Do Kolumbie jsme se neuvěřitelně těšili. Ačkoli nás mnozí odrazovali a připomínali neustálé nebezpečí, Kolumbii jsme měli vysoko v žebříčku a nemohli jsme odolat. Náš předpoklad absolutního rozdílu, který je prezentován v českých médiích se po měsíční zkušenosti nejen utvrdil, ale zažili jsme neuvěřitelné zážitky, které patří k těm nejlepším z celého pěti měsíčního cestování přes Střední a Jižní Ameriku.
Kolumbie je skvělá a už dnes nabízí relativní bezpečí pro cestovatele i digitální nomády. Právě pro nomády začíná být Kolumbie velmi atraktivní destinací. Stačí se podívat, jak vysoko je nyní hodnocen Medellin na NomadListu.
Článek jsem nyní aktualizoval a shrnul zkušenosti z naší měsíční cesty v roce 2015 a 42 denní cesty v roce 2017.
Jak se dostat do Kolumbie – náš přelet z Panamy
Opět jsmě prováděli velký průzkum, ale bohužel loď, která plula z Panama City do Cartageny byla odstavena a provoz zastaven. Museli jsme tedy využít opět letadel, protože hranice jsou zarostlé neprostupnou džunglí. Na aerolinku Air Panama spíše zapomeňte a vyhledejte si let skrze Viva Columbia. Za 100 – 150 USD se dostanete z Panama City až do Medellinu.
Velká loď ani v roce 2017 neplula, takže cesta je víceméně možná jen letecky. Ano, potakli jsme jeden pár dobrodruhů, kteří to vzali přes džungli, ale bylo to v rámci organizované túry a několikadenní výlet.
Pro let z Panamy do Kolumbie doporučuji nejen aerolinku Viva Colombia, ale také leteckou společnost Wingo. Ta nabízí dokonce levnější letenky do Medellinu i Cartageny než Viva Colombia. My jsme akorát měli problém s rezervací online, systém nám nebral naše debetní karty. Zkuste kreditní kartu, ta by prý fungovat měla. V roce 2017 jsme měli problém také s rezervací letenek na Viva Colombia webu, a tak jsme museli využít Kiwi a rezervovat letenku tam (Kiwi vypisuje Viva Colombia, ale Wingo bohužel ne).
Medellín, ideální místo pro digitální nomády
Medellín mě velmi oslovil, přestože to je velké město. Pravděpodobně k tomuto pocitu přispěla skvělý street guide Pablo (pouhá shoda jmen). Všemi deseti tak doporučuji Free City Guide Tour, lze najít i v dalších větších městech po celém světě. Pablo nám anglicky a španělsky převyprávěl to nejdůležitější z kolumbijské historie a to především v kontextu. Ještě jednou to slovo zdůrazím – kontext. To je totiž to, co Evropě chybí k pochopení jiných kultur.
Medellín už není to, co býval. Město, které bylo zahlcené drogy, mafií a černým obchodem je skutečně pryč. Nyní je Medellín otevřená metropole, která přitahuje řadu cestovatelů, digitálních nomádů a expatů.
Proč si Medellin tak oblíbili právě digitální nomádi?
Nomadlist.io hodnotní Medellin velmi solidně. Celkové skóre cca 75% myslím půjde během následujících několika let nahoru. Kvalita vzduchu není tak špatná, co jsem měl zkušenost v únoru, březnu a dubnu. Internet není rozhodně na evropské úrovni, ale i tak jsme našli jak hostely, tak kavárny, které měly dostatečně rychlý download i upload. Nakonec ani po druhé návštěvě Medellinu po 2 letech jsme nenavštívili žádný z coworking center. Pracovali jsme skutečně jen z apartmentu, hostelů a kaváren.
Zajímavá místa v Kolumbii
Podívejte se na naše cestovatelské video z Kolumbie. Poznejte Kolumbii během 10 minut. V některých zemí bohužel video nelze spustit, neváhejte probrouzdat obrázky přiložené níže v článku.
Guatape
740 schůdů a obří skála s výhledem na jezero. Tedy zatopenou vesnici, která nyní vypadá jako pohádkové jezero s tisíci ostrůvky. Není to Guatape neuvěřitelné?! Tohle je rozhodně místo, které musíte vidět. Nemusíte brát žádnou organizovanou túru za 50 tisíc pesos. Stačí chytnout autobus ze severního autobusového nádraží v Medellinu (přibližně 13 tisíc pesos jednosměrná jízdenka). Pravděpodobněji nejlepší blogový článek s informacemi, jak se na Guatape dostat najdete na anglickém blogu Sarah.
Musíme říci, že dnes (po dvou letech od naší první návštěvy) vypadá jezero trochu zeleně. Zabrouzdali jsme na internetu a zjistili jsme, že jezero umírá, proto je zelené.
Cartagena
Cartagena, město na severu Kolumbie, patří k místům, které určitě doporučím k návštěvě. Připravte se na velmi teplé počasí, kraťasy a tričko, nic jiného ze svého prádla neuvyžijete. Nejvíce se nám zalíbili večerní procházky po hradbách. Dejte si pivko od místního prodejce s vozejčkem. Pokud máte chuť na tvrdší alkohol, hlavně neříkejte „kouk and ram“. Po otázce kolik toho chceme jsme nevině odpovídali, že třetinka je akorát. Šuškárna začala a už nám nesli nějaký ty pytlíčky…
Taryona Park
Národní park ještě více na sever od Cartageny. Tyrona Park je ideální místo pro absolutní odpojení od světa. Můžete spát ve stanu anebo houpací síti. My jsme si vybrali houpací síť s moskytiérou. Úplně pohodová noc to není, ležíte trochu zlomení, ale dvě noci se to přežít dá, navíc když přes den odpočíváte v naprostém ráji.
Pereira
Město na jih do Medellinu na cestě do Cali. Příliš cestovatelů se tady nezastavuje, nás k návštěvě vedlo setkání s mým kamarádem Diegem. Pracovali jsme spolu v Austrálii v Sydney a prožili nezapomenutelné chvíle. Když jsme byli v Kolumbii, byla to jedinečná příležitost navštívit ho přímo doma 🙂
Salento, NEJ horská vesnička v Kolumbii
Salento je vesnička v střední části Kolumbie, nedaleko Armenie (cca 5 hodin z Medellinu). Salento jsme si pamatovali jako kávové městečko, krásné na procházky a ideální na nákupy suvenýrů.
Když jsem sem přijeli podruhé v dubnu 2017, tak jsme byli velmi překvapeni, jak vesnička ožila. Bylo to způsobeno načasováním, protože jsme zde strávili velikonoční čas. Kolumbijci jako silní křesťané Velikonoce slaví velmi intenzivně (především se procházejí, jedí a nakupují).
Dnes patří Salento k 2. nejvíce turistické destinaci v Kolumbii. To zní trochu šíleně, ale protože samotná Kolumbie turistická příliš zatím není, můžete být klidní. My jsme tu tentokrát strávili 2 týdny a byli jsme unešeni. Vůbec se nám nechtělo pokračovat v naší cestě na jih Jižní Ameriky.
Salento mohu doporučit i pro digitální nomády. Pracovalo se nám tady naprosto skvěle. Ze začátku jsme se trochu báli rychlosti a stability internetu, ale byli jsme mile překvapeni. Řada hostelů má optické kabely a rychlost tu je dostatečná pro základní práce. Kavárny tu ale nejsou evropského útulného stylu, našli jsme jen jednu takovou (Bernabe Cafe – tam jsme si práci zamilovali).
Palmové údolí, Valle de Cocora
Palmové údolí musím doporučit všema deseti. Je to jednodenní nebo půldenní (pokud projdete krátký okruh) výlet. Valle de Cocora je asi jen 9 km od Salenta. Podívejte se na vlog, které jsme natočili při našem výletu.
Tieradentro, prozkoumejte starodávné kobky
Tenhle výlet vřele doporučuji. Pronajmete si koně a vyrazíte objevovat hrobky a kobky v Tieradentru. To je zážitek! Cestou potkáte místňáky a bude to super, protože zase tak turistů tu není 🙂
Las Lajas a přechod do Ekvádoru
Pokud směřujete z Kolumbie dále na jih Jižní Ameriky, nenechte si ujít ani tenhle „zámek-hrad“ postavený na samotných hranicích Kolumbie a Ekvádoru. Vyhlídka je úžasná, stejně jako pohled na architekturu z blízka. Vyzkoušet můžete street food, typická jsou grilovaná morčata.
Je Kolumbie bezpečná?
Pravděpodobně ta nejčastější otázka, se kterou se budete stýkat při plánovaném odjezdu do Kolumbie. Statistiky neznám a přiznávám, že Kolumbie může být nebezpečná. Určitě neberte cestování a backpacking v Kolumbii na lehkou váhu. Zjistěte si řadu informací. Jako každá země, tak i Kolumbie má místa, na které byste neměli chodit. Jsou ulice, kterým byste se měli vyhýbat. Na druhou stranu – naprosto upřímně – pokud si dáváte pozor, pravděpodobně se vám nic nestane. My jsme s Jančou procestovali více než dva měsíce v Kolumbii bez jediného náznaku, že je něco špatně / divně / nebezpečně.
Nechoďte s iPhonem v ruce, tablet nechte v batohu, když chodíte po městě. Holky nenoste stříbrné naušnice, opatrně s řetízky. Chlapy, ty hodinky Festina nechte doma. Nastavte si limity na debetní kartě. Vždyť to znáte, bezpečnostních opatření je celá řada, nebuďte hloupí a nic nepodceňujte. Řadu bezpečnostních doporučení pro cestovatele a digitální nomády dávám v knize Digitální nomád.
Cestujte bez předsudků a nechte se unášet kulturou a novým prostředím. Kolumbie je skvělá a doporučuji všema deseti všem nomádům!
Doporučení pro cestování
Pro krátkodobé cesty využijte cestovní pojištění AXA s 50% slevou. Pro delší pobyty a roční výjezdy využijte pojištění True Traveller. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.
Zdokonalte se v angličtině, španělštině či jiném cizím jazyce pomocí webové a mobilní aplikace Easy Lingo.
Pokud si chcete půjčit auto, srovnejte ceny online na RentalCars.
Pro vyhledávání letenek využijte Kiwi a následně porovnejte, zda není levnější cena na oficiálních stránkách aerolinky.
Zkontrolujte si, zda máte všechno užitečné vybavení na cestu.
Bezpečné cestování s dávkou dobrodružství!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.
Těším se tam jak malá, ale ty předsudky jsou strašné. Umíte španělsky a zůstáváte někdy u Couchsurferů?
Ahoj Olgo! Předsudků je hodně a média tomu nepomáhají. Po dvou letech jsme zpět, dnes v Medellinu a stále je tu parádně! 🙂 Medellín neuvěřitelně roste! Španělsky umíme základy a každému bych rozhodně doporučil jet sem minimálně když něco málo umí člověk španělsky říct, vážně to pomáhá! Couchsurfing jsme v Kolumbii nezkusili, teď jsme na AirBnB a pohodka 🙂
Diky za clanek Martine. At je Vase druha cesta po Kolumbii jeste lepsi nez ta prvni.
Děkuju! Právě jsme ukončili naše 42 denní nomádění po Kolumbii. A bylo to naprosto skvělé! Vznikl i vlog, můžeš mrknout na https://www.youtube.com/watch?v=R6-13-5w1EI Vložím i do článku 😉
Také uvažuji o cestě do Kolumbie, tak na 3 týdny. Který měsíc je nejvhodnější? A náklady na cestovani se pohybují jak, pokud bych prespavala ve viceluzkovych dormitory a cestovala autobusy?
Ahoj Radko! My jsme byli v Kolumbii březen-duben a myslím měli fajn sezónu. V cestovatelských průvodcích však najdeš lepší srovnání, který měsíc je nej (také záleží, kam se vydáš a navíc někdo preferuje sezónu a někdo mimo sezónu). Pokud budeš spát v dormech, nebudeš jíst v TripAdvisor restauracích a cestovat autobusy, můžeš počítat s náklady 13-18 tisíc na měsíc 😉