Začátkem ledna jsem se účastnil investiční konference, která si kladla za cíl předat nejdůležitější poselství, kam investovat v roce 2017 a kde budou zřejmě ty největší příležitosti k racionálnímu zhodnocení peněz. Práce s penězi považuji za velmi důležitou dovednost. Na jedné straně je potřeba umět šetřit, na druhé straně peníze tvořit. Čím dál více si uvědomuji, že peníze nemusíme získávat pouze prací, ale právě také investováním.
To pro mě bylo na konci roku 2015 velké uvědomnění a v roce 2016 jsem otestoval řadu investičních modelů. O tom ale report později. Nyní blíže ke konferenci a tipům, kam investovat v tomto roce.
Níže sdílím své zápisky, kde najdete to, co mě z investičních tipů a kontextu nevíce zaujalo.
Nutno dodat, že na konferenci mluvila celá řada lidí z bank, fondů a dalších bankovních a nebankovních institucí. Točili jsme se stále kolem akcií, měn, komodit, podílových fondů, dluhopisů, atd. Příliš málo se hovořilo o alternativách mimo mainstream. Krátce se pohovořilo o kryptoměnách (bitcoin). Vůbec nepadla zmínka o P2P půjčkách, P2P pojištění a dalších modelech investování na bázi sdílené ekonomiky. Škoda…
Co je to investice? Jednuduchá odpověď zní: Cokoli, co mi nese výnos. V tomto článku bude svázán výnos s penězi a případně jejich alternativami. Nevymýšlejme teď zda největší investice je do vzdělání, pojďme rovnou na obsah konference.
Šokující předpovědi pro rok 2017
Předpovědi od Saxo Bank, která každoročně vyhlašuje sérii tzv. „šokujících předpovědí“. Jedná se o možnosti, které se pravděpodobně nestanou – nicméně z minulých ročníků se ukazuje, že 2 – 3 předpovědi skutečně nastanou.
- Čínské HDP navzdory špatným předpovědím i nadále poroste (2016 rostlo o 6,5%, rok 2017 by mohl být na 8%).
- 10 letý státní dluhopisový výnos klesne na 1,5% (z aktuálních 2,4%). Nejdříve se dostane k hranici 3% a poté jej FED upraví na 1,5%.
- Procento nesplacených emisí High Yield dluhopisů přesáhne 25%.
- Brexit se neuskuteční a naopak budeme mluvit o Bremains (Británie zůstane v EU).
- Komodita měď klesne téměř o 50%, a to konkrétně z aktuální hodnoty 2.45 na hodnotu 1.25.
- Kryptoměna Bitcoin zažijde obrovský růst až k hodnotě 2100 USD/BTC.
- Reforma zdravotníického systému v USA spustí paniku. ETF Health Care XLV klesne o 50% až k hranici 35 USD.
- Kanadský dolar oslabí vůči Mexickému pesu. Paradoxně to nebude Mexiko, kdo bude trpět z důvodu Trumpovské politiky, ale bude to Kanada. Pokles CAD/MXN z 15.52 na 10.85 (tj. o 30%).
- Italské banky finanční krizi nejen přežijí, ale vzrostou o 100%. Viz dále srovnávací ukázka Deutche Bank.
- Problémy financování v Evropské unii budou řešeny vytvořením společného fondu, kde se vybere 1 trilion Euro.
České akcie v roce 2017
Index Pražské burzy se v roce 2017 předpokládá mírně kladný (někteří předpokládají +7%). Zisky akcionářům by měly tradičně plynout také z dividend. Mluvíme tu o cca +6% ročně.
Předpokládá se dobrá ziskovost bankovních a pojišťovacích domů. Hypotéky, půjčky a pojištění jsou tituly, které budou nejvíce oblíbené a potáhnou celkový růst ekonomiky. Z toho důvodu byla zmíněna Moneta bank, která má větší retail drive než ostatní banky a je schopná si ukrojit větší marži (což vyústí ve větší ziskovost).
Banky v České republice budou citlivě reagovat na vývoj v Eurozóně. Pokud bude v kladných číslech, očekává se vyšší zisk pro Erste a VIG. Naopak, pokud půjde Evropa do stagnace či zápornějších čísel, pak je lepší investicí Komerční banka a Moneta (nejsou tolik svázány se zahraničních kapitálem, atd.).
Pohled na akcie ČEZu je aktuálně opatrný a nikdo se příliš moc nevyjadřoval. Pronikla jen jediná zpráva, a to, pokud ČEZ udrží dividendu na stejné výši (40 Kč na akcii, ohlášení bude brzy), pak je v tuto chvíli cena za akcii (420 Kč) výhodná.
Akcie O2 vzbudily pozornost a je předpokládán další postupný růst. Jsou velmi příznivé, co se týče vyplácené dividendy.
Mezi tři tipy pro investici do českých akcií v roce 2017 byly vyzdviženy:
- akcie 02
- akcie Moneta
- akcie Phillip Morris
Moneta aktuálně nemá majoritního akcionáře, vyplatí se tedy pozorně sledovat. Možná se v roce 2017 objeví někdo, kdo bude chtít vstoupit do této role a to by mohlo dát signál k většímu nárůstu hodnoty akcie.
Měnový exit České národní banky
Měnový exist, tedy opuštění regulovaného kurzu CZK/EUR od ČNB bylo velmi diskutovaným tématem. Česká národní banka ohlásila, že plánuje měnový exit v roce 2017. Jednalo by se tedy o ukončení po 4 letech (od roku 2013).
Přibližně 80% trhu věří tomu, že koruna posílí. S největší pravděpodobností se nebude dít to, co se událo ve Švýcarsku, kdy po opuštění regulovaného kurzu došlo k 15% posílení švýcarského franku. Očekává se posílení koruny o 1-2 Kč, tedy někam na úroveň 26 či 25 Kč za 1 Euro. Všimněte si na grafu skok z 25 na 27 v říjnu 2013 – to je začátek intervence České národní banky.
Zárveň propukly názory, že jakmile všichni vlastně ví, že koruna bude posilovat, možná se žádného znamenitého posílení nedočkáme.
Odhady pro vystoupení byly mezi 2 a 3 kvartálem 2017 či konec roku 2017. ČNB by měla být opatrná. Navíc v půlce roku tu máme volby, takže proto se spíše uvažovalo o konci roku 2017. Objevily se tu i názory, že měnový exit bude daleko dříve, a to „než roztaje sníh v Jizerských horách“ (tedy cca duben). Pokud bude ohlášená inflace za prosinec na hranici 2%, pak ČNB nemá žádný důvod držet měnu dále na uzdě (splní její vyhlášený cíl 2% inflace).
Zprávy z bankovních institucí jsou se spíše přiklánějí k tomu, že ČNB sice opustí měnový závazek vůči Euru, ale bude nadále používat své nástroje, aby změna kurzu nepřinesla pro ekonomiku šok.
Nejaktuálnější zprávy od dynamických investorů říkají, že ČNB neoznámí přesné datum vystoupení z kurzového závazku, aby se česká koruna nestala levnou investicí a útokem spekulantů. Pravděpodobně k tomu dojde dříve než později.
Americké akcie 2017
V tomto bloku jsem čekal více tipů a především konkrétní tituly. Bohužel prezentace mířila jiným směrem. Co bylo skvělé, tak kontext, který nám byl nastíněn v souvislosti s nástupem Donalda Trumpa na pozici amerického prezidenta.
Politika USA půjde v roce 2017 jednotným směrem (ten je zajištěn D. Trumpem a oběmi komorami Republikánů). Očekává se zlepšení podnikatelských podmínek pro americké podnikatele. Snížení daní, méně regulace, výrazné investice do infrastruktury a služeb.
Úrokové sazby by za Trumpa měly růst rychleji (v prosinci 2016 zvýšil FED o 0,25%, nyní se předpokládá, že by to mohlo být až 3krát tolik). Spekuluje se o zvyšováním úrokových sazeb 2x v průběhu roku 2017.
Investorům je doporučeno soustředit se na spíše menší americké společnosti (tzv. small caps) a především ty, kteří se zaměřují na amerického spotřebitele. Pomůže vám tzv. Russell index.
Index SP500 se očekává být stále v kladných číslech. V roce 2015 dosáhl +9,5%.
Mezinárodní situace a kontext
Jednou z reakcí na zvolení Donalda Trumpa bylo vytvoření pojmu Trumpomatics. Sledovat, co se kde šuškne, tak můžete na twitteru či rovnou googlu při zadání #trumpomatics.
Ekonomická očekávání pro první polovinu 2017 jsou velmi pozitivní. Amerika by měla velmi posilovat a Evropa by ji měla následovat. Přestože dnes není vidět velký rozdíl, nůžky se opět velmi rozevírají a ten náskok, který má USA vůči EU se každým měsícem bude zvyšovat – rozdíl bude vidět o pár let později (vystoupení USA z krize bylo rychlejší).
Druhá polovina 2017 se předpokládá více rozvířená a s trochou nejistoty, a to především, co se týče politického uspořádání.
Dobrá zpráva je, že se Rusko poměrně optimisticky postupně ekonomicky otevírá (z dlouhodobého pohledu).
Během roku 2017 budeme sledovat mírné oslabování Eura vůči dolaru. Očekává se dosažení parity (1:1 EUR/USD), někdo hovoří dokonce krátký posun pod paritu. Na konci roku 2017 se pak předpokládá posilování Eura někde k hodnotě 1.05 (tedy stále poměrně blízko parity). Rok 2018 by měl ale Euro opět mírně posilovat vůči dolaru.
Bylo zmíněno Turecko a Čína, které jsou velmi zadlužené v USA a bude zajímavé sledovat, jak se s těmito dluhy popasují.
Investice do vody
Velmi zajímavý blok byl o alternativních investicích, konkrétně do vody.
- Každý rok roste lidská populace o 80 milionů lidí.
- V roce 2040 očekáváme počet lidí na 9 miliardách.
- Roste náš životní styl a standard.
- V průběhu času se setkáváme s přísnější regulací v oblasti kvality vody.
A mohli bychom pokračovat, samozřejmě také ke klimatických změnám. Každý si asi uvědomuje, že voda je nezbytnou komoditou, která bude do budoucna hrát stále větší význam. Velcí hráči s ní již dnes pracují. Pro mě byl tento blok jednoznačným rozsvícením žárovky, že tudy by měla směřovat správná cesta.
Co se mi nelíbilo byl nastíněná investice do fondu. Příliš velké manažerské a kdovíjaké poplatky. Zároveň poměrně nízké výnosy. Hrály trochu na strunu tzv. sociálně-odpovědného investování. To je výborná idea „sociálně-odpovědné investování“, nicméně pro investora musí dávat smysl i číselně.
Kam lze investovat do vody?
- Vodní infrastruktura (např. odolnost vůči suchu)
- Péče o vodu (např. opětovné využití vody)
- Komunální služby (např. odsolování)
Myslím, že budou existovat přinejmenším nějaká ETF, do kterých lze investovat právě s ideou investice do vody. Poznačil jsem si pro další průzkum. Věřím, že toto může být zajímavá oblast a nastoupit do rozjíždějícího vlaku včas je klíčové.
Investice do zlata a dalších komodit
Očekává se, že inflace během prezidentského období Donalda Trumpa poroste (avizoval silnější zatížení státní pokladny), pak by investice do zlata dávala smysl jako tzv. protiinflační nástroj. Investoři by ale měli zvážit také možné změny v měnovém páru USD/EUR, které by výnosnou investici do zlata mohly oddálit.
Ropa – v roce 2016 jsme zažili téměř 20 USD, dnes jsme na hodnotě okolo 55 USD. Jsou tu zprávy, že by mohlo mírně růst až k 60-65 USD.
Investice do nemovitostí
Příliš zpráv kolem investic do nemovitostí na konferenci nepadlo.
Zmíněná byla cena nemovitostí a její pokračující rostoucí trend. Pokud někdo čeká na další hypoteční krizi, tak v roce 2017 pravděpodobně ještě nepřijde. Minimálně v prvním pololetí 2017 se většinově očekává, že cena nemovitostí poroste.
Vývoj nezaměstnanosti a poptávku po pracovních místech nahrává, že cena nemovitostí se bude nadále držet na těchto či ještě vyšších úrovní.
Pokud přemýšlíme o investici do nemovitosti, naproti do dnes mainstreamového pronájmu bytů (i např. AirBnB), bychom měli, s vyšším kapitálem, zvážit průmyslové nemovitosti.
Tipy a doporučení od speakerů
Index Dow Jones dnes okolo 20 tisíc bodů. Při dlouhodobé investici (10 – 15 let) je docela možné, že se budeme pohybovat někde kolem 30 tisíc bodů.
Zajímavou investicí by pro rok 2017 měly být také akciové trhy v Asii (Indie, Čína, Indonésie).
Sociální obchodování, tzv. social trading
Pozor na zobrazované grafy úspěšnosti jednotlivých traderů, jsou totiž často ukazovány výsledky jen uzavřených obchodů. Co to znamená v praxi? Že tradeři neuzavírají špatné pozice a nechávají je běžet více a více do záporných čísel (to by v praxi trader neudělal). Na grafu úspěšnosti jejich investic se to ale neprojeví, protože pozice není uzavřená (trader ji stále krmí, přenastavuje stop loss).
Jaké využívat technické indikátory?
Zlatá trojka, se kterou si vystačíte:
- Klouzavý
- Momentový
- Volatilita
Investování do opcí
Výhoda je paradoxně ve složitosti. Jednoduše vás nepustí do obchodu, aniž byste tomu trochu rozuměli. Narozdíl od toho obchodování s akciemi je jednoduché – zaregistruji si účet u brokera, kliknu myší, koupím akci a kliknu podruhé a akcii prodám. Tímto se k akciím dostávají i naprosto neznalí a od trhu dostanou velký kopanec.
Líbilo se mi přirovnání akcií k Windowsu a opcí k Linuxu.
Rizika a nejasnosti
Politická nestabilita a nepředvídatelnost. V roce 2016 nepředvídatelnost dokázal neočekávaný Brexit a zvolení Donalda Trumpa. Čekají nás možné změny (volby, referenda) v Nizozemsku (začátek 2017), Itálii, Francii, Rakousku a Finsku.
Příležitosti v roce 2017 budou otevřené. Volatilita bude také značná.
Italské banky a francouzské banky mohou být zajímavou příležitostí (s předpokladem, že EU zvládne finanční problémy). Podívejte se na graf Deutsche Bank a vzpomeňte, jak byla „odepisovaná“ a mluvili se o Lehman Brothers v Evropě. Z úplného dna v říjnu, kde jsme akcie mohli koupit za 11 USD je dnes, o tři měsíce později, na hodnotě téměř 20 USD. Pokud se podíváte na akcie amerických bank, mají vzestupnou tendenci a očekává se, že bankovnictví EU bude kopírovat tento trend.
Konference končí, investování může začít
Pokud jste dočetli až sem, jsem velmi potěšen a doufám, že obsah byl přínosný. Nasávání informací je jedna věc, druhá věc je jít do akce. Otázka tedy zní, jak s těmito informacemi naložíme?
Já jsem si po konferenci uvědomil, že v roce 2017 budu muset sledovat finanční zprávy aktivněji a hlavně pravidelněji. Neobchoduji krátké pozice, ale dnešní doba je natolik turbulentní, že je potřeba dávat pozor na zprávy i v případě dlouhodobějších investic. Jeden příklad za všechny. Sice jsem stihnul koupit akcie Wells Fargo, když měla společnost v říjnu skandál s podvody smluv a dostal se do profitu mírně přes 20%. Ale Deutsche Bank mi unikla a tam se jedná o více jak 40% nárůst.
Stále jsem nakloněn kryptoměnám a bitcoin navyšuji. Napsal jsem proto samostatný článek Bitcoin zažívá nejlepší časy – investovat anebo raději ne? Do pozornosti se ale stále častěji dotává Etherium, Litecoin, IOTA a další kryptoměny.
Příjemně mě překvapily pozitivní vyhlídky na americké akcie a budu v nich proto pokračovat a navyšovat investice i v roce 2017. Aktuálně investuji přes brokera FIO a využívám také Degiro (Custody účet). Proklikem odkazu (v případě založení účtu) ušetříte poplatky 500 Kč. O brokeru Degiro jsou na internetu různorodé recenze. Ale píše o něm i podnikatel Robert Vlach ve své knize Na volné noze (recenze knihy Na volné noze). Moje nedávná investice přes Degiro byla do ETF SP500 (IVV).
Digitální měny mě fascinují a v technologii blockchain vidím budoucnost. Kryptoměnám věřím, investuji do portfolia cca 15 vybraných kryptoměn. 80% držím v HW peněženkách (Trezor, Ledger) a s 20% obchoduji. Rychlé příkupy Bitcoinu provádím skrze burzu CoinMate, která má dobré kurzy, bezpečnou platformu, v českém jazyce a dobijete peníze z FIO účtu o víkendech i svátcích za 2 minuty (z jiného českého účtu 1 pracovní den)!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.
Super článek, díky.
Jaký je potřeba mít min. kapitál na takové investování? (Wells Fargo, Bitcoin…)
Děkuju
Ahoj Luky,
díky! 🙂
Akcie kupuji zatím přes FIO a zde jsou poplatky pro konkrétně americké akcie cca 8 USD za nákup, pak záleží na ceně akcie, tj. Wells Fargo např. okolo 50 USD. Nejsem toho názoru, že člověk musí mít 50 tisíc nebo 100 tisíc a až potom může investovat do akcií. Důležitá je podle mě fáze učení, takže klidně koupit jednu nebo pár akcií a postupně navyšovat. Začít se dá tedy s málem.
Bitcoin lze koupit opět minimální množství, klidně kousíček za 10 USD.
Rozumím, děkuju.
Prostudoval jsem tvé články o Recyclix a aktuálně mě to dost láká, měl bych ale nějaké otázky, jenže to bych se spíše ozval přes mail nebo jinak, pokud by ti to nevadilo, velmi bych pár rad ocenil.
Lukáš
Lukáši, Recyclix prožívá silný down a pravděpodobně končí. Pozor na tyto HYIP, které se dříve nebo později obrátí ve scam. Mrkni případně na http://digitalninomadstvi.cz/budoucnost-recyclix-investori-prisli-o-vsechny-penize-co-ted/ Sepsal jsem tam poslední aktuální informace 😉