Práce na dálku je neuvěřitelně se rozvíjejícím se fenoménem 21.století. Práce na dálku, z kavárny, z pláže, z domova, prostě odkudkoli, jen ne z kanceláře. Tento trend vznikl poměrně nedávno díky rozvoji technologií. Nemusíte být specialista IT a přesto můžete využít tohoto trendu a začít pracovat na dálku.
Práce je to, co děláte. Práce není místo, kde se nacházíte. Není to ani místo, kde máte kancelář, své zaměstnance či svého zaměstnavatele.
Richard Branson, zakladatel Virgin Group, byznysmen, který inspiruje nejen začínající podnikatele, ale i velké firmy, sdílí vizi práce na dálku. K otázce technologií a současných firemních kanceláří řekl:
Za 30 let, až technologie pokročí ještě dál, nebudou lidé při pohledu do minulosti vůbec chápat, proč kdy existovaly kanceláře.
Přístup k produktivitě 21.století
Konkurence tlačí mnohé firmy hledat stále účinější metody a jednou z posledních metod, která účinně funguje dnes již u desítek tisíc firem, je práce na dálku.
Co před 15 lety trvalo týdny nebo měsíce, může být dnes záležitostí několika pouhých hodin. Schopnost se však okamžitě přizpůsobit je pro mnohé z nás velmi složitá a problematická. Přestože chceme být výkonnější, mnohdy nedokážeme opustit naše zažité pracovní postupy a nástroje, které nám ubírají na produktivitě a efektivitě práce.
V roce 1876 představil A.G.Bell svůj vynález telefonu. Za 10 let přijde revoluce a nástup holografické komunikace (člověk se před vámi zhmotní ve 3D zobrazení).
Práce na dálku jako telework či telecommuting
Práce na dálku bývá někdy označována také jako telework či telecommuting. Předpona “tele” označuje faktor vzdálenosti, nemá nic společného s “telefonem”.
Práce na dálku se dělí dle místa výkonu práce na:
- Práce z domova
- Práce na dálku
- Práce u klientů
Práce z domova je více známá pod označením home office či homeworking.
Práce na dálku obecně nerozlišuje, odkud budeme práci vykonávat. Např. z kavárny, z restaurace, při jízdě dopravním prostředkem, atd.
Práce u klientů je vykonávána tzv. mobilními pracovníky mezi které můžeme zařadit konzultanty, servisní techniky, řemeslníky, ale také advokáty a jiné specialisty.
Výhody práce na dálku
Rozvíjející se trend práce na dálku jen potvrzuje, že výhody tohoto modelu jsou mnohem silnější než jeho nevýhody. Zcela jistě se nejedná o nucený krok podnikatelů. Jde o volbu, která přichází ve chvíli, kde byznysmen chce zefektivnit výsledky práce.
- Snížené náklady.
- Zvyšuje konkurenceschopnost.
- Získáte více času.
- Zvyšuje efektivitu.
- Zvyšuje spokojenost zaměstnanců.
- Slaďuje pracovní a rodinný život.
- Nehrozí syndrom open space kanceláří.
- Větší svoboda “v práci“.
V případě digitálních nomádů je práce na dálku nezbytností. Digitální nomádi nepracují jen na dálku, posunuli tento pracovní model do životní stylu. K práci na dálku přidali cestování a tuto kombinaci přijali jako svůj životní styl.
Nevýhody práce na dálku
Často se dočteme, že práce na dálku není pro každého. To může být pravda, nicméně na druhou stranu je třeba poznamenat, že jsme schopni se časem přizpůsobit, některé své návyky odstranit a přijmout jiné za své. Práce na dálku se tak pro nás po čase může stát funkční, přestože jsme v počátcích měli problémy.
Práce na dálku není pro každého. Ale k tomu je třeba říci, že práci na dálku se můžeme naučit. Nemusíme být IT specialisté, řadu činností nemusíme vykonávat přímo z kanceláře.
Obdobný přechod a změnu návyků můžeme zaznamenat pokud opouštíme zaměstnaneckou pozici a pouštíme se do podnikání. Najednou nad námi není šéf, nemáme pevnou pracovní dobu, nemáme hodinovou sazbu. Tyto faktory jsou osvobozující, avšak řadě lidí po pár dnech a týdnech připraví problémy s disiplínou. Práce na dálku může vyvolávat podobné příznaky, avšak pamatujte, že máme obrovský dar se učit a přizpůsobovat se.
- Sociální izolace od kolektivu (nemožnost komunikovat face-to-face).
- Nutnost základních PC dovedností (pokročilých výhodou).
- Pracovní disciplína.
- Riziko prokrastinace.
- Může snížit efektivitu.
Práci na dálku nelze aplikovat vždy a všude
Samozřejmě má práce na dálku svá omezení a není možné ji implementovat do každé firmy a pro všechny zaměstnance. Zákazníky v supermarketu musí vždy někdo obsloužit, při pásové výrobě také těžko něco změníme a dům opět nepostavíme na dálku (můžeme však spolupracovat se stavebníky na dálku).
Řada živnostníků a podnikatelů na volné noze však postupně přijímá prvky práce na dálku a začíná je implementovat do svých každodenních činností. Narozdíl od firem mají podnikatelé obrovskou výhodu flexibility. Nejsou svázáni neprolomitelnými pravidly a dokáží mnohem rychleji reagovat na změny (nejen technologické).
Podnikatelé na volné noze jsou mnohem více flexibilnější a rychleji se přizpůsobují nejen technologickým změnám. Narozdíl od mamutích společností přijímají model práce na dálku častěji a díky němu si jsou schopni vytvořit konkurenční výhodu.
Pokud jste na dráze podnikatele, nezávisle na vašem oboru činnosti, vřele doporučuju začít postupně aplikovat byť utržkovité prvky práce na dálku. Postupné osvojení a rozvíjení tohoto modelu práce vám pomůže v budoucnosti – stanete se svobodnější nejen v práci, ale i v osobním životě. Práce na dálku se stane vaší konkurenční výhodou a budete schopni rozšířit svoji působnost mezi nové klienty.
Základ práce na dálku je komunikace
SMS, e-mail, diskuzní forum, komunikační sítě, chat, telefonování, telekonference, videokonference, telepresentace. Modelů a způsobů komunikace dnes existuje nespočet. Není důležité ani to, co přesně využíváte, ale aby vám ten onen model efektivně fungoval.
Díky moderním technologiím vyměňujeme dnes často fyzické cestování za videokonference a výrazně tak šetříme náklady. Úspory při komunikaci na dálku jsou výrazným argumentem pro větší společnosti, proč zavádět telework do jejich organizace.
Proč zálohovat emailovou komunikaci?
Zálohujte si emailové komunikace. Ideálně několik let zpětně. Studie potvrzují, že více jak 50% firemního know-how je uloženo právě v emailech.
Nástroje pro efektivní práci na dálku
Je to především technologie, která umožnila raketový nástup modelu práce na dálku. Existuje tisíce nástrojů a aplikací, které podnikatelé z různých částí světa používají, aby zefektivnili svůj byznys. Protože práce na dálku úzce souvisí s digitálním nomádstvím, vytvořil jsem samostatnou stránku Užitečné nástroje a aplikace pro digitální nomády.
Níže krátký výčet jako ochutnávka:
- Online kancelář
- CMR systémy
- Emailový marketing
- Komunikace s klienty a partnery
- Vzdálená plocha a řízení PC
- Online účetnictví a fakturace
- Reklama
- Zálohování do cloudu
- Platební systémy
- Záznam myšlenek
- a další…
Velmi obsáhlý příspěvek o nástrojích a aplikacích, které zvýší vaši efektivitu práce na dálku, podnikání a cestování najdete na speciální stránce: Jaké nástroje používají digitální nomádi.
Ideální profese pro práci na dálku
Práce mimo kancelář je možná u řady oborů a bylo by zavádějící tvrdit, že existuje omezený výčet pracovních pozic, které mohou být transformovány pro práci na dálku.
Práce na dálku funguje nejlépe tam, kde není vůbec vyžadována osobní přítomnost. Nejčastěji tak jde o oblasti programátorů, webových vývojářů, telefonních operátorů, novinářů, copywriterů, překladatelů, marketérů, atd.
Přestože nepatříte do výše uvedeného výčtu, můžete práci na dálku zkusit implementovat. Řadě podnikatelů se osvědčilo začít praktikovat „po troškách“ a nabírat postupně další a další prvky práce na dálku. Nemusíte hned utéct z kanceláře a vše řešit online z domova nebo z pláže. Začněte po malých soustech a krok po kroku se dopracujete k ideální míře poměru práce na dálku/práce v kanceláři.
Faktory, které ovlivní práci na dálku
- Stav a funkčnost notebooku.
- Rychlost a stabilita internetu.
- Zabezpečení (zařízení a dat).
- Možnost sdílení a editace souborů, např. pomocí online kanceláře.
- Možnosti telekonferencí a videokonferencí.
- Znalosti PC a řešení základních IT problémů.
- Možnost přístupu na školení (online webináře, e-learning).
- Sledovací software pro kontrolu a dohled.
Svoboda v práci jako hlavní impulz
Dominantní model řízení činností lidí se postupně dostává do slepé uličky. Manažerský přístup cukru a biče (odměny a trestu) přestává na dnešní generaci efektivně fungovat a metody zavedené z dob průmyslové revoluce se musí dočista změnit.
Současná generace totiž nesdílí stejné priority jako tomu bylo v minulosti. Teoretici ji nazývají generací Y (lidé narození po 1976). Tito jedinci – narozdíl od svých rodičů (generace X) odmítají obětovat svůj osobní život kvůli pracovním závazkům. Kladou největší důraz na partnerské a rodinné vztahy a osobní uplatnění. Proto požadují více než kdy jindy flexibilní pracovní dobu a co největší svobodu v práci.
Práce na dálku je tak jen dalším krokem. Historicky vzato bylo jen otázkou času, kdy zaměstnanci budou vyžadovat nejen flexibilní pracovní dobu, ale rovněž přímo home office (práce z domova) či obecně práce na dálku. Doba, kdy se vývoj technologií dostal na úroveň operativního řešení problémů online, dala jednoznačný signál, že právě dnes je ta chvíle, kdy chceme svoji pozici transformovat a vykonávat práci na dálku.
Legislativa aneb práce na dálku v zákonech
Nezávisle na místu výkonu práce (může se tedy jednat o práci z domova, práci na dálku či práci u klienta) se vždy budeme řídit §317 Zákoníku práce – ten upravuje “práce zvláštní povahy”.
Zákoník práce obecně nestanovuje žádné překážky pro práci na dálku. Naopak s flexibilní formou zaměstnávání počítá, neboť v ustanovení §317 přímo uvádí podmínky, za kterých lze vykonávat práci z domova.
Pro zaměstnavatele doporučuji projít úpravu přesčasových hodin, náhrady mzdy a překážek v práci.
Kniha Práce na dálku
Práce na dálku je funkční model, což dokládají nejen podnikatelé na volné noze, kteří často pracují pomocí internetu (digitální nomádi), ale také mnohé společnosti, které se aplikovat netradiční model – nevlastní žádné kanceláře, protože jejich zaměstnanci pracují odkudkoli.
Práci je totiž jedno, kde ji uděláte.
Miliony pracovníků a firem už objevily tajemství práce na dálku. Řada je nyní na vás…
Nikdo si na smrtelné posteli nevyčítá, že netrávil víc času v kanceláři…
Autoři knihy Jason Fried a David Heinemeier Hansson
Zakladatelé firmy 37 Signals (nyní Basecamp), která vytyčila nový model práce, průkopníci v organizování a tvůrci velmi oblíbeného nástroje BaseCamp. Knihou Práce na dálku navazují na svůj bestseller Restart (orig. Rework).
- Překladatel: Jaromír Vicarl
- Počet stránek: 248
- Cena: cca 280-300,-Kč
Kniha Práce na dálku zodpovídá řadu otázek
- Naše kanceláře jsou ve firmě efektivní, proč bychom měli zavádět práci na dálku?
- Jsou kanceláře skutečně efektivním řešením pro práci? Kde všude se dá pracovat?
- Co vše musím udělat, aby fungovala spolupráce bez osobního kontaktu?
- Jaké nástroje potřebuji a jaké nástroje práci ještě zeefektivní?
- Jak zabráním pocitu vyhoření u svých zaměstnanců?
- Jak najdu talenty na práci? Kde bych měl začít hledat?
- a další…
Kniha je psaná jako krátké eseje, které postupně čtenáři vysvětlují všechny aspekty práce na dálku. Autoři se rozvněž zaměřili na řadu praktických tipů, které knihu posouvají více k aplikačnímu studiu.
Jason a David přijali již v roce 2005 svého prvního programátora, který pro ně pracoval na dálku (je zaměstnán dodnes), sdílí své bohaté zkušenosti a čtenáře upozorní na řadu detailů, které jsou nevyhnutelné při opouštění tradičního modelu práce v kanceláři. Transformace na práci na dálku není složitá, vyžaduje však určité nezbytné kroky.
Autoři sdílí také poznatky, jaké je např. optimální frekvence osobního setkávání kolegů z práce, jak řešit otázky platebního ohodnocení, delegace práce do levnějších částí světa či otázky motivace.
Vstupte do knižního klubu pro digitální nomády
Zajímají vás knihy o práci na dálku, cestování a životním stylu digitálních nomádů? Vstupte do našeho knižního klubu pro digitální nomády, kde sdílíme tipy na zajímavé knížky, posíláme osobní recenze, hodnocení a soutěžíme o knihy.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.