Jaké jsou předpovědi pro ekonomiku v roce 2018, kam se mohou vyvíjet akciové, komoditní a měnové trhy či kryptoměny? Kam investovat v roce 2018 abychom jako investor měli co nejvyšší zisk s přiměřeným rizikem? Jsme v bublině anebo nás čeká další růst? Investiční výhled na následujících 12 měsíců, investiční tipy a doporučení jsem sbíral z 13. Investičního fora, které se konalo 3. ledna 2018. Na konferenci vystoupili přední ekonomové a investiční experti z ČR i zahraničí.
Tento blogový příspěvek jsem pojal jako sumarizaci myšlenek z konference, které mě osobně nejvíce zaujaly. Tipy od jednotlivých řečníků jsem spojoval, mixoval a zároveň připisoval vlastní postřehy. Někdy proto mohou působit nejednoznačně, vytrženy z kontextu, atp. Článek nemá za cíl poskytovat jakákoli investiční doporučení, primárně si dělám výpisky proto, abych se vracel k sepsaným myšlenkám a na základě nich dělal rozhodnutí, která mě posunou dál. Rád bloguji nejen o práci na dálku, inovacích, technologiích, ale také o zhodnocování peněz, protože toto téma cítím jako zásadní při osobním i profesním růstu generace miléniánů.
Česká ekonomika a koruna v roce 2018
- Predikce pro rok 2018 jsou pozitivní.
- ČR má z makroekonomického hlediska pevnou půdu pod nohama.
- Rizika jsou minimální.
- Střed a východ Evropy také využívá dobré ekonomiky EU.
Inflace bude v ČR růst, bude vyšší než průměr Eurozóny, ale v roce 2018 bychom se jí neměly bát.
Zajímavé se nyní jeví akcie Philip Morris (dividenda, možná změna legislativy).
Pozitivní výhledy jsou také pro akcie bank, tedy Moneta, KB, ale bylo zmíněno také např. O2.
Akcie ČEZ
Aktuálně (leden 2018) stojí akcie ČEZu přibližně 31 Euro. Forwardy pro 2019 se dnes obchodují za 33 Euro. Forward na 2020 se obchoduje za 38 Euro.
V roce 2018 – 2020 se očekává růst ceny elektriky. S růstech ceny za elektřinu se předpovídají lepší výsledky ČEZu i růst jeho akcií.
Zmíněna byla politika Německa, které si stanovilo, že do roku 2021/2022 zcela opustí jaderné elektrárny. Ačkoli investují obrovské peníze do alternativních zdrojů a elektráren, byla vyjádřena velká obava, že „to nestihnou“. Resp. ono nestihnutí bude znamenat, že cena elektřiny vzroste (protože nebude generována levná jaderná elektřina, elektřina z alternativních zdrojů je aktuálně dražší).
Riziko: Neúspěšný management v ČEZu. Aktuální problematika jednání dostavby bloku elektrárny, resp. jejího financování.
Právě neúspěšný management při připomíná, jak Warren Buffett apeluje na to, že společnost, do které investuje, musí mít správný management.
Co čeká středoevropské akcie? Evropa v roce 2018
- Rekordně nízká nezaměstnanost.
- Rostou mzdy.
- Trh je tažen domácí poptávkou (lidé mají více peněz, mají práci).
Zachytil jsem tip na Rumunsko a jeho trh. Přestože tam jsou o trochu vyšší rizika než ve střední Evropě, situace se tam velmi zlepšuje a už nyní přitahuje řadu zahraničních investorů.
Polské ekonomice se předpovídá pozitivní rok 2018. Růst HDP. Jsou tu signály, že měna Polský zlotý (PLN) bude v roce 2018 posilovat. Polský zlotý (a také Česká koruna) byl mohl posílit oproti Euru až o 6%.
Česká koruna má potenciál posílit vůči USD v roce 2018 až o 22%. (snad jsem se nepřeslechl). Velké procento je způsobeno také predikcí na oslabování amerického dolaru.
Jako největší rizika investic ve střední Evropě byla zmíněna politický zásah, ovlivnitelnost a lobby. Nejnáchylnější je pak Rumunsko a Polsko.
Tip: investovat do bankovního sektoru. Proč?
- V roce 2018 se očekává růst HDP.
- Současně poroste inflace více než v západní Evropě.
- Centrální banky v centrální Evropě budou zvyšovat úrokové sazby.
- Komerční banky na to zareagují a sazby přizpůsobí. Porostou jejich tržby a ziskovost.
České banky jsou stále podhodnocené. Naše právní regulace bankovního sektoru vyžaduje jedno z nejvyšších kapitálových zajištění pro komerční banky. To je pro investora pozitivní.
USA výhled na ekonomiku a investice v 2018
Vstup do roku 2018 je velmi pozitivně naladěn především z důvodu, že investoři cítí pevnou půdu pod nohama. Americký prezident Donald Trump ukázal, že za jeho vlády nemusí přijít žádné apokalypsy a černé světové scénáře. Úspěšně dotáhl daňovou reformu do konce, nastavuje výhodné podmínky pro americké společnosti (ano, je diskutabilní, ale v zásadě se jeví skutečně byznysově prospěšné), má legislativní podporu. V Americe je velmi nízká nezaměstnanost a nízká inflace.
S&P 500 Index zaznamenal historický rekord, když měl 12 v řadě pozitivních měsíců. Křivka jde neustále nahoru. Pozitivně působí i globální ekonomická situace, která způsobuje, že lidé mají peníze a jsou ochotni nakupovat. Většina společností v S&P 500 Index jsou totiž exportéři, proto nezáleží jen na domácím trhu USA, ale také na ekonomické síle globálního spotřebitele.
Technologicky se jede stále na plný výkon a očekává se, že toto odvětví nadále potáhne růst. Ten bude tažen současně bankovním sektorem a spotřebitelským.
Z řad českých investorů zazněly predikce o tom, že americký dolar bude nadále oslabovat. Přestože ekonomika USA bude posilovat, měna v páru CZK i EUR bude oslabovat. Nejsme stále na dnu.
Mezi nejpalčivější problémy USA byl vyzdvižen americký dluh a jeho možnosti financování (bude růst inflace, dluh se tak bude smazávat).
Japonsko
Rychlý tip mezi řečí padl na japonský trh. Také tady se mohou skrývat velmi dobré příležitosti. Nezapomeňme, že v japonském Tokiu se budou pořádat Letní olympijské hry v roce 2020.
Rusko
Přestože jsou v Rusku investice levné, jsou zde ohromná politická rizika.
Tip: v příštích 6 letech velký pozor.
Emerging Markets
Dnes tvoří až 42% světového obchodu (díky Číně a Indii).
Očekávaný růst v roce 2018 pro Emerging markets je 4,3%, zatímco Developed countries by měly mít pouze 2%. Růst Číny a Indie se očekává mezi 6-7%.
Zajímavostí může být statistika o množství prodaných smartphonů, kterých je v Emerging Markets neuvěřitelných 1,4 miliardy. Prodeje chytrých telefonů jsou hybnou sílou pro světovou ekonomiku. Jen si vygooglete „Global smartphone sales“. Druhým faktorem, který výrazně ovlivňuje ekonomiku je internet. Podobně si můžete prohlédnout statistiky na googlu při dotazu „Internet usage countries“.
A v jakých sektorech mají investoři v Asii často zainvestováno? Doporučení padla na:
- Banks
- Energy
- Capital Goods
V rámci konkrétních zemí pak byla zmíněna Čína, Hong Kong, Thajsko a Indonésie.
Řada investorů neinvestuje na indickém trhu z důvodu, že kvalitní indické spolenčosti jsou dražší v porovnání s ostatními zeměmi v regionu. To mě osobně překvapilo a při pohledu na Indii jako trh, který roste v závratných číslech jsem měl za to, že investoři se tam doslova přetahují o investice.
Investiční společnost Franklin Templeton prozradila, že investuje přibližně 30% do technologických společností. Větší poměr investovat nechtějí z důvodu, že mnohé technologické společnosti jsou příliš drahé.
Které státy jsou pro rok 2018 zajímavé pro investice v rámci Emerging markets? Je to Čína, Indie, Brazílie. Nové reformy směřují proti korupci, politická situace se stabilizuje, internet působí příznivě na ekonomický vývoj.
Investice do nemovitostí v ČR
Na trhu nemovitostí panuje mírný optimismus. Přestože jsou snad všechny tipy investic našponované na historická maxima, především silná poptávka nájemníků a mnoho naplánovaných akvizic (nejen pro rok 2018) hovoří silnými slovy, že v průběhu 2 – 3 let bude nemovitostní trh v klidu a bude přinášet slibovaná procenta.
V Praze očekávaný výnos investice do nemovitostí je pro rok 2018 cca 6%. Zde se jedná o komerční nemovitosti. Residenční nemovitosti jsou v nižších procentech.
Drobný investor, který chce investovat do komerčních nemovitostí, nemá v zásadě jinou šanci než jít přes fond. Fondy jsou buď otevřené anebo fondy kvalifikovaných investorů (často dynamičtější).
Realitní fondy dělají přibližně 2% výnos. Jedná se spíše o uchování hodnoty, neztracení hodnoty peněz nastupující inflací. Zázračná procenta to samozřejmě nejsou. Výnos realizuje investor při prodeji svého podílového fondu. Záleží na společnostech, ale většinou v nemovitostních fondech žádné dividendy investorům neplynou.
Doporučené procento investic do nemovitostí bylo sděleno mezi 15 – 20% z celkového investičního portfolia investora.
Pasivní investování
V roce 2018 a dalších se očekává nárůst pasivních investic – těmi jsou indexy a ETF fondy. V USA je tento trend patrný již několik let, ale v Evropě boomuje až nyní.
Očekává se výnos okolo 7,8% ročně.
Ukazuje se, že historická zkušenost z trhu není hodnotná. Toto je zdvižený prst pro nejrůznější roboty a algoritmické investování či jiné automatizované i manuální predikce na základě historických dat trhu. Důvodem, proč to nejsou tyto data nadále hodnotná a důvěryhodná, je to, že právě pasivní investování ovlivňuje celý akciový trh. Investice v indexech a ETF fondech jsou nyní zastoupeny v 15% celého trhu. Jedná se o více jak 6 trilionů dolarů.
Pasivní investování (indexy a ETF) ve výsledku znamená, že rostou největší firmy. Zjednodušeně je jedno, jaké mají výsledky. Což ano, je určité riziko.
U ETF se dlouhodobě dá očekávat výnos 6% ročně. Pokud bychom investovali napřímo akcie, půjde pak o 7 – 8% ročně. Pro mnoho lidí jsou tak vhodnější právě ETF, protože nemusí ručně vybírat z akciového trhu. ETF navíc mají minimální poplatky (narozdíl od často drahých podílových fondů).
Pozor na investování do malých společností (market cap 300 – 500 mil). Predikce jsou dokonce takové, že zájem nebude ani o společnosti s market cap do 1 miliardy USD.
Další tip byl na shortování CZK/EUR. Investice na dva roky, která má potenciál vydělat 5 – 8%.
Přestože S&P 500 Index zaznamenal v roce 2017 každý měsíc pozitivní výnos, další růst až o 20% je stále možný.
Ekonomické a technologické trendy pro rok 2018
Neuvěřitelně nízká volatilita
Dostali jsme tip, abychom si vygooglili VIX index, který zobrazuje volatilitu. Screen (Yahoo, VIX index) přikládám níže a je jasně vidět, že se na začátku roku 2018 skutečně pohybujeme v neuvěřitelně nízké volatilitě. Hypoteční krize (globálně 2007 – 2010) ukazuje historicky nejvyšší volatilitu. Historicky nejnižší je v roce 2007 těsně před vypuknutím krize. Srovnání je zajímavé. Samozřejmě neplatí, že historie se musí opakovat, ale na druhou stranu mnohým investorům skáčou myšlenky o klidu před bouří.
Nezapomeňme ale, že volatilita nerovná se riziko. Více o tom píše především Warren Buffett.
Pocítíme bolest z Číny
50% růstu globální ekonomiky je tažen Čínou. Té však dochází peníze pro pumpování ekonomiky. Efekt se ale dostavuje za cca 9 měsíců. Bolest (zpomalení ekonomiky) ucítíme proto až ve 3. – 4. čtvrtletí 2018.
V roce 2018 je doporučeno sledovat boj Číny proti znečišťování životního prostředí. Chce provádět akční kroky a její skutečné akce mohou mít výrazný vliv na ekonomickou návaznost. Toto může pohnout globálním trhem.
Tehnologičtí mamuti
Dochází k monopolizaci v technologickém sektoru. Jen se podívejme na Facebook (koupil Instagram a WhatsApp) nebo Google (koupil YouTube, začíná vyrábět auta).
Velké společnosti mají obrovské množství dat (za 1 den se udělá 93 milionů selfíček). V roce 2018 se předpovídají první větší regulační zásahy ze stran evropských orgánů (americké jsou v oblasti regulace soukromí poněkud volnější). Jsou to ale stále dobré společnosti a nemá cenu nad nimi lámat hůl kvůli riziku sancí či nutnosti přizpůsobit monetarizační/obchodní model z důvodu regulace.
Težení dat
Přichází monetarizace dat. To bude klíčové. Jedná se o tzv. Value for Permission – Permission for Data. Společnost dá klientovi na výběr a když bude souhlasit, jeho data společnost použije a klient dostane odměnu. Na tomto modelu bude stát celá řada společností budoucnosti.
Uživatelé a data – to jsou cíle pro inovativní společnosti, které se chtějí udržet na budoucím trhu.
Však se podívejte, kolik toho o vás ví Facebook?
Nejde ale jen o data. Je potřeba analýza dat, jejich vyhodnocení a reporting. Data analytics bude do budoucna oblast, která získá na svém významu.
A kde budou všechny data? V cloudu!
Hluboké strojové učení
Strojové učení (Artificial Intelligence) je oblast, kterou by se měly střední a větší společnosti věnovat v roce 2018, v opačném případě jim ujede vlak a chytnout ho na další zastávce nebude tak snadné.
Vzpomínáte, jak markeťáci (a především online marketingoví specialisté) hovořili v posledních letech o segmentaci. Že musíme segmentovat, lépe cílit a následně budou kampaně úspěšnější?
Tak už i segmentace je dinosauří.
Přecházíme od segmentaci k individualizaci!
Díky strojovému učení dokážeme nabídky a celé služby přizpůsobit individuálně na míru. Aniž bychom znali předem konkrétní identitu. Jednotlivé informace budou vytahané a poskládané jako puzzle. Část bude domyšlená na základě shod s typickými opakovanými vzory.
Dobře pracují Microsoft a IBM.
Inter expanze
Obrovský trend, který bude vládnout nejen v roce 2018, ale v dalších 5 – 10 letech. Připomeňme si, jak Google, internetový vyhledávač, dnes staví automobily. Jak Amazon, prodejce e-booků, dnes obsluhuje celou domácnost pomocí Amazon Echo.
Víte, kdo investuje dnes nejvíce do bankovnictví?
- místo investor je Google!
City bank je až na 11. místě – jako první tradiční banka.
Investice do bankovnictví neznamená tu tradiční investici.
Problém (achylova pata) dnešních finančních institucí je ten, že nemají dostatek dat, aby zhodnotily scóre klienta. Paradoxně to je Google, který přestože má nebankovní informace o klientovi, tak je schopen vytvořit přesnější scoring klienta.
Budoucnost přeje chytrým společnostem (smart companies).
Revoluční technologie Blockchain
Technologie blockchain je často spojována s kryptoměnami, ale blockchain není o kryptoměnách. Je mnohem více o tom, abychom se nemuseli spoléhat na 3. stranu (Facebook vlastní naše data, hostingová společnost hostuje naše webové stránky, Uber servery zajišťují komunikaci a tok dat skrze datová centra) a vytvořili systém, který je nezávislý na jednom subjektu, odolný a důvěryhodný/transparentní.
Pro zájemce doporučuji knihu Blockchain Revolution od bratrů Tapscott.
Na konferenci padla predikce, že všichni budeme do 5 let na blockchainu.
Rozšířená realita a virtuální realita
Promítne se v nejbližších letech předevších do designu, obchodu a vývoje. Spíše než virtuální realita (VR, virtual reality) bude mít obchodní smysl rozšířená realita (AR, augmented reality).
Robotics a Automation
A jsme opět u robotů a automatizace. Roboti ale nejsou jen fyzické, ale můžeme si je představit jako chytré chatboty na Facebook Messangeru. Automatizace prochází výrazně moderním byznysem a toto jsou přesně ty oblasti, které výrazně ovlivní finanční čísla společností během následujích 5 let.
Disruptivní technologie mění ekonomiku
A půjde především o oblasti jako je: Internet, Mobile Computing, Cybersecurity, Parallel processing, Big data.
Tady mě nejvíce zaujala právě kyberbezpečnost, té osobně přikládám obrovský význam a do dalších let jednoznačný leader. Big Data mi vždy připomenou Jacka Ma, zakladatele Alibaby, který důrazně upozorňuje na trend Big data měnící globální trh.
Big data, Cloud a analýzy jsem predikoval také jako hlavní trendy pro budoucnost trhu práce v roce 2027. Očekával jsem, že když už budeme mluvit o těchto trendech, budou vyzdvižena autonomní auta. Kupodivu žádná zmínka však o samořídících automobilech nepadla. Přesto myslím, že tohle je ten trend, který bude proměňovat ekonomiku na další roky. Jediný důvod, proč toto téma bylo upozaděno, mě napadá, že v roce 2018 nebude ještě tak horké. Tak snad další ročník konference Kam investovat.
Kryptoměny
Na tento blok přednášek jsem se těšil. Pokud je téma kryptoměn pro tebe nové, doporučuji článek Kdy je nejlepší čas investovat do Bitcoinu a poté článek Do kterých kryptoměn investuji nejvíce peněz.
Investice do kryptoměn odráží postoj investora a jeho spekulaci na to, že v budoucnu bude daná kryptoměna funkční platební prostředek. Takto řečené srovnání se mi vskutku líbilo.
Korekce kryptoměn přišla v prosinci 2017 a znamenala pokles o 30 – 45%. Protože však netrvala příliš dlouho, bitcoin poměrně rychle vrátil svoji hodnotu, tak se spekuluje, zda nepřijde druhá vlna korekce. Fundamenty však nasvědčují spíše tomu, že krypto půjde nahoru.
Již lze obchodovat Bitcoin futures (na CBOE a CME), ale mají své limity. Otočí se zde cca 200 milionů USD denně. Burzy s kryptoměnami točí 15 miliard USD denně. Zavedení bitcoin futures nemělo tedy zatím žádný významený efekt. Pokud se hovoří o vstupu institucionálních hráčů (z Wall Street) do světa kryptoměn, bude to až schválené ETF bitcoin. Ve chvíli, kdy se tak stane, nastane neuvěřitelný příliv kapitálu do kryptoměn. O ETF se již jedná a plánuje se spuštění v roce 2018. Tip: dobře se na to připravte!
Všimněte si určitých cyklů, které procházejí krypto-trhem. Jednou je patrná bitcoin dominance, jindy jsou to altcoiny, které silně poráží bitcoin. Dnes jsme ve fázi, kdy altcoiny poráží bitcoin o stovky a tisíce procent. Byl zde však tip, že se cyklus obrací a půjde opět bitcoin dominance do popředí (či alespoň trochu vyrovná rozdíl).
Fundamenty pro aktuální růst ceny bitcoiny jsou opřené o plánované nasazení Lightening Network (zlevní a zrychlý BTC transakce) a možnost programovat chytré kontrakty na bitcoinu (smart contracts podobně jako na Ethereum).
Doporučeno bylo především investovat do vzdělání a slepě nenásledovat dav. Sám jsem si udělal poznámku, abych věnoval větší pozornost Reddit vláknům
Jak postavit ideální investiční portfolio
Když uslyšíš investiční tip, vždy se ptej: Je tohle to konkrétní investiční doporučení, které mi zapadá do mojí investiční strategie?
Dříve než do něčeho investujeme, je vhodné mít vytvořený svůj vlastní investiční koláč – investiční portfolio.
Pokud očekáváme zvyšující se úrokové sazby, obrana proti tomu je mít zainvestováno do komodit. Když se zvedají úrokové sazby, dluhopisy do portfolia nepatří.
Akcie: 40 – 50% z investičního porfolia.
Hotovost: 5% z investičního portfolia.
Takto nízké procento hotovosti mě překvapilo, zejména, když se všude hovoří o přehřátém investičním trhu (akcie, nemovitosti, vše je nahoře). Argument pro 5% je v tom, že nemusíme mít hodně hotovosti, stačí, abychom měli investice dostatečně diverzifikované. Rebalancovat (vyvažovat portfolio) je potřeba průběžně. Pak nás diverzifikace ochrání.
Investovat do ETF.
Googli Wide Moat ETF. Jsou to ETF strategie vodních příkopů dle Warrena Buffetta.
Jak investují milionáři
A zajímá vás, kam investují milionáři? Tady je pár statistik…
Závěrečné myšlenky z investiční konference 2018
Kredit investičních myšlenek a sdílených výhledů pro ekonomiku 2018 patří jednotlivým speakerům. Doporučuji prohlédnout oficiální web InvesticniForum.info, kde najdete také program plánovanou tour s přednáškami ve větších městech v ČR během roku 2018. Pro další načerpání dalších investičních tipů a myšlenek současně doporučuju navštívit Twitter účet InvestičníwebLIVE, najdete tam desítky tweetů – krátkých postřehů a přepisů toho, o čem jednotliví speakeři mluvili.
Investiční konference Kam investovat v roce 2018 mi dala velké množství informací, odkazů, tipů, myšlenek i alternativních pohledů. Tento ročník se mi líbil více než minulá konference (prohlédněte si také Myšlenky z konference Kam investovat v roce 2017). Investiční konference se pořádá každoročně a je to jedna z těch, které patří na můj každoroční program. Pokud jen trochu dovolí zahraniční cesty v roce 2018/2019, budu na konferenci i příští rok, tedy v lednu 2019.
Bodové shrnutí
- Potěšil mě pozitivní výhled na evropskou, americkou i emerging markets ekonomiku v roce 2018.
- Přes mediální bombardování bublin akciového, nemovitostního a kryptoměnového trhu mě uklidnila celá řada řečníků, kteří přestože souhlasí, že 9 let nepřišla krize, tak přiznávají, že ještě nějaký čas může jít celý trh nahoru. Resp. na obzoru nevidí žádné silné fundamenty pro vypuknutí krize.
- Postoj řady řečníků ke kryptoměnám nebyl skeptický. Především technologie blockchain je oslavovaná jako revoluční. Dokonce i bankovní experti jsou „v klidu“, když klient chce investovat do kryptoměn a „dovolí/doporučí“ mu např. investici do krypta z 5% jeho portfolia.
- ETF a investice do indexů budou investicí pro mainstream. Je to skvělý nástroj!
- Přes obrovský růst technologií v minulých letech to v roce 2018 nevypadá jinak. Naopak, růst má ještě více stoupat.
Moje akční kroky po konferenci
- Nevzdorovat technologiím. Můj vnitřní boj milovník technologicí/mnišský minimalistický přístup offline života právě skončil. Rok 2018 bude pro mě silně technologický a během následujících 12 měsíců zkusím v této oblasti udělat obrovský krok.
- Investice v roce 2017 jsem brzdil ze strachu před napumpovaným a přehřátým trhem. Vyhlídky na ekonomiku 2018 mě skutečně dodaly pocit většího klidu. Popustím uzdu a začnu diverzifikovaně navyšovat investice.
- Hotovost zkusím držet jen v 5%.
- Největší část dalších investic chci zaměřit právě na ETF. Mám S&P 500 Index a Berkshire Hathaway Inc (BRK.B), chci rozšířit o Nasdaq a Emerging Markets. V Emerging Markets se chci zaměřit především na Čínu a oblast Jihovýchodní Asie. Začínám dost řešir geografickou diverzifikaci.
- V alternativách budu pokračovat v P2P půjčkách. Trochu mě překvapilo, že ani minulý ani letošní ročník investiční konference toto téma nejen nezařadil, ale pokud si dobře vzpomínám, tak o P2P půjčkách nepadlo jediné slovo. Přitom Mintos portál je u celé řady investorů tak oblíbený. Reportoval jsem zhodnocení 13,15% ročně.
- Kryptoměnám se chci nadále intenzivně věnovat. Jsem nakloněn fundamentálním analýzám než technickým. Po řadě rozhovorů jsem aktuálně toho názoru, že korekce v prosinci 2017 byla řádná a s blížícím se vstupem institucionálních investorů, postupu kryptoměn do mainstreamu (stále jsem však na 1-2% populace, která ví o kryptu) dojde k růstu ceny bitcoinu i řady dalších kryptoměn. Bitcoin, Ethereum a IOTA bude v roce 2018 mnohem výše než dnes (tj. moje zlatá kryptotrojka).
- Investice chci diverzifikovat a přidat do svého porfolia také komodity. Zaujaly mě pamětní mince a chci se tomuto tématu věnovat.
Pokud se Ti report líbil a rezonují s Tebou tyto investiční myšlenky, neváhej si prohlédnout rozcestník stránky Investování, kde najdeš také kolonku pro zájemce, kterým posílám své osobní výhledy a tipy, jak pracuji s financemi, kde experimentuji, co funguje a co naopak se nepodařilo.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.