Kam investovat v roce 2019, co předpovídají experti, čeká nás krize anebo světovou ekonomiku čeká další pozitivní rok? Je lepší držet nyní hotovost či investovat do akcií, ETF, dluhopisů, podílových fondů anebo zvolit alternativní investice, které nabízí zajímavější zhodnocení?
Pro investiční výhled, myšlenky a názory na vývoj ekonomiky, tipy na příležitosti a zajímavé investice v roce 2019 jsem navštívil na začátku ledna konferenci Investiční forum. Vystoupili ekonomové, zástupci bank, fondů i samotní investoři z Čech i zahraničí. Některé přednášky byly streamované a připojovali jsme se do USA, abychom získali informace o tamější ekonomické náladě přímo od těch nejpovolanějších.
Takové konference mám skutečně rád.
Tento blogový příspěvek jsem pojal jako shrnutí myšlenek, které mě osobně zaujaly. Článek nemá za cíl poskytnout odpovědi na to, kam investovat v roce 2019, nemá ani za cíl doporučovat jakékoli finanční produkty. Toto je rozhodnutí každého.
Já se investování věnuji několik posledních let, protože úzce souvisí s rozšiřováním pilířů svobody, které u mě započalo digitálním nomádstvím. Poté, co jsem dokázal přesunout své činnosti k práci na dálku a spojit je s cestováním, hledám další cesty, jak pracovat chytře. Scamu a podvodných projektů je na světě hodně, člověk musí být obezřetný a investovat především s důvěrou.
Peníze nerovná se větší svoboda. V některých chvílích to může platit, avšak investování pro mě znamená primárně zhodnocování peněz pro budoucí spotřebu a využití.
Níže už najdete myšlenky z konference doplněné také o mé vlastní postřehy.
Konference Kam investovat v roce 2019
V médiích slyšíme stále častěji slovo krize, avšak speakeři se shodovali v jednom – totiž, že krize v roce 2019 nepřijde. Nehovoří se o žádném výrazném propadu. Rovněž panovala shoda v tom, že dochází ke zpomalování ekonomik. Postupně z konjunktury jdeme ke stagnaci. Zároveň ale stále budeme v zelených číslech, světová ekonomika bude v roce 2019 růst. Takové jsou tedy investiční předpoklady.
- Problémy v politice napříč USA, Evropou i Asií.
- Politika přesáhne do obchodu. Ekonomiku ovlivní obchodní války světových mocností, zejména USA vs. Čína.
- Ekonomický růst se očekává v roce 2019 nad 3%. V roce 2020 pak zřejmě na úrovni 2%.
- Bankovnictví je v dobré kondici.
- Krize a recese v roce 2019 nepřijde. Ještě ne.
Lidé se bojí před „krizí“ investovat a raději drží hotovost. Jednak nyní těsně před krizí podle předpovědí nejsme. A jednak se zeptejme, proč mít všechny volné prostředky uložené v hotovosti a nemít část třeba právě v doporučovaném ETF Warrenem Buffettem SP500, které Fidelity predikuje růstem 9% v roce 2019?
Centrální banky reagují na vývoj zpožděně. V prvním čtvrtletí 2019 se ani v jejich rétorice nebude nic měnit. Až v druhé polovině roku 2019 začneme slyšet více zpráv kolem zpomalení světových ekonomik.
Výhledově, pokud budeme hovořit o krizi, pak se nebude jednat o tak silnou krizi jako byla ta v roce 2008/2010. Bude mnohem menší, méně výraznější. Zatímco v letech 2008 nikdo krizi nepředpokládal a ona udeřila, nyní v roce 2017/2019 po krizi doslova voláme a ona nepřichází. Jsme připraveni (tedy docela si to myslíme).
Americká ekonomika
- FED je restriktivní. Bude brzdit americkou ekonomiku.
- Pracovní síla je stále levná. Nezaměstnanost na minimálních hranicích.
- Další snižování úrokových sazeb už zřejmě v 2020.
Vrchol americké ekonomiky byl 3Q 2018 (viz ukázkový graf Applu níže). Na dno neklesne dříve než 12 měsíců. Rok 2019 se tak neočekává krize, spíše jako zpomalení.
Obtížná politická situace. Trump má republikánský Bilý dům, zatímco v parlamentu vládnou demokraté. Bude těžké nacházet společné průsečíky, které by zemi výrazně posunuly.
Obchodní války
Obchodní války se pravděpodobně v čase promění ve války jednotlivých měn (tj. amerického dolaru a čínského juanu).
Očekává se, že budou trvat 5 – 10 let. Budou výrazně ovlivňovat ekonomický růst zemí. Ekonomika bude silněji ovlivňována politikou.
Evropská ekonomika
- Zpomalená evropské ekonomiky.
- V květnu parlamentní volby EU.
- Jedna z předpovědí je, že na 97% Brexit neproběhne a posune se. Pravděpodobné je také, že se položí britská vláda a půjdou nové volby. Do 29. března se asi v rozhodnutí nepohnou.
- Euro je silné jako měna díky britské libře. Velká Británie rozchod s EU ustojí a získá silnou pozici.
- Velká Británie se po odtržení z EU může stát významným hráčem na poli offshore společností.
- Itálie neodejde z EU.
- Nemůžeš být nyní bullish pro EU trh.
- Evropská centrální banka nezastaví kvantitativní uvolňování peněz. V roce 2020 zřejmě natiskne další peníze.
- Ekonomika EU začne zpomalovat. Očekává se mírné zvýšení nezaměstnanosti.
- Německá ekonomika podle aktuální dat zpomaluje. A pokud zpomaluje Německo, tak „Bůh s námi“.
Trh práce
Trh práce je velmi přehřátý. Více jak 3 roky po sobě roste více průměrná mzda v porovnání s produktivitou práce. To je problém. Časovaná bomba.
Rostou mzdové náklady pro společnosti. Podnikatele si ukrajují vlastní zisky. Tento model je nadále neudržitelný. Marže půjdou na minimum a nějaká veličina bude muset projít korekcí.
Dojde k růstu služeb.
Česká ekonomika v roce 2019
V roce 2018 ČNB 5x zvyšovala úrokovou sazbu. Slabší kurz koruny jí to umožnil. Rok 2019 bude odlišný. Nemůžeme očekávat tak rychlé zvyšování úrokových sazeb.
ČNB počítá s posílením české koruny – někam pod 25 Kč vůči EUR? To je poměrně optimistické ze strany České národní banky. Pod 25 Kč za EUR se zřejmě nedostane. Někde ale kolem 25 Kč asi bude.
A jak je na tom nejoblíbenější česká akcie ČEZ?
Stále zajímavá pro fanoušky českých akcií. Má před sebou dobré roky.
Dluhopisy
Výnos z dluhopisů nebude v roce 2019 ani 3%.
V Německu je výnos ze státních dluhopisů na úrovni 1%.
Dluhopisy kupovat napřímo. Minimální investice cca 1 milion. Pokud nemáš, tak sáhni k dluhopisovému fondu. Pozor pak na poplatky za správu a výnos.
Conseq udělal pro konzervativní investory Conseq depozitní. Předpokládaný výnos cca 1,15%. Tohle není investice! Je to parkoviště peněz pro majetné. Aby hotovost neztrácela na ceně.
Pokud má člověk miliony určené pro diverzifikaci na košík hotovost, pak si umím představit poslat to do dluhopisů. V rámci desítek a stovek tisíc mi 2% nedávají příliš smysl. Proč mít peníze zafixované v nějakém finančním produktu. Procentní rozdíl držení hotovosti napřímo či mít peníze v dluhopisech není až tak velký. Osobně nemám dluhopisy rád.
Hotovost
Mnoho speakrů hovořilo o tom, že hotovost bude hrát silnější roli. Pokud někdo chce v dalších letech investovat, pak si část peněz musí odkládat jako hotovost a tu prostě držet. O procentním zastoupení v rámci investiční strategie nebyla řeč. Bohužel.
Vše držet v hotovost a nic neinvestovat nemusí být ale také zrovna šťastné. Podobný výhled na ekonomiku byl v roce 2018 (viz report investičních tipů 2018). Sám jsem byl přes celý rok poměrně zdrženlivý. Avšak, když se podíváme na čísla, tak to byl úspěšný zelený rok pro většinu trhů (akciový, nemovitostní,…), přestože se hovořilo o nejistotě a novém abnormálu, který může každou chvíli prasknout. Investici člověk nenačasuje. Věřím, že pravidelnost v investování je klíčem k úspěchu.
Akcie Apple
Na konci roku došlo k výraznému propadu akcií Applu. Mluvilo se hodně o reportu 4Q 2018, po kterém akcie zareagovaly lednovým propadem o cca 10%. V Číně se iPhone tolik neprodává, očekávání byly vyšší.
Výše jsem dal ale graf akcií Apple v přibližně ročním horizontu a je jasně zřetelné, že cena klesá už od 3Q roku 2018.
Pokud byla nejvyšší cena akcie Applu za 230 USD, na začátku roku 2019 jste ji mohli koupit pod 150 USD.
Technologický sektor
Technologický sektor táhl především akciový trh v první polovině roku 2018 silně nahoru. Na konci roku se však ukázalo, že to byl on, kdo způsobil velké výprodeje.
ETF SP500
SP500 táhlo celý rok 2018 nahoru pouze 5-6 společností (Apple, Amazon, Netflix, Facebook,…). Na konci roku 2018 jsme viděli, jak naopak tyto společnosti táhly celý index SP500 cenově dolů.
Za rok 2018 vypadá graf ETF SP500 zajímavě, nakonec ale dosáhl ATH. Listopadové a prosincové výprodeje byly obrovské. Někteří dokonce hovoří o tom, že jsme si prošli rychlou krizí. Propad byl k 20%. Tohle už je významné.
Je zároveň ale vidět, že během ledna a února se cena dostala poměrně rychle zpět nahoru. Odvážím se říci, že přiliš běžných investorů toho nevyužilo (a možná si toho ani nevšimlo).
Příležitosti, kam investovat
Další tipy, které byly zmíněny na Investičním foru 2019, kam by mohlo být zajímavé investovat v roce 2019.
- Bankovní sektor
- Kraft Heinz
- Disrupční sektory (technologie, medicína, biotechnologie)
- Japonsko
- Voda
Buďme opatrní v sektorech: housing, construction, energetika, průmysl a suroviny.
Turecká ekonomika
Někteří investoři vyjádřili pozitivní očekávání a dobrou příležitost pro nákup aktiv v Turecku. Situace se tam prý zlepší během několika let. Aktuálně tak podhodnocené. Politické problémy by neměly zemi dostat do větších problémů. Konkrétně např. Conseq navyšoval i tak svoje velké pozice na tamějším trhu (na konci roku 2018).
Nordic Small Cap
Severské země a jejich akciový trh. Lze investovat přes indexy a ETF. Anebo picking (tj. výběr jednotlivých akcií). Jedná se o nedostatečně analyzovaný trh, takže když skutečně najdeš příležitost a máš sebedůvěru v analytických schopnostech, pak budeš mít úspěch.
Odolávají lépe krizi, protože nejsou tak likvidní. To je výhoda obecně small capu.
Úspěšné projekty ze severu: Minecraft, Angry birds, Candy crash, Spotify, Skype.
Severské země mají nejblíže k tzv. cashless society. Už i místní bezdomovci mohou přijímat peníze skrze platební karty (nemusíte mít po kapse drobné mince, pípnete jim platební kartou).
Čínské akcie
Aktuálně velmi neprůhledné. Těžko se čtou rozvahy, výsledovky a jejich reproty. Velký pozor na to!
Pokud investovat do nějaké čínské akcie, tak Alibaba (BABA).
České akcie a Pražská burza
Společnost AVAST by se měla objevit na Pražské burze v roce 2019. Měla by vyplácet i dividendu.
Energie
Čeká nás cca 17 procent zdražení cen energie pro spotřebitele. Už došlo k 6% zdražení. Celkem to má být 25 procent.
Nemovitosti
Jsou v dobré kondici. Mnohem lepší pozice než před poslední krizí. Sice jsou ceny nemovitostí velmi nahoře a často se hovoří o přehřátém nemovitostním trhu, avšak banky v režimu hypoték a financování bydlení jsou mnohem více disciplinované.
Problém českých domácností a jednotlivců
Málo v ČR investujeme a nediverzifikujeme. Krize by se nás tak dotkla citelněji. Důvod, proč Amerika vyskočí z krize rychleji než my je také způsoben, že běžní občané mají v USA 4-5 aktiv. Průměrná česká domácnost má 1-2 finanční aktiva – tj. např. stavební spoření a spořící účet. Měli bychom využít aktuální konjunktury a dobrých časů proto, abychom své finanční zásoby diverzifikovali do 4-5 finanční aktiv (např. akcie, nemovitosti, dluhopisy, komodity,…).
Problém portfolio manažerů
9 z 10 profesionálních portfolio manažerů neporazí tržní benchmark (často určovaný jako SP500). Tvým jednoduchým investičním cílem by tak mělo být např. být stejně výkonný jako tržní benchmark.
V zahraničí je běžné, že lidé investují do ETF, např. právě index SP500, ten de facto kopíruje pět set nejúspěšnějších společností. Pokud někdo vybírá akcie vlastnoručně (zatímco také pravděpodobně pracuje na plný úvazek), ať v dlouhodobém měřítko srovná svá zisková procenta vůči indexu SP500.
Podílové fondy spravují portfolio manažeři a opět často (ve většině případů) přináší dokonce menší zisky pro klienty než kdyby klient investovat do SP500. Investice do indexů, ETF, právě např. SP500 doporučuje také Warren Buffett.
Některé společnosti už začaly nabízet podílové fondy ETF, kde poplatek je 0,5%. Někdy se mluví o tzv. pasivním fondu. Některé mají ještě zajištění do české koruny.
Alternativní investice
Pokud tě ta oblast nebaví, tak to nedělej. Alternativní investice nejsou jen o penězích. Jsou také o penězích. Ale také o něčem jiném. Pokud v tom jsi pouze kvůli penězům, tak nedopadneš dobře.
A výše zmíněné platí, řekl bych, dvojnásob pro kryptoměny jako alternativní investice.
Investice do LP desek
V 79 Phillips vyvinul cédéčka a trh desek zkolaboval. Nyní funguje pouze v rámci sběratelství. Nechá se koupit LP za 79 Kč a následně prodat za 1000 Kč. Musíme ale obor dobře znát. Deska nesmí být poškozená. Ideálně se musí jednat o první vydání.
Investiční láhve
Nejčastěji investiční láhve vína nebo whisky.
Edice by neměla být větší jak stovky kusů na celý svět – poté to může nabýt dobré hodnoty.
Výnos může jít od jednotek ke stovkám procent.
U whisky některé společnosti nabízí garantovaný 6% výnos.
Investice do umění
Proarte v rámci umění nabízí 12% ročně.
Tip pro investory: V Itálii v roce 2019 končí řada sbírek, takže se nechají nakoupit česká umělecká díla za výhodné peníze.
Investice do kryptoměn
Rok 2018 byl noční můrou pro většinu investorů. Bitcoin zaznamenal přibližně 80% propad, zatímco altcoiny až 95% propad. Ti, kteří o kryptoměnách vědí málo, pokud nějaké měli, pravděpodobně již prodali. Ti, kteří věří blockchainu a nakoupili před rokem 2018, dost pravděpodobně neprodali.
Bitcoin už v minulosti zaznamenal 90% propad a během několika měsíců se po medvědím trhu dostal k býčímu a cenově nastavil ATH. Je dost pravděpodobné, že se to stane opět.
Technologicky Bitcoin i řada altcoinů a blockchain obecně prošel výraznou inovací. Paradoxně cena klesla, ale v pozadí došlo k obrovskému vývoji.
Otázku, kde je to dno a kdy dojde k dalšímu radikálnímu růstu, nikdo nedokáže předpovědět. Časovat investice není dobré a pokud se jedná o tak rizikové investice jako jsou kryptoměny, pak to platí dvojnásob.
Rok 2018 byl pro investory extrémně těžký
Rok 2018 byl pro investory složitým rokem a pro mnohé z nich znamenal negativní výnos. V porovnání s minulými roky, jak je vidět na grafu výše, patřil rok 2018 ke skutečnému extrému.
Jaký bude rok 2019 pro investory?
Jak už bylo zmíněno, ekonomika pravděpodobně vykáže slabší čísla, dojde k celkovému zpomalení. Stále bychom však měli zůstat v konjunktuře. Výhled na rok 2019 nevěstí žádnou krizi. Půjde o ekonomický útlum, který s největší pravděpodobností bude pokračovat i v roce 2020.
Mezi tradiční rady v takovém případě patří nefungovat ve výdajích na doraz. Odkládat si finance stranou a snažit se akumulovat hotovost. Všechny peníze držet pod polštářem, ale také není nejlepší a přesvědčil nás o tom hned rok minulý. Ideálně by si měl člověk vytvořit vlastní investiční koláč a část odkládat do finančních aktiv (tj. 2-5 různých aktiv) a část držet jako hotovost.
Další shrnutí z konference Investiční Forum 2019 najdete na www.investicniweb.cz.
Jak vidím investování v roce 2019 já?
Začátkem nového roku dochází k celkové rekapitulaci a člověk přehodnocuje a upravuje investiční strategii. Jsem toho názoru, že určité korekce by se měli dělat kvartálně. Jsem moc rád, že tato konference je hned z kraje každého nového roku a dá člověku alespoň trochu výhled, co lze očekávat v dalších 12 měsících.
V médiích se mluví o přicházející krizi a mezi lidmi se to také šíří. Nejsou krajně nervózní, ale už jenom to, že se o tom mluví, něco značí. Nesmíme zapomínat, že 90% lidí „neví“, přestože si myslí, že „ví“.
Sdílím názor, že v roce 2019 nedojde ke krizi. Podle zpráv a předpovědí vše napovídá tomu, že dojde pouze k oslabení růstu. Firmy prostě nebudou dosahovat tak skvělých ekonomických výsledků. A to platí i pro technologický sektor.
Zpomalení ekonomiky však neznamená černá natož červená čísla. Sedět 100% na hotovosti není podle mne v tuto chvíli investorsky vhodné. Nejen pro rok 2019, ale i pro rok 2020 se předpovídá mírný růst. I mírný růst je růst. Hotovost pak neznamená zhodnocení nula, ale záporné zhodnocení kvůli inflaci. Tak pozor na to!
Změnu, kterou jsem udělal je ta, že jsem rozšířil koláč, který mám určený pro držení hotovosti. Moje nová strategie je, že balík, který měsíčně mám určený na investice rozdělím na poloviny a 50% letí na speciální účet, kde držím hotovost. Těch druhých 50% mám na investice. Toto je moje ochrana a příprava na blížící se krizi. Padesát procent jsem prostě určil pocitově a vyvolává to ve mně klid. Data-analytický přístup pro toto nemám. Spím klidně, to mi v této části stačí.
Největší část investic rozděluji mezi akcie a kryptoměny. To jsou mé největší koláče, které v investičním portfoliu mám. Akcie jsou pro mě konzervativní investicí – v dlouhodobém horizontu mají z historických výsledků nejvyšší zhodnocení (volatilita nerovná se riziko).
Pokračuji v nákupu akcií Berkshire (BRK-B). Po analýzách jsou totiž podle mého názoru výkonnější než SP500. Na Yahoo Finance si lze snadno srovnat jednotlivé akcie a ETF. Toto je dvou letý horizont a už zde BRK-B (modrá křivka) poráží SP500 (fialová křivka).
Pokud chcete delší časový horizont, tak se podívejme na graf zobrazující rok 2000 – 2019. Modrá křivka patří BRK-B a fialová ETF SP500.
Naplno jsem si uvědomil, že vybírat akcie a provádět stock picking je neuvěřitelně riskantní (když ne jenom náročné). Dnes nerozumím tomu, kdo pracuje na plný úvazek a ještě k tomu si myslí, že dokáže dlouhodobě porážet tým Bershire Hathaway. Proč vybírat akcie a lovit tu, která bude nejlepší, když mohu snadno investovat do jedné akcie, která mi nabízí všechny ty výhody, které hledám.
Kryptoměny jsou pak mojí rizikovou alternativní investicí. Nabízí pro mě přitažlivý poměr risk/reward poměru. Mnoho X nahoru zhodnocení, potenciálně. O tyto technologie se aktivně zajímám již několik let, jezdím na zahraniční konference, je to oblast, které se chci nadále věnovat. A jsem přesvědčen, že tady budu dále zhodnocovat.
Určitou část mám také v P2P půjčkách na platformě Mintos (moje recenze Mintos, kde investuji od roku 2016). Rok 2018 znamenal 17% roční výnos a zájemci si mohou přečíst moji aktuální strategii pro Mintos P2P, která má zhodnocení 17% ročně.
Komodity jako ochrana před krizí necítím jako aktuální téma. Pár investičních mincí jsem pořídil v roce 2018 a záhy jsem zjistil, že tohle nebude moje oblast působení. Někteří skupují zlato nebo stříbro s očekáváním, že vyroste. To není ale můj případ a ani si nemyslím, že je to nyní v roce 2019 vhodný investiční krok. Hotovost považuji za lepší. Stříbro ani zlato netvoří žádnou hodnotu (říká i Warren Buffett). V dlouhodobém horizontu ho akcie mnohonásobně překonávají. A upřímně, zombie apokalypsu, kdy bychom museli platit stříbrem prostě nepředpokládám.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.