Na konci roku 2016 jsem zaznamenal skandál americké banky Wells Fargo. Po přečtení prvních mediálních článků jsem se situací začal zabývat intenzivněji. Doslova mě nakopla informace, že je to právě Warren Buffett, který je hodně zainteresovaný ve Wells Fargo. Drží velké množství jejich akcií, chtěl dokonce přikoupit další, když v tom byl odhalem jeden z největších institucionálních bankovních podvodů v americké historii. Podvod Wells Fargo za 1,5 milionu dolarů, který vyústil ve 190 milionovou pokutu byl jen špičkou ledovce. Hovořilo se o potenciálním pádu „druhé“ Lehman Brothers. Tohle prý může být začátek další finanční krize, o které se tak častěji (konec 2016 a začátek 2017) spekuluje.
V roce 2016 jsem strávil mnoho času studiem i samotným investováním. Mým cílem je nastavit odpovědný a stabilní proces práce s penězi tak, aby mi pomohl k finanční svobodě a nezávislosti. Na plné čáře jsem si uvědomil, že peníze musí pracovat pro nás. Nesmí jen tak ležet v bance a odpočívat. Musí být aktivní. Používám konzervativní i rizikové nástroje, dnes se však budu věnovat reportu jedné z mých akciových investic.
Report investice do Wells Fargo
Akcie společnosti Wells Fargo jsem měl už v hledáčku, a to především po přečtení knihy Akciové investování od Daniela Gladiše. Doporučuji přečíst 119 vět, které jsem z knihy vypsal.
Wells Fargo je jedna z největších a historicky nejstarších bankovních domů v USA a vůbec na celém světě. Nabízí dividendu pod 3%, což je, upřímně pro moje kritéria, málo. Je to však držák a je na ní spoleh. Akcie Wells Fargo jsou hodnoceny jako blue-chips, tedy akcie jedné z největších a nejziskovějších společností s pravidelnou a stabilní dividendou. Tyto typy akcií jsou základem v portfoliu mnohých investorů.
Přestože se rozhodneme investovat v rámci dividendových akcií, považuji za důležité podchytit okamžik nákupu. To je totiž čas, kdy jsme schopni vydělat – vydělat skutečně hodně.
A příklad akcií Wells Fargo v období 2. poloviny 2016 je skutečně ukázkovým.
Portál FinViz nabízí základní hodnoty společnosti. P/E společnosti Wells Fargo bylo v říjnu 2016 na hodnotě 10,9. Dnes je na úrovni 13,95. O těchto a dalších hodnotách blíže píšu v článku Proč jsem investoval do akcií Qualcomm.
Zjistíte, že mám raději studium společnosti, jak funguje, jaký má management, kdo společnost řídí a jaké je její směrování. Orientuji se také na směrování celého oboru, ve kterém společnost působí. Odhad trendů budoucnosti a jejího směřování je mým velkým zájmem. O poznání menší důraz kladu na technické analýzy a studium křivek. Nicméně v případě Wells Fargo jsem tyto dvě oblasti více spojil.
Akcie Wells Fargo – co je zřejmé a kdy si nejsme jistí
Níže zobrazuji několik grafů akcií Wells Fargo pro porovnání. Nemusíte být žádní znalci akciových křivek.
Začátkem října jsem zainvestoval do akcií Wells Fargo. Kurz byl tehdy okolo hladiny 45 USD za jednu akcii. Dnes (únor 2017) je kurz akcie Wells Fargo nad 55 USD. Červeně je znázorněna hladina nákupu akcie.
Když se podíváme na graf s dvouletým posunem zpět, červeně jsem na obrázku níže zvýraznil období krize – ideální k nákupu (říjen 2016). Graf pěkně zobrazuje pády křivky a opětovný růst akcií.
Ještě ukážu jeden graf, který zobrazuje 5 leté období dozadu. Červeně jsem opět vyznačil období, kdy jsem akcie nakupoval. Vypadá to jako to nejlepší možné období k nákupu. Když se podíváme na křivku, kam pokračovala dále, tak to byl strmý růst k hodnotě, odkud postupně akcie padaly.
Na obrázku výše to vypadá všechno moc jasně. Zpětně si tak člověk může myslet, že „jasně, že bych nakupoval taky“. Níže proto přestavuji graf, který jsme tehdy všichni viděli. Jedná se o úplně stejný graf, jen jsem smazal období po říjnu 2016. Co se tedy stalo mezi říjnem 2016 a dnešním dnem jakoby neexistovalo (byla to pro nás totiž nejasná budoucnost).
Tento graf, který vidíte níže, byl přesně ten, ve kterém jsem dělal rozhodnutí. To nebylo vůbec snadné. Od roku 2013 je vidět silný nárůst a v půlce roku 2015 se křivka začíná lámat a pokračuje v trend poklesu hodnoty akcií Wells Fargo. Na první pohled tu prostor pro pokles stále byl a nikde nebyla záruka, že se akcie vrátí na svoji historickou hodnotu či ji dokonce překročí. Tohle mohl být na pohled umírající bankovní dinosaurus, kterému prostě už odzvonil zvonec…
Technické analýzy pro akcie a grafy
Technické analýzy příliš nedělám a spíše čtu analýzy druhých, které srovnávám s mým vlastním raciem.
Nejčastěji používám Yahoo Finance. Pro Wells Fargo jsem použil také aktuální technické analýzy na AmigoBulls. Pro akcie WFC najdete přímo zde. Tehdy hovořili o relativní pevnosti na úrovni 50 USD na akcii.
Technická analýza, tentokrát ze 14. září už předvídala investiční možnost pro koupi akcií Wells Farga. Avizovala, že pokles akcií může jít až k nízkým 40. Nebyly zase tak daleko od pravdy. Navíc zpráva upozorňovala, že akcie mohou růst až o 50%, tedy k hodnotě něco přes 60 USD za 1 akcii WFC.
Co zdroj, to jiný názor. 27. září byla publikována analýza s tím, že tendence je stále klesající, ačkoli jsme byly na hodnotě 46-47 USD.
Sledoval jsem také MarketWatch pro WFC, kde uživatelsky velmi příjemně přečtete, zda lidé spíše kupují, drží či prodávají akcie dané společnosti. Nechají se tam číst i technické analýzy, ale mě portál posloužil spíše jako vodítko, jak se chová trh.
Vyplatí se sledovat finanční zprávy
Příliš aktivně zprávy nesleduji, a to ani finanční a politické. Uvědomuji si však, že tímto přícházím o spoustu příležitostí. Zájemci mohou nahlédnout na graf německé banky Deutsche Bank v období 2. poloviny roku 2016 a ihned si řeknou, že tohle byla podobná, ale v mém případě promarněná, příležitost. Zprávy, které čtu a sleduji nejsou samozřejmě z televize a mainstreamových médií.
Informaci o skandálu Wells Fargo jsem však naštěstí na konci září 2016 zachytil. Když jsem si poprvé přečetl, že se jedná o brutální skandál jedné z největších amerických bank, která de facto falšovala smlouvy, ani jsem si v tu chvíli neuvědomoval, že bych do takové investice mohl vstoupit. Na první pohled to byla prostě moc velká ryba. Finanční zprávy mluvili dokonce o padajícím Lehman Brothers.
Situace pro Wells Fargo nebyla vůbec příznivá.
- Wells Fargo otevřelo více jak 1,5 milionů účtů neautorizovaně.
- Současně bylo otevřeno více jak 500 000 kreditních účtů bez souhlasu klientů.
- Wells Fargo prohrálo soud a bylo pokutováno 185 miliony USD za podvod a dalších 5 milionů muselo zaplatit zákazníkům jako refundaci.
- Lidé žádali aby CEO John Stumf odstoupil ze své funkce.
- CEO John Stumf byl předvolán přes Senát, aby vysvětlil, co se stalo. Tohle byla celonárodní záležitost.
- Po sklandálu banka propustila 5300 zaměstnanců.
Zpráv bylo všude neuvěřitelně hodně. Jakmile do toho člověk propluje, začnou se vynořovat další a další. Samozřejmě řada z nich jsou emociálně velmi zabarvené a musíme filtrovat. Rozhovor Chrisse a Rona jsem nasával ušima i poté očima v transcriptu. Dal mi perfektní nadhled o tom, jak je skandál Wells Farga skutečně velký a dalekosáhlý, jak proběhlo vystoupení CEO Johna Stumfa před Senátem USA a dostal jsem také jemné insighty o tom, co asi plánuje Warren Buffett.
Největší obavy plynuly z toho, že se jedná o systematický problém banky, který prostě teď vyplul na povrch. Ledovec, který byl většinou svého objemu ještě pod mořem neviditelný.
Zaměstnanci, kteří byly propuštěni následně vypověděli, že byly tlačeni k tomu, aby uzavírali stále více smluv s klienty. Klient nebyl často ani informován a banka zjednodušeně řečeno prostě smlouvu vytvořila s některými stávajícími klienty či novým neřekla úplnou pravdu, jen aby splnila své kvóty (že se za měsíc uzavře X smluv).
Wells Fargo si zničilo důvěru svých klientů a o nových ani nemluvě.
Warren Buffett chtěl přikupovat akcie Wells Fargo již v červenci 2016
Za velmi důležitou informaci jsem považoval rozhodnutí Warrena Buffetta, který chtěl přikoupit akcie Wells Fargo. To bylo časově 2 měsíce před samotným skandálem. Hodnota akcií Wells Fargo se v této době pohybovala mezi 48 – 50 USD. Pokud za tuto cenu chtěl Warren Buffett akcie koupit, hodnotu mají pravděpodobně mnohem vyšší.
Zajímavé mi na tom přišlo především to, že pro Warrena Buffetta jsou akcie Wells Farga druhým největším majetkem v držení.
Warren Buffett musel žádat o povolení nákupu, protože by jeho počet (včetně společnosti Berkshire) překročil 10% všech akcií Wells Fargo, což musí být nejprve schváleno. Celou zprávu najdete zde.
Nejlepší analýza a odhad: Co udělá Warren Buffett?
Za vůbec nejlepší analýzu (nikoli technickou) jsem považoval zprávu od Richarda J. Parsonsa, který ji zveřejnil na SeekingAlpha (doporučuji se zde zaregistrovat zdarma, abyste si mohli přečíst také druhou stranu jeho zprávy). SeekingAlpha je skvělý portál a vyplatí se zde sledovat nejen analýzy, ale i novinky, co se děje na finančním trhu.
Jako jediný (z toho, co jsem četl) uceleně shrnuje, jak se Warren Buffett choval s akciemi Wells Fargo v minulosti a dokonce se odvážil avizovat, jaký bude jeho další krok.
Warren Buffett se totiž vyjádřil, že vydá prohlášení k Wells Fargo někdy v listopadu. A tak všichni investoři napjatí vyčkávali a čekali, jak se Warren Buffett vlastně zachová. Richard dokázal zanalyzovat Warrenovi kroky v minulosti a navázat je do budoucnost. Čekat na slova Warrena Buffetta bylo z investičního pohledu částečně rizikové, protože od chvíli, kdy promluví, mohou spekulanti a investoři výrazně zahýbat s cenou.
Zpráva Richarda obsahuje poměrně podrobně rozepsaná jednotlivá období, kdy Warren Buffett akcie WFC přikupoval a kdy je naopak prodával. Všímá si vedení společnosti (pozice CEO) a také je hodnotí slovy Buffetta z jeho výročních zpráv. Zprávu nebudu přepisovat ani vytahovat, skutečně stojí za přečtení.
Rozhodnutí koupit akcie Wells Fargo
Mám za to, že je potřeba jít vždy tzv. ke kořenům, takže než investuji, dohledávám si výroční zprávy společnosti a strávím nad nimi určitý čas. Výroční zprávy Wells Fargo najdete přehledně zde.
Čtení a studování probíhalo v několika málo jednotkách dnech. V této době jsem byl na ostrově Koh Lanta v Thajsku. Pravidelně jsem docházel do coworking centra KoHub a psal knihu Digitální nomád. Nicméně i ze zahraničí se dá investovat. V mém pojetí se nejedná o intradenní obchodování, ale o dlouhodobé investice.
S postupujícím časem jsem si uvědomoval, že se cena akcií Wells Fargo může poměrně rychle zahýbat. Není tedy čas zbytečně otálet. Každý den činím rozhodnutí a pokud nedám příkaz koupit, pak jsem se rozhodl nekoupit.
Poté, co jsem získal pevný názor na celou situaci a komplexněji pochopil kontext, ve kterém se skandál stal, rozhodl jsem se akcie koupit. Byl jsem přesvědčen, že Warren Buffett (pokud udrží stávající strategii svého investování) neprodá Wells Fargo a bude jej držet dál. To byla zásadní otázka, protože nejde jen o Buffetta, s jeho rozhodnutím spekulují mnozí investoři. Nyní s odstupem je jasně vidět (na grafech výše), jak akcie Wells Farga během listopadu rapidně stouply. Nebylo to z důvodu, že banka udělala rychlé protiopatření anebo výrazné slevy pro nové zákazníky. Za tak krátký čas důvěru nevybudujete. Ukázalo se, že skandál byl emočně zaplaven a vytažen příliš na oči. K dalšímu Lehman Brothers to v ždáném případě ani nesměřovalo a Wells Fargo stojí nohami pevně na zemi.
The best thing that happens to us is when a great company gets into temporary trouble… We want to buy them when they're on the operating table.
Warren Buffett
Toto je skvělá větička od Warrena Buffetta, kterou bych chtěl dvakrát podtrhnout. Wells Fargo bylo v říjnu 2016 na operačním stole a jsem rád, že jsem tuhle příležitost využil.
Wells Fargo se na začátku roku 2017 umístila na 13. místě nejhodnotnějších brandů světa. Hodnocení vychází z Global 500, tedy největších 500 společností světa.
Wells Fargo zhodnocení 31,89%
Wells Fargo aktuálně (9. února 2017) zobrazuje zhodnocení 31,89%. Samozřejmě se to stále trošku hýbe dle kurzu WFC. Někdy to je na 28%, jindy 30%.
Pokud se v médiích hovoří o akciích a jejich výnosu, počítá se ve vyšších jednotkách procent. Upřímně, kdo by to byl řekl, že dividendová akcie (tzv. blue-chips) dokáže vygenerovat za méně jak 6 měsíců více jak 30% zhodnocení.
Na konec samozřejmě připojím, že se nejedná o investiční doporučení. Investování do akcií je rizikové. Ve vlastním zájmu investujte jen ty prostředky, které si můžete dovolit okamžitě ztratit. Ještě se často připomíná, že minulé historické výsledky nejsou zárukou budoucího vývoje. Tak a snad jsem na nic dalšího nezapomněl 🙂
Zajímá tě investování a chceš dostávat moje reporty a tipy?
Stále silněji si uvědomuji, že peníze musí pracovat pro mě a nechci skončit s modelem, že neustále pracuji za hodinovou mzdu. Proto zvyšuji čas, který věnuji investování a vzdělávání v této oblasti. Pokud s Tebou moje myšlenky rezonují, podívej se na stránku Investování, kde máš možnost dostávat také interní tipy.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.