Hledáte fotky zdarma pro web či jiné použití na internetu? Připravil jsem průvodce, který vás provede fotobankami zdarma – ty nabízí bezplatně a volně obrázky, fotografie a ilustrace k nekomerčnímu i komerčnímu použití. Komplexní průvodce pro všechny, kteří chtějí bezpečně a bezplatně stahovat a používat fotky z fotobank.
Základní pravidla používání fotek z free fotobanky
Stahování a používání fotografií z free fotobank by mělo podléhat vaší zvýšené pozornosti. Ne vše, co je propagováno jako zdarma, je ve skutečnosti zdarma a bez jakýchkoli dalších omezení. Málokdy si totiž můžeme dělat úplně, co chceme. A v případě využívání obrázků a fotografií na internetu to platí dvojnásob.
- Nikdy nepoužívejte obrázky z Googlu, Seznamu ani jiných vyhledávačů.
- Nikdy nepoužívejte obrázky ze sociálních sítí (Facebook, Instagram,…).
- Bezpečnější je nepoužívat fotografie se známými značkami (Coca-Cola, Apple,…).
- Pokud je na fotografii osoba (identifikovatelná), pak správně potřebujete její souhlas (tzv. model release).
- Pokud tvoříte specifický obsah (sexuální tématika, zbraně, ale lze uvažovat i o tématech finance, právo, zdraví), raději doporučuji využívat placené fotobanky.
Použití fotografie bez licence je trestné. Za jeden obrázek můžete být žalováni s pokutou ve výši jednotek či desítek tisíc korun. V České republice jsou známé případy, zejména aktivní je společnost Profimedia/Logicall (viz níže). Pozor, fotografie i ilustrace jsou dohledatelné na internetu skrze automatické nástroje, které prochází celý internet a rozpoznávají duplicitní obrázky a fotky.
Nejlepších free fotobanky
Jaké jsou nejlepší free fotobanky? Z vlastních zkušeností mohu říci, že je potřeba hodnotit tři nejzásadnější kritéria:
- Kvalitu fotografií
- Velikost databáze
- Bezpečnost použití fotografií zdarma
Existuje obrovské množství fotobank, které nabízí fotky bezplatně. Dávejte si ale pozor, protože free fotobanky skrývají řadu nebezpečí (o tom více rozepisuji níže).
Sdílím osobně prověřené free fotobanky, které sám využívám pro obsah webových projektů. Namísto výčtu desítky fotobank jsem vybral pouze ty, u kterých máte tu největší jistotu, že použití fotografií bude bezproblémové.
Doporučení
Doporučuji vyzkoušet také prémiovou fotobanku Depositphotos, která je placená, ale cena/výkon je skutečně dostupný i pro začínající online podnikatele. Osobně v projektech Depostiphotos využívám. 10 fotografií máte zdarma.
Pixabay
Pixabay (pixabay.com) se stala nejoblíbenější fotobankou, kde najdete zdarma fotky, ilustrace i vektory. Obsahuje i dětské obrázky ke stažení (využívejte bezpečně ty obrázky, na kterých není zobrazeno dítě s obličejem, viz níže rizika free fotobank).
- Kvalitní fotografie
- 1,8 milionu fotografií v databázi
- Možnost vyhledávat skrze česká i anglická klíčová slova
- Vysoké rozlišení u většiny fotek
- Většina obrázků zdarma i pro komerční užití (digitální využití, tisk)
- Po registraci (zdarma) není nutné potvrzovat Re-Captchu
Doporučuji přečíst licenční podmínky Pixabay.
Obrázky z Pixabay můžete volně a bezplatně stahovat a používat bez nutnosti uvádět zdroj či autora. Obrázky můžete upravovat pro vlastní potřeby.
Ověřte u konkrétního obrázku na Pixabay, že je uvedeno: „Free for commercial use. No attribution required.“
Obrázky z Pixabay nemůžete prodávat. Nemůžete je prodávat ani jako obrazy, pozadí na plochu, atp. Dále je zakázáno prodávat fyzické produkty, které mají/obsahují obrázky z Pixabay.
Nepoužívejte obrázky, které obsahují identifikovatelné značky. Nepoužívejte obrázky, které mohou vyvolávat zavádějící informace.
Unsplash
Unsplash (unsplash.com) je druhou nejoblíbenější fotobankou, která nabízí zdarma fotky ke stažení. Nabízí velmi cool a designově odladěné fotografie s atmosférou. Fotografie mají často šmrnc a jsou odvázané. Oblibu našli jak u magazínů (cestovatelských, life-stylových, krása, jídlo), tak u prezentačních webů v podání doplňujících atmosferických fotek.
- Více jak 2 miliony fotografií
- Vysoké rozlišení fotografií
- Kvalitní, atmosferické, designové a cool fotky
- Komunita přes 200 tisíc fotografů
Doporučuji přečíst licenční podmínky Unsplash.
Všechny fotografie na Unsplash jsou volně ke stažení a zdarma pro nekomerční i komerčí použití.
Fotografie je zakázáno prodávat bez předchozí významné editace. Je zakázáno fotografie mixovat, editovat či shromažďovat s cílem vytvořit obdobnou či konkureční službu k Unsplash.
Pexels
Pexels (pexels.com) je další oblíbenou fotobankou, která nabízí přehledné kategorie fotografií a samozřejmě jsou fotografie dostupné zdarma ke stažení a použití na webu.
- Databáze originálních fotografií i fotografií převzatých z ostatních free fotobanek
- Využití zdarma všech fotografií i ke komerčním účelům
- Dostupná mobilní aplikace, rozšíření do Chromu, WordPress plugin i Photoshop plugin
Doporučuji přečíst licenční podmínky Pexels.
Všechny fotografie (i videa) z Pexels můžete používat zdarma bezplatně i ke komerčnímu užití.
Fotografie (i videa) můžete editovat.
Picjumbo
Picjumbo (picjumbo.com) je oblíbená fotobanka pro kvalitní fotografie, přehledně řazené a možnosti snadného dohledání obdobných fotografií. Obsahuje také obrázky zvířat.
Další free fotobanky
Existují desítky dalších fotobank, které nabízí free fotky. Problém však je, že často mají databázi fotografií, které je nutno nějakým způsobem licencovat. Obsahují tedy mix free fotek a fotek s nutnou licencí (zpětný odkaz či jiné omezení použití). V takových případech je nutné u každé fotografie kontrolovat licenci.
To je samozřejmě možné, avšak ze zkušenosti vím, že toto velmi zdržuje a navíc nepřidává na jistotě legálního použití fotografie.
Nejčastější otázky a odpovědi
Mohu používat fotky stažené z Googlu?
Ne. Obrázky, které najdete v obrázkové databázi Googlu, nedoporučuji používat, a to ani s uvedením zdroje. K těmto obrázkům nemáte licenci a nemáte právo je použít.
Google pouze agreguje obrázky, které „vytáhne“ z webů, avšak ani on sám k nim nevlastní žádná práva, která by na další osoby mohl přenášet.
Používání obrázků z Googlu či „prostě někde z internetu“ je nejčastější chybou začínajících podnikatelů, freelancerů a kreativců.
Mohu používat fotografie stažené z obrázků na Seznam.cz?
Ne. Podobně jako v případě obrázkové databáze na Googlu, nemáte k těmto obrázkům licenci a nemůžete je legálně používat.
Mohu používat fotky, které jsem našel na sociálních médií (Facebook, Instagram,…)?
Ne. K těmto fotkám nemáte licenci a nemáte právo je legálně používat. Nezáleží na tom, že jsou veřejně dohledatelné a viditelné pro všechny. Důrazně doporučujeme tyto fotky nepoužívejte ani pro nekomerční ani dobročinné účely bez svolení konkrétního autora (fotografa, případně také dalších osob na fotografii).
Mohu používat fotografie z Wikipedie?
Wikipedie má pravidla pro jednotlivé fotografie. Vždy hledejte pod fotografií část s názvem Permission.
Některé obrázky jsou volně a bezplatně použitelné bez nutnosti uvést zdroj. Příkladem jsou často vlajky jednotlivých států např. zde (uvedeno: I grant anyone the right to use this work for any purpose, without any conditions, unless such conditions are required by law.)
Mohu používat obrázky stažené z Flickr.com?
Flickr obsahuje více než 100 milionů fotografií a je bezpochyby jednou z největších obrázkových databází na světě. Pokud budete chtít stahovat a používat fotografie z Flickeru, je třeba ověřit konkrétní licenci na fotografii.
Licenci nastavuje uživatel, který fotografii nahrává na Flickr.
Ze zkušenosti ve většině případů je nutné uvést u fotografie zpětný odkaz, jméno autora a název fotografie. Doporučuji pročíst licenci Flickru. Pomoci vám může také zpracovaný článek Jak využívat fotky z Flickeru zdarma.
Co je licence Creative Commons (CC)?
Licence Creative Commons vznikla pro snadnější přesun práv ve digitálním světě internetu. Jedná se o smlouvu mezi umělcem a druhou stranou, která zajišťuje legální použití díla umělce. Pro obrázky a fotografie to znamená licencování zdarma, avšak v některých případech s určitými podmínkami.
Licence Creative Commons znamená bezplatné používání, avšak může být podmíněno např.:
- zákazem pro komerční využití,
- zákazem pro fyzický print,
- zákazem pro redistribuci,
- nutností uvést autora,
- atp.
Creative Commons Zero (CC0) je nejoblíbenější a nejčastější v případě free fotobank, protože mají nejmenší omezení (často žádné).
Obdržel jsem e-mail od Profimedia/Logicall, abych zaplatil peníze za neoprávněné použití fotografie, co mám dělat?
Společnost a fotobanka Profimedia je na českém internetu známá tím, že aktivně dohledává fotografie, které jsou použité na internetu a následně zkoumá, zda mají provozovatelé těchto webů k fotografiím licence. Na internetu lze snadno dohledat rozhořčené diskuze, které reportují plánované žaloby na desetitisíce korun za rozměrově malé obrázky použité bez licence.
Spekuluje se, zda takové částky jsou vůbec oprávněné, protože i samotný zákon limituje vymáhanou částku. Ta musí být samozřejmě přiměřená.
Profesionální fotobanky dnes používají automatické nástroje a roboty, které procházejí webové stránky a dokáží rozpoznat podobu obrázku. Manuální procházení webů tak již není nutné. Takto nachází weby, kde jsou použity jejich obrázky z databáze a následně ověřují, zda autoři mají platné licence k použití takových fotografií.
E-mailem vás v takovém případě kontaktujte nejčastěji vymáhací společnost Logicall, která spolupracuje s Profimedia. Dle recenzí nejsou její metody příliš přátelské. Pokud nebudete chtít přistoupit na dohodu, doporučuji kontaktovat advokáta, který navrhne další postup.
Doporučit lze samozřejmě především to, abyste používali obrázky legálně.
Co mi hrozí, jaké pokuty či tresty, když použiju obrázek bez licence?
Pokud použijete obrázek, fotku, ilustraci bez licence, hrozí vám, že budete žalováni a bude po vás vymáhána náhrada škody a bezdůvodné obohacení. Namísto náhrady škody může být požadován dvojnásobek obvyklého licenčního poplatku (dle § 40 odst. 4 zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona).
Co je model release?
Model release je dokument a souhlas, kterým osoba dává souhlas s dalším šířením jejího vyobrazení, díla, fotografie, atp. Je využívána např. pro fotografované osoby. Každá fotografovaná osoba, která je identifikovatelná a rozpoznatelná by měla poskytnout model release licenci, aby fotografii mohl fotograf dále šířit a další osoby používat.
Free fotobanky obvykle předpokládají, že pokud fotograf nahrává fotografii s nějakou osobou, má zajištěnou také licenci (model release) této osoby. To však v mnohých případech není pravda. Free fotobanky toto často nekontrolují, a proto se můžete snadno dostat do problémů.
Placené fotobanky vyžadují od fotografů doložit model release, pokud nahrávají fotografii s osobou. Pokud model release není podepsán a předložen, pak daná fotografie není fotobankou schválena a není v databázi zobrazována. Toto je správný přístup.
Vzorová smlouva s modelem a fotografem
Smlouva o pořízení a užití fotografie (Model Release) je vhodná pro určení podmínek, za kterých model (fotografovaná osoba) vysloví souhlas s užíváním fotografie a zároveň bude naplněný (obchodní) záměr fotografa.
Smlouva o vytvoření fotografického díla se v praxi využívá v takových případech, kdy klient požaduje vytvoření fotografií na zakázku. Fotograf stanoví, kdy a kde se bude fotit, kdy a jak budou fotky předány, kolik a jak za ně objednatel zaplatí. Využívá se např. při zakázkovém portrétním focení, focení svatby, atp.
Uplatněte slevový kupon DIGITALNINOMADSTVI a získejte 15% slevu na vzorové smlouvy.
Kde najdu obrázky, fotky a ilustrace související s koronavirem COVID-19?
Tematické ilustrace či fotografie koronaviru COVID-19 najdete standardně na fotobankách, stačí využít při hledání některého z klíčových slov, např.: „coronavirus“, „covid“, „covid-19“, „virus“, „facemask“, atp.
Rizika použití fotky z free fotobanky
Stažením fotky z free fotobanky se vystavujete riziku, že používáte fotografii, která ve skutečnosti nebyla správně licenčně zařazena fotobankou.
- Mohl nastat případ, kdy ten, kdo nahrával fotografii, není jejím skutečným autorem.
- Na fotografii mohou být osoby, které je možné identifikovat a ani nesouhlasí s použitím takové fotky (nedali ani souhlas fotografovi/fotobance, tzv. model release).
- Na fotografii může být předmět, dílo či stavba, která má autorská práva, ochranné známky či jiná duševní vlastnická práva.
Argument, že jste si fotografii stáhli z free fotobanky, která uváděla, že fotografii smíte používat, neobstojí. Odpovědnost nesete vždy vy, jakožto provozovatel webu, autor publikovaného článku, atp.
Pokud používáte fotografie z free fotobank nikdy nemáte jistotu, že je vše legálně v pořádku. Výše uvedené free fotobanky jsou dle mého názoru a zkušeností těmi nejbezpečnějšími databázemi s bezplatnými fotografiemi ke komerčnímu užití.
V případě, že obdržíte nějaký e-mail, kde vás budou vyzývat ke stažení fotografie, nestrkejte hlavu do písku, ale jednejte. Omluvte se a obrázek okamžitě stáhněte anebo doplňte požadované informace (zpětný odkaz, jméno autora, atp.). Pokud nepožadují hned peníze, máte stále dobrý den.
Obrázky vytvořené umělou inteligencí
Vzniká nový prostor a nové příležitosti pro blogery a markeťáky. Zjistěte, jak vytvořit obrázek pomocí AI. Nástroje s umělou inteligencí umí dnes vytvořit skutečně zajímavé obrázky, mnohdy lepší než fotky z fotobanky.
Placené fotobanky
Často slýchávám otázky typu, abych doporučil nějaké levné fotobanky. Odpovídám tak, že buď využijeme free fotobanky anebo si připlatíme za kvalitní profesionální a především bezpečné a legální použití fotografií. Neexistuje nic jako levná fotobanka.
Přesto se odvážím tvrdit, že pro webové využití nejsou placené fotobanky příliš drahé a ceny za jednotlivé fotografie jsou přiměřené. Pokud máte blog, který není jen osobním deníčkem, vyplatí se investovat pár dolarů do kvalitních fotek.
Depositphotos má nej cena/kvalita
Nejlepší poměr cena/kvalita má pro začínající a středně pokročilé online podnikatele fotobanka Depositphotos. Cena jedné fotografie v předplatném se pohybuje lehce pod 1 dolarem.
Depositphotos osobně využívám a jsem z nich nadšený.
Shutterstock a Adobe Stock pro profesionály
V případě, že máte už rozeběhnutý projekt, točíte cash-flow a chcete ještě více upgradovat, pak využijte velmi kvalitní a profesionální fotobanku Shutterstock, která má v databázi více jak 300 milionů fotografií. Obsahuje snad jakékoli téma, které si dokážete představit, má výborné vyhledávání a filtrování.
Alternativní volbou je placená fotobanka Adobe Stock, které má v databázi více jak 100 milionů fotografií. To je sice o třetinu méně, avšak v praktických potřebách to téměř nepoznáte. Výhodou je zde přímé napojení na Creative Cloud, což ocení ti, kteří využívají produkty Adobe (fotografové, kreativci, grafici).
Videobanky a hudební banky
Podobně jako existují databáze pro zdarma obrázky ke stažení, tak vznikly databáze, kde najdete bezplatně dostupné video ke stažení, tzv. videobanky. Jedná se o krátké video záběry, které můžete použít do svých vlastních video mixů, ať už na sociální média, YouTube či jinam.
Obdobně si můžete přečíst více o hudebních bankách, což jsou databáze, kde najdete hudební skladby. To využijete především při tvorbě podcastů, případně jako audio podkreslení do videí.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.