Rok 2020 byl velký. Překvapení. Byl to rok změn. Doslova převratů. Rok zkušeností. Rok nepředvídatelnosti. Rok, který připomněl lidstvu, že nic netrvá věčně a změna je nevyhnutelná. Naučil nás více kriticky přemýšlet a zároveň si vážit přítomného okamžiku. Být vděčný za vše dobré. Pro mě to byl také rok lidských vazeb, poznávání, objevování a experimentování. Byl to rok, kdy jsem často odpovídal: Nevím. Byl to také rok, kdy jsem hledal snad nejvíce odpovědí ve svém životě. Rok, kdy jsem často nevyhrál a co víc, v některých případech se vůbec nezúčastnil. A také prohrával. Když ne s okolím, tak sám se sebou.
Začátek možná zní pesimisticky, ale já se dnes cítím dobře. Jsem vděčný. Je to zvláštní, protože se člověk přistihával často ve stavu stěžování si, tak moc se mu něco nelíbilo, tak moc chtěl věci jinak, tak moc se cítil bezmocný. Jako kdybychom cítili, že nedokážeme věci, svět a události ovlivňovat, kontrolovat a někdy jim ani přihlížet.
Když se dnes podívám zpátky na rok 2020, byl to rok velkých zkušeností. Obrovských poznatků. Cítím, že jsem se toho žádný jiný rok nenaučil více. Ztracená svoboda cestování zažehla jiný oheň a dovedla mě na cesty a místa, o kterých jsem doposud nevěděl. Poznal jsem sám sebe. Více, hlouběji a vlastně jinak. Poznal jsem tím i kousek světa. Ne světa fyzického. Světa, který nevidíme očima, ale duší a srdcem.
Rok 2020 bude patřit do dějepisných učebnic a naše děti se o něm budou na školách účit. Pro mě to byl zejména rok, kdy jsem cítil, že stojím na stejném místě. Strnulý. Avšak dnes s odstupem času poznávám, že jsem se přesto posunul.
Tím, jak jsem málo cestoval po vnějším fyzickém světě, tak o to více jsem trávil času uvnitř sebe a objevoval duši, ego, strach, lásku, vlastní hlasy, stíny, mé předky i vesmírné vědomí.
Příliš o této části sebe veřejně nepíšu a pro úvod to myslím stačí. Pojďme se podívat na několik významných momentů v roce 2020, které jsem vybral.
Delegace podnikání
Začátek roku 2020 jsem měl jediný úkol. Nastavit procesy a sladit se s týmem, abychom zvládli období 2 měsíců, kdy budu cestovat v Asii. Na konci ledna jsem odlétal a měl tak jasný deadline. Chtěl jsem vše zajistit tak, aby celý content production běžel bez mých nutných zásahů.
Takové deadliny jsou pro mě vždy výzvou a podnikatelsky je mám velmi rád. Je to zkouška naostro. Kdyby se to nezvládlo, tak to zase tolik paseky nenadělá. Ale zároveň člověk chce, aby měl podnikání více automatizované a delegované.
V takových chvílích je konečně jednotný focus. Priority jsou jasné. Maličkosti se neřeší.
Úkoly a komunikace přes Asanu
Ještě efektivnějši jsem nastavil procesy v nástroji Asana, přes který týmově komunikujeme. Téměř žádné e-maily. E-maily jen v urgentních případech. Notifikace z Asany ať si na e-mail nastaví každý, kdo jak potřebuje. Já osobně je mám vyfiltrované do speciální složky a téměř je nečtu.
Propojil jsem asistentku s copywritery a nechal jejich přímou komunikaci. Ustupuji od mikromanagování. Toto je v rámci delegace týmu nezbytně nutné. Nelze kontrolovat vše ani nad vším dohlížet. Základem je nedablovat práci. Delegace má pomáhat a zefektivňovat, ne práci přidávat a zvyšovat množství kontrol.
Tento krok hodnotím velmi pozitivně. Vzpomínám na jízdu v taxících v Malajsii, kdy jsem na zadním sedadle kontrolovat Asanu a jednotlivé tasky komentoval a připomínkoval. Tohle byl můj pracovní čas. Bylo to skvělé. Obrovská úleva, kdy jsem byl v Asii několik týdnů a publikace na webech běžela tak jako bych byl v ČR. Nikdo nic nepoznal.
Začínal jsem cítit, že dlouho budované lifestylové podnikání začíná sklízet úrodu. Funguje to. Prostě to funguje a já měl sakra radost. Nepracuju z pláže ve slunečných brejlích, ale model digitálního nomádství je dlouhodobě udržitelný a funkční. Kombinace s tím, že nefreelanceruju, ale mám vlastní projekty, to navíc posadila ještě do větší svobody (a zodpovědnosti).
Zajímavý pracovní čas v taxíku je také tím, že máte např. 20 minut a poté víte, že se dostanete k práci až večer. Musíte prioritně vyřešit jen to nejdůležitější. Něco se pravděpodobně rozbije, všechno nebude fungovat 100%, ale to nevadí. To není cílem vašeho podnikání. Cílem je cítit se šťastný, naplněný, svobodný, mít radost.
4hodinový pracovní týden
4hodinový pracovní týden, model, který představil Tim Ferriss, bývá často nesprávně vnímán. Pracovat 4 hodiny týdně je možné, ale nelze očekávat, že v takovém případě nebudete mít bezchybné procesy, nebudou vznikat problémy, nelze si představovat, že budete mít jen spokojené klienty. A toto vše Tim Ferriss v knize přiznává. 4hodinový pracovní týden je protipůl a extrém k současnému nastavení pracovní doby v USA a Evropě. Dle vlastních zkušeností a řadě rozhovorů s digitální nomády vnímáme za efektivní spíše pracovat méně než 8 hodin. Nejdůležitější je pro nás pracovat na projektech, ve kterých vidíme smysl.
Naplánované články na jeden měsíc dopředu
Nově jsme s týmem nastavili publikační jednoměsíční buffer. To znamená, že musíme mít připravené a naplánované články k publikaci (s automatickou publikací) tak, aby když měsíc nikdo z týmu na nic nesáhne, tak nikdo z venku nic nepozná. Publikace bude běžet měsíc bez našeho zásahu. To byla moje podmínka automatizace.
Nadále ji držíme a během roku 2020 jsme se několikrát dostali do extrému, kdy jsme měli naplánováno pouze 1 týden dopředu. Měsíční buffer považuji v této délce minimální, protože se může stát cokoli – někdo z týmu onemocní, copywriter pozdě dodá, asistentka nepochopí úkol, probíhá dohadování a komunikace v Asaně, někdo ztratí přístup na WordPress, zrovna budu na týdenním tripu v poušti, atp. Zpoždění jsou normální a podnikatel je od toho, aby tomu uměl předcházet – pro mě to v tuto chvíli znamenalo nastavit měsíční buffer plánovaných článků.
Měsíční automatizace
Moje podnikání ale není jen o publikaci článků. Přestože hraje nezastupitelnou roli, určitě to nestačí. Naplánované automaticky musí být i odesílky e-mailových newsletterů. Publikace na sociálních sítí také ideálně měsíc dopředu. Vše lze ladit a přizpůsobit aktuálním událostem konkrétní dny.
Měsíční buffer slouží k tomu, aby to bylo předpřipravené a dalo nám to svobodu. Svobodu nemuset být přilepený u obrazovky počítače v dobu, kdy se nám to zrovna nehodí. Tak stavím podnikání a cílem zůstává svoboda a radost.
Nástroje
Nově jsem začal intenzivně používat Google kalendář. Vytvořil několik interních kalendářů s jednoduchým proklikem zobrazování událostí. Google kalendář propojil s Asanou. Úkoly z Asany se mi automaticky importovaly do Google kalendáře. Na tři kliknutí jsem viděl, kdy se který článek publikoval na kterém webu. Měl jsem téměř dokonalý přehled o tom, co se děje, co můj tým dělá, jaké články jsou publikovány a jaké články se zpracovávají.
Výborně funguje i export událostí na Facebooku do Google kalendáře (na dva kliky).
Já, multipotenciální jedinec
Mám přibližně 10 webových portálů, ve kterých vidím potenciál a starám se o ně intenzivněji. Dalších 20 domén, které jsou provázené anebo vyčkávají. Myslím, že platím asi 15 – 20 webhostingů. Když jsem to pár měsíců zpátky počítal, dělá to několik desítek tisíc korun ročně.
To kromě jiného znamená jedno – potřebuji organizaci, pravidla a strukturu. Takové podnikání je částečně punk a částečně organizovaná jednota.
Také proto jsem sepsal článek Proč a jak si stanovit vizi. Získal velké ohlasy a dobře vím proč. Ukazuji v něm, jak moc je důležité mít ujasněnou vizi. Nemusíme nutně pracovat s týdenním a měsíčním plánem. Nemusíme nutně mít stanovené měsíční cíle. Naše vize je však něco, co nám obrovsky pomůže mít zapálený oheň uvnitř sebe, bojovat i když se zrovna nedaří a nikdo nám nevěří. Z vize pak vychází naše plány, představy i možnosti, o kterých si dovolíme snít. A následně je realizovat.
Cestování
Téměř dvou měsíční cestování v Asii bylo skvělé. Mezipřistání v Abu Dhabí s cílovou destinací v Singapore. Odtud jsme pokračovali do Malajsie. A k závěru jsme se rozhodli přejet do Barmy. Barma mě neuvěřitelně překvapila a je to destinace, kterou nyní doporučuji všema deseti. Rozhodně se tam vrátím, protože si myslím, že je to „Thajsko před 30 lety“.
Zvládli jsme i pátý stát a zakončili dovolenou v Thajsku. Kluci se vydali domů a já zůstal ještě pár dní v Bangkoku a na Koh Lantě coworkovat a potkávat kamarády, které jsem dlouho neviděl. Zvládli jsme i malé promo nového coworkingu na Koh Lantě se jménem Lanta Hub.
Návrat do Čech byl termínově jen tak tak, že jsem nemusel měnit datum zpáteční letenky. Asi tři dny po návratu se zavřely hranice ČR a propukla koronavirová česká i světová pandemie, karanténa, izolace, krize. Nazývají to různě.
Propadla mi letenka do Mexika, kam jsem měl letět v dubnu. Přestože jsem měl velkou chuť cestovat, nikam jinam jsem nakonec v roce 2020 neodjel.
Nebyla to lehká doba, především psychicky. Velmi náročná. Pro mě osobně, protože jsem zvyklý mít svobodu pohybu a cestovat po světě. Hranice dřív jakoby neexistovaly. Dnes jsou hranice mnohem více patrné než tomu bylo v předchozích letech. Paradox globalizace.
Prožíval jsem i velké osobní interní změny a začal si více uvědomovat, co pro mě cestování znamená dnes a co pro mě znamenalo dříve. Důvody, proč jsem začal cestovat, dnes už nejsou tak silné. Ale jsou tu jiné. A tak jsem postupně začal přicházet na to, proč jsem vlastně neměl sílu cestovat více v roce 2020.
View this post on Instagram
Koronavirová krize 2020
Březen 2020 byl neuvěřitelný. To, co se stalo ve světě i v České republice bylo šílené. Média i sociální sítě to jen umocnily a daly tomu rychlejší spád. Prázdné regály v supermarketech, kdy nebyly k dostání některé základní potraviny – to jsem si nikdy nepředstavoval, že přijde.
Lidé se připravovali na apokalypsu. Výběry peněz z bankomatů nebyly výjimkou. Já sám jsem si přehodnotil finanční priority a udělal k tomu patřičné kroky. Prodeje na akciovém trhu byly tak šílené, že se některé burzy záměrně neotevřely, zastavily obchodování a někteří brokeři neumožňovaly shorotování akcií. Připomínali se doby největších krizí, zmražených ATM bankomatů a zabavování peněz státní mocí. Nebyly jsme daleko.
Státní regulace nabrala obrovský spád a došlo k omezování svobody, které moje generace nepamatuje. Ta předchozí bohužel ano.
Na konci března jsem sepsal článek Ekonomická krize: Dopady Covid-19. Tisknutí peněz centrálními bankami a vládní dotace jsou zatím dostatečně silné na to, aby oddálily reálně viditelnou krizi.
V dubnu jsem pak publikoval podcast 35 dnů přípravy podnikání na krizi. Jedná se o jeden z nejposlouchanějších dílů. Také já jsem udělal řadu změn v podnikání. Koronavirové omezení a opatření se výrazně dotknuly mého podnikání. Některé projekty dostaly ránu 50% – 80%. Dodnes se nevzapatovaly. Cestovatelská tématika je v krizi a celý rok 2021 bude také. Na hodnoty 2019 se dostaneme až za několik let.
Protože mám ujasněnou vizi a cestování je téma, které je se mnou spojeno osobnostně i podnikatelsky, jsou to projekty, kterým se nadále chci věnovat. Jen chvíli (možná pár let) nebudou vydělávat.
E-mail marketing
V rámci optimalizace nákladů jsem přehodnocoval také e-mailové nástroje a dělal jejich velkou revizi. Nakonec jsem opustil americký nástroj ConvertKit. Po několika týdnech testování jsem nastavil e-mailové nástroje EcoMail a Mailchimp. Dodnes bohužel nemám 100% nastavené automatické kampaně a sekvence e-mailů. To jsem bohužel nezvládnul.
E-mail marketing hraje v mém podnikání významnou roli. Bude to priorita, na kterou se chci v roce 2021 zaměřit. Přechod z ConvertKitu na EcoMail byl rychlý a nedokonalý. EcoMail nemá dobré popup okna, chybí mu některé funkce, ale na druhou stranu je levnější a v některých reportech mi je příjemnější.
Jak koronavirus ovlivnil práci na dálku
S odstupem času jsem v listopadu 2020 publikoval podcast Jak koronavirus ovlivnil práci na dálku. Chtěl jsem rozebrat toto téma více do hloubky, protože si myslím, že skrývá řadu podtémat, o kterých se příliš nemluví. Reaguje také na pořad Českého rozhlasu, kam jsem byl pozván a povídali jsme si právě o tomto tématu.
Dostal jsem se opět i do televize, tentokrát na krátkou reportáž o digitálních nomádech v kornavirové době pro Prima CNN.
WordPress návody
Začal jsem točit krátké video návody pro zájemce, kteří si chtějí postavit WordPress web svépomocí. Jedná se o návody pro začátečníky. Spíše než komplexní encyklopedii chci postupně přidávat ty návody, které řeší nějaký problém anebo na které budu mít dotaz či feedback.
Jedno z mých nejsilnějších a nejčastějších doporučení v roce 2020 bylo: Založte si webové stránky. Sociální sítě nestačí. Nad webem máte kontrolu a může dobře sloužit jako rozcestník anebo destinace, kam budete posílat své fanoušky. Pro podnikatele, kteří mají klienty a zákazníky je pak web naprostou samozřejmostí, tam přesvědčovat ani nemusím. Snad jen zdůrazňovat, ať si vytvoří pěkně vypadající a funkční web, který se zobrazuje dobře i na mobilních zařízeních. Zobrazování na mobilech ve většině mých projektů dle Google Analytics překračuje 50% a u jiných českých webů je to obdobně. Mé webové portfolio není tímto nijak specifické. Je to prostě nový standard.
Zaměření na sociální sítě
Uvědomil jsem si jednu velkou chybu, kterou jsem v podnikání udělal. S tvrdým zaměřením na SEO jsem si nechal ujet vlak se sociálními sítěmi. Bohužel. Musím to akceptovat.
Už v roce 2019 jsem to intenzivněji vnímal a rok 2020 jsem nastavil tak, abych se do světa sociálních médií ponořil více. Za svého průvodce a virtuálního mentora jsem si určil Garyho Vaynerchucka. Je osobitý a mnozí ho nemají rádi. Mě však jeho styl i obsah seděl dobře a učil se primárně od něj.
Podobně jako dříve jsem se několik let učil od Pata Flynna témata jako je affiliate podnikání, SEO, týmová spolupráce, niche sites a podnikání jako životní styl.
V říjnu 2020 jsem si konečně udělal blok času pro hlubokou práci a výsledkem je podrobný článek o sociální síti TikTok. Zpracoval jsem jej pro ty, kteří ještě nejsou registrovaní, pro uživatele i markeťáky. Dle mého názoru je TikTok před obrovským boomem a bude významnou sociální sítí (nejen pro teenagery). V roce 2021/2022 vyřeší monetizaci a stane se důležitým marketingovým nástrojem, nejen zábavnou aplikací. Toto byla a nadále je moje predikce.
Nový projekt SitevHrsti.cz
Rozhodl jsem se založit nový webový portál Sitevhrsti.cz, který má být rozcestníkem pro začátečníky na sociálních sítích, především online podnikatele a freelancery.
Web má první desítky blogových článků. Má hotový rozcestník pro nejznámější sociální sítě. Očekávám, že křivka návštěvnosti se začne během následujících měsíců 2021 zvedat vzhůru.
Téma je to dnes velmi žádané. Konkurence je velká, pravda. Na druhou stranu mám strategii pro jedinečnost portálu na českém internetu. Zájemci si mohou poslechnout podcast epizodu Proč spouštím nový projekt o sociálních sítích a jaké s ním mám plány.
Přestože nejsem osobně influencer (dosahuji téměř hodnot pro mikroinfluencera), v roce 2021 se budu snažit navázat partnerství s experty v sociálních sítích a influencery (neváhejte mi napsat). Společně pak portál bude schopen vyrůst. Tento projekt tvořím záměrně tak, že je závislý na spolupráci více lidí. Úkolem je tak najít podobně naladěné jedince se zájemem o social.
Start-up
Prožil jsem si několik intenzivních měsíců na vývoji start-upu, virtuální komunikaci, hledání, oslovování a prezentaci investorům v ČR. Nástroj na analytiku sociálních profilů na Instagramu. Výběr mikro influencerů na základě zvolených kritérií, detekce falešných profilů anebo profilů s koupenými fanoušky. Zájemci si mohou přečíst anglický článek, který jsem publikoval na Medium s názvem Best Instagram Analytics Tools.
Livestreamy a podcast Volání Kanady
Koronavirovou dobu jsme v rámci projektu JakDoKanady.cz využili tak, že jsme spustili živá vysílání, připojili se s Čechy v Kanadě na Facebook Livestream a hodinu popovídali o jejich cestě a životě v Kanadě, vízech, práci i možnostech aktuálního cestování. Vysílání na Facebooku, které bylo Live, jsme následně překlopili do podcastu, který jsme nazvali Volání Kanady. Znělku jsme sestříhali z hlasů zvířat kanadské přírody, to se mi moc líbí. Poslechněte si taky!
Rok 2020 byl pro kanadský projekt skutečnou výzvou. Méně českých odletů do Kanady jsme využili pro bližší spojení s Čechy, kteří už jsou v Kanadě. Provázáním na Instagramu, který jsme si určili jako primární platformu komunikace. Vytvořením komunity, která funguje v rámci FB skupiny. A nedávno jsme překonali počet označení 2000 #jakdokandy, za což velmi děkujeme. Jakdokanady se stává brandem.
Členské sekce
Součástí transformace mého podnikání bylo spuštění členských sekcí. Považuji to za další stupeň. Nadále mohu prodávat e-booky, merchandise a konzultace. Členské sekce, které jsou založené na opakované platbě s měsíční/půlroční/roční periodou však vytváří mnohem hlubší a intenzivnější spojení.
Pokud chci své podnikání posunout, musím poskytnout své know-how a větší přidanou hodnotu – tak velkou, aby dotyční byli ochotni prodloužit členskou sekci. Jedině tak bude fungovat model win-win. Takto koncipuji členské sekce, které spouštím.
Jak vydělávat peníze na internetu
Členská sekce v rámci portálu DigitalniNomadstvi.cz, kterou jsem zaměřil jako rozcestník a návod pro zájemce, kteří chtějí začít vydělávat peníze online – ať už jako freelanceři anebo podnikatelé. Členská sekce pomáhá zorientovat se a najít činnosti, které vás baví a zároveň vám tato práce dokáže zajistit výdělek.
170+ možností, jak si vydělávat peníze přes internet. Průvodce krok za krokem pro online projekt anebo práci online. Jak začít, jak ověřit konkurenci, jak pracovat s marketingem, jak získat první klienty. Vzorový worksheet pro online projekty. Obsáhlý seznam aplikací a online nástrojů, se kterými si vytvoříte kancelář kdekoli. Nástroje pro marketing, grafiku, SEO, e-mailing, sociální sítě, video, bezpečnost, automatizaci, atd.
Členskou sekci jsem pojmenoval jako virtuální průvodce pro všechny, kteří chtějí pracovat online. Tvoříme prostor, který vám pomáhá na cestě k větší svobodě, radosti, penězům i vnitřního naplnění. Práce na dálku je naším společným prvním cílem k dosažení těchto hodnot.
Veřejně jsem publikoval návod Jak učit tancování online, třeba někoho inspiruje.
Digitální investiční deník
V roce 2020 jsem se věnoval investicím ještě intenzivněji než jiné roky. Veřejně jsem nepublikoval sice tolik, avšak publikoval sem a reportoval těm, kteří vstoupili do zpoplatněné verze. Zpočátku jsem psal týdenní reporty, ale po pár měsících zjistil, že panuje velmi špatná orientace v tom, co se s jakou společností v minulosti stalo, kdy konkrétně se to stalo a jakou to mělo váhu na cenu akcie.
Já sám jsem také zjistil, že potřebuji více organizovaný přehled. Vytvořil jsem proto seznam mých oblíbených a vytipovaných akcií, u kterých vedu agendu sledování nejdůležitějších zpráv a dění. Současně monitoruji finanční události napříč trhem a vypisuji tzv. Aktuality.
Zájemci se mohou podívat na bližší informace zde.
Posilování a volejbal
10 měsíců v České republice jsem využil také k tomu, abych se více opřel do posilování. Vzpomínal jsem na formu z Austrálie, kde jsem studoval Fitness College. Nastoupil jsem na pravidelné tréninky a výrazně upravil stravu. Potřeboval jsem se dokopat jíst častěji a více. Obtížně nabírám. V létě a na podzim jsem byl v nejlepší formě, která poprvé překonala formu z Austrálie. Dosáhl jsem na tělesnou hmotnost 86 kg. Trvalo to de facto 2 nabírací a trénovací roky.
Přes zimu jsem nebyl tolik koncentrovalý, zavřené fitness tomu také nepomohlo. Spadl jsem na 81 kg. Avšak i tak je to výrazný posun a tělo jsem naučil držet si váhu nad 80 kg. To hodnotím jako velmi podařený cíl.
Při cestovatelských výletech jsem se v minulých letech dostávál na tělesnou váhu 73 kg. Je to tedy poměrně velký skok. Ne všechno oblečení sedělo a v roce 2020 bylo třeba částečně obměnit šatník.
Začal jsem opět intenzivněji trénovat a hrát beach volejbal. Stihl jsem dva volejbalové kempy a hrával ve Žlutých lázní, na Pankráci a na Vítkově.
Investování
Rok 2020 nabídl investorům jednu z největších příležitostí. Popravdě však nízké ceny netrvaly dlouho. Panoval velký strach. To samozřejmě k propadu patří.
Několik rozhodnutí jsem udělal dobrých a některé se nepovedly. Celkově to byl rok investičně velmi spokojený.
Akcie
Snažil jsem se příliš časovat trh a tak prodal nějaké akcie a nakoupil paradoxně na vyšší ceně. Toto se stalo při přesunu akcií z Fio brokera na Degiro, kdy jsem chtěl využít poklesu a převést portfolio k jednomu brokerovi. Přesto tato ztráta pár procent byla lekcí a nakonec dobrým rozhodnutím než čekat déle a snažit se ještě více časovat nákup. Cena akcií rostla od konce března už jen nahoru.
Poprvé silněji cítím oslabující dolar. Akciové portfolio nemám měnově zajištěné.
Řadu investic jsem reportoval v e-mailových newsletterech a mám obrovskou radost, že se tyto investice povedly. Jednalo se o reportovaný Boeing, Hilton a Park Hotels & Resorts. Dobře si vede i Intel (ale ten je ještě v malém plusu, nicméně stále mu silně věřím).
P2P půjčky
P2P půjčky jsou v dobách krize a recese náchylnější. Někteří poskytovatelé Mintosu se dostávají do neschopnosti splácet. V mém portfoliu se jedná asi o 1%, avšak někdo mohl mít „horší ruku výběru úvěrů“. Co mě ale trápí více je kurz kazašského tengu. Ztratil řadu procent vůči EUR i měně CZK. Tím se dostává investice z původních 18 % na úroveň dvojmístného výnosu a dokonce i níže na úroveň klidně 8 %. Záleží, kdy měnu převedeme.
Na druhou stranu ani avizovaných nejnižších 8 % není zase tak špatných. Lepší než kdyby ležely peníze na běžném účtu.
Ale uvědomuji si, že jako alternativní investice by s vyšším rizikem měla investorovi nabídnout vyšší výnos. Méně než dvojciferné číslo je prostě málo. Investoři ve měně EUR jsou na tom dobře, snad nyní lépe než investoři v měně KZT. Ti, kdo investovali do ruských půjček v RUB, nemají také situaci jednoduchou (splatnost, měna).
Kryptoměny
Kryptoměny nikoho nezajímaly, když byla cena Bitcoinu pod úrovní 10 tisíc dolarů. Škoda. Téměř nikoho nezajímaly, když byla cena pod 15 tisíc dolarů. A to bylo většinu roku 2020. Škoda. Ale na druhou stranu není se čemu divit. Lidé kryptoměnám přestali věřit když v roce 2018 ztratili spoustu peněz.
Stále sleduji velké fondy, jak nakupují a množství jejich nákupů se zvětšuje. Zatímco nákupy běžných investorů se zmenšují. Škoda. Budoucnost tak spíše vypadá, že přestože instituce a banky zaspaly první bull run v kryptoměnách, poslední medvědí trh využily k tomu, aby nekoupily.
A nutno říci, nakupují dál. I při cenách vyšších než 20 tisíc dolarů za jeden Bitcoin.
Příliš jsem o tom veřejně nepsal. Nikdo to nechtěl číst. V září jsem publikoval článek Institucionální investoři využili koronavirové krize k nákupu kryptoměn. Až v prosinci, kdy cena Bitcoinu překonala hranici 20 tisíc dolarů a stoupala výše tak lidé začali opět číst a dokonce posílat e-maily a ptát se.
Lehce jsem proto aktualizoval článek z roku 2017: Bitcoin zažívá nejlepší časy v roce 2021. Investovat anebo raději ne?, kde jsem připsal aktuální rok 2021 a původně psal o Bitcoinu ještě před prvním velkým býčím trhem (tehdy jsme se z ceny 1000 dolarů za 1 BTC dostali za rok na 20 tisíc dolarů).
Kryptoměny mají svoji roli v budoucnosti. Velkou roli. Cena Bitcoinu v souvislosti s tím, co se dnes děje ve světě, má nakročeno k velkému číslu. Osobně si myslím, že překonáme hranici 100 tisíc dolarů. A je pravděpodobné to bude ještě v roce 2021. Nechci však věštit z křišťálové koule a dávat odhady cen s konkrétním termínem. Světové události a ekonomika mi však spíše potvrzují myšlenky na to, že cena Bitcoinu bude dlouhodobě stoupat. Kryptoměny jsou však velmi volatilní a propady o 30%, 50% nebo dokonce 90% nejsou výjimečné.
Pokud někdo, kdo nevlastní kryptoměny anebo jich vlastní malinko, uvažuje nad tím, že počká až bude cena nižší, snaží se časovat trh, tak je předurčen spíše k tomu, že mu investiční vlak kryptoměn ujede. Pokud uvažujete nad tím, zda koupit Bitcoin za 35 tisíc dolarů anebo 40 tisíc dolarů, pak tvrdím, že je to z dlouhodobého hlediska jedno. Pokud nejste trader, je lepší Bitcoin mít dnes než čekat na nákup do zítra. Moje strategie je stále tzv. akumulační.
Nejedná se o investiční doporučení. Historické výsledky nejsou zárukou budoucího vývoje. Investování je rizikové a můžete přijít o všechny prostředky.
Další nezařazené momenty
- Konečně jsem začal chodit na dentální hygienu
- Zkusil si poprvé ferratu
- Chodil často do Saunie
- Dal několik konzultačních sezení s koučem a terapeutem
- Vyzkoušel regresi (vstup do minulých životů)
- Konečně nastavil správně ReCaptcha pro kontaktní formuláře, aby nechodil spam
- Vyřešil problém útoku na web
- Vyzkoušel krátký vanlife s dodávkou Ford Torneo Custom
- Pár výletů v rámci ČR (Machovo jezero, Vranov, Černé a Čertovo jezero, Kutná hora, Pelhřimov)
- Publikoval sumarizující článek Na co dávat pozor a změny v cestovním pojištění v souvislosti s Covid-19
- Zvládl jsem chůzi po střepech i firewalking (chůze po žhavých uhlíkách)
- Zajezdil jsem si na pitbike a trénoval koleno na obrubník
- Vyzkoušel VR Golem
- Dal táborák, opekl buřty a zapádloval na surfu na jezeře
Co jsem udělal v podnikání jinak
V závěru roku jsem publikoval podcast, kde se vracím až k roku 2008, kdy jsem začal podnikat s živnostenským listem a shrnuji, jaké nejvýznamnější momenty a události ovlivnily moji podnikatelskou dráhu a myšlení. Je to celkem 21 vybraných událostí, které jsem udělal v podnikání jinak a myslím, že mě to dostalo tam, kde jsem teď.
Zájemci si mohou přehrát podcast Jak bořím status QUO a co jsem udělal v podnikání jinak
Jaký byl rok 2020
Závěr roku 2020 jsem velmi zpomalil. Dal si čas na to popřemýšlet, bilancovat, zhodnotit, co se stalo, co jsem si přál, aby se stalo a proč se některé věci staly anebo nestaly. Měl jsem prostor pro trochu filozofování. Trochu meditace. Trochu relaxace. Hodně jsem taky povídal s lidmi a sdílel své niterní myšlenky. Takové, které jsem snad nestihl ani vyslovit.
O to intenzivnější a hlubší rok 2020 byl. Málo jsem cestoval po světě. Ale hodně jsem cestoval uvnitř sebe.
P.S. Jakmile jsem napsal předchozí větu, věděl jsem, že to je nadpis tohoto článku. Jakkoli úvod článku rezonuje s nadpisem, je to tím, že úvod článku píšu jako poslední. První píšu tvrdý obsah článku, následuje závěr a nakonec píšu úvod.
Výhled na rok 2021
V cílech a plánech, zejména spojených s podnikáním, jsem poměrně organizovaný člověk. Každý rok si sednu a dám si čas na to, abych přehodnotil své životní cíle a plány. Jedná se o několikadenní myšlenkovou pouť.
Každý měsíc pak přichází plánování cílů, které jsou rozšířeny o kvartální a roční cíle. A pak mám samozřejmě pracovní diář, kde mám spoustu dalších cílů, plánů a ToDo list.
Tady je pro inspiraci pár mých cílů, které si kladu na rok 2021.
- Více se věnovat psaní. Psát blogové články. Zkusit napsat druhou knihu.
- Věnovat se (neo)šamanismu, spiritualitě a zkoušet experimentální techniky (tělo, duše).
- Cestovat 100+ dní v roce.
- Pokud bude příležitost, koupit dodávku a vyrazit na vanlife trip. Pokud byste prodávali obytnou dodávku, dejte mi vědět.
- Být investičně pozorný. Vědomě a strategicky spravovat své portfolio. Nadále akumulační fáze.
- Pokud uvidím příležitost, vstoupit do investice do nemovitostí.
- Udělat si kurz/certifikaci na sportovní masáže.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.