Digitální nomádi spojili práci na dálku a cestování v nový životní styl

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investování
  • Podcast
  • Blog
  • Kontakt
JAK VYDĚLÁVAT ONLINE

Recenze knihy Čtyřhodinový pracovní týden od Tima Ferrisse

by Martin Rosulek / Středa, 22 srpna 2018 / Published in Práce na dálku, Recenze knih
4 hodinový pracovní týden recenze knihy
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram

Kniha 4 hodinový pracovní týden patří mezi povinnou literaturu pro jakéhokoli digitálního nomáda. Nabízí velmi dobré metody, jak přistupovat k práci i k samotnému životu. Tim Ferriss experimentuje s životním stylem mnoho let a je znám svým přístupem bořiče statutu quo. V knize nabízí návod, jak vydělávat peníze na internetu s přístupem minimálního úsilí a maximálního využití dostupných prostředků.

Ještě než se pustíte do čtení recenze knihy, můžete se podívat na video, kde sdílíme ty nejzajímavější myšlenky z knihy, které nám pomohli na cestě digitálního nomádství.

Recenze knihy Čtyřhodinový pracovní týden

Obsah

  1. Recenze knihy Čtyřhodinový pracovní týden
  2. Nejdůležitější pasáže z knihy
    1. D jako definice
    2. E jako eliminace
    3. A jako automatizace
    4. L jako liberation čili osvobození
  3. Rozšířené vydání čtyřhodivého týdne
  4. Chcete žít 4 hodinový pracovní týden?

Recenze knihy Čtyřhodinový pracovní týden od Milana Bartoně vám nabízí unikátní vhled do knihy a prezentuje čtyři podstatné kroky k vašemu čtyřhodinovému týdnu. Pro ty, kteří knihu už četli, bude článek dobrým připomenutím a osvěžením doporučených postupů.

Když se ke mně dostal e-mail od Martina z webu DigitalniNomadstvi.cz, kterým vyzýval své čtenáře k přečtení a zrecenzování zajímavých knih, ihned mě napadlo, že spojím příjemné s užitečným a obratem jsem požádal o knihu Čtyřhodinový pracovní týden od Tima Ferrisse, kterou jsem měl již delší dobu na svém to do listu, prakticky ihned poté, jakmile jsem přečetl jeho další knihu s názvem Čtyřhodinové tělo, která se zabývá efektivním hubnutím a dalším zdokonalováním lidského těla.

Za několik dní mi již u dveří zvonil přepravce s úhledným balíčkem od nakladatelství Jan Melvil Publishing, které tuto knihu vydalo ve své edici Žádná velká věda, jejímž prostřednictvím na český trh zpřístupňuje i další zajímavé knihy z oblasti osobního rozvoje.

Jak již to bývá, záhy jsem zjistil, že zrecenzování knihy nebude až tak snadná záležitost, jak jsem předpokládal. Hlavní předpokladem tedy bylo celou knihu přečíst. Kde vzít ale potřebný čas, když můj pracovní týden v současné době dosahuje 70 hodin a tedy ani zdaleka se nepřibližuje avizovaným 4 hodinám?

Jako mnohokrát v minulosti, i zde zasáhlo štěstí, a to v podobě státního svátku, který mi částečně dopřál tolik scházející čas. I z tohoto důvodu jsem viděl v knize od Tima Ferrisse velký potenciál, jelikož mi může dopomoci ke snížení celkového času tráveného v práci.

Nejdůležitější pasáže z knihy

Samotná kniha je pak členěna do čtyř hlavních kroků, které jsou skryty pod akronymem DEAL. Jednotlivé kroky představují proces proměny k vytouženému čtyřhodinovému pracovnímu týdnu. Popsané principy však čtenář nutně nemusí využívat pouze k dosažení cíle uvedeného v názvu knihy, ale může je bezesporu aplikovat ve svém zaměstnání či podnikání, kdy z počátku může cílit např. jen na zvýšení dosavadních příjmů, snížení počtu hodin trávených prací či prodloužení odpočinku a dovolených, a až později tyto cíle podle svých představ upravovat a vhodně kombinovat.

A co se vlastně za jednotlivými kroky skrývá? Jak jsem již uvedl výše, uvedené kroky jsou skryty pod akronymem DEAL. Kdy pod jednotlivými písmeny se pak skrývá Definice, Eliminace, Automatizace a Liberation (osvobození). I samotné řazení jednotlivých písmen (kroků) ve slově DEAL má svůj význam, kdy by měly být prováděny právě v tomto pořadí s malou výjimkou u zaměstnanců, kde je vhodnější zvolit pořadí DELA, tedy nejprve získat jakousi volnost (např. pomocí home office práce), než přistoupíte k automatizaci.

D jako definice

Prvním krokem je přehodnotit svůj současný životní styl v optice nově zamýšleného stylu života za současného definování a stanovení nových pravidel. Předně je nutno definovat svůj vlastní strach, překonat ho a vystoupit ze své komfortní zóny, protože jedině tímto způsobem můžeme dosáhnout kýženého výsledku.

E jako eliminace

Dále je nutno eliminovat veškerou neproduktivní práci, která nás zbytečně zahlcuje a nepřináší nám žádný či jen minimální užitek. Zde jsem znovuobjevil tzv. Paretovo pravidlo, které jsem s úspěchem využíval při studiu na škole, a které říká, že 80 % výsledného zisku je tvořeno pouze 20 % činností, či že 80 % zisku přináší pouhých 20 % zákazníků. Je tedy nutné se zamyslet nad tím, které konkrétní činnosti spadají do oněch 20 %, a snažit se ostatní činnosti eliminovat. Část ušetřeného času pak můžeme investovat do oněch 20 % činností, čímž pak zákonitě dojde i k částečnému navýšení zisku. Poté můžeme zjistit společná pravidla těchto činností (či charakteristiky zákazníků) a pokusit se najít některé nové činnosti (zákazníky) na podobném základu, jež budou mít potenciál náš zisk i nadále navýšit.

Druhým pravidlem je pak využití tzv. Parkinsonova zákona, který říká, že “každá práce trvá tak dlouho, kolik je na ni k dispozici času“ tj. neměly bychom si stanovovat zbytečně dlouhé termíny, jelikož pak stejně nejsme efektivní a řešíme i nedůležité činnosti či dokonce celé řešení zcela odložíme a tedy prokrastinujeme. Naproti tomu, když máme jasně stanovený krátký termín, dokážeme se na danou činnost více soustředit a také ji v tomto termínu v dostatečné kvalitě zvládnout udělat.

Tim Ferriss pak doporučuje využívat obě tyto pravidla společně, tedy „přesně určit několik rozhodujících úkolů, jež nejvíce přispívají k dosažení příjmu, a naplánovat jejich provedení s velmi krátkými a jasně určenými termíny“.

A jako automatizace

Samotnou eliminaci pak lze dotáhnout k dokonalosti pomocí automatizace tedy např. pomocí delegování (či outsourcingu), kdy zbylé činnosti v největší možné míře přenesete na někoho jiného, který bude tyto činnosti pro Vás vykonávat. Nemusím jistě připomínat, že náklady na delegování či outsourcing nesmí překračovat Váš samotný zisk, a to ať už v podobě samotných peněz, či v podobě získaného volného času.

V rámci delegování pak Tim s úspěchem využívá virtuálních osobních asistentů z Indie, kteří pro něj zpracovávají jednotlivé činnosti. Osobně se domnívám, že až na určité profese, kde lze komunikovat výhradně v angličtině či v jiném světovém jazyce je aplikace takovéhoto zahraničního virtuálního asistenta v prostředí České republiky značně problematická.

I proto lze kvitovat, že již v současné době lze najít na českém trhu několik společností, které se pronájmem virtuálních asistentů zabývají. Pravda, nebude to tak finančně výhodné jako v případě asistentů ze zahraničí (Čína, Indie), ale vyšší cena bude vyvážena znalostí českého jazyka a místního prostředí.

Nic tedy nebrání tomu, aby mohlo dojít např. k delegování různých pochůzek, vyřizování mailů, rešerší a podobných činností na vašeho asistenta. Je však nutné mít na pamětí, že delegovat by se měly jen ty činnosti, které nelze eliminovat, zefektivnit či přímo automatizovat nějakým softwarem či online službou.

Další důležitou částí této fáze je pak Timův popis osvědčených principů a postupů při budování vlastního byznysu od počátečního ověřování poptávky po plánovaném produktu či službě, přes jeho rozběhnutí až po samotnou automatizaci, díky které vaše podnikání poběží i bez vaší přítomnosti.

L jako liberation čili osvobození

V tomto kroku musí zaměstnanci přesvědčit svého šéfa o tom, že se mu vyplatí, aby pracovali z domova (tzv. home office). Toto je možné dosáhnout tím, že při práci doma zvýšíte svoji produktivitu a budete dosahovat lepších výsledků, které pak svému šéfovi při vhodné příležitosti odprezentujete. Jelikož mu bude zřejmé, že při práci doma dokážete pracovat efektivněji a vykonáte více práce, bude se mu jevit jako výhodné vám vzdálenou práci z domova umožnit.

Zpočátku zkuste na zkušební dobu navrhnout i pouze jediný den v týdnu. V případě, když se osvědčíte, je totiž veliká šance, že se vám následně podaří vyjednat dva dny a později tuto dobu postupně rozšířit až na vámi požadovanou úroveň. V případě, že váš šéf nepovolí práci z domova ani na jediný den a nelze očekávat v tomto směru žádnou změnu, je pak vhodné uvažovat o hledání jiného zaměstnání či přímo rozjet vlastní podnikání dle schématu popisovaném ve fázi automatizace.

Pokud však již podnikáte a provedli jste eliminaci a automatizaci, můžete směle vyrazit do světa na několika týdenní či několika měsíční dovolenou (Timem označováno jako mini důchody). Během této prodloužené dovolené pak načerpáte sílu na další projekt či práci.

Jistě se vám pak již nestane, že budete potřebovat tzv. dovolenou po dovolené, abyste se po návratu z běžné dovolené vůbec vzpamatovali, jelikož jste se snažili během krátkého času stihnout a poznat nemožné. Během prodloužené dovolené pak třeba zjistíte, že svoje podnikání můžete řídit přímo ze zahraničí (ideálně z místa, kde budete mít nižší náklady na život, přičemž však i nadále budete vydělávat ve své původní měně), čímž se z vás stane pravý digitální nomád.

Podívat se můžete i na skvělé 9 minutové video, které prochází nejdůležitější fáze knihy.

Rozšířené vydání čtyřhodivého týdne

Mimo výše uvedené čtyři kroky pak kniha ve svém rozšířeném vydání z roku 2010 dále obsahuje i praktické rady k aplikaci popisovaných principů, včetně výběru zajímavých příspěvků z blogu www.fourhourworkweek.com, což jistě ocení všichni, kteří chtějí předkládanou problematiku studovat více dopodrobna. V českém prostředí je pak možno své znalosti dále rozšiřovat na serveru www.mitvsehotovo.cz, který se obecně zaměřuje na osobnostní rozvoj, vč. využití online aplikací pro zvýšení efektivity práce, přičemž je vhodné zmínit, že má dokonce i svoji sekci věnovanou Timově knize.

Chcete žít 4 hodinový pracovní týden?

Závěrem lze tedy říci, že Timova kniha vás přinejmenším donutí se zamyslet nad vaším současným životem a zároveň vám ukáže postupy, jak tento život změnit, či alespoň upravit tak, aby vám více vyhovoval. Nyní tedy nezbývá nic než popřát hodně síly a motivace těm, jež hodlají změnit svůj dosavadní životní styl a přiblížit ho popisovanému čtyřhodinovému pracovnímu týdnu.

knizni-klub-nomadi

Martin Rosulek

Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
Tagged under: automatizace, delegace, paretovo pravidlo, recenze, recenze knih, recenze knihy, time management

What you can read next

Jaký byl CopyCamp – konference pro copywritery a milovníky obsahu
Jaká byla konference Myšlení první ligy – Jelínek, Muhlfeit, Diamond
VideoScribe – tvorba videí bez speciálních schopností a znalostí

Martin Rosulek, zakladatel portálu

Cestuji a podnikám na volné noze. Objevuji životní styl digitálního nomádství, zakládám webové projekty, věnuji se affiliate marketingu, SEO a podcastům.

Od roku 2011 cestuji po světě, většinu měsíců trávím v zahraničí, ale vždy se rád vracím do Čech. Strávil jsem rok v Austrálii, Kanadě, řadu měsíců ve Střední a Jižní Americe, Maroku a stále se vracím do Jihovýchodní Asie.

Průvodce pro práci na dálku

Členskou sekci jsem vytvořil pro všechny, kteří chtějí pracovat na dálku. Najdete zde praktické rady a konkrétní postupy, co za práci lze dělat, jak najít prvního platící klienta, jak efektivně pracovat s marketingem a co vše udělat, abyste mohli vydělávat peníze online každý měsíc.

Nejnovější články na blogu

  • práce v Japonsku

    Práce v Japonsku

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

  • nomadfest bansko 2022

    Bansko NomadFest: Setkání digitálních nomádů v Bulharsku

  • Cashflow Summer 2022: Biohacking otevírá dveře do budoucnosti

Kniha Digitální nomád

Průvodce, jak cestovat po světě a pracovat odkudkoli.

Detail knihy a e-booku

Rubriky

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investice
  • Myšlenky
  • Recenze knih
  • Inspirace
  • Videa

Sleduj nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Práce na dálku z domova

Členská sekce pro práci na dálku

Práce na dálku

  • Nápady na podnikání
  • Jak vytvořit web ve WordPressu
  • Multipotenciální jedinci
  • Gallup test: Test silných stránek
  • Nejlepší free fotobanky zdarma
  • Cestovní pojištění a koronavirus Covid-19

Jak vydělávat peníze online

  • Jak vydělat peníze na internetu
  • Jak vydělávat peníze na Instagramu
  • Jak vydělat peníze na YouTube
  • Jak uspět na sociální síti TikTok
  • Jak vydělat peníze blogem
  • Jak vytvořit e-shop zdarma

Investice a myšlenky

  • Ekonomická krize Covid-19
  • Do čeho investovat peníze?
  • Jak získat pasivní příjem
  • Investovat do Bitcoinu anebo ne?
  • Investování do nemovitostí
  • Recenze P2P investování s 17% p.a.

Obecné informace

  • Kdo je Martin Rosulek
  • Newsletter zdarma
  • Kniha Digitální nomád
  • Obchodní podmínky
  • Ochrana osobních údajů
  • Kontakt

Nejnovější články na blogu

  • práce v Japonsku

    Práce v Japonsku

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

Martin Rosulek, zakladatel portálu DigitalniNomadstvi.cz

Portál DigitalniNomadstvi.cz jsem založil v touze objevovat životní styl cestovaní a práce na dálku. Digitální nomádství je fenoménem 21. století, avšak má také negativní stránky.

Rád sdílím své zkušenosti, poznatky a myšlenky v oblasti podnikání, copywritingu, SEO, obsahové strategie pro webové portály, sociálních sítí, inovací a budoucích trendů.

Snažím se o životní přístup minimalismu, pracuji s finančním plánem, investuji, razím myšlenku finanční svobody a pasivního příjmu.

  • GET SOCIAL

© 2011 - 2023. Všechna práva vyhrazena.

TOP
Práce na dálku

Recenze knihy Čtyřhodinový pracovní týden od Tima Ferrisse

9 min
Share via
  • WhatsApp
  • Telegram
Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení soubory cookies. Souhlas s těmito cookies nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Spravovat možnosti Manage services Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Zobrazit nastavení
{title} {title} {title}
Sdílejte tento článek