Digitální nomádi spojili práci na dálku a cestování v nový životní styl

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investování
  • Podcast
  • Blog
  • Kontakt
JAK VYDĚLÁVAT ONLINE

Co jsem si odnesl z Night of Chances, #NOC příležitostí

by Martin Rosulek / Čtvrtek, 19 dubna 2018 / Published in Myšlenky
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram

Night of Chances byla další ze skvělých akcí, které se tento rok konaly v Praze. Mix odborných přednášek, panelových diskuzí a workshopů pro všechny, kteří cítí, že technologie budou hrát větší roli v jejich životě a chtějí být součástí tohoto trendu. Tato jednodenní – večerní akce, slovy organizátorů, dává příležitost pro ty, kteří si tvoří vlastní cestu.

Tady jsou myšlenky a postřehy, které si z Night of Chances odnáším.

Dynamika IT světa

Obsah

  1. Dynamika IT světa
    1. Etika umělé inteligence
    2. Obor IT
    3. Inovace
  2. Robert Campbell – Barclays Investment Bank
  3. Ben Ruschin – WeAreDevelopers
  4. Roman Staněk – Nejúspěšnější Čech v Sillicon Valley
  5. Technologie Blockchain a kryptoměny
    1. Cena bitcoinu a dalších kryptoměn
  6. Závěrečné myšlenky z Night of Chances
  7. Díky Night of Chances

Hlavní panelová diskuze s Petrem Hofmanem (Škoda Auto), Alenou Sochorovou (Accenture) a Bohumírem Zoubkem (Profinit EU).

Škoda Auto jede slušně na big datech. Big data před 10 lety neexistovaly. Dnes máme exabajty dat. Akustický křivky, které analyzujeme a vyhodnocujeme. Dále se zabýváme kybernetickou bezpečností. Pokud by někdo hacknul svařování a nastavil o 10% menší sváry, pak to má rázem dopad na statisíce lidí, kteří si koupí to auto.

To, co se dnes děje na silnicích, to bude za 20 let nemyslitelný. Ty kolony! 🙂

Škoda digilab – oddělení, který přemýšlí nad tím, jak vydělat jinde než prodejem a servisem aut.

V ČR nemáme legislativu pro elektrický auta. Jak se bude hasit, když začne hořet baterie? Jsou na to proškolení hasiči?

Etika umělé inteligence

Umělá inteligence se stane do pár let chytřejší než my. Pak ale přijde okamžik, kdy nám umělá inteligence řekne, že v nějakých činnostech či okamžicích ohrožujeme sami sebe a znemožní nám je. Kdo o tom bude rozhodovat? Nějaký program? Bude mít centrálu? Tady přijde do byznysu etika umělé inteligence. Tahle oblast bude každým rokem ode dneška nabírat na pozornosti.

Já se bojím, že mi lednička za pár let bude schopná říct: Už jsi toho hodně snědla, neotevřu se! 🙂 A to si pište, že tohle přijde!

Obor IT

V IT chybí aktuálně asi kolem 1 milionu lidí. Dnes je cítit neuvěřitelná poptávka. Je žalostnej nedostatek ajťáků. Pokud máš rád IT, je tu neuvěřitelná příležitost. Tím, jak se naše společnost stává více a více technologická a závislá na běhu technologií a softwaru, bude pro IT  každým rokem pracovat víc a víc lidí.

V představenstvu velkých firem bude nutné, aby stál minimálně jeden ajťák. Nejde jen o to reportovat a konzultovat. IT lidi musí stát v rozhodovacích procesech společnosti. Díky tomu bude společnost inovovat, což je nezbytné pro jakékoli další budoucí fungování společnosti.

Inovace

Kdo neinovuje se v tomto světě neuplatní.

Inovace by měla být součástí každodenní činnosti.

Kodak a Nokia trochu zaspaly a už to víceméně nejsou. Naprosto ztratily svůj trh.

Sledovat vývoj technologií lze reálně tak 1 rok dopředu. Na 5-10 let to už je věštění. Paradoxně ale není důležité umět předpovědět budoucnost na 10 let dopředu. Mnohem cennější je mít dobré znalosti a schopnost se přizpůsobit změnám.

Mrkněte na blogový článek Co nás čeká na druhé polovině šachovnice, což se moje osobní recenze knihy Druhý věk strojů – ta se věnuje tématu budoucnosti technologie v našem lidském světě.

Robert Campbell – Barclays Investment Bank

Robert je ředitelem technologického centra Barclays Investment Bank v Praze, ve kterém působí již 5 let.

Robertovi se v Čechách líbí více oproti USA, a to díky kombinaci:

  • Čechy mají mnohem lepší work-life balance než USA.
  • Člověk tu není tolik stresován.
  • Češi jsou méně soutěživí než Američané a méně cílevědomí (může být výhoda i nevýhoda).

Vytvoř prototyp a rychle ověř na trhu, jestli to je žádané anebo nikoli. (Do prototype and fail fast.)

Ben Ruschin – WeAreDevelopers

Ben je generálním ředitelem a spoluzakladatelem konference WeAreDevelopers, která spojuje korporátní svět s developery napříč Evropou.

Pro to, abys byl úspěšný, musíš bořit status quo.

Dnes nezakládej digitální agenturu. Je jich na světě tisíce a pravděpodobně nepřineseš nic nového! Dělá to každý. Mnoho markeťáků se rozhodne, že si po pár letech v agentuře založí svoji vlastní. Pokud “to” dělá každý, nestaneš se “hodně” úspěšný.

Musíš myslet na velké cíle (think big). Dělat konferenci pro pár stovek lidí a několikrát do roka je dost náročný – organizačně i časově. Koneckonců i finančně, neustále komunikovat se sponzory, kteří nemají věčně čas.

A tak vznikla obří konference WeAreDevelopers, které se letos má účastnit na 8000 zájemců.

Pokud budete někam posílat CV (životopis), pak pamatujte, že si ho dost pravděpodobně dotyčná osoba bude otevírat na mobilu. Tak ať formátování a další náležitosti sedí dobře na mobilní zobrazení.

Roman Staněk – Nejúspěšnější Čech v Sillicon Valley

Roman Staněk založil společnost GoodData, která byla jedna z prvních na trhu s analýou dat v cloudu. Dnes zaměstává 300 lidí, polovinu v ČR a polovinu v USA.

Nehledej nejvýznamnější trendy, abys pošoupnul svůj byznys, musíš se soustředit jen na ty trendy, které dokážou aktuální společnost změnit. Ta technologie musí okamžitě něco začít měnit.

Ve vedení každé silné společnosti musí být člověk s technologickým pozadí. Mnoho odvětví, které se dříve za technologické nepovažovalo, jsou dnes technologickými firmami. Ukázkou je automobilový průmysl, který v 21. století začal investovat nejvíce prostředků do software.

Roman aktuálně cítí, že obor zdravotnictví má před sebou největší revoluci. Je to obor, kde technologie má největší potenciál udělat významnou změnu. Vždyť doktoři si stále píšou všechno na papír. To za pár let už nebude možné/vhodné.

Technologie Blockchain a kryptoměny

Night of Chances měla na programu dva bloky, které se dotýkaly technologie Blockchain. Jan Hubík měl odbornou přednášku o tom, co je to blockchain a jak funguje. Následovala panelová diskuze o decentralizaci a kryptománii. Tu vedl Josef Tětek a diskutovali Jan Hubík s Jakubem Jedlinským a Dominikem Stroukalem.

Blockchain je nákladný a drahý. Samozřejmě, vždyť s blockchainem dojde k tomu, že informaci doslova rozsypeš po celým internetu a existuje nespočet stejného záznamu v paměti po celém světě. Ještě aby to nebylo drahé.

Blockchain je potřebný tam, kde vyžaduji (1) uložit nějakou hodnotu a (2) přesunout ji.

Blockchain je nástroj, jak opatrovat data časovýma razítkama, aby záznamy byly seřazené bez autority, ale pevně.

Blockchain a decentralizace není totéž!

Decentralizovat AirBnB dává smysl, ale blockchain se tady neuplatní (možná tak při platbě bitcoinem).

Decentralizace Uberu je na spadnutí. Vyplatí se sledovat projekt Arcade City.

Do blockchainu se ukládají hashované informace. Např. zahashovaná smlouva může mít 32 kb, to je velikost, kterou tam uložím, oproti tomu 1 MB obrázku, který v blockchainu nedává příliš smysl. Blockchain dává následně důkaz, že “něco” existovalo v minulosti. Např. smlouva, o kterou se přeme.

Existují alternativy pro blockchain, např. tangle, na kterém je založena kryptoměna IOTA. Nevýhoda však je, že tangle není příliš prozkoumaný a není ověřené, že funguje tak, jak se teoreticky předpokládá. Nemáme doposud dostatečné množství případových studií.

Při transakcích bitcoinu bychom měli používat každou adresu pouze jednou. Jedná se o potenciální ochranu příchodu kvantových počítačů.

Bitcoin vyžaduje novou zodpovědnost od lidí.

Bitcoin vyžaduje změnu myšlení. A to může být problém. Nejúspěšnější kryptoměnou se může stát ta, která se bude tvářit jako “fiat”, lidé se nebudou uvědomovat, že se jedná o kryptoměnu a procesy plateb budou uvnitř probíhat jako u decentralizovaných kryptoměn založených na blockchainu. Toto obdobně zanělo i na Satoshi Talk konferenci.

Cena bitcoinu a dalších kryptoměn

Medvědí trh nečekáme 1,5 roku jako posledně. Bylo to způsobeno pádem burzy Mt. Gox. Dnes je trh jinej, jsou tam větší peníze a více diverzifikovaný skrze množství burz, peněženek a dalších služeb.

Růst na konci roku 2017 byl obří, bylo to šílenství. Ale na druhou stranu, když se koukneme do historie bitcoinu, pak prodělal mnohem větší nárůsty a mnohem větší pády. Lidé mají tendence koukat na lineární graf a přemýšlí lineárně. Proto se jim zdá neuvěřitelné, když bitcoin vyrostl z 1000 USD na 20 000 USD. To je ale pouze 20X. Pokud vyrostl bitcoin z 10 USD na 1000 USD, pak to je 100X. A to se skutečně stalo! A teď pozor prosím. To, že bitcoinu může dosáhnout ceny 100 000 USD? Mnoho lidí nevěří. Proč? Protože přemýšlí lineárně, je to pro ně moc velká částka. Pokud jsme nyní na 10 000 USD, je to “pouze” 10X násobek. Chápete?

Křišťálovou kouli nemá nikdo. Někteří věří na konspirační teorie o bitcoinu.

Dnes vlastní kryptoměny na 50 milionů uživatelů.

Jan Hubík říká, nekupujte kryptoměny jako investici, ale proto, abyste se chránili. Chránili před zásahy bank a států. Je to jako prezervativ. Stát nás dřív nebo později zradí jako to už několikrát udělal v minulosti.

To byla stěžejní myšlenka od Honzy Hubíka a tento přístup se mi velmi líbí. Přestože já osobně beru kryptoměny také jako investici (a mnoho byznysově a investičně orientovaných lidí podobně, zároveň se téma kryptoměn dostává do programu celé řady investičních konferenci, např. Kam investovat v roce 2018), postoj držení krypta a používání kryptoměn jako ochranu proti centrálním autoritám mi přijde výborný.

Zlomový bod, který by mohl velmi radikálně pohnout s cenou je např. pokud nějaká centrální banka světa zařadí bitcoin mezi svá rezervní aktiva. Druhým příkladem je, pokud lidé začnou používat kryptoměny a budou si myslet, že to je fiat.

Závěrečné myšlenky z Night of Chances

Nedělejte to, co vás nebaví. V tom dobrý nikdy nebudete. Svět je plný příležitostí. Načekejte ale, že svět na vás čeká. Své místo si musíte vydobít.

Sledujte Elona Muska. Inspiraci prostě potřebujeme.

What got you promoted, won't push you further. To, za co jsi byl povýšen už nebude stačit na to, aby jsi se dostal někam výše. Musíš zase udělat něco navíc.

Lidi se hodně snaží přijít s nějakou technologií. Svůj výzkum a byznys myšlenky začínají u technologie. To ale nemusí být správný přístup. Měli bychom se spíše začínat u lidské potřeby a tu případně navázat na technologie.

Díky Night of Chances

Tahle #NOC na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze se mi moc líbila. Provazování současného byznysu se studenty vidím jako jedno z nejzásadnějších změn, které musí školství udělat, aby poskytovalo užitečné vzdělání. Rezonují s tím mé myšlenky v článku Svět se kolem nás mění, rady bohužel ne.

Tak jen dodat, víc takových akcí!

Díky organizátorům Night of Chances. Sledujte Facebook Night of Chances, věřím, že budou pořádat i další #NOCi.

Martin Rosulek

Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
Tagged under: bitcoin, blockchain, inovace, kryptoměny, technologie, umělá inteligence

What you can read next

Guru Investiční pravidla, citáty a doporučení
Máš podnikatelské a životní sny, ale okolí Tě nechápe a nepodporuje? Co s tím?
trendy v digitálním nomádství
Trendy v digitálním nomádství

Martin Rosulek, zakladatel portálu

Cestuji a podnikám na volné noze. Objevuji životní styl digitálního nomádství, zakládám webové projekty, věnuji se affiliate marketingu, SEO a podcastům.

Od roku 2011 cestuji po světě, většinu měsíců trávím v zahraničí, ale vždy se rád vracím do Čech. Strávil jsem rok v Austrálii, Kanadě, řadu měsíců ve Střední a Jižní Americe, Maroku a stále se vracím do Jihovýchodní Asie.

Průvodce pro práci na dálku

Členskou sekci jsem vytvořil pro všechny, kteří chtějí pracovat na dálku. Najdete zde praktické rady a konkrétní postupy, co za práci lze dělat, jak najít prvního platící klienta, jak efektivně pracovat s marketingem a co vše udělat, abyste mohli vydělávat peníze online každý měsíc.

Nejnovější články na blogu

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

  • nomadfest bansko 2022

    Bansko NomadFest: Setkání digitálních nomádů v Bulharsku

  • Cashflow Summer 2022: Biohacking otevírá dveře do budoucnosti

  • Jižní Itálie za 10 dní: Neapol, Pompeje, Vesuv, Amalfi pobřeží, Matera, Bari

Kniha Digitální nomád

Průvodce, jak cestovat po světě a pracovat odkudkoli.

Detail knihy a e-booku

Rubriky

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investice
  • Myšlenky
  • Recenze knih
  • Inspirace
  • Videa

Sleduj nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Práce na dálku z domova

Členská sekce pro práci na dálku

Práce na dálku

  • Nápady na podnikání
  • Jak vytvořit web ve WordPressu
  • Multipotenciální jedinci
  • Gallup test: Test silných stránek
  • Nejlepší free fotobanky zdarma
  • Cestovní pojištění a koronavirus Covid-19

Jak vydělávat peníze online

  • Jak vydělat peníze na internetu
  • Jak vydělávat peníze na Instagramu
  • Jak vydělat peníze na YouTube
  • Jak uspět na sociální síti TikTok
  • Jak vydělat peníze blogem
  • Jak vytvořit e-shop zdarma

Investice a myšlenky

  • Ekonomická krize Covid-19
  • Do čeho investovat peníze?
  • Jak získat pasivní příjem
  • Investovat do Bitcoinu anebo ne?
  • Investování do nemovitostí
  • Recenze P2P investování s 17% p.a.

Obecné informace

  • Kdo je Martin Rosulek
  • Newsletter zdarma
  • Kniha Digitální nomád
  • Obchodní podmínky
  • Ochrana osobních údajů
  • Kontakt

Nejnovější články na blogu

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

  • nomadfest bansko 2022

    Bansko NomadFest: Setkání digitálních nomádů v Bulharsku

Martin Rosulek, zakladatel portálu DigitalniNomadstvi.cz

Portál DigitalniNomadstvi.cz jsem založil v touze objevovat životní styl cestovaní a práce na dálku. Digitální nomádství je fenoménem 21. století, avšak má také negativní stránky.

Rád sdílím své zkušenosti, poznatky a myšlenky v oblasti podnikání, copywritingu, SEO, obsahové strategie pro webové portály, sociálních sítí, inovací a budoucích trendů.

Snažím se o životní přístup minimalismu, pracuji s finančním plánem, investuji, razím myšlenku finanční svobody a pasivního příjmu.

  • GET SOCIAL

© 2011 - 2023. Všechna práva vyhrazena.

TOP
Myšlenky

Co jsem si odnesl z Night of Chances, #NOC příležitostí

9 min
Share via
  • WhatsApp
  • Telegram
Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení soubory cookies. Souhlas s těmito cookies nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Spravovat možnosti Manage services Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Zobrazit nastavení
{title} {title} {title}
Sdílejte tento článek