Akcie Qualcommu jsou 354% v plusu od svého začátku v roce 2003. Pro porovnání index S&P 500 je v plusu pouze 157%. Qualcomm byl tedy tedy jednoznačně tou správnou investicí. Minimálně do dnešního dne či přelomu 2016/2017. Jak to ale bude dál, tak o tom se velmi spekuluje. Na Qualcomm se valí žaloby ze všech stran, jak od jeho vlastních zákazníků (Apple), tak od antimonopolních úřadů. Jeho pozice je mírně otřesena a experti a prognostici se drží trochu zpátky. Spíše vyčkávají než aby navrhovali strategii postupu. Co by tedy měl udělat v tuto chvíli investor? Nacházíme se v době, kdy je ten správný čas investovat do akcií Qualcomm? Anebo se zdržet a nic nedělat, protože i to může být investorské rozhodnutí.
Zdroj: Yahoo Finance
Nejdůležitější faktory při rozhodování
Nejobávanější žalobou je aktuálně žaloba od Apple, giganta v oblasti smartphonů, který dlouhodobě spolupracoval s Qualcommem. Ve chvíli, kdy se svět o žalobě dozvěděl, rázem akcie Qualcommu klesly o 15% dolů. Investoři se vyplašili a srazily hodnutu QCOM akcie na 54 dolarů.
Prezident Qualcomm Technologies zareagoval milionovou sázkou, že pozice jeho společnosti je dostatečně silná. Koupil akcie QCOM lehce nad hodnotou 53 USD za celkovou částku 999 603 dolarů, tedy téměř 1 milion dolarů.
Od té doby se akcie Qualcommu pohnuly mírně nahoru a nyní se pohybují někdy kolem částky 55-56 USD.
Pro investory zřejmě ještě není pozdě. Hodnota se může vrátit na původních 65-66 USD za akcii. Či směřovat ještě výše.
Akcie QCOM a analýza 2016 – 2017
Zdroj: Yahoo Finance
Výše jsem vykreslil graf. První zvýrazněná oblast je aktuální hodnota akcie QCOM, která je v rozmezi 56 – 57 USD. Druhé červené kolečko zvýrazňuje období začátku roku 2016, kdy jsem poprvé kupoval akcie QCOM a zároveň publikoval článek o této investici. První červená nižší linie znázorňuje hladinu do jakého plusu se akcie dostala v období 2016 – 2017. Dosáhli jsme téměř částky 70 USD za akcii. Druhá červená zvýrazněná linie znázorňuje historické maximum Qualcommu, které bylo na 80 USD za akcii.
Přestože analytici spekulují o možnosti opětovného růstu akcie QCOM k hranici 65 USD, je možné, že se v blízkých jednotkách let dostaneme i na 80 a výše USD. A to v případě investice v dlouhodobém horizontu hraje podstatnou roli.
Právní spory: Qualcomm vs. Apple a další
Největším sporem je platba za licence CDMA technologie. Qualcomm si takto přijde přibližně na 3% z každého prodaného telefonu. Apple a další výrobci pochopitelně vyjadřují nesouhlasné názory s takovým postupem, protože podle jejich názoru nemá CDMA technologie takovou hodnotu v celkové ceně smartphonu.
Pokud by Apple a další prokázaly, že postup Qualcommu v rámci plateb za licence není právně a obchodně v pořádku, byla by to těžká rána pro celou společnost Qualcomm.
Není tedy divu, že se investoři bojí. Přibližně 80% příjmu Qualcommu jde právě z licencí, pouze 20% jde ze samotných čipsetů.
Na druhé straně tu jsou experti, kteří tvrdí, že Qualcomm nepostupuje jinak než postupoval na začátku svého podnikání. Jedná se tedy o soustavnou činnost, která už zde funguje dvě desítky let. Z toho důvodu se také domnívají, že Qualcomm uhájí svoji pozici.
Budoucnost a technologie 5G
Zdroj: Qualcomm.com
V čem se experti shodují je potenciál a důležitost nastupující technologie 5G. Jsou zde i názory, že žalobami Apple nechce řešit ani tak minulost, ale spíše si chce vyjednat lepší pozici pro 5G připojení.
Technologie 5G by měla plně a široce fungovat přibližně v roce 2020. Avšak už nyní hlavní hráči v oblasti vývoje intenzivně pracují nejen na samotné technologii, ale především na uzavírání kontraktů s přidruženými technologickými společnostmi a současně s mobilními operátory a výrobci zboží, které technologii 5G budou využívat (mobilní zařízení, notebooky, televize, automobily,…).
Zajímavosti: QCOM, 5G, Internet of Things
Qualcomm stál na zrodu revoluce smartphonů (chytrých telefonů) a pomohl propojit miliony lidí po celém světě. Byl pionýrem v oblasti zavádění bezdrátového připojení 3G a 4G. Nyní je vůdčí společností také v oblasti vývoje 5G, které má odstartovat novou éru Internet of Things (IoT, internet věcí).
Qualcomm Technologies vyvíjí a testuje se společností LG bezdrátový přenos 5G, který bude nasazován do automobilů. Očekávané spuštění je v první polovině 2018. Qualcomm spolupracuje s LG již od roku 2004 a vzájemná spolupráce je prospěšná.
Qualcomm směřuje značnou pozornost na čínský trh, kde spolupracuje s největším čínským mobilním operátorem China Mobile (ticker CHL). Společně testují možnosti 5G sítě a připravují se postupně k budoucímu zavedení 5G v celé Číně.
Zájemci, podívejte se na graf a finanční zdraví akcií Chine Mobile, může jít o vhodnou příležitost k investici.
Soudní spory v Jižní Koreji, Číně i USA
Qualcomm prohrál na konci roku 2016 soudní spor v Jižní Korei a musí zaplatit 890 milionů dolarů za zneužití dominantního postavení. Qualcomm se odvolal a vyjádřil se, že byl soud zmanipulován lobby. I kdyby tento spor Qualcomm prohrál, částka 1 miliarda dolarů takovou mamutí společnost se světovým postavením nijak zvláště neohrozí. Lehce se to může promítnout do čtvrtletní zprávy a zamíchat čísly, ale z dlouhodobého hlediska je to minoritní záležitost.
Qualcomm si pevně stojí za svým byznys modelem a vyjádřil se, že je připraven se bránit kdekoli na světě. Mnohem podstatnější je obecné nastavení budoucích limitů v oblasti placení licenčních poplatků. Bude tedy významné, jak dopadne soudní spor na americké půdě.
USD FTC žaloba byla podána za úřadu Baraca Obamy, ale…
Toto je poměrně důležitá část, o které média příliš nemluví. Žaloba na Qualcomm (nebo šetření chcete-li) byl projekt za vlády Baraca Obamy. Šetření trvalo 26 měsíců (tedy více jak 2 roky) a žaloba byla oficiálně podaná jeden den před odchodem Baraca Obamy z prezidentského úřadu.
Úřad současného prezidenta Donalda Trumpa je však spíše nakloněn tuto žalobu tzv. uklidit pod stůl. Samozřejmě legálně, tedy neprokázáním, že Qualcomm zneužívá svého dominantního postavení.
Proč by Trump preferoval spíše Qualcomm než Apple?
Qualcomm platí většinu daní právě v USA, zatímco Apple dosahuje většiny zisků v zahraničí. Politika Donalda Trumpa je protekcionistická a sám se několikrát vyjádřil, že bude podporovat domácí podniky (ty co odvádějí daně v USA) a naopak bude uvalovat sankce těm, kteří mají své příjmy v zahraničí či dokonce vyrábí mimo USA.
Zjednodušeně řečeno Qualcomm přináší každoročně do státní pokladny USA více peněz než Apple a trend do budoucnosti napovídá o tom, že tomu nebude jinak ani v budoucnosti.
Co kdyby Qualcomm přece jenom prohrál soudní spor
Pokud by Qualcomm skutečně prohrál soudní spor na území USA a byl nejen nucen zaplatit odškodnění Applu, ale také se vzdát některých svých licencí, např. pro CDMA technologii, jak moc by to zahýbalo jeho byznys modelem?
Qualcomm je vůdčí společností v oblasti bezdrátové technologie a svoji pozici si chce udržet i do budoucna. Nejen, že reaguje na všechny technologické výzvy, ale je to společnost, která tyto trendy sama určuje.
Na konci roku 2016 se rozhodl pro koupi společnosti NXP Semiconductors, díky které by měl Qualcomm udržet svoji pozici i v oblasti polovodičů. NXP je jednou z nejvýznamnějších společností v oblasti polovodičů a výroby hardware pro síťová připojení. Přestože licence u Qualcommu hrají majoritní příjem, stále se soustředí na vývoj a práci s hardwarem. To je dobrá zpráva, protože vzájemné propojení software a hardware bude to, co zahýbe s virtuální realitou, internetem věcí a digitálním životem obecně.
NXP čipy jsou používány pro propojování automobilů a bezdrátovou komunikaci. Může se jednat např. o bezpečnostní prvky, radar, inteligentní komunikaci, atd. Nová éra samořídících automobilů se stává skutečností a Qualcomm zaujal tu nejlepší pozici, aby tento trh plně obsadil. NXP čipy mají vizi pracovat nejen s automobily, ale také se všemi věcmi připojenými do tzv. Internet of Things (IoT).
Celá transakce NXP Semiconductors a koupě (za 38 miliard dolarů) bude dokončena do konce roku 2017, neboť vyžaduje schválení od řady státních orgánů a antimonopolních úřadů.
Zajímavosti: Qualcomm a virtuální realita
Na konci února 2017 Qualcomm představil sadu pro připojení do virtuální reality pomocí mobilní platformy Qualcomm® Snapdragon™ 835. S těmito nástroji Qualcomm dává zelenou pro všechny vývojáře, kteří chtějí pracovat v tom nejnovějším prostředí a posouvat vývoj virtuální realitu kupředu – nová generace VR her a aplikací včetně 360 stupňového videa.
Qualcomm tlačí mobilní platforma Snapdragon™ 835 silně dopředu a navazuje spolupráci s dalšími, kteří jdou v tomto trendu. Cílem je jednoduše vytvořit VR ekosystém. Spolupráce s Leap Motion má zajistit perfektní přenos a spojení pohybu v reálném světě do virtuální reality.
Jaká se očekává budoucnost v oblasti polovidičů a mikročipů? Semiconductor Industry Association (SIA) zveřejnila svůj report pro prodej. Ten v roce 2016 dosáhl částky 338,9 miliard dolarů. V prosinci 2016 dosáhly prodeje 31 miliard dolarů, což je o více jak 12% více než v minulém roce. Růst je způsoben především dobou a lidskou společností, která vyžaduje stále více zapojení technologie do své práce i života. Asociací SIA je očekáván mírný růst prodejů i pro rok 2017 a následující.
Je ten správný čas investovat do akcií Qualcomm?
Zdroj: Finviz.com
Výsledek o zaplacení pokuty soudního sporu nepovažuji osobně za tolik důležitý, jako nastavení hranice v oblasti účtování licenčních poplatků. Qualcomm v minulosti už prohrál spor v Jižní Koreji v roce 2009 a rovněž v Číněv roce 2014. O tom blíže píšu v mém prvním článku: Proč jsem investoval do Qualcomm.
Po zveřejnění mého prvního reportu byla hodnota akcie Qualcomm na částce přibližně 51 USD (leden 2016). Mezitím vystoupala až k hodnotě 68 USD za akcii. Po právních problémech klesla až k hodnotě 53 USD a zotavila se prozatím na hodnotě 56 USD za akcii.
Osobně jsem toho názoru, že Qualcomm svoji pozici na trhu uhájí. Možná nikoli před soudy (domnívám se, že nějaké pokuty platit prostě bude), nicméně licence zůstanou v případě Qualcommu prioritním příjmem. Velmi mě těší protechnický přístup a inovace, kterými jde Qualcomm vpřed. Oblast Internet of Things (internet věcí) a virtuální realita změní za několik (desítek) let náš celý virtuální i reálný život. Věřím, že Qualcomm bude předním hráčem, který nás k této budoucnosti povede a hodnota jeho akcií se tomu úměrně přizpůsobí.
Upozorňuji, že držím pozice Qualcomm a aktuálně přikupuji. Do Qualcomm investuji s myšlenkou dlouhodobého držení a jeho zhodnocování spolu s vyplácenou dividendou. Qualcomm je pro mě stále dividendovou akcií, přesto věnuji čas nad rozmyšlením, ve kterou chvíli je vhodný čas investovat. Nejedná o investiční doporučení. Investování do akcií je rizikové. Ve vlastním zájmu investujte jen ty prostředky, které si můžete dovolit okamžitě ztratit. Minulé historické výsledky nejsou zárukou budoucího vývoje.
Zajímá tě investování a chceš dostávat moje reporty a tipy?
Stále silněji si uvědomuji, že peníze musí pracovat pro mě. Cílem je získat finanční svobodu a nezávislost. Nechci skončit s životním modelem, kdy neustále pracuji za hodinovou mzdu. Intenzivně se věnuji affiliate a tvořím webové produkty s polo-pasivním příjmem. Značný čas věnuji také investování a vzdělávání v této oblasti. Pokud s Tebou moje myšlenky rezonují, můžeš se níže přihlásit do mé speciální databáze lidí, které jsou podobně naladěni v oblasti investování. Čas od času Ti pošlu nějaký můj tip anebo report.
[convertkit form=4978452]Co by si potenciální investor do akcií Qualcomm měl přečíst
- Oficiální stránky Qualcomm na Qualcomm.com
- Oficiální výsledky hospodaření Qualcommu
- Jeden z nejlepších přehledů, co se vlastně s Qualcommem děje najdete v analýzách na Yahoo Finance.
Intel v únoru představil modem XMM 7560 s podporou LTE, který podporuje CDMA technologii. To je významený krok vpřed, který může Intelu otevřít dveře k bližší spolupráci s Applem. Ten primárně využíval pouze Qualcomm, ale již iPhone 7S připravil tak, aby podporoval verzi Qualcommu i Intelu. Pokud by se Apple rozhodl pro výhradní spolupráci s Intelem, Qualcomm by tak mohl ztratit až 1,4 miliardy dolarů ročně.
Na Qualcomm byla podána žaloba od Federal Trade Commission za zneužití dominantního postavení a Apple se ihned připojil se svoji žalobou, ve které požaduje od Qualcommu zaplacení 1 miliardy dolarů za nepřiměřené licenční poplatky. Spor mezi Qualcommem a Applem je velmi vyhrocený, Apple se dokonce vyjádřil, že už Qualcommu zaplatil miliardy dolarů za “nelegální byznys licencí Qualcommu” (viz zdroj).
Qualcomm čelí mnoha nařčení, např. že vytlačoval konkurenci snižováním cen, smlouvou s Applem a dalšími výrobci mobilních telefonů, zvýhodněnými sazbami, atd. Experti se však domnívají, že bude velmi obtížné prokázat Qualcommu jeho “nepřiměřené” postupy, neboť ty nejsou určovány vládou ani soudci, avšak samotným trhem (viz zdroj).
Apple podal na Qualcomm dvě žaloby. První směřuje k čínskému soudu, kde si stěžuje na monopolní postavení a jednání Qualcommu. Druhou žalobu směřuje na nepřiměřenost patentové dohody mezi Applem a Qualcommem (viz zdroj).
Qualcomm si neúčtuje jen za své vlastní čipy. Platí mu např. i Samsung, Microsoft, Alphabet (Google), Sony a to jednoduše za to, že využívají technologii od Qualcommu, aby jejich produkty dokázaly pracovat s bezdrátovým připojením – ačkoli samotné čipy od Qualcommu nepoužívají, mohou používat např. Intel (viz zdroj).
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.
Moc pěkně popsáno. Velmi poutavý článek, držím palce. Sám tyto akcie nedržím, ale takhle nejak by melo investovani vypadat. Jenom ta matematika mi tam trochu chybi. Pouzivas nejake ocenovaci metody?
Dovoluji si upozornit na rozdílné používání slov bilion a miliarda v US a u nás – trochu to zkresluje pohled na celkové čísla o které jde 🙂
Díky Davide, máš pravdu! Opravil jsem v článku 🙂