Digitální nomádi spojili práci na dálku a cestování v nový životní styl

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investování
  • Podcast
  • Blog
  • Kontakt
JAK VYDĚLÁVAT ONLINE

Co jsme stihli za 13 hodin v Bruselu

by Martin Rosulek / Čtvrtek, 26 října 2017 / Published in Cestování, Evropa
brusel belgie
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram

Podzim opakovaně přináší výhodné akční letenky a my jsme tentokrát bookli z Prahy do Bruselu za 490 Kč od Ryanair. Rychlovýlet a poznávačka hlavního města Belgie. Ráno přílet, večer na letiště, přespat a ráno zpátky do Prahy. Vzali jsme to trochu na punk. Když jsme se rozmýšleli, zda ten Brusel vzít anebo ne, mnoho lidí nám říkalo, že tam vlastně ani nic moc zajímavého není. Neměli jsme tak vysoké očekávání, ale dnes mohu upřímně říci, že na jeden den to byl super výlet. Brusel se mi líbil jako město, měl fajn atmosféru, překvapil mě klid a volné tempo (narozdíl od rušné Prahy). Stihli jsme ještě podzimní barvy, takže to výletu jen přidalo na kouzlu.

Přílet do Bruselu

Obsah

  1. Přílet do Bruselu
  2. Co jsme stihli navštívit v Bruselu za 13 hodin
    1. Chrámy a městské parky
    2. Historické centrum Bruselu
  3. Přenocování na letišti Charleoi
  4. Co mě nejvíce překvapilo na Bruselu
  5. Doporučení pro cestování

Přiletěli jsme na letiště Charleoi, které je od Bruselu vzdálené asi 40 km. Nejsnazší způsob je vzít odsud autobus Flibco. Jednosměrná jízdenka stojí 17 Euro (14 Euro online na Flibco.com) anebo zpáteční 31 Euro. Autobus jezdi každých 30-60 minut a cesta do Bruselu trvá dle dopravy 55 – 80 minut.

Alternativa je vzít z letiště autobus do centra Charleoi (asi 3 Eura, 10 min cesta) a odstud vlakem do centra Bruselu.

Co jsme stihli navštívit v Bruselu za 13 hodin

Autobusem Flibco jsme se dostali přímo do centra (Bruxelles Midi, vlakové nádraží) v 9:20 ráno. Bylo zataženo, ale naštěstí nepršelo. Předpověď byla pár dní před naším odletem vachrlatá, tak jsme měli dobrou náladu. Ráno je Brusel neuvěřitelně klidný město. Chodci nikam nespěchají a byli jsme překvapeni i malým množstvím aut v provozu. Téměř vše jsme prošli pěšky, centrum Bruselu je skutečně nádherné.

Chrámy a městské parky

Église Notre Dame au Sablon – první velká architektura, která se nám objevila jen pár minut cestou z nádraží do centra.

Hned naproti je malý park Park du Petit Sablon s fontánou a spoustu soch.

Odtud jsme pokračovali do Brussels Parku. Tohle je o poznání větší park, ale zato nepůsobil moc útulně. Fontány zrovna nefungovaly, voda byla víc zelená než modrá. Prošli jsme si barevné stromy a nejvíc nás zaujal fukač listí.

Jen pár kroků odsud je nádherný kostel Église Saint Jacques sur Coudenberg. Je tu velmi podivný kruhový objezd, ale určitě tu vychytáte časovou chvilku na čistou fotku.

Fotky ještě doplním, aktuálně postnuté jen z Instagramu. Z foťáku se budou ještě photoshopovat.

Pokračovali jsme na Mont des Arts Kunstberg, další malý park se zahradami a sochy a fontány. Ze shora je úžasný pohled na celý park a historické centrum Bruselu. Pro nás jednoznačný highlight.

Park má neuvěřitelně udržovanou zahradu, stříhané stromy, všechno tu vypadá perfektně. Tady jsme pořádně chillovali a nabírali energii.

Historické centrum Bruselu

Za pět minut chůze jsme už byli v historickém centru. Úzké uličky, kamenitá dlažba a první turistické obchůdky. Dorazili jsme na Grand Place, náměstí, kde je Town Hall a doslova žasli. Kolem dokola novogotická architektura v kombinaci bílé a zlaté barvy. Menší náměstí než v Benátkách, ale zato opět jaksi útulnější.

Manneken Pis, čůrajíci chlapeček – nejznámější a nejvíce fotografované místo v Bruselu. Malá 60 cm socha chlapečka, který za brankou čůrá jako fontána. Neuvěřitelná atrakce, která má za sebou skutečně hodně legend. Vygooglete anebo se přijeďte podívat!

V okolí najdete wafle obchůdky, kde můžete zkusit tradiční belgickou recepturu waflí. Obyčejné stojí 1 Euro, s nutellou 3,5 Euro a kombo jahody a čokoláda 6 Euro.

Jeannekene Pis, čůrající holčička je pouhých pět minut cesty odsud. Je celá za mřížemi, což vlastně nepůsobilo moc pěkně. Hází se tam totiž penízky na dobročinné účely.

Za podívanou stojí také krýtá ulice s obchůdky.

Pak už nás čekal oběd a vybrali jsme Panes, kde servírujou výborné panini.

Atomium, obří atom. Tuhle atrakci spíše doporučím navštívit metrem než pěšky. Nohy jsme po 5 hodinách trajdání měli unavené a z centra k Atomiu to je 5 km.

Koupili jsme si u okýnka jednosměrnou jízdenku za 2,10 Euro a vyrazili z Bruxelles Midi. Pokud byste trávili v metru více jízd, vyplatí se pořídit si za 5 Euro plastickou kartu a tu dobít 10 jízdy, každá jízda pak vyjde na 1,40 Euro.

Atomium jsou obří spojené koule, které reflektují realitu (jsou vidět pěkné odrazy z různých úhlů) a navíc jsou přistupné i zevnitř. Tam jsou nějaké vyhlídky a samozřejmě restaurace. Podle recenzí jsme zvolili pouze zdarma variantu pohledu zvenku. A bylo to parádní.

Pohodová je i procházka podél zalesněné promenády, na konci vás čeká další fontána. Nechali jsme se unést i přiléhajícím lesoparkem, který jsme využili pro další chillovou chvilku. Tady nám i svítilo trochu sluníčka, takže se nám nakonec to počasí pěkně vyvedlo.

Na závěr výletu nemohlo chybět pravé čepované belgické pivko.

Přenocování na letišti Charleoi

Letiště Charleoi je známé tím, že tam moho cestovatelů nocuje. Nutno ale poznamenat, že je to menší letiště, my jsme to zakotvili na Terminálu 1. Jeli jsme na letiště ve 21:30, dorazili ve 22:00 a ještě stihli sedačky. Pár minut po nás už byly všechny zabrané. Zkrátit chvíli si můžete v kavárně Paul.

Sedačky na noc však nejsou žádná výhra. Dobře se tu nevyspíte. Pokud chcete jít na zem, určitě budete potřebovat něco teplého pod sebe. Já jsem měl 2 košile pod sebou na sedačce a stejně jsem cítil chlad. Teplota na letišti byla dobrá (stačila mikina).

Neváhejte mrknout na hodnocení letišť pro přespávání na Sleepinginairports.net.

A pak už jen cesta zpátky z Bruselu do Prahy.

Co mě nejvíce překvapilo na Bruselu

Úředním jazykem je v Belgii nizozemština, francouzština a němčina. Pokud těmito jazyky nemluvíte, pak vám jejich řeč přijde sakra zvláštní. Nejvíce jsme slyšeli v Bruselu podivnou francouzštinu. Mluvili jsme s místními anglicky anebo spíše se o to snažili. Byl jsem překvapený, že jsme až příliš často narazili na ty, kteří anglicky neuměli (nerozuměli ani nemluvili anglicky). Čekal jsem, že tohle bude samozřejmost, ale možná jsme měli jen špatný výběr…

Ohromně mě překvapila klidná doprava v centru Bruselu. S Prahou se to skutečně nedá srovnávat. Těžko srovnávat jen za pár hodin pobytu, ale ten rozdíl byl skutečně obrovský. Všechno se pohybovalo s takovým klidem. Lidé nespěchali po chodníku. Každé auto ohleduplně zastavilo chodci na přechodu. A to i ve chvíli, kdy jste se jen přibližovali k místu, kde je přechod. Jakoby vás řidič sledoval a předvídal, že za pár kroků budete chtít přejít. Paráda! O tomhle si v Shangai můžou nechat zdát! Přečíst si můžeš také můj report Šangaj, z letiště do centra a zpět za 13 hodin.

Historické centrum je turistické, kolem čurajícího chlapečka je mraky fotících nadšenců. Ale kromě toho jsem byl opět mile překvapen a město mi přišlo příjemné. Moc se mi líbila architektura, malé uličky, místní bary, mělo to dobrou energii. Cítil jsem se tam dobře a klidně bych si dokázal představit strávit tam pár dalších dnů.

Doporučení pro cestování

Pro krátkodobé cesty využijte cestovní pojištění AXA s 50% slevou. Pro delší pobyty a roční výjezdy využijte pojištění True Traveller. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.

Zdokonalte se v angličtině, španělštině či jiném cizím jazyce pomocí webové a mobilní aplikace Easy Lingo.

Pokud si chcete půjčit auto, srovnejte ceny online na RentalCars.

Pro vyhledávání letenek využijte Kiwi a následně porovnejte, zda není levnější cena na oficiálních stránkách aerolinky.

Zkontrolujte si, zda máte všechno užitečné vybavení na cestu.

Bezpečné cestování s dávkou dobrodružství!

Martin Rosulek

Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
Tagged under: cestopis, cestovatel, Evropa, zážitek

What you can read next

Cashflow Summer 2022: Biohacking otevírá dveře do budoucnosti
Surfování v San Juan de Sur, Nicaragua
Svěží, zelená a barevná Kostarika

2 Comments to “ Co jsme stihli za 13 hodin v Bruselu”

  1. Pavel Bláha says :
    27.10.2017 at 7:37

    Vždy, když nás přijel někdo navštívit do Bruselu, tak jsem jim říkal, že to je tak akorát na jednodenní výlet a pak už musíme do jiných měst 🙂 Tamnější parky a kostely jsou krásné a jsou chvíle, kdy je mi opravdu chybí (v současnosti žiji v Birminghamu). Co naopak nepostrádám je doprava. Pokud vám přišla klidná, tak si troufám říct, že jste měli velké štěstí, nebo jste Brusel navštívili o víkendu, kdy je tam mrtvo. Nicméně, je pravda, že v historickém centru to bývá poklidnější. Ve všedních dnech, například v evropské čtvrti, je to úplně jiné. Zlatá Praha. Vše je velmi rušné, doprava je taková malá Itálie, kde nechybí troubení a agresivní popojíždění. Doporučuji nesedat do auta s Bruselanem, stálo to hodně nervu a nervozního sešlapávání imaginární brzdy. Pokud by někdo čekal slušnější chování než v Česku, tak bohužel bude zklamán. Pravidlo číslo jedna v městské hromadné dopravě je, že se zároveň vystupuje a nastupuje. Naopak máte pravdu ohledně chování řidičů k chodcům. Přestože řídí poměrně agresivně, tak jsem nikde nezažil, že by mě řidiči pouštěli i tam, kde není žádný přechod. Rychle se na to zvyká a návraty do Česka pak byly o něco nebezpečnější.
    Na závěr si dovolím malou korekci. Náměstí “Grand Plaza” v Bruselu nenajdete. Správně se jmenuje Grand Place, či Grote Markt. Děkuji za super report. Myslím, že jste navštívili vše důležité/zajímavé a skvěle popsali tamní atmosféru až se mi po podzimním Bruselu stýská.

    1. Martin says :
      27.10.2017 at 7:56

      Díky Pavle za spoustu informací 🙂 Grand Place jsem už opravil 🙂
      My jsme strávili v Bruselu pondělí, tak jsme asi na tu klidnou a pohodovou atmosféru měli opravdu štěstíčko 🙂
      Zdravím do Anglie!

Martin Rosulek, zakladatel portálu

Cestuji a podnikám na volné noze. Objevuji životní styl digitálního nomádství, zakládám webové projekty, věnuji se affiliate marketingu, SEO a podcastům.

Od roku 2011 cestuji po světě, většinu měsíců trávím v zahraničí, ale vždy se rád vracím do Čech. Strávil jsem rok v Austrálii, Kanadě, řadu měsíců ve Střední a Jižní Americe, Maroku a stále se vracím do Jihovýchodní Asie.

Průvodce pro práci na dálku

Členskou sekci jsem vytvořil pro všechny, kteří chtějí pracovat na dálku. Najdete zde praktické rady a konkrétní postupy, co za práci lze dělat, jak najít prvního platící klienta, jak efektivně pracovat s marketingem a co vše udělat, abyste mohli vydělávat peníze online každý měsíc.

Nejnovější články na blogu

  • práce v Japonsku

    Práce v Japonsku

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

  • nomadfest bansko 2022

    Bansko NomadFest: Setkání digitálních nomádů v Bulharsku

  • Cashflow Summer 2022: Biohacking otevírá dveře do budoucnosti

Kniha Digitální nomád

Průvodce, jak cestovat po světě a pracovat odkudkoli.

Detail knihy a e-booku

Rubriky

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investice
  • Myšlenky
  • Recenze knih
  • Inspirace
  • Videa

Sleduj nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Práce na dálku z domova

Členská sekce pro práci na dálku

Práce na dálku

  • Nápady na podnikání
  • Jak vytvořit web ve WordPressu
  • Multipotenciální jedinci
  • Gallup test: Test silných stránek
  • Nejlepší free fotobanky zdarma
  • Cestovní pojištění a koronavirus Covid-19

Jak vydělávat peníze online

  • Jak vydělat peníze na internetu
  • Jak vydělávat peníze na Instagramu
  • Jak vydělat peníze na YouTube
  • Jak uspět na sociální síti TikTok
  • Jak vydělat peníze blogem
  • Jak vytvořit e-shop zdarma

Investice a myšlenky

  • Ekonomická krize Covid-19
  • Do čeho investovat peníze?
  • Jak získat pasivní příjem
  • Investovat do Bitcoinu anebo ne?
  • Investování do nemovitostí
  • Recenze P2P investování s 17% p.a.

Obecné informace

  • Kdo je Martin Rosulek
  • Newsletter zdarma
  • Kniha Digitální nomád
  • Obchodní podmínky
  • Ochrana osobních údajů
  • Kontakt

Nejnovější články na blogu

  • práce v Japonsku

    Práce v Japonsku

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

Martin Rosulek, zakladatel portálu DigitalniNomadstvi.cz

Portál DigitalniNomadstvi.cz jsem založil v touze objevovat životní styl cestovaní a práce na dálku. Digitální nomádství je fenoménem 21. století, avšak má také negativní stránky.

Rád sdílím své zkušenosti, poznatky a myšlenky v oblasti podnikání, copywritingu, SEO, obsahové strategie pro webové portály, sociálních sítí, inovací a budoucích trendů.

Snažím se o životní přístup minimalismu, pracuji s finančním plánem, investuji, razím myšlenku finanční svobody a pasivního příjmu.

  • GET SOCIAL

© 2011 - 2023. Všechna práva vyhrazena.

TOP
Cestování

Co jsme stihli za 13 hodin v Bruselu

7 min
Share via
  • WhatsApp
  • Telegram
Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení soubory cookies. Souhlas s těmito cookies nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Spravovat možnosti Manage services Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Zobrazit nastavení
{title} {title} {title}
Sdílejte tento článek