, kdo přilákal mojí pozornost. Po kryptoměnové bublině v roce 2017, kdy řada vlivných lidí zkoušela spustit ICO projekt a vydělat peníze, jsem však střízlivý k tomuto typu.
Provedl jsem poměrně důkladný průzkum projektu Efforce a zaujal mě natolik, abych o něm napsal anglický report Efforce review. Zájemci mohou přečíst.
Efforce je projektem, který se snaží řešit efektivnější spotřebu a distribuci energie. Jedná se o platformu, kde bude docházet k obchodování s energetickými úsporami. Jedním z největších problémů snižování spotřeby energie jsou vysoké náklady za inovace. Tyto inovace budou moci být nově „spolu-crowdfundingovány“ investory. Kryptoměna WOZX zde bude hrát primární roli právě v obchodování s energetickými úsporami.
Efforce není prvním kryptoměnovým projektem, který řeší energetickou oblast, avšak nutno přiznat, že jeho tým má silné zastoupení, vhodný marketing (bez aktuálního hype jako o jiných projektů) a reálné use-case.
Cena Efforce však radikálně klesá a vypadá to, že šance na opětovný růst nejsou příliš světlé.
7. Mobile Coin (MOB)
Cena MOB: 47 USD (9. dubna 2021)
Mobile Coin je kryptoměna, která má za cíl umožnit jednoduché platby skrze messenger aplikace. Největší pozornost na sebe tento projekt strhnul, když oznámil spojení s aplikací Signal. V první polovině roku 2021 dochází k testování plateb v aplikaci Signal ve Velké Británii.
Aplikace Signal získává na oblibě také díky osobě Edwarda Snowdena, která ji z bezpečnostních důvodů doporučuje. Elon Musk byl také jedním z těch, kteří veřejně doporučili používat tuto messenger aplikaci. Důvodem je nedostatečně šifrovaná a slabě zabezpečená komunikace skrze platformy jako je Facebook Messenger nebo WhatsApp.
Cena kryptoměny MOB však v prvních měsících roku 2021 doslova vyskočila ze 7 dolarů na 66 dolarů. Odtud se propadla k hranici 40 – 50 dolarů. A dále klesá!
Pokud bude testování ve Velké Británii úspěšné, je pravděpodobné, že Mobile Coin bude spuštěn i v jiných zemích a kromě aplikace Signal je tu i příležitost, že by se mohl dostat na další messenger aplikace.
Nutno podtknout, že konkurenti v minulosti neuspěly, ať už to byla krypotměna GRAM pro messenger aplikaci Telegram anebo kryptoměna KIN, obě zakázané v USA regulátorem SEC. Mobile Coin také proto nepůsobí v USA.
Facebook však chystá svoji vlastní kryptoměnu Diem (původně Libra). Těžko se proto domnívat, proč by chtěl nasadit kryptoměnu Mobile Coin do WhatsAppu.
Zájemci mohou blíže nahlédnout do hlubší analýzy, kterou jsem zpracovat v angličtině: Mobile Coin Review.
Aktuálně je Mobile Coin víceméně odepsaný a pokud se výrazně nic nezmění, nemá potenciál stát se významnou kryptoměnou. Bohužel nasazení do aplikace Signal mezinárodně není v roadmapě. Nepodařilo se v testovaných oblastech a tím tento coin „docela končí“. Bohužel, vypadal slibně…
Seznam kryptoměn
Mezi další nejznámější kryptoměny patří v roce 2021 zejména Ripple (XRP), Bitcoin Cash (BCH), DogeCoin (DOGE), Monero (XMR), EOS, Dash. V posledních měsících do TOP50 kryptoměn nově patří také Polkadot (DOT), Uniswap (UNI), Chainlink (LINK), Theta, FileCoin (FIL), Stellar (XLM), Tron (TRX), Solana (SOL) a další.
Přehled nejvýznamnějších kryptoměn najdete na:
- CoinGecko.com
- CoinCap.io
- Coinmarketcap.com
- 360coin.com
Skvělé přehledné stránky, které v reálném čase ukazují aktuální cenu kryptoměn, graf i základní informace o dané kryptoměně.
Mezi mé dříve oblíbené kryptoměny, které dnes nemám prioritně posazené patřily:
Litecoin (LTC)
Litecoin je digitální měna založená na Bitcoinu, je decentralizovaný a jeho největší výhodou jsou minimální transakční náklady. Je navržen tak, aby měl velkou průchodnost transakcí s minimálními poplatky. Litecoin tak získal velkou výhodu oproti Bitcoinu, který již několik let řeší škálovatelsnost transakcí, resp. průchodnost většího množství transakcí se zachováním nízkých poplatků.
Litecoin jsem měl v minulých letech rád zejména z důvodu budoucího uplatnění mikroplateb. Obrovskou výhodou kryptoměny Litecoin je dlouhá doba vývoje. Litecoin vznikl v roce 2011 a jeho zakladatelem je Charlie Lee, bývalý zaměstnanec Google. Charlie Lee je jedním z důvodů, proč jsem Litecoinu velmi důvěřoval, jedná se o velmi schopného developera.
Litecoin se nadále intenzivně používá při přesunu kryptoměn z burz na peněženky či na jiné burzy pro směnu na jiné altcoiny, a to díky jeho nízkým transakčním poplatkům. V rámci budoucnosti mikroplateb se dnes, v roce 2021, malinko obávám, že nestihne budoucí trendy, zejména platby skrze telefony, messenger aplikace a sociální sítě. Postrádám zde silná partnerství se společnostmi, které mají komunitu a světově používané aplikace/služby.
Litecoin nadále může vhodně fungovat v rámci tzv. donations (darování). Cenově zřejmě poroste obdobně jako altcoinový trh TOP20 kryptoměn, avšak žádné zázraky od něj neočekávám.
Monero (XMR)
Kryptoměna Monero (dříve BitMonero) je open-source, decentralizovaná kryptoměna, která se zaměřuje na soukromí uživatelů. Monero není založeno na Bitcoinu, ale na tzv. CryptoNote protokolu.
Osobně mám Monero stále velmi rád a obdivuju vývojáře i komunitu, která se podílí na rozvoji. Monero má dle mého průzkumu tu nejlepší technologii pro to, aby se stalo jedičkou v platebním styku, který umožňuje absolutní anonymitu účastníků.
Bitcoin v žádném případě není anonymní. Jakákoli centralizovaná burza, kde si uděláte ověření identity (KYC proces, nahrání občanského průkazu a vaší fotky) nemůže být považována za anonymní. Zasláním kryptoměn na vaší peněženku nutně neznamená, že vaše kryptoměny jsou najednou anonymní. Anonymita je komplexní proces, který není tvořen jedním faktorem.
Anonymita finanční transakcí je pro některé operace velmi vhodná (a nyní nemyslím nelegální obchod). Faktem zůstává, že pro většinovou populaci nemá anonymita, se kterou Monero přichází, nutnou potřebu až nezbytnost. Naopak by tím v řadě případů přitěžovala administraci. Také z toho důvodu neočekávám, že cena Monera bude rapidně růst. Monero zůstává kryptoměnou pro geeky, anarchisty, revoltující jedince, experimentátory, vyznavače osobní svobody, vzbouřence proti státu i penězům a v neposlední řadě pro ty, kteří chtěji zachovat anonymitu konkrétních transakcí mimo oči státu i kohokoli jiného.
IOTA (MIOTA)
IOTA je inovativní kryptoměna, která přináší možnost platebních operací do ekosystému Internetu věcí (Internet of Things). IOTA není založena na blockchain technologii, tak jako většina ostatních kryptoměn, ale na tzv. technlogii tagle. Ta je navržena tak, že dokáže zpracovávat velké (obrovské) množství transakcí s mikro minimálními poplatky.
IOTA je jinými slovy ekosystém, platforma a zároveň platidlo, které má zajišťovat hladký chod všech zařízení v rámci komunikace strojů, tj. Internetu věcí. V praxi to znamená jednoduše to, že samořídící auto si dojede natankovat benzín ke stanici a samo čerpací stanici zaplatí. Platební vyrovnání i celou finanční evidenci zajistí právě IOTA.
O kryptoměně IOTA jsem napsal velký report v angličtině už v červnu 2017 s názvem IOTA makes bright future for Internet of Things. IOTA byla moje velmi oblíbená kryptoměna, která z tehdejší ceny 0,5 USD vystoupala na historické maximum přes 5,5 USD. To je obrovské zhodnocení. V roce 2018 následoval medvědí trh na všech kryptoměnách a cena v roce 2020 doklesala až ke dnu na 0,1 USD. Tak obrovská je volatilita u alternativních kryptoměn.
Dnes v roce 2021 získává kryptoměna IOTA opět více pozornosti, a to zejména z důvodu uzavíraných partnerství a experimentálních testování v asijských městech. To jsou výborné zprávy, které mj. přitahují také investory zpět. Cena IOTA stoupla až k 2 USD.
Přestože technologii IOTA i jejímu obsazování trhu a partnerským spojením velmi věřím, nemyslím, že je tato kryptoměna v centru zájmu investorů. Aktuální trendy kryptoměn směřují zdá se více do oblasti DeFi a NFT. Internet věcí je ještě několik let vzdálen a pro rok 2021 není roadmapa ani plány vývojářů nijak překvapivé pro stržení pozornosti.
Jak investovat do kryptoměn
Pokud se rozhodnete investovat do některých kryptoměn, v zásadě to pro vás znamená digitální měnu nakoupit a držet. Já nakupuji kryptoměny na burze Binance.
Kryptoměnová burza Binance patří mezi největší burzy na světě, většina dlouhodobých investorů ji považují za nejlepší burzu díky nízkým poplatkům, možnosti obchodovat velké množství kryptoměn, vysoké likviditě. Binance je navíc celá v češtině.
Registrujte se přes tento speciální odkaz, kterým ušetříte 10% na poplatcích.
Jak bezpečně uložit kryptoměny
Nákupem nic nekončí, kryptoměnu je potřeba bezpečně držet, resp. držet ji na bezpečném místě.
Kryptoměnová burza rozhodně není místem, kde byste měli držet své kryptoměny. Pokud burza zkrachuje anebo bude hacknutá (napadená útočníkem), přijdete o své kryptoměny bez jakékoli náhrady. Kryptoměnové burzy nepodléhají téměř žádné regulaci. Pro vás to zjednodušeně znamená, že kryptoměnová burza nemá žádnou odpovědnost ani neručí za vaše kryptoměny či peníze.
Soudně ani jinak se svých prostředků nedomůžete. Pokud zapomenete heslo či ztratíte dvoufázovou autorizaci, nikdo nemá povinnost vám umožnit přístup k účtu.
Hardwarové a softwarové peněženky
Kryptoměny je doporučeno držet na hardwarové peněžence. Jedná se o externí „USB“, které je speciálně zašifrované. Nejznámější hradwarovou peněženkou je Trezor anebo Ledger. Oba podporují bitcoin, pokud budete chtít uložit jiné kryptoměny, předem ověřte, zda je peněženka podporuje.
Kryptoměny můžete držet i na softwarových peněženkách (Coinomi.com, Blockchain.com), které jsou sice „méně bezpečné“, avšak stále o mno více bezpečnější než kdybyste měli kryptoměny uložené na samotné burze.
Taktika burz je, aby přiměly investory nechávat prostředky a kryptoměny na burze. Nenechte se zlákat. Intenzivní taktika je cítit zejména ze strany Coinbase, která dokonce v rámci uživatelského účtu zobrazuje tzv. Peněženku. Binance burza se snaží přimět investory, aby stakovali coiny a drželi je tak stále na burze, jedná se spíše o obchodně-marketingový tah.
Samozřejmě, v rámci denního či týdenního obchodování je nutné držet kryptoměny na burze. Pro rychlý prodej a nákup není jiné řešení. Obdobně pro ty, kteří používají krypto boty (automatické kryptoměnové roboty pro obchodování).
Kryptoměnová burza může zkrachovat
Pokud budete nechávat kryptoměny na burze, dělejte to s vědomím, že taková investice je mnohem více rizikovější. Malá i velká burza může nečekaně zkrachovat.
Historickým příkladem je první kryptoměnová burz Mt. Gox, která byla založena v roce 2010 a když obchodovala 70% všech kryptoměnových obchodů, tak v roce 2014 zkrachovala (po hacknutí). V roce 2017/2018 zkrachovalo (nejčastěji po hackerských útocích) mnoho burz. Osobně mám také tuto negativní zkušenost, a proto jsem se v této části rozepsal, abyste neudělali stejnou chybu.
Moje strategie pro investice do kryptoměn
Investování se intenzivněji zabývám od roku 2015, kdy jsem zainvestoval do akcií Qualcomm. Akciím věnuji pozornost dodnes a jsem spíše hodnotový investor. Snažím se určit hodnotu dané společnosti a dle toho reagovat na aktuální cenu. Líbí se mi přístup Warrena Buffetta a v Čechách sleduji také Daniela Gladiše. Přestože mají mnozí lepší výsledky na papíře, cítím, že orientace investorů je často krátkodobá a pro dlouhodobý horizont je vhodnější hodnotová (fundamentální) investiční strategie. Myšlenky, které načerpám se snažím aplikovat nejen pro akcie, ale také pro investice do kryptoměn.
Intradenní obchodování
Krátkodobé obchody mi nedávají příliš smysl, protože vychytat tzv. timing je nesmírně obtížné. Stojí to hodně úsilí i času sledovat trh a pohyby a zároveň není velká pravděpodobnost, že člověk odhadne přesně, co se stane. Nejsem intradenní trader a ani příznivec predikcí cen na základě technických analýz.
Mnohem větší smysl než koukat na grafy a kreslit přímky mi dává prozkoumat kryptoměny do hloubky. Podívat se detailně na vývojový tým a komunitu ve světle relevantních zpráv. Pokusit se určit, kam hodnota dané kryptoměny směřuje. Věřím, že pokud kryptoměna najde uplatnění v reálném životě a bude se používat, její cena vzroste.
Nesnažím se určit žádné konkrétní číslo, jaká bude cena konkrétní kryptoměny. Důležité pro mě aktuálně je, zda půjde trend dlouhodobě nahoru nebo dolů. A mám na mysli trend v rámci více měsíců, spíše několika let. Denní změny nebo týdenní výkyvy či měsíční korekce mi jsou „jedno“.
Diverzifikace
Nejsem bitcoin maximalista, přesto je pro mě Bitcoin hlavní kryptoměnou v investičním portfolium. Rozhodl jsem se však pro diverzifikaci, tedy investování do více kryptoměn z důvodu rozložení rizika a současně lepšího potenciálu pro vyšší zhodnocení.
- 70 – 80% Bitcoin
- 10 – 15% Ethereum
- 5 – 15% ostatní altcoiny
Akumulační strategie
Jinými slovy: čtu, studuji kryptoměnu, sleduji zprávy, potřebuji být v obraze aktuálního dění v kryptoměnovém prostředí a pokud koupím určitou kryptoměnu, tak ji držím.
Tohle je moje strategie. Koupím a držím. Neztrácím čas, energii ani pozornost intradenními manuálními obchody.
Moje investiční strategie pro kryptoměny je akumulační. Jsem přesvědčen, že cena Bitcoinu, Etherea a některých dalších kryptoměn je stále zlomek toho, co můžeme očekávat za několik let. V roce 2021 se tedy snažím nadále navyšovat množství kryptoměn.
DCA strategie
DCA strategie je další strategií, kterou uplatňuji ve svém investování do kryptoměn. DCA znamená pravidelné investování v určité frekvenci. Pravidelně investujete např. jednou měsíčně nehledě na cenu a de facto si touto pravidelností průměrujete cenu. Stále byste měli nakupovat za stejné množství peněz, tedy když bude cena kryptoměny vysoko, koupíte jí méně, když cena propadne, koupíte jí více.
Tato strategie je výborná pro všechny, kteří nechtějí ztrácet čas a zkoumat, zda je teď ten správný moment na nákup. Je vhodná také pro věčné spekulanty, kteří se ještě neodhodlali k nákupu a stále o tom přemýšlí a zároveň si trochu vyčítají proč ještě nenakoupili.
DCA strategie vyžaduje disciplínu. Upřímně mohu potvrdit, že většina investorů do kryptoměn, se kterými jsem se setkal, tuto strategii nedokáže dlouhodobě držet. Historie ukazuje, že je však velmi úspěšná a eliminuje emoční chyby investora.
Kryptobot
Určitou variantou aplikování DCA strategie bez emocí je používat kryptobota – robot, čili software, který nastavíte pro pravidelné nákupy a provážete s kryptoměnovou burzou. Dle nastavených příkazů tak budou probíhat nákupní a prodejní příkazy automaticky.
V žádném případě se nejedná o bezrizikové obchody. Navíc je třeba držet určité prostředky jako buffer, pro případnou korekci. Existuje řada kryptobotů, můžete experimentovat a dohledat návody na internetu. V případě zájmu mě kontaktujte, mohu posdílet své zkušenosti a nastavení kryptobota, který mi běží od března 2021. Měsíční zisk +1% až +12%, avšak nutno poznamenat, že vše beží v zásadě při býčím trhu, květnová korekce 50% proběhla ještě s výnosem, avšak např. 80% korekce by zřejmě nedopadla dobře…
Exit strategie
Rok 2017 a zejména 2018, kdy jsme se dostaly do medvědího trhu řadě investorů ukázal, že je třeba mít výstupní strategii (tzv. exit strategii). Cena bitcoinu z téměř 20 tisíc USD klesla pod 4 tisíce USD. Mnozí prodávali (ve ztrátě).
Na přelomu 2021/2022 byla cena bitcoinu přes 50 tisíc USD. Ti, kdo vydrželi a hodlovali, nakonec vydělali.
Ano, mohli vydělat více, když by na vrcholu prodali a pak koupili, když cena klesla, tak by tzv. namnožili bitcoin a měli by ho víc než původně. Ale upřímně, v investování nejde o to udělat to nejlepší investiční rozhodnutí a využít každou příležitost.
Nyní v létě 2022 je cena bitcoinu výrazně níže, a to okolo 25 tisíc USD. Propad z ATH o více než 60%. Masakr. Bear market začal a v ulicích pomalu začíná téct krev.
Strategie HODL mi osobně pomáhá nebýt stresovaný, nedívat se každý den na cenu kryptoměn a neřešit 20% propady. Umožňuje mi to soustředit se na podnikání, protože tím vydělávám peníze. Investování není (zatím) moje full-time práce. Musím k tomu tak i přistupovat. Pro řadu intradenních traderů to práce je. Avšak pro moji psychiku a pohodlný život by tato práce nemohla fungovat. Investování jsem jednoduše potřeboval přizpůsobit své psychice a svému životnímu stylu.
Upozornění
Pokud skutečně uvažujete o finanční investici do kryptoměn, především chci ještě jednou upozornit na:
- Investujte jen prostředky, které si můžete dovolit ztratit. Nikdy si na investici nepůčujte cizí peníze. Investice do kryptoměn je velmi riziková.
- Než investujete do konkrétní kryptoměny, měli byste ji rozumět. Namísto čtení (přiblblých) komentářů ve facebook skupinách, si přečtěte tzv. White Paper, podívejte se na rozumná YouTube videa, přečtěte si relevatní knížku či odbornější článek.
Další investiční myšlenky sdílím se zájemci na stránce Investování.
[xyz-ihs snippet=“Ecomail-kryptonewsletter“]Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.
Ahoj Tomáši,
HW peněženka Ledger dokáže pojmout Ripple. Pro Siacoin mrkni, co doporučují na oficiálních kanálech nebo Reddit zkušenosti projdi.
Co se stane při ztrátě nebo poškození hardwarové peněženky? 🙂
Pokud stále vlastníš privátní klíče (a ty nebyly ukradeny/ztraceny), pak je vše v pořádku a své kryptoměny máš pod kontrolou . U Trezoru nebo Ledgeru to funguje v praxi tak, že si koupíš nový kus a pomocí napsaných slov (hesel), anpř. těch 24 co si píšeš na papírek při prvním nastavování HW peněženky, si de facto obnovíš svůj obsah, kryptoměny tam naskočí, laicky řečeno 🙂
Dobrý den,
mám dotaz, když si koupím kryptoměnu třeba na poloniex.com, bude to to samé jako, když bych kupoval normální peníze ve směnárně, nebo si provozovatel účtuje nějaké úroky za nějaké vedení účtu?
Děkuji, Honza
Zdravím Honzo,
poplatky za vedení účtu na Poloniex neplatíte. Poplatky platíte za obchod (prodej, nákup). Pokud kryptoměnu koupíte na Poloniex a budete ji tam držet, nebude vás držení kryptoměny na burze nic stát. Jen upozorňuji na bezpečnostní riziko. Pro držení kryptoměn doporučuji HW peněženky.