Jak podnikat během cestování? Jak a v čem podnikají digitální nomádi? Jaké technologie využívají a jaké triky používají? Článek je sepsaný speciálně pro ty, kteří hledají informace o tom, jak začít podnikat jako digitální nomád, jak se vymanit z práce v kanceláři a začít pracovat na dálku pomocí internetu.
Cestovat nelze při jakémkoli podnikání. To je první špatná zpráva. Druhá zpráva je trochu pozitivnější, protože na druhou stranu existuje celá řada druhů podnikání, u kterých jde skvěle cestovat. Základním kritériem je možnost práce na dálku. Ta je spojena s přístupem na internet a de facto prací na počítači.
V čem podnikají digitální nomádi?
V jakých oblastí lze podnikat jako digitální nomád?
- Programátoři
- Webaři, blogeři, affiliaťáci
- Marketéři či SEO konzultanti
- Copywriteři (13 způsobů, jak si vydělat copywritingem)
- Designeři
- Fotografové
- Překladatelé
Toto jsou nejčastější oblasti, ve kterých digitální nomádi podnikají. Jejich nespornou výhodou je možnost vykonávat svoji práci odkudkoli. Jediné, co potřebují, je počítač a internet.
Víte, že nemusíte mít živnostenský list, abyste mohli začít vydělávat na internetu?
Dobrou zprávou je to, že lze podnikat a cestovat také při spoustě dalších výdělečných činností (nejen shora uvedených). Tak např. digitální nomádství je velmi přístupné pro všechny umělce a kreativní lidi. Zpěváci a hudebníci mají cestu otevřenou, ale také ti, kteří dělají street art (např. sprejují obrazy). Podnikat a cestovat můžete velmi dobře, pokud se živíte kouzly a jste oblíbeními kouzelníky.
Doporučuji zajímavý článek: Jak prodávat umění online aneb umělci na internetu
Podnikání, které samo o sobě není spojené s počítačem a internetem, bude pro provozování o trochu složitější (neboť jako kytarista musíte mít dobré akustické podmínky pro nahrání skladby do pc, nicméně hrát v barech můžete vždycky).
Přečtěte si článek 14 způsobů, jak si přivydělat během cestování.
Specifika podnikání na dálku pro digitální nomády
Práce na dálku má jednu velkou nevýhodu, a to tu, že veškeré problémy řešíte na dálku. Musíte si vystačit s telefonem a emailem. Naštěstí moderní technologie velmi usnadňují digitálním nomádům jejich podnikání a umožňují bezproblémový chod jejich byznysu ať jsou kdekoli na cestách. Nicméně pokud cestujete např. v Asii nebo Americe, počítejte s posunem času.
Paradoxně se digitální nomádi obejdou bez smartphonu. Častěji totiž preferují starý mobilní telefon, a to hned z několika důvodů. Jednak jeho baterie vydrží bez problému celý týden, nemusí se starat o neustále připojování do nabíječky. Používají ho výhradně jen k volání či SMS. Potřebují být dostupní odkudkoli. A pokud cestují do nebezpečnějších zemí, někdy se stane, že jim telefon ukradnou (např. Asie). Pokud digitální nomádi používají starý mobil, vlastní tablet, na kterém jsou schopni vyřídit emaily, přeposlat objednávky, přidat nový příspěvek na blog nebo upravit web. To, co podnikatelé dělají standardně na smartphonu, mohou digitální nomádi bez problému dělat na tabletu.
Seznam všech nástrojů, které používám já a pomáhají mi pracovat odkudkoli.
Notebook pro podnikání nomádů
Pokud se rozhodnete zkusit životní cestu digitálního nomáda, vaším druhým já se stane váš notebook. Dávejte na něj dobrý pozor. Nezahcujte jeho paměť, používejte defragmentaci a pokud je váš operační systém Windows, pak doporučujeme jednou za rok systém přeinstalovat (váš laptop bude o mnoho rychlejší).
Data jsou nejcennější, zálohujte!
Zálohujte svá data poctivě. Digitální nomádi využívají jak offline zálohy na externí disky, tak online zálohy do cloudů (např. Dropbox). Důležité dokumenty a data šifrujte.
Jednotlivým programům a aplikacím budou věnovány samostatné články. Prozatím uvádíme přehled nejzákladnějších aplikací, které digitální nomádi používají nejčastěji.
- Skype
- Evernote
- Dropbox
- Google Drive a Google Docs
- Basecamp nebo Asana
- LogMeIn nebo StickyPassword
Jak na zálohování jsme sepsal speciální článek: Záloha fotografií, kde a jak ukládat fotografie z cestování
Digitální nomádi bojují s prokrastinací
Přestože můžete dělat naprosto identickou činnosti, práce v kanceláři je zcela odlišná od práce na dálku. Podnikatelé na volné noze často hovoří o nutné sebedisciplíně a sebekázni. Musíte si jasně stanovit, že v určitých hodinách budete pracovat.
Pracovat jako živnostník z domova je snazší než pracovat jako digitální nomád.
Digitální nomádi jsou cestovatelé a neustále jsou sváději k tomu, aby objevovali nové krajiny, povídali si s cizinci a zažívali neobyčejné věci. Donutit se k práci tak není jednoduché. Často se tak můžete setkat se začínajícími podnikateli, kteří trpí prokrastinací.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.
Počítám se za digitální nomádku, když neumím programovat a jenom hraju hazard? Chystám se na cestu po Asii, tak jsem zvědavá, jak mi půjde zkloubit ruleta přes net a cestování.
Určitě to nemusí být programování co Tě dělá digitálním nomádem! Dej vědět, jak se ti daří na cestách 🙂 Asie je skvělá, doufám, že se bude líbit.
Musíš si naplánovat cestu co nejblíže k Las Vegas a tam zúročit ruletu.
Ahoj,
tady v Čechách mám normálně živnost na foto/grafiku. Většinu příjmů mám z fotobank. Získal jsem WHS na Nový Zéland. Otázkou je co teď s tou živností, když tady dlouhodobě nebudu. Nikde moc nemůžu najít jak se zrovna tohle u D.nomádsctví řeší.
Ahoj Martine,
existuje několik možností. Pokud jsou Tvé příjmy dostatečně vysoké, pak můžeš dál provozovat živnost (budeš platit zálohy sociální, zdravotní + finanční úřad), pokud bys měl vedenou živnost na vedlejší úvazek (např. nějaká práce v čechách, třeba na dálku), pak nemusíš ve většině případů platit zálohy. Existují i další možnosti, ale ty pouze do emailu či skype 🙂 Napiš mi přes kontaktní formulář, pokud budeš chtít a rozebereme to více 😉
Cau, dik za odpoved.
Platit socialni mi tak nevadi, ale mimo cr budu vic jak 6mesicu, to by melo jit odhlasit zdravotko, ale nejsem si jistej, jestli to jde i s zivnostnakem. S financakem nevim, zas jsem nemel tolik aby mi neco domerili, ale treba to bude tenhle rok lepsi: ))
Odhlásit se ze zdravotka můžeš. Pamatuj, že pokud jsi občan ČR máš povinnost doložit, že jsi někde byl pojištěný v té době (může to být klidně turistické pojištění, stačí zpětně). Pokud potáhneš živnost, pokud se nepletu, je nutné platit zdravotní pojištění – platí výše uvedené – pokud za Tebe neplatí zaměstnavatel/stát, pak jedeš na hlavní činnost a je to min. lehce pod 1800,-Kč/měs.
Ahoj, táhne mi na 30 a život v kanceláři mě ubíjí čím dál víc..vybrat si za rok 5 týdnů dovolené a cestovat „zrychleně“ mě už taky nebaví tak vážně přemýšlím o nomádství. Jsem Z IT ale ne programátor, jsem analytik/ BI konzultant. Myslíš že je to taky možné? Pracoval a pracuju vždy pro korporáty (a to mě taky ničí).
Díky moc
Ahoj Tome, určitě je to možné! Nemusíš být programátor, abys mohl cestovat a pracovat odkudkoli. Navíc Tvůj IT background analytika a konzultanta Ti jen pomůže. Chce to se do toho pustit – jít do akce. Nemusíš nutně spálit všechny mosty za sebou, spíše bych volil cestu krok po kroku přesedlání. Pokud chceš, můžeme dát skype a popovídat o tom 🙂